web
stats
حضور مردم در 22 بهمن توطئه یکساله دشمن را نقش بر آب کرد
en کد مطلب: 59415 | تاریخ مطلب: 1397/11/22
نسخه چاپی | ارسال به دوستان

چهل سالگی انقلاب؛ رییس جمهوری:

حضور مردم در 22 بهمن توطئه یکساله دشمن را نقش بر آب کرد

رییس جمهوری گفت: حضور مردم در خیابان های سراسر ایران اسلامی و در تهران این شهر بزرگ، به این معنا است که نقشه های یکساله دشمن نقش برآب شده است.

حضور مردم در 22 بهمن توطئه یکساله دشمن را نقش بر آب کرد

به گزارش خبرنگار سیاسی ایرنا، حجت الاسلام والمسلمین حسن روحانی در مراسم راهپیمایی 22 بهمن سال 97 در جمع پرشور و میلیونی راهپیمایان تهرانی، گفت: این حضور به آن معنا است که دشمن به اهداف شوم خود نخواهد رسید و راه و مسیر انقلاب به همان صورت 40 سال گذشته ادامه خواهد یافت.


وی با اشاره به اینکه 22 بهمن امسال ویژگی های خاص خود را دارد، گفت: از یک طرف همزمان است با چهلمین سالگرد انقلاب اسلامی ایران و ملت ایران وارد چهل و یکمین سال پیروزی انقلاب اسلامی می شود.


روحانی ادامه داد: از طرف دیگر امسال ایام دهه فجر عطر و بوی فاطمی دارد. همان بزرگواری که در سایه تعالیم پدرش، همسرش و فرزندانش ملت ما توانسته در برابر همه قدرت ها و ابرقدرت ها بایستد و به پیروزی دست یابد.


رییس جمهوری همچنین گفت: از طرف دیگر امسال در شرایطی جشن 22 بهمن را برگزار می کنیم که در برابر توطئه آمریکای جنایتکار و صهیونیسم و ارتجاع منطقه مردم ما را در فشار و تحریم قرار داده اند.


وی تصریح داد: امروز حضور مردم در این راهپیمایی عظیم به این معنا است که نقشه های یکساله دشمنان نقش بر آب شده است.


روحانی گفت: خداوند بزرگ را سپاس می‌گویم که ملت بزرگ ایران را در 40 سال پیش بر استبداد و استعمار و وابستگی‌ها رهانید و این ملت توانست نظام جمهوری اسلامی را در این سرزمین استقلال بخشد.


روحانی گفت: انقلاب اسلامی ما برای حراست و حفاظت از ایران اسلامی عزیز بود. مردم ما به خوبی می‌دانند که در 205 سال قبل بخش بزرگی از مناطق شمالی ایران و قفقاز در دوران پادشاهان خائن قاجار از ایران جدا شد. 191 سال پیش بخش دیگری از شمال ایران را از این سرزمین مادری جدا کردند.


رییس جمهوری ادامه داد: 172 سال قبل بخش بزرگی از شمال غرب از ایران جدا شد.163 سال پیش بخش مهمی از شرق ایران از کشور ما جدا شد و 138 سال قبل بخشی از شمال شرق ایران از ایران جدا شد.


وی اضافه کرد: صد سال پیش بخش بزرگی از جنوب ایران که امروز بعنوان چند کشور در جنوب خلیج فارس هستند از ایران جدا شد و حتی 47 سال پیش، 7 سال قبل از پیروزی انقلاب اسلامی، در زمان رژیم خائن پهلوی بخش مهمی از جنوب کشور ایران که همواره در جغرافیا بعنوان استان چهاردهم ایران می آموختیم، به دست خیانت بار پهلوی از ایران جدا شد.


روحانی خاطرنشان کرد: در عرض این چند دهه در دوران شاهان سست عنصر قاجار و پهلوی دو سوم ایران را از ایران جدا کردند و این بدان معنا است که رژیم‌های گذشته ما علاوه بر اینکه بر دین مردم و فرهنگ مردم و رفاه مردم و بر زندگی مردم خیانت کردند،بر تمامیت ارضی ایران هم خیانت کردند.


روحانی اظهارداشت: برخی از مردم یادشان هست که 100 سال پیش و یا تاریخ را خوانده اند؛ در جنگ جهانی اول چگونه شمال ایران، غرب ایران، و جنوب ایران توسط سه قدرت اشغال شد و در هفتاد و هفت سال پیش در زمان پهلوی اول در جنگ جهانی دوم علیرغم بی طرفی ایران متفقین ایران را به شمال و جنوب تقسیم کردند و بر این کشور مسلط شدند و به شاه دستور دادند که از ایران باید خارج شود.


وی ادامه داد: او همه شرایط متفقین را پذیرفت به شرط آنکه بعد از او پسر او شاه ایران شود، این خیانت های آشکار پادشاهان و آنهایی که بر اریکه قدرت تکیه زده بودند، نسبت به ملت بزرگ ایران بود.**تغییر نظام مشروعیت از دستاوردهای انقلاب اسلامی


رییس جمهوری تغییر نظام مشروعیت را از دستاوردهای انقلاب اسلامی دانست و تصریح کرد: نظام مشروعیت در گذشته بر این مبنا بود که فردی فرزند کدام بهتر، از کدام طایفه و قبیله است تا او بتواند شاه باشد و بعد از او هم فرزندش شاه باشد؛ نظامی که بر هیچ مبنای عقلی و شرعی و دموکراسی منطقی منطبق نبود.


رییس جمهوری تاکید کرد: دستاورد جمهوری اسلامی ایران این بود که نظام مشروعیت را بر مبنای اسلام و بر مبنای جمهوریت قرارداد؛ امروز تمام مسئولین جمهوری اسلامی ایران از مقام معظم رهبری تا رئیس جمهوری تا اعضای مجلس شورای اسلامی تا خبرگان تا شوراها؛ همه و همه با رای مردم و با صندوق آرا مسند مسئولیت را برعهده می‌گیرند.


دکتر روحانی تصریح کرد: همه ما باید حواسمان جمع باشد، اگر در این 40 سال در برابر توطئه ها پیروز شدیم به خاطر اسلام و جمهوریت و اسلامیت و جمهوریت بود و اینها ما را حراست و حفاظت کرد؛ ایمان، شور و اعتقاد مردم، فرهنگ جهاد، شهادت و فرهنگ ایثار که بزرگترین رهاورد انقلاب و دفاع مقدس است؛ نیرویی که ما داریم و دشمن ندارد، امید و تکیه ما به خدا است و می‌دانیم در میدان نبرد اگر پیروز شویم فاتح هستیم و اگر کشته هم شویم فاتح هستیم، «احدی الحسنیین» نصیب ما می شود.


**اعتقادات ما را نگه داشت


رییس جمهوری ادامه داد: این اعتقاد بود که در هشت سال دفاع مقدس ما را نگه داشت و این اعتقاد است که شما می‌بینید میلیون ها نفر با افتخار به زیارت مرقد امام هشتم و میلیون ها نفر پای پیاده به زیارت مولا ابی عبدالله الحسین می‌شتابند و عاشورا، بیست و یکم آن، فطر، رمضان و 15 شعیان و سراسر روزهایی که به نام اسلام و ائمه خدا و پیامبر است؛ مردم هر سال پرشورتر از سال قبل حضور می‌یابند.


وی تصریح کرد: اساس انقلاب ما این بود که فضیلت به جای رذیلت و اخلاق به جای ابتذال بنشیند؛ این ایمان و معنویت اساس انقلاب، قدرت و توان ما در دیروز و امروز بوده است؛ اگر ایمان نباشد، اگر انقلاب ما انقلاب اسلامی نبود و انقلاب ایرانی و انقلاب ملی بود حتما در برابر انواع توطئه ها نمی توانست مقاومت کند؛ اسلامیت، تایید این نظام است و توانسته ما را در برابر انواع خطرات حفظ کند.


**اهمیت آرای مردم و صندوق های رای


رییس جمهوری با اشاره به اهمیت آرای مردم و صندوق رای در نظام جمهوری اسلامی، تاکید کرد: آنچه باعث شده است روز به روز مردم علی رغم فشارهای دشمن، با نشاط بیشتر مسیر خود و آرمان خود را ادامه دهند آن است که هر دو سال یک بار پای صندوق آرا افراد مورد نظر خود را انتخاب می‌کنند؛ صندوق آرا تضمین حفظ این نظام است؛ هر کس هر نوع تغییر می خواهد پای صندوق‌های آرا می رود.


دکتر روحانی ادامه داد: پای صندوق آرا است که ایده و راه خود را در تبلیغات انتخاباتی اعلام می کنید و فرد مورد نظر را در مجلس، ریاست جمهوری و شوراها بر می گزینید و انتخاب می کنید؛ حواسمان باشد که صندوق رای و انتخابات یکی از نعمت های بسیار بزرگ جمهوری اسلامی ایران است؛ اگر این صندوق و صف طولانی پای صندوق آرا نبود، دشمن می توانست توطئه های مختلف را علیه ما طراحی کند.


**لزوم سعه صدر برای حضور همه افکار و جناح ها در انتخابات


رییس جمهوری در بخش دیگری از سخنان خود اظهارداشت: روزنامه ها، مجلات، رسانه ها در این کشور آزاد هستند. همه مسئولین باید با سعه صدر با انتخابات برخورد کنند. هر چه سعه صدر ما بیشتر باشد و راه را برای حضور همه افکار و جناح ها آماده کنیم، نظام ما مستحکم تر خواهد بود.


روحانی گفت: در موضوع انتخابات که به صورت لایحه تقدیم مجلس شورای اسلامی کرده ایم به این نکات توجه شده و امیدواریم با تصویب آن در مجلس شاهد انتخابات های پرشور تری در آینده باشیم.


وی با تشریح دستاوردهای انقلاب اسلامی اظهارداشت: در آغاز انقلاب جمعیت ما 36 میلیون نفر بوده امروز 82 میلیون نفر است یعنی 2ممیز 28 صدم جمعیت ما اضافه شده است. اگر جمعیت دو برابر شده حداقل باید کار و تلاش و پشرفت ما هم حداقل دو برابر باشد، ولی وقتی به آمار نگاه می کنیم وضع ما بیشتر از چیزی است که تصور می شود.


**گسترش کشاورزی پس از انقلاب اسلامی


رییس جمهوری اظهارداشت: مردم ایران قبل از انقلاب با تمام فراز و نشیب ها و با اینکه متخصصین آمریکایی واسرائیلی را برای کشاورزی آورده بودند، کل محصولات کشاورزی ایران در سال آخر رژیم گذشته 26 میلیون تن بوده است. امروز محصولات کشاورزی ما 122 میلیون تن است، یعنی تولیدات کشاورزی ما بیش از 5 برابر اضافه شده است.


وی اضافه کرد: همین پنج سال اخیر محصولات کشاورزی ما از محصولات رژیم گذشته بیشتر بوده است، به طوری که در این مدت حدود 25 میلیون تن به محصولات کشاورزی ما اضافه شده است.


روحانی با بیان اینکه کشاورزان، مهندسین و فعالان بخش کشاورزی ما کار بسیار بزرگی را در این 40 سال انجام داده‌اند، گفت: محصول گندم ما در روز پیروزی انقلاب حداکثر 4 میلیون تن بوده است، امروز محصول گندم ما نزدیک 14 میلیون تن است یعنی بیش از 3 برابر محصول نان و گندمی که بعنوان مواد غذایی اصلی کشور امروز در اختیار مردم قرار می گیرد.


**رشد 20 برابر صادرات محصولات کشاورزی کشور پس از انقلاب


رییس جمهوری خاطرنشان کرد: صادرات محصولات کشاورزی ما نسبت به قبل از انقلاب بیش از 20 برابر شده است. قبل از انقلاب صادرات محصولات کشاورزی ما 285 میلیون دلار بوده است، اما امروز صادرات محصولات کشاورزی ما 5 میلیارد و 77 میلیون تن است. امروز بیش از 5 میلیارد دلار صادرات محصولات کشاورزی ما بوده است در حالی در رژیم گذشته کمتر از 300 میلیون دلار بوده بنابراین مسیر ما درست انتخاب شده است.


وی در بخش دیگر از سخنانش به سامانه های نوین آبیاری در کشور اشاره کرد و گفت:سامانه های آبیاری رژیم گذشته مجموعا 38 هزار هکتار در پوشش آبیاری نوین بوده، امروز 2 میلیون و پنجاه هزار هکتار زیر پوشش قرار گرفته که نزدیک به 6 برابر است.


روحانی تصریح کرد: هر یک از آمارهای کشاورزی را نگاه کنید می‌بینید که در طول چهل سال ملت بزرگ ما چه پیشرفت بزرگی را به دست آورده است.


**رشد قابل توجه صنعتی کشور پس از انقلاب اسلامی


وی در ادامه به بخش صنعت اشاره کرد و گفت: امروز کل بنگاه‌های صنعتی ما 1503 بنگاه بوده است، امروز 85 هزار بنگاه صنعتی داریم.آن روز کل فولاد ما کمتر از 400 هزار تومان بوده است امروز بالای 20 میلیون تن هست.


رییس جمهوری تصریح کرد: محصولات صنعتی ما با 40 سال پیش و حتی10 سال پیش قابل مقایسه نیست و این به معنای این است که حرکت مردم ما در مسیر جهاد سازندگی و پیشرفت است.


روحانی ادامه داد: در زمان رژیم گذشته کل گازی که در اختیار مردم می توانست قرار بگیرد در روز حدود 110 میلیون تن بوده و امروز به یکهزار میلیون تن تبدیل شده است. این نشانه این است که کارگران و مهندسین ما در بخش نفت چه زحمات بزرگی را متحمل شده اند.


وی گفت: کل ذخایر نفت ما 88 میلیارد بشکه بوده است اما امروز ذخایر ما 160 میلیارد بشکه است؛ یعنی حدود دو برابر. این به معنای این است که با اکتشافات مهندسین ما و با رفتن خارجی ها، آمریکا و انگلیسی ها امروز توانستیم روی پای خود بایستیم و بتوانیم کشور را اداره کنیم.


رییس جمهوری خاطرنشان کرد: جمعیت تحت پوشش برای استفاده از گاز قبل از انقلاب 51 هزار خانواده بوده است، امروز نزدیک 22 میلیون خانوار از گاز استفاده و بهره برداری می کنند، علاوه بر این در زمان رژیم گذشته شش مجتمع پتروشیمی داشتیم اما امروز 52 مجتمع داریم.


وی یادآورشد: در رژیم گذشته محصولات پتروشیمی ما یک و دو دهم میلیون تن بوده است، امروز 30.7 دهم میلیون تن است. امروز شاهد پیشرفت کشور در زمینه های مختلف هستیم.


 **توسعه چند برابری سدسازی در کشور نسبت به پیش از انقلاب


روحانی در ادامه به توسعه سد سازی در کشور اشاره کرد و افزود: ما در رژیم گذشته 19 سد در سطح ملی داشتیم، امروز 172 سد داریم و این نشان می‌دهد که سدهای ما نسبت به گذشته چند برابر شده است.


رییس جمهوری اضافه کرد: علاوه براین برق ما هفت هزار مگاوات بوده امروز 80 هزار مگاوات است، ما در زمان رژیم گذشته و آنکه می گفت به دروازه تمدن بزرگ رسیدیم، در زمینه برق سی و هشتم بودیم، امروز در دنیا چهاردهم و در منطقه اول هستیم.


وی خاطرنشان کرد: ظرفیت بنادر ما قبل از انقلاب 19 میلیون تن بوده اما امروز 234 میلیون تن است. این پیشرفت ماست. قدرت مسافربری ما با ریل 5 میلیون نفر بوده اما امروز به 25 میلیون نفر رسیده است.


رییس جمهوری تصریح کرد: در سه مسئله پیشرفت جای تردید حتی برای دشمنان ما نیست؛ ما در علم و دانش، در بهداشت و درمان و در زمینه رفاه اجتماعی و عدالت اجتماعی بی تردید جایگاه بسیار بلندی داریم. نرخ باسوادی قبل از انقلاب و بعد از انقلاب، میانگین سال های تحصیل قبل و بعد از انقلاب، تعداد دانشجویان ما قبل و بعد از انقلاب قابل تردید نیست.


وی خاطرنشان کرد: امروز 14 و نیم میلیون دانش‌آموز و بیش از 4 میلیون دانشجو داریم، در حالی که کل دانشجو در رژیم گذشته 175 هزار نفر بوده است.


**نخواهیم گذاشت آمریکا پیروز شود


رییس جمهوری در بخش دیگری از سخنان خود خطاب به مردم ایران گفت: امروز ما در یک جنگ روانی، تبلیغی و اقتصادی در برابر دشمنان سبوع که با سبوعیت با مردم رفتار می کنند مواجه هستیم.


روحانی بیان کرد: ما این مشکلات را باید با دست همدیگر حل کنیم، هر کجا پیروز شدیم جایی بود که ملت و دولت در کنار هم پشت سر رهبری قرار گرفتند.


وی تصریح کرد: اگر ما در سال های اول انقلاب توانستیم ترور و شورش را در این کشور از بین ببریم و آرام کنیم، مردم بودند، دولت حضور داشت و نیروهای مسلح پشت سر امام (ره) بودند، در جنگ هم همین طور بوده است، در تحریم هم با ایستادگی، همراهی، همکاری و تعاون در برابر آمریکا پیروز می شویم.


رییس قوه مجریه تاکید کرد: ما نخواهیم گذاشت آمریکا پیروز شود، این کشور اعلام کرد دی ماه سال گذشته ایران را به زمین می زند، نشد، در اردیبهشت امسال دوباره همین را اعلام کرد که نشد، در مردادماه هم اعلام کرد که نشد.


روحانی اضافه کرد: در 13 آبان مجددا آن را اعلام کرد که نشد، در کریسمس به قول آنها و عید سال مسیحی اعلام کرد که نشد، آمریکا قول داده بود که 22 بهمن همه سران فاسد رژیم آمریکا در تهران باشند که نشد.


رییس شورای عالی امنیت ملی همچنین گفت: آنها هرچه گفتند، نشد و نخواهد شد، به دلیل این که مردم به خداوند، حضرت زهرا (س)، ائمه اطهار (ع) و رهبر شجاع و بزرگوارشان ایمان دارند با هم متحدند و پشت سر رهبری حرکت می کنند. ما بی تردید در این مبارزه موفق خواهیم بود.


روحانی افزود: هم اکنون مردم ما مشکلاتی در زندگی روزمره خود دارند اما با کمک هم این مشکلات را پشت سر خواهیم گذاشت و وضع آمریکا به مراتب بدتر از آن چیزی است که خودشان فکر می کردند.


وی خاطرنشان کرد: وضع منطقه ما بسیار بهتر از آن چیزی است که خودشان فکر می کردند. جایگاه ایران روز به روز بالاتر و والاتر می رود و ما از مشکلات عبور می کنیم.


رییس جمهوری تصریح کرد: آرمان امروز ما همان آرمان 40 سال پیش است، اگر در 40 سال پیش آرمان این بود که در برابر استبداد، آزادی را جایگزین کنیم در برابر استعمار و وابستگی، حاکمیت ملی را جایگزین کنیم، در برابر ابتذال، فضیلت را جایگزین کنیم، در برابر تبعیض، عدالت را مستقر کنیم، در برابر غرب گرایی و شرق گرایی هویت اسلامی و ایرانی را مستقر کنیم، امید را جای یاس بنشانیم اعتدال را جای افراط و تفریط امروز هم همان راه و آرمان مسیر ما است و بی تردید ما در این راه موفق و پیروز خواهیم بود.


روحانی در پایان سخنان خود از ملت بزرگ ایران که امروز در هوای سرد برفی و بارانی در سراسر کشور به خیابان ها آمدند و توانستند به دنیا نشان دهند که پیوند مردم با امام انقلاب و رهبری همواره وجود دارد و مستحکم خواهد بود، تشکر کرد.


منبع: ایرنا، 22 بهمن 97


1194

. انتهای پیام /*
 

کارگاه آموزشی ابزارهای تحلیل در سیاست خارجی

موسسه مطالعات و تحقیقات بین المللی تهران برگزار می کند:

کارگاه آموزشی ابزارهای تحلیل در سیاست خارجی

1 از 4

ایده ایران ( چرا باید ایران را دوست داشته باشیم)

پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی برگزار می کند:

ایده ایران ( چرا باید ایران را دوست داشته باشیم)

2 از 4

سیاست جنایی فرانسه در قبال پولشویی

دانشگاه شیراز برگزار می کند:

سیاست جنایی فرانسه در قبال پولشویی

3 از 4

ایران و روسیه در آستانه دهه چهارم همکاری های پسا جنگ سرد

انجمن ایرانی مطالعات جهان برگزار می کند:

ایران و روسیه در آستانه دهه چهارم همکاری های پسا جنگ سرد

4 از 4

یک نوروز کاملا تلویزیونی

نتایج نظرسنجی ملی بهارانه ایسپا در مورد برنامه های نوروزی صداوسیما منتشر شد

یک نوروز کاملا تلویزیونی

2 از 4

رأی اعتماد مردم به نهادهای امدادی

تازه ترین نظرسنجی نشان می دهد مردم در حادثه سیل بیشترین اعتماد را به نهادهای رسمی، مساجد، حسینیه ها و رسانه ملی داشتند

رأی اعتماد مردم به نهادهای امدادی

3 از 4

پرمخاطب ترین شبکه اجتماعی

فیلترینگ چه اثری بر استفاده از تلگرام داشت؟

پرمخاطب ترین شبکه اجتماعی

4 از 4

تازه ترين مطالب