web
stats
همه آمدند
en کد مطلب: 59443 | تاریخ مطلب: 1397/11/23
نسخه چاپی | ارسال به دوستان

همه آمدند

حضور اعجاب انگیز و غرورآفرین مردم ایران در جشن چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی و 22 بهمن نکات ارزشمند فراوانی داشت که در این فرصت کوتاه بنا دارم ضمن شکرگزاری به درگاه خداوند متعال و عرض ادب و احترام به روح بلند حضرت امام(ره) و شهدای سرافراز انقلاب اسلامی و تبریک به همه مردم به خاطر این حضور پرشور و اتحادآفرین به برخی از آنها اشاره ای مختصر داشته باشم.

همه آمدند

حضور اعجاب‌انگیز و غرورآفرین مردم ایران در جشن چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی و 22 بهمن نکات ارزشمند فراوانی داشت که در این فرصت کوتاه بنا دارم ضمن شکرگزاری به درگاه خداوند متعال و عرض ادب و احترام به روح بلند حضرت امام(ره) و شهدای سرافراز انقلاب اسلامی و تبریک به همه مردم به‌ خاطر این حضور پرشور و اتحادآفرین به برخی از آنها اشاره‌ای مختصر داشته باشم.


شاید نکته نخست که باید بر آن انگشت تاکید بگذاریم این است که تعبیر «همه آمدند» که در توصیف این حضور پرشور به‌ کار رفته است، تعبیری به‌ گزاف و اغراق‌آمیز نیست؛ چراکه به ‌راستی، همه از جریان‌های گوناگون، سلایق مختلف سیاسی همچنین مردم خوب ایران عزیز از اقوام و مذاهب گوناگون گردهم آمده و در این جشن ملی حضور پیدا کردند.


چنانچه مشاهدات شخصی بنده نیز که از خیابان آزادی تا میدان آزادی را راهپیمایی کردم، نشان از صحت این گفته درخصوص رنگارنگی و تنوع ترکیب جمعیت داشت. در میان این گوناگونی شرکت‌کنندگان به لحاظ مختلف اما نکته جالب ‌توجه شاید همان حضور جوانان و نوجوانان، اعم از دختران و پسران فهیم این سرزمین بود که پایاپای میانسالان و کهنسالان به راهپیمایی 22 بهمن امسال آمدند و با شور و نشاطی شبیه به آنچه در دیگر جشن‌های ملی همچون مراسم عید نوروز از این نسل جوان سراغ داریم هر کدام به‌ نحوی خوشحالی خود را بیان می‌کردند.


 چنا‌چه بعضی با برافراشتن پلاکاردها و دست‌نوشته‌ها و برخی با نمایش و اهتزار پرچم خوش‌رنگ ایران عزیز بر فراز دستان یا نقش‌بسته روی صورت‌ها و پیشانی‌هایشان، این حضور و حمایت ملی را اعلام کردند. در این میان اما حضور زنان، چه آنها که با حجاب کامل در راهپیمایی شرکت کردند و چه آنها که با دیگر گونه‌های حجاب اسلامی در این مراسم حضور یافتند بسیار حائز اهمیت بود و نشان‌دهنده آنکه دلبستگی به آرمان‌های انقلاب اسلامی و اهداف عالیه‌ای که حضرت امام(ره) مطرح کرده و مردم با ایستادگی پای آن آرمان‌ها از آن دفاع کردند، همچنان ادامه دارد.


دلبستگی و تعلق ‌خاطری عمیق که همچون رود زلال و خروشانی که در بستر جامعه جریان دارد، نسل به نسل منتقل می‌شود. جالب اینکه انبوه جوانانی که امروز را روز خود دانسته و آن را گرامی داشته و جشن گرفتند، کسانی هستند که نه ‌تنها دوران مبارزه با رژیم پهلوی و پیروزی انقلاب را درک نکردند بلکه تجربه‌ای از سال‌های جنگ نیز نداشتند اما با این همه، پا به پای حاضران و ناظران آن دو مقطع حساس تاریخی در این جشن انقلاب حضور به هم رسانده و...


دست در دست بزرگان، این پیروزی ملی را جشن گرفتند. علاوه بر اینها، نکته دیگری که درخصوص چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب باید مورد توجه باشد، موقعیت‌شناسی مردم عزیز و هموطنان است. موقعیت‌شناسی دقیقی که در مجموعه گزارش‌هایی که در رسانه‌های مختلف منتشر شد نیز بازتاب داشت و چنانچه دیدیم، مردم با حضوری پررنگ در صفوفی متراکم نشان دادند که شرایط حساس کشور در مقطع فعلی را خوب می‌فهمند.


 این درحالی است که تجربه شخصی بنده که در ادوار پیشین به استثنای سال‌هایی که به عنوان سخنران در برخی شهرستان‌ها حضور داشتم، نوعا در تهران حاضر بودم، نشان از این دارد که جمعیت شرکت‌کنندگان در راهپیمایی 22 بهمن امسال نسبت به سال‌های قبل متراکم‌تر بود و به تعبیری، مردم حضور خود در این راهپیمایی را ضروری‌تر از ادوار پیشین تشخیص دادند. در تبیین این موقعیت‌شناسی باید به چند نکته توجه داشته باشیم و نکته نخست اینکه، مردم با توجه به شرایط خاص امروز کشور و تهدیداتی که از سوی امریکا، اسراییل و سران ارتجاع در منطقه صورت می‌گیرد و سعی می‌شود با انواع و اقسام فشار روانی و عملی مشکلاتی دوچندان بر گرده کشور و ملت تحمیل کنند نسبت به اهمیت حضورشان آگاه بودند و درحالی که به نظر می‌رسد این فشارهای خارجی تاحدودی موفق بوده، مردم با این درک دقیق از اهمیت حضورشان در راهپیمایی، پاسخی کوبنده به تمامی امیدهای واهی دشمنان دادند.


 در این راستا اما نکته مهم دیگری که در متن این موقعیت‌شناسی قابل ‌بحث است، دشمن‌شناسی دقیق مردم است. مردمی که تقریبا بیش از یک سال گذشته را تحت فشارها و زیر بمباران شبانه‌روزی رسانه‌ها و فضای مجازی سپری کردند به ‌خوبی درک کردند که دشمنان خارجی سعی دارند با اتکا به انواع و اقسام دسیسه‌ها آنها را نسبت به ارزش‌های انقلاب مردد و ناامید کنند.


مردمی که به ‌طرزی مثال‌زدنی می‌دانند دشمنان چگونه امیدشان را نشانه رفته و این ورد یاس و ناامیدی را آنقدر تکرار می‌کنند تا مگر به اهداف‌شان برسند و درحالی که تکرار مکرر این تبلیغات منفی حتی باور خود واعظان این تبلیغات سوء را تحت تاثیر قرار داده و کار به آنجا رسیده که آنها حتی خودشان هم وعده دروغین حضور در کشور تا پیش از راهپیمایی 22 بهمن را باور کردند، مردم اما با آگاهی نشان دادند که فریب این تبلیغات را نمی‌خورند.


نکته دیگر اینکه مردم حساب کمبودهای اقتصادی و معیشتی، چه مشکلات ناشی از بی‌تدبیری‌ها و ناکارآمدی ساختارها و چه مشکلات ناشی از فشارهای خارجی را از تبلیغات سوء دشمنان جدا می‌کنند. مردمی که اگرچه برخی کمبودها، جفاها، بداخلاقی‌ها و بی‌عدالتی‌ها در زمینه‌های مختلف را می‌بینند به این مشکلات به عنوان نارسایی‌هایی درون خانواده و خانه ایران نظر دارند اما تاکید دارند، حساب این حرف‌ها با اصل انقلاب جداست.


در واقع مردم با این حضور به ‌موقع و پرشور، همزمان پیامی روشن نیز به مسوولان کشور فرستادند که باید بیش از این به مشکلات مردم توجه کرده و قدر مردم را بدانند و مسوولان ابدا نباید مغرور شده و فکر کنند مردم گلایه‌ای ندارند. ترقی و توسعه آرمان‌های اولیه انقلاب که همانا «استقلال، آزادی و جمهوری اسلامی» باشد بدون خواست همه ملت محقق نمی‌شود. مسوولان امروز باید خود را در فضای سال 57 و روزهای پس از پیروزی انقلاب احساس کنند و با همان تواضع و فداکاری وارد عمل شوند؛ چراکه این انسجام و فداکاری مردم جز با بازگشت به فضای اخلاص و تلاش‌های روزها و ماه‌های نخست انقلاب میسر نخواهد شد.


علاوه بر اینها، نکته دیگر در راهپیمایی امسال، همین فضای برادرانه و محبت‌آمیزی بود که به ‌مراتب بهتر از سال‌های قبل بود؛ چراکه در گذشته شاهد بودیم برخی فضای 22 بهمن را به فرصتی برای اهانت به این جناح و آن جناح و این شخصیت و آن شخصیت تبدیل می‌کردند و شخصا در گذشته نیز بارها شاهد این وضعیت بودم که چگونه برخی بزرگانی همچون آیت‌الله هاشمی یا سیدمحمد خاتمی مورد اهانت قرار می‌گرفتند اما امروز به ‌دلیل موقعیت‌شناسی مردم و درک پیام این راهپیمایی 22 بهمن دیگر شاهد این صحنه‌های ناخوشایند نبودیم. چنا‌چه رهبری نیز تاکید کرده بودند که این مراسم نباید محل نزاع و اختلاف و تعرض به یکدیگر باشد. رهنمونی که کاملا مورد توجه ملت قرار گرفت و نه در پلاکاردها و نه در شعارها شاهد بداخلاقی نبودیم.


در پایان باید اشاره‌ای به سخنرانی هوشمندانه رییس‌جمهوری نیز داشته باشیم. آقای روحانی در قسمت نخست سخنان خود به وضعیت سیاسی نابه‌هنجار کشور در 200 ساله اخیر پرداخت و با ذکر مثال‌هایی دقیق، اوضاع کشور در این سال‌ها را تبیین کرد و گفت که چگونه در آخرین مورد بخش مهمی از خاک ما در قسمت‌های جنوبی در سال 1350 از کشور جدا شد اما در این 40 ساله هرگز وجبی عقب نرفتیم و مردم با مقاومت دلاورانه 8 ساله اجازه ندادند که وجبی از خاک این کشور جدا شود.


رییس‌جمهوری همچنین در بخش دوم این سخنرانی، آماری امیدبخش از پیشرفت کشور در این سال‌ها ارائه کرد که طبیعتا این آمار مشعشع نباید منجر به غرور ما شود؛ بلکه باید با اراده‌ای قوی‌تر و مستحکم‌تر به سوی آینده ایرانی سربلند حرکت کنیم و نقاط ضعف و قصورهایی که در 40 سال گذشته داشتیم را جبران کنیم.


امروز باید بدانیم که هیچ نقطه ضعفی قابل ‌توجیه نیست و همگان باید نسبت به رفع معضلات کشور اقدام کنند تا ان‌شاءالله از امروز که آغازین روز پنجمین دهه انقلاب است هر روز بیش از پیش در راستای اعتلای این مرز و بوم تلاش کنیم.


  از: مجید انصاری


منبع: روزنامه اعتماد، سه شنبه ۲۳ بهمن ۱۳۹۷


1497


 

. انتهای پیام /*
 

کارگاه آموزشی ابزارهای تحلیل در سیاست خارجی

موسسه مطالعات و تحقیقات بین المللی تهران برگزار می کند:

کارگاه آموزشی ابزارهای تحلیل در سیاست خارجی

1 از 4

ایده ایران ( چرا باید ایران را دوست داشته باشیم)

پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی برگزار می کند:

ایده ایران ( چرا باید ایران را دوست داشته باشیم)

2 از 4

سیاست جنایی فرانسه در قبال پولشویی

دانشگاه شیراز برگزار می کند:

سیاست جنایی فرانسه در قبال پولشویی

3 از 4

ایران و روسیه در آستانه دهه چهارم همکاری های پسا جنگ سرد

انجمن ایرانی مطالعات جهان برگزار می کند:

ایران و روسیه در آستانه دهه چهارم همکاری های پسا جنگ سرد

4 از 4

رأی اعتماد مردم به نهادهای امدادی

تازه ترین نظرسنجی نشان می دهد مردم در حادثه سیل بیشترین اعتماد را به نهادهای رسمی، مساجد، حسینیه ها و رسانه ملی داشتند

رأی اعتماد مردم به نهادهای امدادی

1 از 4

پرمخاطب ترین شبکه اجتماعی

فیلترینگ چه اثری بر استفاده از تلگرام داشت؟

پرمخاطب ترین شبکه اجتماعی

2 از 4

تازه ترين مطالب