web
stats
دست برتر ایران در منطقه
en کد مطلب: 59445 | تاریخ مطلب: 1397/11/23
نسخه چاپی | ارسال به دوستان

دست برتر ایران در منطقه

پس از مدت ها کشمکش سیاسی برای تشکیل کابینه لبنان و انتخابات پر اهمیتی که در این کشور برگزار و جناح مقاومت در نهایت پیروز آن شد، در شرایط کنونی لبنان و منطقه معنای به خصوصی داشت و این بسیار با اهمیت بود که پس از موانع متعددی که بر سر تشکیل کابینه وجود داشت در نهایت این مهم با موفقیت به سرانجام رسید.

دست برتر ایران در منطقه

پس از مدت‌ها کشمکش سیاسی برای تشکیل کابینه لبنان و انتخابات پر اهمیتی که در این کشور برگزار و جناح مقاومت در نهایت پیروز آن شد، در شرایط کنونی لبنان و منطقه معنای به‌خصوصی داشت و این بسیار با اهمیت بود که پس از موانع متعددی که بر سر تشکیل کابینه وجود داشت در نهایت این مهم با موفقیت به سرانجام رسید.


از همین رو در چنین شرایطی سفر آقای ظریف به لبنان برای اعلام همبستگی با جریان‌های سیاسی در این کشور بسیار حایز اهمیت است؛ به خصوص اینکه امریکا و رژیم صهیونیستی از تشکیل کابینه جدید در لبنان نگران هستند و سفر آقای ظریف به عنوان اولین سفر سیاسی ایشان به لبنان پس از تشکیل کابینه و انتخابات نشان‌دهنده آن است که جمهوری اسلامی هیچگاه از مسائل سیاسی لبنان غافل نیست و همواره دست دوستی به سوی برادران خود در این کشور دراز می‌کند و در این سفر نیز آقای ظریف به‌طور مکرر تصریح کرد که ما همواره در کنار برادران لبنانی خود هستیم و هر کمکی که از دست ما برآید برای آن انجام خواهیم داد.


از همین رو تشکیل کابینه یک فصل جدید سیاسی در لبنان را آغاز کرد؛ به خصوص با ترکیبی که در کابینه شکل گرفت و سه نفر خارج از سهم اهل سنت به صورت مستقل وارد کابینه شدند، یک معادله جدیدی بود که توانست با مقاومت پس از مدت‌ها کارشکنی نظر خود را بر کرسی بنشاند و اکنون کابینه‌ای تشکیل شده است که یک کابینه استثنایی و با شکل و آرایش سیاسی جدید است.


در حال حاضر پس از آنکه مثلث شوم نتوانست نقشه‌های خود را برای تجزیه منطقه و بی‌ثباتی به اجرا بگذارد و پیاده نظام آنها یعنی گروه‌های تکفیری و تروریستی توسط نیروهای مقاومت با شکست مواجه شدند، لازم بود که یک تایید سیاسی مردمی نسبت به این جریان هم در عراق و هم در لبنان به وجود‌ آید و در هر دو کشور این اتفاق به شکل انتخابات پارلمانی رخ داد و در نتیجه یک پیروزی نظامی با تایید مهر سیاسی نقش محور مقاومت را در صحنه عملی سیاست خاورمیانه برجسته کرد و جمهوری اسلامی نیاز بود که پشتیبانی و تایید خود را به نحوی بروز دهد؛ از همین رو آقای دکتر ظریف به عنوان وزیرامورخاجه جمهوری اسلامی از عراق این تایید را شروع کرد و در آنجا قراردادهای متعددی را به امضا رساند و مذاکرات مفصلی را انجام داد و روز گذشته نیز آقای ظریف در لبنان، همان کاری که در عراق انجام شد برای اعلام پشتیبانی و برای ایجاد همکاری‌های از نزدیک انجام داد که شاید در آینده محوری از این کشورها شکل بگیرد و ایران در راس آن قرار گیرد و محور مقاومت در عمل اجرایی شود در این مسیر قدم به قدم پیش می‌رود.


 این در شرایطی است که محور مقاومت ابتکار عمل سیاسی و نظامی را در اختیار دارد و رژیم صهیونیستی کاملا در کنج عزلت قرار گرفته و کاملا منفعل عمل می‌کند. رژیم صهیونیستی اکنون نمی‌تواند هیچ‌گونه اقدام موثری را انجام دهد؛ به خصوص اینکه نیروهای امریکایی نیز مجبور به خروج از سوریه شوند. اکنون رژیم صهیونیستی در عرصه‌های سیاسی و نظامی کاملا منزوی است. از همین رو فعالیت‌هایی که ایران در عراق، سوریه و لبنان انجام می‌دهد، سرآغاز شکل‌گیری محور سیاسی نظامی جدیدی است که می‌تواند در نقش‌گیری آینده منطقه بسیار تاثیرگذار باشد.


از طرفی دیگر آقای ظریف در این سفر نیز تاکید کرد که برای مقابله با رژیم صهیونیستی در اراضی لبنان این آمادگی وجود دارد که هرگونه سلاحی را برادران لبنانی بخواهند در اختیار آنها قرار دهند. به خصوص در زمینه پدافند که هواپیماهای رژیم صهیونیستی موجب آزار و اذیت دوستان لبنانی می‌شوند، جمهوری اسلامی برای مقابله با این تجاوزها اعلام آمادگی کرده که اگر برادران لبنانی بخواهند، این تجهیزات پدافندی در اختیار آنها قرار می‌گیرد. هرچند که این موضع جدیدی نیست، بلکه از سالیان گذشته جمهوری اسلامی آمادگی خود را برای هرنوع کمک برای برادران لبنانی اعلام کرده است. اکنون در دوران جدید سیاسی لبنان جمهوری اسلامی دست برتر و پیروز را نه تنها در لبنان بلکه در کل منطقه دارد.


 اکنون در عراق، لبنان، سوریه و یمن جمهوری اسلامی با همکاری و همراهی محور مقاومت دست پیروز و برتر در منطقه دارد و همان‌گونه که آقای دکتر روحانی رییس‌جمهور در مراسم 22بهمن اشاره کرد، بدون جمهوری اسلامی ایران هیچ‌گونه طرح و ابتکار عملی در منطقه نمی‌تواند شکل بگیرد زیرا محور مقاومت با کمک جمهوری اسلامی دست برتر را در منطقه دارد و در صحنه عملیاتی نیز جایگاه خود را تثبیت می‌کند.


 از: احمد دستمالچیان


منبع: روزنامه اعتماد، سه شنبه ۲۳ بهمن ۱۳۹۷


1497


 

. انتهای پیام /*
 

کارگاه آموزشی ابزارهای تحلیل در سیاست خارجی

موسسه مطالعات و تحقیقات بین المللی تهران برگزار می کند:

کارگاه آموزشی ابزارهای تحلیل در سیاست خارجی

1 از 4

ایده ایران ( چرا باید ایران را دوست داشته باشیم)

پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی برگزار می کند:

ایده ایران ( چرا باید ایران را دوست داشته باشیم)

2 از 4

سیاست جنایی فرانسه در قبال پولشویی

دانشگاه شیراز برگزار می کند:

سیاست جنایی فرانسه در قبال پولشویی

3 از 4

ایران و روسیه در آستانه دهه چهارم همکاری های پسا جنگ سرد

انجمن ایرانی مطالعات جهان برگزار می کند:

ایران و روسیه در آستانه دهه چهارم همکاری های پسا جنگ سرد

4 از 4

رأی اعتماد مردم به نهادهای امدادی

تازه ترین نظرسنجی نشان می دهد مردم در حادثه سیل بیشترین اعتماد را به نهادهای رسمی، مساجد، حسینیه ها و رسانه ملی داشتند

رأی اعتماد مردم به نهادهای امدادی

1 از 4

پرمخاطب ترین شبکه اجتماعی

فیلترینگ چه اثری بر استفاده از تلگرام داشت؟

پرمخاطب ترین شبکه اجتماعی

2 از 4

تازه ترين مطالب