web
stats
ترامپ و مشکل عدم شناخت
en کد مطلب: 59457 | تاریخ مطلب: 1397/11/23
نسخه چاپی | ارسال به دوستان

ترامپ و مشکل عدم شناخت

دونالد ترامپ که تصور می کرد، به دلیل اشغال عراق در سال 2003 هنوز حاکم این کشور است، گویا به سنگ سفت و سخت برخورده و بدون آنکه دانسته باشد، یک موج علیه خودش در عراق براه انداخته است.

ترامپ و مشکل عدم شناخت

دونالد ترامپ که تصور می کرد، به دلیل اشغال عراق در سال 2003 هنوز حاکم این کشور است، گویا به سنگ سفت و سخت برخورده و بدون آنکه دانسته باشد، یک موج علیه خودش در عراق براه انداخته است.


اشتباهات و گاف هایی را که ترامپ در عراق مرتکب شده است، می توان حاکی از عدم شناخت وی از خصوصیات منطقه و بویژه عراق اعم از فرهنگی و سیاسی دانست و در چند محور می توان خلاصه کرد:


یکی از گاف های مهم ترامپ، نادیده گرفتن یا بی توجهی به ارزش های ملی عراق است؛ شاید کمترین انتظار از تیم پروتکلی ترامپ این باشد که به او تفهیم شود، عراق یک کشور مستقل و دارای حق حاکمیت است و سفر به این کشور نیازمند هماهنگی با دولت این کشور و رفتن به استان الانبار (منطقه ای که کانون اصلی تروریست های تکفیری بوده است)، نیازمند مجوز است.


سفر ترامپ به الانبار یک اقدام ناپخته بود و دولت عراق را که برای دوران بازسازی نیاز به آرامش دارد، تحت فشار قرار داد. سفر بی مقدمه و تشریفات و بدون هماهنگی با سران و مقام های عراقی در آستانه سال نو مسیحی به استان الانبار و دیدار با نظامیان آمریکایی در پایگاه عین الاسد، نه تنها رهبران و احزاب و جریان های سیاسی عراق را به شدت خشمگین کرد، بلکه موج نفرت را نیز در افکار عمومی عراق برانگیخت که قطعا دیپلمات های آمریکایی مستقر در عراق آن را رصد کرده اند.


دومین نکته ای که در رفتارهای این روزهای آمریکایی ها درعراق می توان مورد توجه قرار داد، اینکه ترامپ دانسته یا نداسته، فاصله نیروهای نظامی آمریکایی را با نیروهای مقاومت در سوریه و عراق کاهش می دهد؛ این در حالی است که اوباما و فرماندهان سابق آمریکایی، خطوط و حدود را رعایت می کردند.


این یک اصل نانوشته، اما بر مدار عقل گرایی نظامی است که در طول سه چهار سال جنگ علیه داعش در عراق حاکم بوده است، بطوری که آمریکایی ها فاصله خود را با خطوط حفظ می کردند.


حالا گزارش های ضد و نقیض در خصوص تحرکات اخیر نظامیان آمریکایی در فلوجه، موصل و حتی بغداد از رسانه های منطقه شنیده می شود که بعضا بطور رسمی هم تایید نشده اند و مهمترین آنها عبور یک گروه گشتی آمریکایی از مقابل نیروهای الحشدالشعبی در موصل بود که تصاویر آن در شبکه های اجتماعی بازتاب های زیادی داشته است. این موارد نشان می دهد که یک جریان جنگ طلب مستقر در کاخ سفید وجود دارد که به دنبال ماجراجویی است، چرا که نزدیک شدن بیش از حد نیروهای آمریکایی به نیروهای مقاومت اسلامی در منطقه ، احتمال یک برخورد را بالا می برد و می تواند به یک اصطکاک و یک برخورد غیر قابل مهار تبدیل شود.


فرماندهان و کارشناسان نظامی و امنیتی آمریکا اما برخلاف ترامپ و تیمش خصوصیات منطقه را خوب می شناسند و از تبعات چنین برخوردهایی به خوبی آگاه هستند، از همین رو به نظر می رسد ترامپ می بایست بیشتر به نظرات کارشناسان نظامی خود توجه کند تا به تندروهای جنگ سالاری مانند بولتون و پمپئو!


اما نکته دیگری که می توان آن را گاف بزرگ خواند، در حرف های اخیر ترامپ بروز یافت که گفت نظامیان آمریکایی برای رصد ایران در عراق می مانند!


بسیاری کارشناسان این ادبیات را نشان از اوج ناپختگی تیم ترامپ در وزارت خارجه و کاخ سفید می دانند، چرا که عراقی ها فارغ از تفاوت های قومی و مذهبی و سیاسی، بر یک موضوع اتفاق نظر دارند، به این معنا که به دنبال ایجاد یک توازن همه جانبه در ارتباط با همسایگان خود هستند و قصد ورود به دعواهای دیگران و کشیده شدن آن به خاک خود را ندارند.


به دنبال این تازه ترین گاف ترامپ است که شاهد یک واکنش گسترده در عراق هستیم، علاوه بر رهبران این کشور اعم از نخست وزیر، رئیس جمهوری و رئیس پارلمان، کار حتی به آیت الله سیستانی مرجع عالی عراق هم می کشد که معمولا در بسیار از موارد ورود نمی کند و تنها در مراحل حساس به شکل حکیمانه ای وارد می شود.


مرجعیت عالی در عراق ، در واکنشی کم سابقه برای اولین بار نسبت به این رفتارها هشدار می دهد ؛ هم او که نشان داد در یک فراخوانش در ژوئن 2014 نزدیک به یک میلیون عراقی برای ورود به جنگ علیه داعش ثبت نام کردند.


ایرانی ها برخلاف واشنگتن در ژوئن 2014 به درخواست کمک دولت عراق بلافاصله پاسخ دادند و علاوه بر تسلیحات ، نظامیان خود را نیز در قالب تیم های مستشاری روانه عراق کردند و در این راه تعداد زیادی از فرماندهان ایرانی به شهادت رسیدند.


ایرانی ها دوشادوش عراقی ها در فلوجه، موصل و تکریت در حالی با داعش جنگیدند که آمریکایی ها در تحرکات مشکوکی، به کمک داعش شتافته بودند و دستکم تعداد زیادی تصاویر و فیلم ها ویدئویی از پرتاب محموله های کمک به داعش از سوی نیروهای الحشدالشعبی و کرد ضبط و منتشر شده است.


اکنون نیز مستشاران ایرانی، عراق را به دنبال پایان داعش ترک کرده اند، اما در مقابل آمریکایی ها که در طول نبرد علیه داعش بارها نظامیان عراقی را بمباران کردند( البته هربار بمباران نیروهای عراقی اعم از الحشدالشعبی و ارتش را اشتباه خواندند) ، هنوز در عراق مانده اند.


آمریکایی ها حتی در خصوص آمار نظامیان خود در عراق نیز حقیقت را نمی گویند؛ مثلا تعداد نظامیان خود را در این کشور حدود 5 هزار نفر اعلام کرده اند، در حالی که برخی منابع معتقدند این رقم بیش از 10 هزار نفر است و حتی برخی این رقم را تا 17 هزار نفر تخمین زده اند.


در حقیقت مشکل ترامپ، عدم شناخت از عراق و زمینه های تعاملی آن با کشورهای همسایه اش است. به عنوان مثال صحبت از نفوذ ایران در عراق می کند، در حالی که او و تیم حاکمش بر کاخ سفید هنوز درک نکرده است که در اربعین حسینی ، تمام احساسات دو ملت ایران و عراق در هم می آمیزد و ایرانی ها نیازی به نفوذ و حضور در این کشور ندارند.


*محمدعلی حیدری هایی، کارشناس مسائل عراق


 منبع: ایرنا، 21 بهمن 1397


1197

. انتهای پیام /*
 

کارگاه آموزشی ابزارهای تحلیل در سیاست خارجی

موسسه مطالعات و تحقیقات بین المللی تهران برگزار می کند:

کارگاه آموزشی ابزارهای تحلیل در سیاست خارجی

1 از 4

ایده ایران ( چرا باید ایران را دوست داشته باشیم)

پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی برگزار می کند:

ایده ایران ( چرا باید ایران را دوست داشته باشیم)

2 از 4

سیاست جنایی فرانسه در قبال پولشویی

دانشگاه شیراز برگزار می کند:

سیاست جنایی فرانسه در قبال پولشویی

3 از 4

ایران و روسیه در آستانه دهه چهارم همکاری های پسا جنگ سرد

انجمن ایرانی مطالعات جهان برگزار می کند:

ایران و روسیه در آستانه دهه چهارم همکاری های پسا جنگ سرد

4 از 4

رأی اعتماد مردم به نهادهای امدادی

تازه ترین نظرسنجی نشان می دهد مردم در حادثه سیل بیشترین اعتماد را به نهادهای رسمی، مساجد، حسینیه ها و رسانه ملی داشتند

رأی اعتماد مردم به نهادهای امدادی

1 از 4

پرمخاطب ترین شبکه اجتماعی

فیلترینگ چه اثری بر استفاده از تلگرام داشت؟

پرمخاطب ترین شبکه اجتماعی

2 از 4

تازه ترين مطالب