web
stats
استقبال کاربران فضای مجازی از سفر روحانی به عراق
en کد مطلب: 60320 | تاریخ مطلب: 1397/12/23
نسخه چاپی | ارسال به دوستان

استقبال کاربران فضای مجازی از سفر روحانی به عراق

سفر رئیس جمهوری ایران به عراق، علاوه بر نشستن در صدر اخبار رسانه های منطقه، توجه ویژه کاربران فضای مجازی دو کشور را نیز به دنبال داشت.

استقبال کاربران فضای مجازی از سفر روحانی به عراق

سفر رئیس جمهوری ایران به عراق، علاوه بر نشستن در صدر اخبار رسانه های منطقه، توجه ویژه کاربران فضای مجازی دو کشور را نیز به دنبال داشت.


دکتر «حسن روحانی» امروز دوشنبه بیستم اسفندماه به دعوت رسمی رئیس جمهوری و نخست وزیر عراق در راستای گسترش و تقویت روابط دوجانبه و مناسبات منطقه ای جمهوری اسلامی ایران، برای نخستین بار طی دوره ریاست جمهوری خود و در صدر یک هیات عالی رتبه سیاسی و اقتصادی وارد بغداد شد.


سفر روحانی به عراق و پیش از آن سفر «محمدجواد ظریف» وزیر امور خارجه کشورمان به بغداد به منظور تدارک دیدارهای رئیس جمهوری مورد توجه ویژه کاربران فضای مجازی قرار گرفت.


کاربران با هشتگ هایی نظیر «#عراق»، «#بغداد»،«#قرارداد_الجزایر»، «#آیت الله_سیستانی»، «#طاق_کسری» و ... از رویکردهای مختلف به این رویداد واکنش نشان دادند. این گزارش به بررسی تحلیلی محتوای تولید شده دراین خصوص در توییتر پرداخته است.


 ** امید و فرصت برای توسعه روابط دو همسایه


بسیاری از کاربران سفر مقام نخست اجرایی کشورمان به عراق را مورد استقبال قرار دادند. تعدادی با «تاریخی» خواندن این سفر از آن به عنوان نقطه عطفی مهم در توسعه و تعمیق روابط دو کشور یاد کردند.


موقعیت زمانی انجام این سفر هم از دید کاربران از اهمیت قابل توجه برخوردار است. افزایش دیدارهای دیپلماتیک دو کشور به ویژه در بحبوحه تحریم های آمریکایی از دید افکار عمومی بسیار معنادار است و پیامی روشن را به دنیا مخابره می کند.


گروهی در همین راستا تلاش کردند کیفیت و سطح همکاری های دوستانه دو طرف را برجسته کنند. «پرویز اسماعیلی» معاون ارتباطات و اطلاع‌رسانی دفتر رئیس‌جمهوری در توییتر خود با انتشار تصویری از دیدار «صمیمانه» رییس جمهوری و وزیر امور خارجه کشورمان با همتایان عراقی آنها نوشت: «حضور خلوت انس است و دوستان جمعند / و ان یکاد بخوانید و در فراز کنید»


عده ای دیگر هم نسبت به امکان عملیاتی سازی قابلیت های توسعه روابط دو کشور اظهار امیدواری کردند. در توییت یکی از روزنامه نگاران می خوانیم: «سفر حسن روحانی، رئیس‌جمهور به عراق در اوج روابط انجام می‌شود. برای این اوج، زحمات بسیاری کشیده شده است؛ هم توسط ایرانی‌ها و هم عراقی‌ها. باید عراق بداند که ایران از تمامی ارزش‌ها و منافع آنان استقبال می‌کند و روابط گسترده عراق با نظام بین‌الملل را فرصت می‌پندارد.»


** اهداف، انتظارات و دستاوردهای احتمالی سفر روحانی به عراق


برخی در قالب توییت های خود به بیان انتظارات عمومی مردم و نیز نخبگان از سفر رییس جمهوری به عراق پرداختند. تعدادی اظهارات اخیر «غلامحسین شافعی» رییس اتاق ایران را بازتاب دادند که پیشنهادهایی را در خصوص بسترسازی توسعه روابط با عراق مطرح کرده بود. کاربران از قول او نوشتند: «با توجه به برنامه‌های آینده ایران برای مشارکت بیشتر در فعالیت های اقتصادی در سوریه، پیشنهاد اتاق ایران ایجاد یک پیمان سه جانبه میان ایران، عراق و سوریه بر پایه تجارت آزاد است.»


گروهی دیگر هم خواستار توجه رییس جمهوری و وزیر امور خارجه در رایزنی با مقامات عراقی برای حذف ویزا و لغو روادید عراق شدند.


انتشار خبرهایی مبنی بر فروریختن بخش هایی از طاق مداین در عراق و همزمانی آن با سفر رییس جمهوری به عراق، مطالباتی را در فضای مجازی مبنی بر توجه مقامات دو کشور به این مساله ایجاد کرده است. در توییتی آمده است: « امید است مقامات بلندپایه ایران با توجه به سفرهای مهم رسمی این هفته به عراق و پیشینه کمکهای سخاوتمندانه برای بازسازی و‌ مطلا نمودن عتبات عالیات، نسبت به حفاظت از این بنای مهم ساسانیان اهتمام ورزند.»


کاربر دیگری آورد: «جناب آقای دکتر ظریف،جناب آقای رییس جمهور لطفا درسفر خود به عراق درباره احیای این بنای تاریخی با مقامات عراقی مذاکره کنید.»


برخی هم خواستار تداوم سفرهای دیپلماتیک مقام های کشورمان به کشورهایی چون سوریه و لبنان شدند. در توییتی می خوانیم: «امیدوارم آقای روحانی و تیمش، از فرصت طلایی سفر به عراق استفاده کنند. امیدوارم بعد از عراق به سوریه و لبنان هم سفر کنند. قدرت ما در همین منطقه شکل می‌گیرد.»


بخشی از محتوای توییتر در این ارتباط به بررسی جنبه های مختلف اهداف سفر رییس جمهوری به عراق اختصاص داشت.


تلاش برای اجرای کامل قرارداد الجزایر، از اهدافی بود که مورد توجه کاربران در فضای مجازی قرار گرفت. در توییتی آمده است: «روحانی در عراق دنبال اجرای کامل قرارداد 1975الجزایر است که صدام 5 روز قبل از جنگ آن را پاره کرد اما طبق منشور ملل متحد، کنوانسیون وین، قطعنامه598 و تصریح صدام در 6 نامه تبادل شده میان وی و مرحوم هاشمی رفسنجانی پس از پایان جنگ، قرداد الجزایر هنور معتبر است و باید اجرایی شود.


برخی دیگر هم نسبت به احتمال امضای قرارداد خط آهن شلمچه ابراز امیدواری کردند. در توییتی می خوانیم: «در سفر رییس جمهور کشورمان به عراق چند توافقنامه ازجمله قرارداد ساخت خط راه آهن شلمچه به بصره نیز امضاء می شود؛ خبر خوش برای مسافران اربعین .»


گروهی هم با استناد به اظهار نظر یک مقام بلندپایه در دفتر نخست وزیر عراق، نسبت به حل مشکلات میان دو کشور ابراز امیدواری کردند. در توییت ها از قول این مقام عراقی آمده است: «در سفر روحانی به عراق، مشکلاتی که دهه ها میان دو کشور مطرح بود و لغو روادید فیصله خواهد یافت.»


همچنین بخش قابل توجهی از توییت ها به بررسی و توجه به نکات برجسته سفر روحانی به عراق اختصاص داشت. دیدار با آیت الله سیستانی از مهمترین نکاتی بود که کاربران مورد توجه قرار دادند. کاربری نوشت: «حسن‌روحانی نخستین رییس‌جمهور ایران است که با آیت‌الله‌ سیستانی در عراق دیدار می‌کند. آقای سیستانی با محمود‌احمدی‌نژاد در جریان سفرش به عراق دیدارنکرده‌ بود.»


دیگری آورد: «این اولین دیدار آیت الله سیستانی با یک رییس جمهور ایران از زمان سقوط صدام در سال 2003 است.»


 **عراق؛ ریه ایران در فضای تحریم های آمریکا؟


افزایش دیدارهای دیپلماتیک میان مقام های تهران و بغداد، از دید کاربران از توجه به جای دولت به بهره گیری از ظرفیت های عراق جهت دور زدن تحریم های آمریکایی نشان دارد؛ مساله ای که مورد توجه کاربران قرار گرفت.


گروهی در همین ارتباط اظهارات مشاور نخست وزیری عراق در واکنش به سفر روحانی را بازتاب دادند و نوشتند: «آنچه دشمنان در جنگ‌ها به دست نمی‌آورند، دوستان در تحریم به دست می‌آورند. با توجه به تحریم‌ها، ایران، عراق را ریه سیاسی و اقتصادی خود می‌داند.»


تعدادی دیگر از کاربران با اشاره به نقش عراق در کمک به ایران در دور زدن تحریم های آمریکایی، از توجه دولت به این حوزه تقدیر کردند. در توییتی می خوانیم: «مقاومت باز هم به داد اقتصاد رسیده است. ایجاد زیرساخت های اقتصادی میان اجزاء محور مقاومت بهترین و کوتاه ترین راه اسقاط ابزار تحریمی امریکا است. سفر رییس جمهور به عراق یک گام بلند در مسیر درست است.»


بر همین اساس برخی کاربران به پتانسیل عراق برای تبدیل شدن به عرصه رقابت ایران و آمریکا در سال آینده اشاره کرده و به اظهارنظرها برخی نهادها در این ارتباط استناد کردند.در توییتی آمده است: «مسئول ایران در گروه بین المللی بحران می گوید شواهد نشان می دهد که سال آینده عراق به محل رقابت ایران و آمریکا تبدیل می شود.»


 ** سفر روحانی به عراق در روز روشن و مقایسه آن با سفر مخفیانه ترامپ


قسمت دیگری از محتوای تولید شده در این خصوص، به همسنجی و مقایسه میان سفر رئیسان جمهوری ایران و آمریکا به عراق اختصاص داشت. کاربران «مخفیانه» بودن سفر ترامپ را در برابر سفر «علنی» روحانی قرار دادند.


در توییتی می خوانیم: «رئیس جمهور کشور ما بصورت رسمی به عراق سفر خواهد کرد. برخلاف رییس جمهور آمریکا که بصورت مخفیانه و با چراغ خاموش و مضطرب سفر کرد. این امنیت را مدیون خون شهدای مقاومت هستیم.»


در توییتی دیگر آمده است: «یک رئیس جمهور بعد از 7 تریلیون دلار هزینه؛ شبانه، از پیش اعلام نشده، با چراغ خاموش به عراق می رود...یک رئیس جمهور دیگر هم در روز روشن و با اعلام قبلی، به مدت سه روز.»


در توییتی دیگر می خوانیم: «سفر روحانی می‌تواند پاسخی به سفر اخیر ترامپ به عراق باشد. آن سفر در تاریکی شب صورت گرفت و بغداد میزبان او نبود. روحانی با انتقاد از این رفتار ترامپ گفته ‌بود پرواز به عراق در سایه تاریکی شب، شکستی دیگر برای امریکا است..چرا سفری رسمی به بغداد نمی‌کنید؟»


 **سفر ظریف به عراق برای تدارک حضور رئیس جمهوری


وزیر امور خارجه روز شنبه 18 اسفندماه برای انجام مقدمات سفر رسمی رئیس جمهوری وارد بغداد شد و مورد استقبال مقامات وزارت امور خارجه عراق قرار گرفت. کاربران در مورد این سفر اظهار نظر کردند.


بسیاری حضور وزیر امور خارجه در عراق را نشانه ای از احیای جایگاه قانونی وزارت امور خارجه دانستند. «علیرضا رحیمی» نماینده مجلس در صفحه خود آورد: «سفر دکتر ظریف به عراق برای تدارک سفر رسمی رئیس جمهوری کشورمان نشانه مثبتی (هرچند اولیه)، در بازگرداندن نقش وزارت امور خارجه به جایگاه واقعی آن در سیاست خارجی تلقی می شود. پیش ازاین بارها چنین پیش سفرهایی، توسط مقاماتی غیراز وزیر امور خارجه انجام می شد که مداخله خاموش به شمار می رفت.»


تعدادی هم از نقش موثر تخصص و توانمندی سکاندار اصلی دیپلماسی کشورمان در گسترش روابط با کشورهای همسایه گفتند و نوشتند. از دید کاربران، احیای جایگاه وزارت امور خارجه در ارتباط با کشورهای دیگر و تمرکز امور دیپلماتیک در دست این نهاد، منافع ملی کشورمان را بیش از پیش تامین خواهد کرد.


منبع: گروه تحلیل، تفسیر و پژوهش های خبری ایرنا، 20 اسفند 1397


1197

. انتهای پیام /*
 

ایران و دیوان بین المللی دادگستری

دانشگاه تبریز برگزار می کند:

ایران و دیوان بین المللی دادگستری

2 از 4

ایدئولوژی و امر خیالی از لاکان تا آلتوسر

انجمن جامعه شناسی ایران برگزار می کند:

ایدئولوژی و امر خیالی از لاکان تا آلتوسر

3 از 4

یکجانبه گرایی و حقوق بین الملل

دانشکده نفت برگزار می کند:

یکجانبه گرایی و حقوق بین الملل

4 از 4

تازه ترين مطالب