web
stats
رقابت انتخاباتی از سال ها پیش از انتخابات
en کد مطلب: 60366 | تاریخ مطلب: 1397/12/23
نسخه چاپی | ارسال به دوستان

کاندیداتوری زودهنگام لاریجانی برای انتخابات 1400 بار دیگر تکذیب شد

رقابت انتخاباتی از سال ها پیش از انتخابات

اخیرا فرصتی به دست داد تا به بهانه سالنامه «اعتماد» دقایقی با علی لاریجانی، رییس مجلس شورای اسلامی به گفت وگو بنشینیم. آنجا موضوعات متعددی را پیش کشیدیم و لاریجانی هم به شیوه خاص خود به سوالات مان پاسخ داد که به زودی منتشر خواهد شد.

رقابت انتخاباتی از سال ها پیش از انتخابات

اخیرا فرصتی به دست داد تا به بهانه سالنامه «اعتماد» دقایقی با علی لاریجانی، رییس مجلس شورای اسلامی به گفت‌وگو بنشینیم. آنجا موضوعات متعددی را پیش کشیدیم و لاریجانی هم به شیوه خاص خود به سوالات‌مان پاسخ داد که به زودی منتشر خواهد شد.


 در این میان اما پرسشی که شاید به ‌تعبیری همان مهم‌ترین سوالی باشد که احتمالا هر خبرنگاری در حوزه سیاست داخلی و پارلمانی مشتاق شنیدن پاسخش از زبان لاریجانی است در هیچ‌ کدام از بخش‌های این مصاحبه تفصیلی مطرح نشد؛ پرسش از آینده سیاسی رییس مجلس، احتمال اعلام کاندیداتوری او در انتخابات ریاست‌جمهوری 1400 و پایان دادن به گمانه‌زنی‌های سیاسی و رسانه‌ای چشمگیری که این سال‌ها همواره در این خصوص مطرح بوده و درحالی هرگز، نه از سوی لاریجانی و نزدیکانش تایید شده و نه از اساس تکذیب، که شاید حتی اگر در خلال آن مصاحبه با صراحت تمام هم مطرح می‌شد، لزوما با پاسخ صریح و روشن لاریجانی همراه نمی‌شد.


چنانچه در گذشته نیز اگرچه بارها، این پرسش در نشست‌های خبری رییس مجلس طرح شده اما لاریجانی هم هر بار با تاکید بر اینکه هنوز زمان بسیاری تا انتخابات 1400 باقی مانده به آن پاسخی دقیق و صریح نداده است. در واقع آگاهی از همین مساله بود که ما را متقاعد کرد از اساس، از طرح این پرسش جذاب اما احتمالا بی‌‌حاصل، خودداری کنیم.


اما در حالی رییس مجلس معتقد است هنوز برای صحبت درباره انتخابات ریاست‌جمهوری سیزدهم در سال 1400 زود است و دیگر مسائل و مشکلات کشور، مقدم بر مباحث انتخاباتی است بعضی از اعضای هیات رییسه مجلس نگاهی متفاوت به صحنه سیاسی کشور دارند.


چنانچه به ‌تازگی محمدعلی وکیلی، عضو اصلاح‌طلب هیات رییسه مجلس با حضور در یک برنامه اینترنتی نزدیک به جبهه پایداری نه ‌تنها به بیان نکاتی درباره انتخابات 1400 پرداخت بلکه مشخصا از احتمال کاندیداتوری لاریجانی در این انتخابات نیز سخن گفت و جالب آنکه از همین حالا در شرایطی که شورای عالی سیاستگذاری اصلاح‌طلبان هنوز فعالیت‌های خود را برای ساماندهی دو انتخابات مهم پیش ‌رو در اسفند 98 و خرداد 1400 کلید نزده است، وکیلی تاکید کرده که بعید نیست، اصلاح‌طلبان از لاریجانی برای انتخابات سیزدهمین دوره ریاست‌جمهوری حمایت کنند و این حمایت «منتفی نیست.»


کاظم جلالی، رییس فراکسیون مستقلین ولایی، فراکسیونی متشکل از نمایندگان نزدیک به لاریجانی اما نسبت به این اظهارات واکنش نشان داده و مطابق انتظار، احتمالاتی که در سخنان وکیلی مطرح شده را قویا رد کرده است. جلالی روز گذشته در حساب کاربری‌اش در توییتر نوشت:«در پاسخ به برخی از گمانه‌زنی‌های انتخاباتی رسانه‌ها باید عرض کنم به عنوان شخصی که به جناب آقای دکتر لاریجانی نزدیک هستم، مطمئنم صحبتی مبنی بر ائتلاف انتخاباتی او با فردی در میان نیست و ایشان تاکنون حتی یک جلسه با نزدیکان برگزار نکرده که در آن گفت‌وگوی انتخاباتی داشته باشد. البته که به ‌نظرم در شرایطی که کشور در وضعیت جنگ اقتصادی قرار دارد، فضای رسانه‌ای ما بیش از پیش‌ کشیدن گمانه‌زنی‌های انتخاباتی به همیاری با مسوولان کشور در حل مشکلات مردم نیاز دارد.»


هر چند ممکن است موضع‌گیری جلالی درباره آنچه «گمانه‌زنی انتخاباتی» خوانده لزوما ناظر بر اظهارات اخیر وکیلی نباشد اما به هر حال، آنچه مسلم است، اولا وکیلی از آخرین سیاسیونی است که در رابطه با احتمال کاندیداتوری لاریجانی در انتخابات 1400 با حمایت اصلاح‌طلبان اظهارنظر کرده در ثانی، بسیاری از منابع رسانه‌ای ازجمله ایسنا نیز در گزارش‎هایی مخاطب احتمالی توییت جلالی را وکیلی معرفی کردند.


با این همه اما آنچه وکیلی درباره لاریجانی، انتخابات 1400 و حمایت احتمالی اصلاح‌طلبان از او گفت، همه سخنان بحث‌انگیز این نماینده اصلاح‌طلب در آن گفت‌وگوی ویدئویی نبود. چنانچه بخش‌های دیگری از سخنان وکیلی نیز با واکنش‌هایی متعدد همراه شد و جالب آنکه بخش عمده انتقادها علیه آن اظهارات بعضا عجیب وکیلی از سوی همفکران این نماینده اصلاح‌‎طلب مطرح شد.


به‌ خصوص وقتی وکیلی به‌ شدت نسبت به انتقاد بخشی از اصلاح‌طلبان در مورد عملکرد فراکسیون امید «گلایه» کرد و گفت که این گروه از اصلاح‌طلبان، امیدی‌ها را «تخریب» کرده و «اعتماد به نفس فراکسیون امید را از بین برده‌اند.» وکیلی همچنین گفته که «هیچ تضمینی وجود ندارد که اگر اصلاح‌طلبان دیگری غیر از ما، داخل مجلس بودند، کارنامه بهتری داشتند» و «فراکسیون امید عصاره جریان اصلاحات است.» این نماینده عضو فراکسیون امید همچنین به برخی حواشی انتخابات سال 88 پرداخته و گفته بود که «برخلاف موسوی و کروبی، آقایان(مرحوم) هاشمی و خاتمی اعتقادی به تقلب در انتخابات نداشتند»، «خاتمی در جلسات خصوصی بعد از انتخابات 88 بارها نسبت به بیانیه‌های موسوی و کروبی اعتراض داشت و با آن همراه نبود»، «کروبی هیچ‌گونه حرف شنوی از خاتمی و هاشمی نداشته است» و عجیب‌تر از تمامی این سخنان آنکه مدعی شده «خاتمی در سال 88 از اعلام کاندیداتوری میرحسین موسوی ناراحت بوده» به ‌تعبیری برخلاف میل باطنی «مجبور به کناره‌گیری شده است».


اظهاراتی که اگرچه به‌ شدت از سوی رسانه‌های اصولگرا مورد استقبال قرار گرفت اما تقریبا هیچ‌کدام از سوی دیگر بزرگان اصلاحات تایید نشد و در این میان به ‌ویژه بحث ناراحتی خاتمی از اعلام‌ کاندیداتوری میرحسین موسوی در انتخابات 88 بیش از دیگر موارد محل تردید قرار گرفت؛ چراکه چنانچه همان زمان نیز بارها گفته شد، احتمالا اگر اصرار بی‌وقفه خاتمی نبود، میرحسین موسوی هرگز قدم در این مسیر پرمخاطره انتخابات نمی‌گذاشت و همچون سال‌های پیش از 88 به کار هنر و تدریس خود مشغول می‌ماند.


فارغ از این مباحث اما آنچه اکنون مشخصا با واکنش یک نماینده نزدیک به رییس مجلس مواجه شده همان بحث احتمال کاندیداتوری لاریجانی در انتخابات ریاست‌جمهوری 1400 و البته احتمال حمایت اصلاح‌طلبان از این سیاستمدار کارکشته است. این گفته‌های وکیلی اما اگرچه می‌تواند در آینده بیش از اکنون به انعکاس واقعیت شبیه باشند اما طرح آن در شرایطی که به‌ گفته سیده‌حمیده زرآبادی از اعضای فراکسیون امید در شورای عالی سیاست‌گذاری اصلاح‌طلبان، این شورای عالی هنوز رسما فعالیت خود را آغاز نکرده، محل مناقشه است.


شورای عالی سیاستگذاری اصلاح‌طلبان که این سال‌ها به عنوان تنها مرجع عالی تصمیم‌گیر درخصوص مسائل و رویکردهای مختلف جریان اصلاحات به‌ ویژه رویکردهای انتخاباتی این جریان سیاسی فعالیت می‌کند پس از اتمام روند دو انتخابات ریاست‌جمهوری دوازدهم و شورای شهر پنجم عملا به تعطیلات رفت و حال، اگرچه هر از گاهی تشکیل جلسه می‌دهد اما چنانچه زرآبادی به «اعتماد» خبر داده، کماکان در حال تدوین آیین‌نامه‌های داخلی 4 کارگروه خود است و هنوز رسما وارد دستورکارهای انتخاباتی و غیرانتخاباتی نشده است. چه بخواهند برای رقابت در انتخابات 1400 از چهره‌ای همچون علی لاریجانی حمایت کنند، چه قرار باشد با حمایت از چهره‌ای به جز او، قدم در این آوردگاه انتخاباتی بگذارند.


در این میان اما جلالی موضوع را از اساس طور دیگری می‌بینید. او اگرچه بنابر آنچه در حساب کاربری‌اش در توییتر نیز نوشته، ورود به مصادیق و صحبت درباره افراد موثر در انتخابات 1400 را بسیار زود می‌داند اما از صحبت درباره مبانی و الگوهایی که می‌تواند در نتیجه انتخابات تاثیرگذار باشد، ابایی ندارد.


جلالی در بخشی از یک مصاحبه تفصیلی که قرار است در سالنامه «اعتماد» منتشر شود به بخشی از این پرسش‌ها درخصوص انتخابات 1400 پاسخ گفته و با بیان اینکه جریانی در انتخابات پیروز خواهد بود که از 3 ویژگی کلیدی برخوردار باشد، گفته است:«به نظر می‌رسد این جریان، یک؛ باید عقلانی باشد و عاقلانه فکر کنند، دوم؛ متعادل باشد و تندروی نکند. سوم؛ کارآمد باشد و بلد باشد چکار کند.» جلالی همچنین به بحث انتخابات مجلس یازدهم در اسفند ماه سال آینده نیز پرداخته و با اشاره به اصلاحاتی که مدتی است درخصوص قانون انتخابات مجلس و توسط خود مجلسی‌ها در حال انجام است، گفته است:«بعید است که در شهرهای بزرگ، پیروزی مطلق حاصل شود.»


جلالی که جاافتادگی یا به تعبیری «تصلب بیش از حد دو جریان اصلاح‌طلب و اصولگرا» را از مشکلات فضای سیاسی کشور می‌داند به «اعتماد» گفته است:«جریانات دیگری که برای انتخابات می‌آیند، نمی‌توانند حضورشان را حفظ کنند. در واقع به نظر می‌رسد تا حدودی درگیر تصلب اصلاح‌طلبی و اصولگرایی شده‌ایم؛ یعنی این 2 جریان داخل کشور وجود دارد و اجازه نمی‌دهند که جریانات دیگر کاری کنند و حتی شکل بگیرند.»


حالا البته هنوز نزدیک به یک سال تا برگزاری انتخابات مجلس یازدهم در اسفند ماه 98 و چیزی حدود دو برابر این میزان نیز تا انتخابات سیزدهمین دوره ریاست‌جمهوری در خرداد ماه 1400 باقی مانده و شاید واقعا بهتر همان باشد که کمی بیشتر تحمل کنیم تا آرایش نیروهای سیاسی کشور برای این 2 انتخابات حساس و سرنوشت‌ساز به آنچه باید و شاید نزدیک شود و بعد درباره اینکه چه‌ کسی اعلام کاندیداتوری می‌کند و این کاندیدای احتمالی با حمایت کدام جریان وارد رقابت می‌شود، صحبت کنیم. تا آن زمان هم آنقدر اتفاق خبری و سیاسی ریز و درشت در کشور می‌افتد و خواهد افتاد که فرصتی برای این گمانه‌زنی‌ها باقی نمی‌ماند.


منبع: روزنامه اعتماد، سه شنبه 21، اسفند 1397


1497

. انتهای پیام /*
 

ایران و دیوان بین المللی دادگستری

دانشگاه تبریز برگزار می کند:

ایران و دیوان بین المللی دادگستری

2 از 4

ایدئولوژی و امر خیالی از لاکان تا آلتوسر

انجمن جامعه شناسی ایران برگزار می کند:

ایدئولوژی و امر خیالی از لاکان تا آلتوسر

3 از 4

یکجانبه گرایی و حقوق بین الملل

دانشکده نفت برگزار می کند:

یکجانبه گرایی و حقوق بین الملل

4 از 4

تازه ترين مطالب