web
stats
توسعه دیپلماسی عمومی
en کد مطلب: 60590 | تاریخ مطلب: 1397/12/28
نسخه چاپی | ارسال به دوستان

توسعه دیپلماسی عمومی

امسال را نیز با اتکال به خداوند بزرگ می آغازیم به این امید که در باروری فرهنگ و تمدن اسلامی ایران زمین سهمی شایسته داشته باشیم و غبار، کدورت، سستی و رخوت را از چهره جان مان بزداییم و در سال جدید نهال به بار نشسته کوشش های مان را به گلستانی پررنگ و بو بدل کنیم تا رایحه دل انگیز آن دوستداران معرفت را سرمست کند.

توسعه دیپلماسی عمومی

بهار می‌آید و پنجره‌های آینده را فراروی‌مان می‌گشاید در هیئتی که بازش نمی‌شناسی، از راه می‌رسد. آن‌که هنوز در انتظارش نیستی... نوروز همواره آیینی جاودانه در فرهنگ ایران‌زمین بوده است. این گاهشمار دقیق و زیبا نشان از کمال ذوق ایرانی است که جشن حیات طبیعت را با شالوده‌های فرهنگ اسلامی خویش پیوند ناگسستنی زده و ایران و نوروز چون دو نام خویشاوند بر صحیفه نام بشری ثبت و ضبط شده‌اند.


گرچه سابقه نوروز به قبل از اسلام برمی‌گردد، اما پس از اسلام نیز این جشن فرخنده به واسطه حسنات خود مورد قبول مسلمانان واقع شده و حتی به گونه‌ای جشن طبیعت را با جشن باورها و اعتقادات خویش پیوند زده‌اند. در این روز کشتی نوح نبی از پس بارانی شگفت به سر منزل مقصود آرامش گرفت و جهان از پلیدی‌ها پاک و پیراسته همچون نوروز شد. در نوروز بود که حضرت ابراهیم یک تنه معبد شرک را ویران کرد و بت‌ها را شکست.


نوروز نزد شیعیان نیز منزلتی شایسته دارد چرا که در این روز بود که دستان توانمند علی(ع) به سنت جدش ابراهیم، آلودگی بت‌ها را از خانه کعبه زدود و کعبه پیراسته از پلیدی و روشن همچون نوروز شد و در این روز بود که مولا علی(ع) به جانشینی رسول وحی برگزیده شد تا سیاهی‌ها و تباهی‌های روزگار نتواند گزندی به بنیاد عظیم شریعت محمدی برساند. نو شدن سال همراه خود کوشش و عشق به حیات را نیز به همراه می‌آورد. ایرانیان با هوشمندی در ادوار مختلف تاریخ با بهار که رمز زندگی است پیوند داشته‌اند و همواره حلول بهار را نیکو تلقی کرده‌اند و تحول طبیعت را با تحول زندگی همراه ساخته‌اند.


امسال را نیز با اتکال به خداوند بزرگ می‌آغازیم به این امید که در باروری فرهنگ و تمدن اسلامی ایران زمین سهمی شایسته داشته باشیم و غبار، کدورت، سستی و رخوت را از چهره جان‌مان بزداییم و در سال جدید نهال به بار نشسته کوشش‌های‌مان را به گلستانی پررنگ و بو بدل کنیم تا رایحه دل‌انگیز آن دوستداران معرفت را سرمست کند.


در حالی نوروز را کشورهای منطقه جشن می‌گیرند که جهانیان بر ارزش تاریخی و قدمت دیرین نوروز به عنوان میراث مشترک فرهنگی صحه گذاشته‌اند و این واقعه ثبت جهانی یافته است. پس از ثبت نوروز در یونسکو، قطعنامه «روز بین المللی نوروز» نیز با تلاش ایران و دیگر کشورهای دوست منطقه با اکثریت آرا در مجمع عمومی به تصویب اکثر کشورهای سازمان ملل رسید. تاجیکستان، ترکیه، آذربایجان، افغانستان، قزاقستان و ترکمنستان در کنار ایران از بانیان اصلی این قطعنامه بودند و در مرحله بعد هند، آلبانی و مقدونیه نیز به آن پیوستند.


مجمع عمومی سازمان ملل متحد در روز چهارم اسفند 1388 مطابق با 13 فوریه 2010 میلادی قطعنامه «روز جهانی نوروز» را در چارچوب ماده 49 در دستور کار خود قرار داد و تحت عنوان فرهنگ صلح به تصویب رساند و برای نخستین بار در تاریخ این سازمان «نوروز ایرانی» به عنوان یک مناسبت بین‌المللی رسمیت یافت.


در چند سال اول این رخداد مهم جهانی ایران بانی برگزاری مراسم نوروز در منطقه بود و از این فرصت برای تبیین جایگاه کشور خاستگاه نوروز استفاده می‌کرد. چند سال متوالی جشن بین‌المللی نوروز در ایران برگزار شد و پس از آن در افغانستان، تاجیکستان و حتی ترکمنستان.


اما چند سالی است که بهره‌مندی از این فرصت مهم به بوته فراموشی سپرده شده بود. جای خوشوقتی و خرسندی است که در سال جاری و در آستانه نوروز به اهتمام سازمان میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری و با سخنان وزیر محترم امور خارجه مراسمی بدین مناسبت در برج میلاد تهران برگزار شد. این مراسم که بر اساس گزارش‌های منتشر شده نمایندگانی از 12 کشور حوزه تمدن نوروز حضورداشتند اقدامی ارزشمند است، اما بهره‌مندی از نوروز برای گسترش مناسبات مردمی با مردمانی که در این حوزه تمدنی زندگی می‌کنند حائز اهمیت بیشتری است. به نظر من دستگاه‌های فرهنگی و حتی سیاسی از این فرصت مهم برای توسعه دیپلماسی عمومی باید بیش از این بهره بگیرند.


هیچ مناسبتی همانند نوروز نیست که مردمان معتقد به بزرگداشت این آیین را کنار هم جمع کند. رقم کوچکی نیست حداقل 200 میلیون نفر در حوزه تمدنی نوروز جای می‌گیرند. بزرگداشت نوروز در واقع تجسم یکی از اهداف متعالی سازمان ملل یعنی تقویت صلح جهانی از طریق احترام به فرهنگ‌های ملی، میراث فرهنگی جهانی و تنوع فرهنگی است. نوروز تنها روزی در تقویم‌ها نیست نوروز فرهنگی عمیق و ریشه‌دار است که با تمامی آداب و سنن خود هر سال امید، صلح و خوشبختی را برای میلیون‌ها انسان در سراسر کره خاکی به ارمغان می‌آورد.


نوروز نخستین بار در سرزمین پارس پایه‌گذاری شد و در سراسر این قرن‌های طولانی که این سرزمین خاستگاه اقوام و تمدن‌های گوناگون بوده است، نوروز به صورت زبان مشترک میلیون‌ها انسان در آسیا، شبه‌قاره هند، آسیای مرکزی، خاورمیانه، قفقاز، بالکان، حوزه دریای سیاه و بسیاری از نقاط دیگر جهان درآمده است. امروز میلیون‌ها نفر در جهان نوروز را پاس می‌دارند.


بزرگداشت نوروز بزرگداشت ریشه‌ها، تاریخ و ارزش‌های تمدن‌های درخشان بشری است که در طول قرن‌ها ارزش‌های انسانی را منتقل ساخته‌اند و استفاده از این فرصت برای پیشبرد اهداف سیاسی در منطقه و دنیا نباید مورد غفلت دستگاه دیپلماسی کشورمان و سازمان‌های متولی امور فرهنگی ایران در خارج از کشور واقع شود.


از: علی‌اصغر شعردوست


منبع: روزنامه اعتماد، 28 اسفند 1397


1885


 

. انتهای پیام /*
 

ایران و دیوان بین المللی دادگستری

دانشگاه تبریز برگزار می کند:

ایران و دیوان بین المللی دادگستری

2 از 4

ایدئولوژی و امر خیالی از لاکان تا آلتوسر

انجمن جامعه شناسی ایران برگزار می کند:

ایدئولوژی و امر خیالی از لاکان تا آلتوسر

3 از 4

یکجانبه گرایی و حقوق بین الملل

دانشکده نفت برگزار می کند:

یکجانبه گرایی و حقوق بین الملل

4 از 4

تازه ترين مطالب