web
stats
چرا آمریکا به دنبال تروریست نشان دادن سپاه است؟
en کد مطلب: 60909 | تاریخ مطلب: 1398/01/24
نسخه چاپی | ارسال به دوستان

چرا آمریکا به دنبال تروریست نشان دادن سپاه است؟

ایالات متحده که در سال های اخیر سپاه پاسداران را به عنوان سدی در برابر زیاده خواهی ها و سلطه جویی های خود در خاورمیانه دیده، فشار حداکثری را بر این نیروی نظامی رسمی ایران بکار گرفته؛ سیاستی که از تحریم به افزوده شدن در لیست گروه های تروریستی رسیده است.

چرا آمریکا به دنبال تروریست نشان دادن سپاه است؟

«دونالد ترامپ» رئیس جمهوری آمریکا دیروز دوشنبه 19 م فروردین با انتشار بیانیه ای سپاه پاسداران جمهوری اسلامی ایران را در فهرست سازمان های تروریستی وزارت امور خارجه ای کشور قرار داد. این نخستین بار است که ایالات متحده یک نیروی نظامی رسمی کشوری را تروریسم معرفی می کند.


اعلام این تصمیم ترامپ آن هم یک روز پیش از فرا رسیدن «روز پاسدار» از عمق کینه و دشمنی آمریکا با جمهوری اسلامی ایران حکایت داشت؛ تصمیمی که باعث شد نمایندگان همه با لباس رسمی سپاه در جلسه امروز مجلس حضور یابند تا با این اقدام هماهنگ، سیاست های کاخ سفید را در قبال کشور به شکل نمادین محکوم کنند.


اما در سطح عملیاتی نیز اقدامات متقابلی از جانب مقامات و نهادهای ایرانی صورت گرفت. یکی از بجاترین و در عین حال سنجیده ترین سازوکارها، پیشنهادی بود که «محمدجواد ظریف» وزیر امور خارجه کشورمان به شورای عالی امنیت ملی ارائه داد.


ظریف با ارسال نامه ای به «حسن روحانی» رئیس جمهوری و رئیس شورای عالی امنیت ملی، پیشنهاد کرد این شورا بر اساس «قانون مقابله با نقض حقوق بشر و اقدامات ماجراجویانه و تروریستی آمریکا در منطقه» مصوب مجلس شورای اسلامی، نیروهای نظامی آمریکا در منطقه غرب آسیا موسوم به «سنتکام» را در فهرست گروه‌ های تروریستی از نظر جمهوری اسلامی ایران قرار دهد.


پیشنهادی که مورد پذیرش شورای عالی امنیت ملی قرار گرفت و شورای مذکور در بیانیه ‌ای، آمریکا را دولت حامی تروریسم معرفی و «ستاد فرماندهی مرکزی آمریکا» (سنتکام) و تمامی نیروهای وابسته به آن را گروه تروریستی قلمداد کرد.


حال این پرسش به ذهن می رسد که هدف آمریکا از قرار دادن نام سپاه در فهرست گروه های تروریستی وزارت امور خارجه چیست و به بیان دیگر کاخ سفید از اعمال فشار بر سپاه چه هدف یا اهدافی را دنبال می کند؟


رئیس جمهوری کشورمان در جریان بزرگداشت سیزدهمین سالروز ملی فناوری هسته ای که در سالن اجلاس سران کشورهای اسلامی برگزار شد، بخشی از سخنان خود را به این رخداد اختصاص داد و با بیان اینکه سپاه پاسداران تروریست ها را در منطقه ریشه کن کرد، گفت: استکبار جهانی و آمریکا امروز می خواهد کینه، شکست و عداوت خود را از طریق تروریسم نام دادن یا نامیدن گروهی که همواره بزرگ ترین هدف، عمل، ایثار و آرمانش مبارزه با تروریسم بوده است، جبران کند.


کارشناسان بر این باورند که بخش قابل توجهی از دلایل این اقدام آمریکا به نفوذ چشمگیر سپاه در کشورهای منطقه مربوط می شود و بخش دیگر آن نیز به ناکامی های مداوم آمریکا در خاورمیانه و مناطق همجوار.


نگاهی هر چند گذرا به پرونده مداخلات نظامی آمریکا در قاره پهناور آسیا از آغاز هزاره سوم تاکنون گویای این ناکامی ها است. آمریکا از سال های 2001 و 2003 که به ترتیب به افغانستان و عراق لشکر کشید در باتلاقی فرو رفت که ترامپ نیز به رغم تمایل به ترک منطقه تا به امروز از انجام آن عاجز مانده است.


از همان سالی که آمریکا به بهانه نابودی القاعده، افغانستان را اشغال کرد، واشنگتن تاکنون هزینه های جانی و مالی چشمگیری را متقبل شده است که بر پایه برخی گزارش ها، کشته شدن بیش از دو هزار و 400 سرباز آمریکایی و هزینه ای بالغ بر 900 میلیارد دلار (و بر پایه برخی گزارش ها یک هزار میلیارد دلار) از آن جمله به شمار می رود.


ترامپ با درک شکست و گیر افتادن آمریکا در این باتلاق، طی ماه های پایانی پارسال به این نتیجه رسید که از حدود 14 هزار سرباز آمریکایی حاضر در افغانستان، نیمی از آن ها یعنی حدود هفت هزار نفر را از خاک این کشور خارج کند و ماموریت مقابله با تروریست های داعش و طالبان را بر عهده 350 هزار سرباز افغان بسپارد.


در کنار افغانستان، عقب نشینی آمریکا در جبهه سوریه نیز ناکامی دیگری برای این کشور بود که پس از تلاش هفت ساله برای حذف «بشار اسد» رئیس جمهوری قانونی این کشور در نهایت تصمیم گرفت تمامی 2 هزار و 130 نیروی خود را از این کشور خارج کند.


آمریکا به خوبی از نقش موثر سپاه و به ویژه نیروی قدس به عنوان شاخه برون مرزی آن که در سال های گذشته در فهرست گروه های تروریستی گنجانده شده، در شکست داعش آگاه است.


در ارتباط با عراق نیز وضعیت به همین شکل است و آمریکا در سال 2011 ناگزیر به ترک این کشور شد و نفوذ و تاثیرگذاری تهران بر معادلات بغداد موضوعی نیست که به مذاق آمریکایی ها خوش آید.


از دیگر بحران های منطقه که آمریکا و متحدان آن را به زانو درآورده، بحران یمن است؛ کشوری که از سال 2015 تاکنون زیر شدیدترین حملات هوایی ائتلاف عربی به رهبری عربستان قرار دارد و این حملات تاکنون راه به جایی نبرده است. از طرفی با فرسایشی شدن بحران یمن و برملا شدن برخی جنایت های آل سعود همچون پرونده قتل روزنامه نگار این کشور، کنگره آمریکا نیز ترامپ را از کمک تسلیحاتی به این ائتلاف برحذر داشته است.


مهمتر این که انصارالله یمن بارها با موشک های به روز شده خود، خاک عربستان را مورد حمله قرار داده اند؛ موشک هایی که عربستان و آمریکا مدعی اند ساخت ایران است اما ایران و انصارالله آن را رد می کنند.


افزون بر آن، نفوذ سپاه در لبنان و فلسطین نیز برای آمریکایی ها به دلیل تهدید رژیم صهیونیستی قابل تحمل نیست. بنابراین آمریکا از هر ابزاری برای کنترل سپاه که بتواند استفاده خواهد کرد خواه این ابزار تحریم باشد خواه تروریسم جلوه دادن این نیروی رسمی جمهوری اسلامی.


منبع: گروه تحلیل، تفسیر و پژوهش های خبری ایرنا، 20 فروردین 1398


1885

. انتهای پیام /*
 

ایران و دیوان بین المللی دادگستری

دانشگاه تبریز برگزار می کند:

ایران و دیوان بین المللی دادگستری

2 از 4

ایدئولوژی و امر خیالی از لاکان تا آلتوسر

انجمن جامعه شناسی ایران برگزار می کند:

ایدئولوژی و امر خیالی از لاکان تا آلتوسر

3 از 4

یکجانبه گرایی و حقوق بین الملل

دانشکده نفت برگزار می کند:

یکجانبه گرایی و حقوق بین الملل

4 از 4

تازه ترين مطالب