web
stats
انقلاب نیمه کاره
en کد مطلب: 61003 | تاریخ مطلب: 1398/01/27
نسخه چاپی | ارسال به دوستان

عمر البشیر توسط ارتش از قدرت کنار گذاشته شد

انقلاب نیمه کاره

پایان عمر البشیر. پنجشنبه گذشته بود که ارتش سودان اعلام کرد عمرالبشیر رییس جمهوری سودان را از سمت خود برکنار کرد. خبر برکناری عمر البشیر با توجه به حجم اعتراض های به راه افتاده در سودان شوکه کننده نبود.

انقلاب نیمه کاره

پایان عمر البشیر. پنجشنبه گذشته بود که ارتش سودان اعلام کرد عمرالبشیر رییس‌جمهوری سودان را از سمت خود برکنار کرد. خبر برکناری عمر البشیر با توجه به حجم اعتراض‌های به راه افتاده در سودان شوکه‌کننده نبود.


اعلامیه ارتش، شادی جمعیت قابل توجهی از معترضانی را برعهده داشت که خیابان‌های خارطوم را به امید تغییر به تصاحب خود درآورده ‌بودند. تقریبا چهارماه از اعتراضات مردمی در سودان می‌گذرد؛ اعتراضاتی که طی آن ده‌ها تن از معترضان به دست نیروهای امنیتی کشته شدند. خواست معترضان در این مدت از بهبود اوضاع اقتصادی و معیشتی اندک اندک به انقلاب تغییر کرد و در نهایت شعار اصلی سودانی‌ها شد: الشعب یرید اسقاط النظام. سودان سال‌هاست از قحطی و جنگ رنج می‌برد و 30 سال تلخ اخیر را با عمرالبشیر به عنوان دیکتاتور بلامنازع این کشور پشت سر گذاشت.


 آینده سیاسی سودان با وجود برکناری عمر البشیر همچنان در هاله‌ای از ابهام قرار دارد. عمر البشیر با کودتای نظامی برکنار شد و در چنین شرایطی مردم در میانه شادی از رفتن رهبری خودکامه و نگرانی از آینده‌ای منقش به نظامی‌گری گرفتار شده‌اند. ساعتی پس از اعلام خبر برکناری عمر البشیر، «احمد عوض بن عوف» به عنوان جانشین موقت بشیر معرفی شد؛ اتفاقی که لبخند را بر لبان معترضان سودانی خشکاند.


 به گزارش نیویورک‌تایمز، «احمد عوض بن عوف»، وزیر دفاع و محرم اسرار بشیر محسوب می‌شد که بیانیه برکناری رییس‌جمهور سودان را در تلویزیون قرائت کرد. ژنرال بن عوف مانند عمرالبشیر به ارتکاب جنایات جنگی در منطقه غربی سودان در دارفور متهم شده است.


 هنگام قرائت بیانیه پس از کودتای نظامی برای برکناری عمرالبشیر، همه معترضان سکوت کردند. در این بیانیه آمده بود که همه زندانیان سیاسی آزاد می‌شوند، شورای نظامی مدیریت کشور را به مدت دوسال در دست خواهد گرفت، قانون اساسی سودان به حالت تعلیق در خواهد آمد و به صورت موقت مقررات منع آمد و شد از ساعت 10 شب آغاز خواهد شد. به نوشته نیویورک‌تایمز، پس از قرائت بیانیه ارتش فریادهای مردمی با شعاری متفاوت جایگزین شعارهای چند روز قبل شد. معترضان شعار دادند: ما یک دزد را با دزدی دیگر جایگزین نمی‌کنیم. تنها چندساعت پس از قرائت بیانیه موج اعتراض‌های مردمی دوباره بالا گرفت.


در بیانیه‌ای که پس از چند ساعت توسط معترضان خشمگین به صورت آنلاین منتشر شد آمده بود که آن (عمرالبشیر) یک‌بار افتاد و ما می‌توانیم دوباره وی را ساقط کنیم. عمر البشیر 30 سال پیش هنگامی که قدرت را در سودان به دست گرفت وعده داد عظمت را به کشور بازگرداند اما در نهایت چیزی جز جنگ، انزوای بین‌المللی و ویرانی اقتصادی به بار نیاورد و اکنون مردم نمی‌خواهند بار دیگر همان شرایط را با فرد دیگری از نو تجربه کنند.


 ساره عبدالجلیل، سخنگوی انجمن صنفی سودان که این اعتراضات را سازماندهی کرده در این باره می‌گوید: همانطور که پیشتر هم گفته شد، اکنون یک کودتا در سودان رخ داده و این برای ما قابل قبول نیست. همان چهره سابق بازیابی شده و این اتفاق ما را به جایی که بوده‌ایم باز می‌گرداند.


 عمرالبشیر 75 ساله با استاندارد خودکامه‌های جهان نتوانسته بود شهرت زیادی دست و پا کند. اما او یک لکه ننگ را تا روز آخر یدک کشید؛ او تنها رهبر در راس قدرت در یک کشور بود که توسط دادگاه رسیدگی به جنایات جنگی تحت پیگرد قضایی بین‌المللی قرار گرفت. البشیر متهم به نسل کشی در دارفور سودان بود. حمله‌ای که در آن صدها هزار غیر نظامی جان خود را از دست دادند.


 عمرالبشیر چندان در چارچوب قوانین بین‌المللی قرار نمی‌گرفت. او در دهه 1990 با دعوت از اسامه بن‌لادن، رهبر وقت القاعده برای سفر به سودان با تحریم‌های جدی امریکا مواجه شد. در سال 1998 امریکا یک موشک کروز به یک کارخانه در خارطوم زد که گفته می‌شد در ارتباط با القاعده است. بشیر عملا حدود 21 سال درگیر یک جنگ ویرانگر داخلی با جنوب سودان بود؛ جایی که بمب‌ها از هواپیماها بر سر مردم بی‌گناه در سودان جنوبی ریخته می‌شد که در نهایت در سال 2011 سودان جنوبی استقلال خود را به دست آورد. اما عمرالبشیر به جنگ‌های وحشیانه خود با شورشیان در سایر نقاط سودان ادامه داد.


 علاوه بر این بشیر هزاران سرباز سودانی را برای جنگ در خارج از کشور از جمله در جنگ داخلی یمن اعزام کرده است و مشخص نیست که آیا جانشین او آنها را به خانه باز می‌گرداند یا خیر. معترضانی که روز پنجشنبه عمرالبشیر را سرنگون کردند از شرایط داخلی در سودان به تنگ آمده بودند. تظاهراتی که در ماه دسامبر آغاز شد در اعتراض به افزایش قیمت نان بود. یک جنبش خیابانی که به سراسر کشور کشیده شد و معترضان روز به روز عصبانی‌تر شدند.


 این تظاهرات که ابتدا توسط کشورهای جهان نادیده گرفته شد، طی روزهای اخیر توجه‌های جهانی را به خود جلب کرد. عکسی قابل توجه از یک معترض خانم که بالای ماشینی با پوشش اسلامی ایستاده بود و تظاهرات‌کنندگان را هدایت می‌کرد نگاه جهان را به سمت سودان چرخاند . این تصاویر با شعارهای موزون سیاسی تبدیل به نماد انقلاب سودان شد.


 امروز معترضان سودانی باید تصمیم بگیرند آیا قصد دارند به خانه‌های خود بازگردند یا به اعتراضات ادامه دهند. بسیاری معتقدند که سودانی‌ها باید از شکست‌های بهار عربی در مصر، لیبی و یمن درس بگیرند. تجربه مصر و یمن نمونه‌ای نگران‌کننده برای سودان خواهد بود؛ دو انقلابی که عملا نیمه تمام ماندند.مصر از دست دیکتاتوری در دست دیکتاتوری دیگر قرار گرفت و یمن نیز وارد جنگ داخلی شده است که پس از 4 سال پایانی نمی‌توان برای آن متصور بود.


 به نظر نمی‌رسد معترضان سودانی قصد داشته باشند به زودی به خانه برگردند.


 خانم عبدالجلیل می‌گوید: ما بر تشکیل یک حکومت مدنی اصرار داریم. تظاهرات ادامه خواهد داشت تا زمانی که این رژیم به صورت کامل سقوط کند.


 طبق گزارش‌ها پس از محاصره مقر ریاست‌جمهوری در سودان و دستگیری عمرالبشیر، وی به محلی امن منتقل شده و ارتش امور را در دست گرفته است. اما اکنون این احتمال وجود دارد که اعضای حزب کنگره ملی نزدیک به عمرالبشیر که به نوعی رقبای بالقوه سیاسی برای ارتش محسوب می‌شوند به زندان محکوم شوند.


 الکس دوال متخصص حوزه سودان به نیویورک تایمز گفت: این موضوع احتمال دارد دستیاران بشیر را در بر گیرد و این می‌تواند یک جنگ داخلی را میان الیگارشی سیاسی و نظامی سودان ایجاد کند و در این میان خواسته‌های دموکراسی‌خواهانه معترضان در نظر گرفته نشود.


 نمایش کودتا صبح روز پنجشنبه با یک لحظه امیدواری بی‌نظیر آغاز شد. جایی که پس از چند روز تظاهرات دراماتیک و صحنه‌های احساسی ستاد مشترک ارتش سودان اعلام کرد ارتش به زودی بیانیه‌ای را اعلام می‌کند. بسیاری از معترضان رقص و پایکوبی و ابراز شادمانی کردند. می‌دانستند که عمرالبشیر رفته است. همه در کنار یکدیگر بودند. سارا النور، دکتر 27 ساله سودانی می‌گوید: من هرگز چنین خوشبینی و امیدواری را در مردم سودان ندیدم.


 اما تا چند ساعت هیچ اتفاقی رخ نداد. گمانه‌زنی‌ها در خصوص سناریوهای بد آغاز شد که شاید برخی افراد بدنام نزدیک عمرالبشیر توانسته باشد قدرت را در دست بگیرند. یکی از این افراد صالح عبدالله الغوش، رییس دستگاه اطلاعاتی و امنیتی سودان بود که طی هفته‌های اخیر تلاش فراوانی برای سرکوب معترضان انجام داده بود و یکی از گزینه‌های نزدیک به امارات متحده عربی محسوب می‌شد.


 گزینه دیگر ژنرال عوف بود که کارنامه او نیز در جنگ دارفور مشخص و روشن بود که در جنایت و نسل‌کشی مردم چه نقش عمده‌ای را ایفا کرده است. ساعت به ساعت حضور مردم در خیابان‌ها بیشتر می‌شد و رهبران معترضان از آنچه در حال اتفاق بود مضطرب بودند و تاکید داشتند کار هنوز تمام نشده زیرا بسیاری از جمعیت این احساس را داشتند که به پیروزی رسیده‌اند.


 بسیاری از شاهدان فریاد می‌زدند ما پیروز شدیم، ما پیروز شدیم. اما هنگامی که ژنرال عوض بن عوف بیانیه خود را به پایان رساند مردم احساس فریب خوردن داشتند و دیگر خبری از شادی نبود و معتقد بودند که عده‌ای در حال تلاش برای سرقت انقلاب هستند. ارتش اگرچه عنوان کرده بود قصد دارد یک دولت انتقالی برای دوسال تشکیل دهد اما اطلاعات کمی در خصوص آن ارایه داده و هنوز هیچ چیز دقیقی وجود ندارد. در حال حاضر قیام سودان با یک ابهام جدی مواجه شده است. در طول ماه‌ها تظاهرات مردمی برخی معترضان به روشنی از ارتش سودان دعوت کردند تا به آنها کمک کند تا عمرالبشیر را سرنگون کنند.


 در اوایل ماه آوریل جمعیت زیادی شروع به گردآمدن در خارج از ستاد مشترک ارتش کردند، اما سربازان سودان به جای پراکنده کردن معترضان سعی کردند تا از آنها در برابر نیروهای امنیتی حفاظت کنند. اما در روز پنجشنبه بسیاری از مردم معتقد بودند که ادامه راه باید توسط غیرنظامیان پیش برود.


 برخی شهروندان مصری معتقد بودند که ما به یک فرد غیر نظامی احتیاج داریم نه یک افسر ارتش، ما خواهان یک دموکراسی واقعی هستیم با آزادی واقعی و حقوق بشر.


 این درخواست مردم نیز مورد حمایت واشنگتن و بروکسل قرار گرفت. سخنگوی وزارت خارجه امریکا رابرت پالادینو در یک نشست خبری گفت: مردم سودان به روشنی اعلام کرده‌اند که خواستار گذار به یک رهبری غیر نظامی هستند و آنها مجاز هستند که این روند را زودتر از دو سال طی کنند.


 فدریکا موگرینی، رییس سیاست خارجی اتحادیه اروپا گفت: «تنها یک روند سیاسی قابل اعتماد و فراگیر می‌تواند آرزوهای مردم سودان را برآورده کند.» اتحادیه اروپا خواست تا ارتش هرچه سریعتر فضا را برای حضور غیرنظامیان در قدرت ایجاد کند.


 جرمی هانت، وزیرخارجه بریتانیا گفت: تشکیل یک شورای نظامی به مدت دو سال پاسخ مناسبی به خواسته مردم نیست. ما نیاز داریم یک حرکت سریع به سمت یک دولت غیرنظامی و رهبری فراگیر داشته باشیم و این اطمینان نیز حاصل شود که خشونت بیشتری ایجاد نشود.


 عمر زین عابدین یکی از افسران ارشد ارتش و عضو کمیته نظامی در یک کنفرانس مطبوعاتی در تلویزیون دولتی گفت: حاکمان جدید سودان هیچ تمایلی برای حفظ قدرت ندارند و ارتش به خواست مردم برای تغییر وارد شد. شورا می‌خواهد با معترضان نشستی داشته باشد و به سخنان آنها گوش دهد. ما بدون هیچ راه‌حلی آمده‌ایم. ما اینجا هستیم تا کشور را هدایت کنیم و به عنوان ابزاری برای تغییر عمل کنیم. وی تاکید کرد ما با معترضان نشست خواهیم داشت و خواسته‌های آنها را می‌شنویم و آنها را بخشی از گفت‌وگوها می‌دانیم.


 بسیاری از معترضان می‌گویند با وجود ناامیدی اولیه، بلافاصله قدرت خود را بازیابی می‌کنند و به اعتراضات ادامه خواهند داد. یکی از معترضان می‌گوید: ما انقلاب خود را ادامه خواهیم داد تا به اهداف‌مان دست پیدا کنیم.


 سودان روز جمعه صحنه رژه معترضانی بود که آمده بودند تا انقلاب خود را نیمه‌کاره رها نکنند. برخی معترضان برای جلوگیری از اختلال در رفت و آمد، جلیقه‌های زرد پوشیدند تا رفت و آمد در شهر را کنترل کنند. حال باید دید که آیا سودان راه دموکراسی‌خواهی خود را نیمه تمام رها می‌کند یا راه تا نیمه رفته را به پایان می‌رساند.


 پابوسی برای صلح


 روز گذشته هیات بلندپایه‌ای از سودان جنوبی به همراه ۸ عضو شورای کلیساهای سودان جنوبی برای دیدار با پاپ که از سوی واتیکان تدارک دیده شده بود، وارد این کشور شدند. این اقدام واتیکان در راستای حمایت از صلح در این کشور صورت گرفته است. در شروع این دیدار پاپ فرانسیس رهبر کاتولیک‌های جهان در اقدامی جنجال‌برانگیز خم شد و پاهای «سلواکر میاردیت» رییس‌جمهور سودان جنوبی و «ریاک مشار» رهبر مخالفان این کشور را بوسید.


به گزارش شفقنا به نقل از روسیا الیوم، پاپ پس از این اقدام، آنها را به حفظ صلح در کشورشان و دوری از جنگ داخلی دعوت کرد.وی رییس‌جمهور سودان جنوبی و معاون سابقش که به رهبر شورشیان تبدیل شد و همچنین ۳ نفر دیگر از معاونانش را نسبت به احترام به آتش‌بس و پایبندی به تشکیل دولت وحدت ملی در ماه مه آینده ترغیب کرد.


از: میثم سلیمانی


منبع : روزنامه اعتماد، شنبه 24 فروردین 1398


1497

. انتهای پیام /*
 

ایران و دیوان بین المللی دادگستری

دانشگاه تبریز برگزار می کند:

ایران و دیوان بین المللی دادگستری

2 از 4

ایدئولوژی و امر خیالی از لاکان تا آلتوسر

انجمن جامعه شناسی ایران برگزار می کند:

ایدئولوژی و امر خیالی از لاکان تا آلتوسر

3 از 4

یکجانبه گرایی و حقوق بین الملل

دانشکده نفت برگزار می کند:

یکجانبه گرایی و حقوق بین الملل

4 از 4

تازه ترين مطالب