web
stats
توهم قداست
en کد مطلب: 61015 | تاریخ مطلب: 1398/01/25
نسخه چاپی | ارسال به دوستان

آیا دونالد ترامپ منجی امریکا است؟

توهم قداست

اکنون برخی در امریکا علاقه مند هستند دونالد ترامپ را به عنوان یک معجزه و حتی منجی برای امریکا و جهان معرفی کنند. بخشی از هواداران اصلی دونالد ترامپ را مسیحیان تندرو و دست راستی تشکیل می دهند که علاقه مند هستند تا ترامپ را فردی مذهبی، معتقد و پایبند به ریشه های دین مسیح معرفی کنند.

توهم قداست

در قرن 21 به باور بسیاری به خصوص در غرب حضور یک منجی بعید به نظر می‌رسد، اما برخی علاقه‌مند هستند که از فرد یا افرادی یک منجی بزرگ بسازند. این موضوع در این دوران به خصوص از سمت مسیحیان تندرو دست راستی در غرب و به خصوص در امریکا کاملا مشهود است. شاید تا چند سال پیش نیز عده‌ای در ایران بودند که یک شخص را معجزه هزاره سوم بدانند، اما این ادعا در عمل هیچ چیزی برای ایران و جهان به ارمغان نیاورد.


اکنون برخی در امریکا علاقه‌مند هستند دونالد ترامپ را به عنوان یک معجزه و حتی منجی برای امریکا و جهان معرفی کنند. بخشی از هواداران اصلی دونالد ترامپ را مسیحیان تندرو و دست راستی تشکیل می‌دهند که علاقه‌مند هستند تا ترامپ را فردی مذهبی، معتقد و پایبند به ریشه‌های دین مسیح معرفی کنند.


سوال اینجاست آیا ترامپ واقعا فردی مذهبی است.


به گزارش لوبلاگ، اگر دونالد ترامپ به طور مرتب به کلیسا می‌رفت، می‌توانست پاسخ این سوال را مخفی نگاه دارد. تاکنون ترامپ و همسرش در دو مراسم مشخص در برابر رسانه‌ها به کلیسا سر زده‌اند، یکی در روز کریسمس و دیگری در روز سنت پاتریک.


با وجود این آمار دقیقی از کلیسا رفتن دونالد ترامپ برای عبادت وجود ندارد. طبق آمار او از زمان حضور در کاخ سفید 165 بار به زمین گلف رفته است که اغلب آنها در روزهای یک‌‌شنبه بوده، البته مشخص نیست که همزمان در این روزها به کلیسا هم سری زده است یا خیر؟


هرچند ترامپ به عنوان یک مسیحی مذهبی معرفی می‌شود که از قدیم به کلیسا رفت و آمد داشته و هر هفته در خصوص مخالفت با زنا و گناه‌های دیگر موعظه‌هایی از کشیش‌ها دریافت می‌کرد اما سابقه زندگی ترامپ نشان می‌دهد که چندان به توصیه‌های دینی و مذهبی توجه نکرده و در بخش‌های زیادی از زندگی خود غیرمسوولانه عمل کرده است.


 در ادامه گزارش لوبلاگ آمده است: آیا ترامپ یک فرد مذهبی است و آیا منجی امریکا است. در طول مبارزات انتخابات ریاست‌جمهوری سال 2016 اکثریت مسیحیان انجیلی از دونالد ترامپ حمایت می‌کردند و دلیل اصلی آنها نیز اعتقادات مذهبی ترامپ بود. قانونی کردن سقط‌جنین یکی از مسائل مهمی بود که پیش‌تر میان دولت و دیوان عالی مطرح بود.


دولت پیشین امریکا به ریاست باراک اوباما از این موضوع حمایت می‌کرد اما به نظر می‌رسید که دونالد ترامپ با حضور خود در کاخ سفید خیال این طیف از مسیحیان را بابت مخالفت با قانونی‌کردن سقط جنین راحت کرده‌بود.


برای این مسیحیان هیچ یک از سوابق ترامپ اهمیت نداشت. ترامپ با زنان زیادی ارتباط داشته و درآمدهای نامشخص و قمار از جمله اصلی‌ترین عادت‌های او بود اما با وجود تناقض این عادت‌ها با فرامین کتاب مقدس، این گناهان به چشم مسیحیانی که از ترامپ حمایت می‌کردند، نیامد. در آن دوره تنها چیزی که این طیف مذهبی از ترامپ می‌خواستند این بود که اهداف آنها را تامین کند.


 ترامپ در طول دوسال گذشته هرچند به‌طور منظم در کلیسا حضور نداشته اما اقدامات او در مسیر حمایت از مسیحیان و به طور خاص عقاید مسیحیان انجیلی، او را تبدیل به یک موعظه‌گر جدی کرده است. ترامپ انجیل مخصوص این مسیحیان را امضا کرده و مخالفت خود را با قانونمند شدن سقط جنین در امریکا هم اعلام کرده است. رییس‌جمهور فعلی امریکا از تدریس کتاب مقدس در مدارس دولتی نیز حمایت کرده است.


 ترامپ در حال حاضر به «المر گانتری» قرن 21 تبدیل شده است. «المر گانتری» شخصیت رمانی به همین نام است که توسط سینکلر لوییس در سال 1926 به چاپ رسید. این داستان که نگاهی طنزگونه دارد قصه فردی است که با وجود زنبارگی، مستی و انحرافات جنسی به یکی از موعظه‌گران کلیسا با تعداد بالای پیروان تبدیل می‌شود. حالا بسیاری ترامپ را با المر گانتری مقایسه می‌کنند.


دونالد ترامپ رفته رفته باور کرده که مانند یک منجی وارد عرصه سیاست شده است. او تصور می‌کند به جایگاهی الهی دست پیدا کرده که این موضوع پیامدهای مهمی نیز در سیاست خارجی ترامپ داشته است.


 ترامپ؛ منجی امریکایی‌ها؟


اطرافیان دونالد ترامپ در جایگاه قدسی بخشیدن به وی نقش بسزایی دارند. به عنوان نمونه، مایک پمپئو وزیرخارجه ایالات متحده امریکا در سفر اخیر خود به خاورمیانه، دونالد ترامپ را ناجی جانشینان یهود دانست. پمپئو که با یک شبکه تلویزیونی مسیحی مصاحبه می‌کرد رییس‌جمهور را با شخصیت‌های عهد عتیق مقایسه کرد که پادشاه ایران را به حفظ یهودیان متقاعد کرد.


 لوبلاگ در این باره می‌نویسد: ترامپ اگر می‌گفت نجات‌دهنده برخی یهودیان است بهتر و دقیق‌تر بود. چرا که او در دو سال گذشته تمام تلاش خود را کرد تا بنیامین نتانیاهو نخست‌وزیر اسراییل را نجات دهد. ترامپ سفارت امریکا را از تل آویو به اورشلیم (بیت‌المقدس) منتقل کرد.


از شورای حقوق بشر سازمان ملل در اعتراض به رفتارهای ادعایی تبعیضی ضد اسراییلی خارج شد و تلاش کرد مقام‌های فلسطینی را در ضعیف‌ترین موقعیت ممکن قرار دهد.


از جمله این اقدام‌ها می‌توان به بستن دفتر مرکزی سازمان آزادی‌بخش فلسطین در واشنگتن و قطع کمک‌های امریکا به سازمان ملل در بحث پناهجویان فلسطینی و همچنین تشکیلات خودگردان فلسطین اشاره کرد.


اخیرا دونالد ترامپ حاکمیت ارتفاعات جولان اشغالی را برای اسراییل به رسمیت شناخت. این حرکات کاملا غیرقانونی بود که به منظور تقویت نسبی نتانیاهو قبل از انتخابات سراسری در سرزمین‌های اشغالی صورت گرفت.


 پمپئو تنها کسی نیست که در حال تطهیر دونالد ترامپ است. در روز انتخابات سراسری امریکا در سال 2016، کشیش رابرت جفرس اعلام کرد که این خداست که رییس‌جمهور آینده ایالات متحده را انتخاب می‌کند نه مردم.


هرچند با وجود ادعای جفرس در ماه نوامبر 2016 نام دونالد ترامپ از صندوق خارج شد اما آن به این معنی نیست که خداوند در این مسیر دخالت کرده بلکه این چارچوب قوانین الکترال کالج بود که باعث شد ترامپ رییس جمهور امریکا شود، چارچوبی که شاید الهه‌های آسمانی نیز از شناخت و درک آن عاجز هستند.


اخیرا سارا سندرز سخنگوی کاخ سفید هم در ادعای مشابهی درباره ارتباط خاص ترامپ با خداوند گفت: من فکر می‌کنم خدا همه ما را به سمت نقش‌های مختلفی که باید بازی کنیم هدایت می‌کند و خدا، دونالد ترامپ را به پست ریاست‌جمهوری رسانده است.


 براساس نظرسنجی‌های موجود، حدود یک چهارم از جمعیت ایالات متحده از سخنان سارا سندرز حمایت کردند که این جامعه عملا اصلی‌ترین حامیان دونالد ترامپ را در امریکا تشکیل می‌دهند. اکنون سوال این است که آیا این جماعت اگر در سال 2020 فردی غیر از دونالد ترامپ رییس‌جمهور امریکا شود باز هم همین عقیده را درباره برگزیده شدن ترامپ توسط خدا تکرار می‌کنند؟


ریاست با توهم


 ادعاهای اخیر درباره نقش ترامپ در جهان در حال تبدیل شدن به یک پروپاگاندای جدی از سوی طرفداران او است که این موضوع می‌تواند به غرور فزاینده دونالد ترامپ کمک کند. ترامپ سعی می‌کند فراتر از اختیارات خود در قانون اساسی امریکا حکمرانی کند. در واقع او بیشتر یک رویکرد دیکتاتور‌گونه به مسائل دارد تا اینکه احساس کند فردی انتخابی از سوی مردم باشد.


تعصبات مذهبی او روز به روز بیشتر می‌شود و خود او که تصور می‌کند باور کرده منصوب خدا در جایگاه ریاست‌جمهوری امریکا است، علاقه‌مند به ایفای نقش یک مذهبی است. ترامپ در دوره رقابت‌های انتخاباتی امریکا وعده داد که موانع میان کلیسا و دولت را بردارد.به گفته اهل فن این وعده می‌تواند پیامدهای ناخواسته‌ای برای ایالات متحده داشته باشد.


سوزان جاکوبی نویسنده امریکایی در این باره می‌نویسد: مقام‌های رسمی حکومت از تفسیرهای مربوط به کتاب مقدس برای حمایت از کارهای خود از جمله محرومیت‌زدایی تا کاهش مالیات استفاده کرده‌اند. همین رویکرد می تواند بهانه‌ای شود که دونالد ترامپ در سیاست خارجی از نتانیاهو حمایت کند.


تقدس بخشی، الگویی رو به رشد


نگرانی اصلی این است که چگونه دونالد ترامپ می‌تواند تبدیل به یک الگوی رو به رشد در سراسر جهان تبدیل شود؟ به نظر می‌رسد ترامپ نماد جریانی شده که باعث می‌شود مسیحیان متعصب از این فضا برای قدرت گرفتن استفاده کنند. این مساله می‌تواند به اختلاف‌های مذهبی در سطح بین‌المللی دامن بزند.


به گزارش لوبلاگ، در روسیه هرچند ولادیمیر پوتین به عنوان یک کمونیست سابق شناسایی می‌شود و هرگز به عنوان یک مرد مذهبی خاص شناخته نشده است، اما به عنوان رییس‌جمهور روسیه از حمایت تمام و کمال کلیسای ارتدکس برخوردار است.


او تاکید بسیار زیادی روی تقویت بنیان‌های خانواده دارد و موقعیت دگرباشان جنسی را در این کشور به‌شدت محدود کرده و عملا فعالیت مذاهب دیگر غیر از کلیسای ارتدکس در روسیه را مورد هدف قرار داده است.


به لحاظ اعتقادی پوتین روسیه را به نماد دفاع از منافع و ارزش‌های سنتی کلیسای ارتدکس در برابر لیبرال‌ها و طرفداران سایر ادیان تبدیل کرده است.


این موضوع روسیه را به اصلی‌ترین چراغ و نماد مسیحیت در اروپا و ایالات متحده تبدیل کرده است. این نوع رفتارها تبدیل به یکی از مبناهای پیوندی میان ترامپ و پوتین شده است.


یکی از بزرگ‌ترین پیروان پوتین در اروپا «ویکتور اوربان»، نخست‌وزیر مجارستان است. او توانسته خود را تبدیل به یکی از طولانی‌ترین رهبران اتحادیه اروپا کند.


اوربان بر ضرورت دفاع از اروپا در برابر مهاجران سخن می‌گوید.


او هرچند طی چند سال اخیر توانست برای ادامه قدرت خود، تغییراتی در قانون اساسی مجارستان به وجود آورد اما وظیفه اصلی و اساسی دولت خود را بر چارچوب حفظ فرهنگ مسیحی مجارستان متمرکز کرده است.


در اصلاحیه فصل هفتم قانون اساسی مجارستان تصریح شده که هیچ خارجی - خارج از کشورهای اروپایی- نمی‌تواند در این کشور زندگی کند و در این کشور ممنوعیت جدی بی‌خانمانی وجود دارد. این در حالی است که اوربان در گذشته یک لیبرال برجسته بود و به مرور زمان رویکرد خود را تغییر داد.


این شرایط اکنون در لهستان، ایتالیا و فرانسه نیز وجود دارد. حزب قانون و عدالت در لهستان و حزب راست‌افراطی لیگ شمال در ایتالیا هردو مناصب مهم حکومتی را در این دو کشور به دست آورده‌اند. در فرانسه حزب راست افراطی به دنبال تضعیف هرچه بیشتر جایگاه امانوئل ماکرون در این کشور است و قصد دارد تا از جایگاه و عدم محبوبیت رییس‌جمهور فرانسه بهره‌برداری کند.


این حزب قصد دارد ابتدا در انتخابات پارلمان اروپا موفق شود و سپس به عنوان یک حزب دست‌راستی کاتولیک مسیحی به فعالیت خود در فرانسه برای کسب جایگاه بهتر در داخل کشور ادامه دهد.


 این شرایط فقط در اروپا نیست. به طور مثال در برزیل خایر بولسونارو در سخنرانی پیروزی خود در انتخابات گفت: خداوند بالاتر از همه‌چیز است. چیزی به عنوان یک دولت سکولار وجود ندارد. دولت ما مسیحی است و اقلیت باید تغییر کند. اقلیت‌ها باید با جایگاه اکثریت جامعه سازگاری داشته باشند.


او در روز اول کاری خود یک وزیر مسیحی انجیلی را در سمت وزیر حقوق بشر، خانواده و زنان برگزید. حتی گفته می‌شود رهبران نیکاراگوئه و کلمبیا نیز نگاه محافظه‌کارانه کاتولیک مسیحی دارند که فعلا توانسته‌اند این نگاه را مخفی کنند.


این تعصب تنها محدود به مسیحیت نیست. به نظر می‌رسد همین شرایط برای نتانیاهو نیز وجود دارد که با افراطی‌ترین یهودیان اسراییل وارد اتحاد شده است. این تعصب را می‌توان در هندوهای هند، بودایی‌ها در میانمار و حتی برخی از مسلمانان دید.


بعضی از این افراط‌گرایان مذهبی برای خود تفکرات آخرالزمانی می‌سازند. آنها برای اینکه مبنایی برای گناهان خود ایجاد کنند از دل آن مبنایی دینی ایجاد می‌کنند.


کشتار مردم، جداسازی کودکان از خانواده‌ها و زندان‌های غیرمجاز؛ شاید هیچ یک از آنها به نحوی که اکنون اجرا می‌شود در هیچ کتاب مقدسی وجود نداشته باشد، اما تفاسیری از کتاب مقدس ارایه می‌شود تا این اعمال به نحوی توجیه شود.


چندی پیش جف سشنز، دادستان وقت امریکا برای دفاع از اقدام بی‌رحمانه جداسازی والدین پناهجو از کودکان‌شان و حبس آنها در مکان‌های سرپوشیده به مانند زندان در مرز مکزیک، جمله‌ای از انجیل مقدس را در پاسخ به سوالات مطرح شده به زبان آورد و مدعی شد که خداوند پشتیبان دولت است. «من شما را به رسول پاول در بخش ١٣ انجیل (رومیان) ارجاع می‌دهم. او اطاعت از فرامین دولت که از جانب خداوند تعیین شده و عامل دستورات الهی در زمین است را عاقلانه می‌داند. فرآیندهای قانونی به خودی خود خوبند. اعمال مداوم و منصفانه قانون طبیعتا یک امر خوب و اخلاقی است و ضامن محافظت از ضعفا و قانون است.»


 ترامپ دارای یک دیدگاه آخر‌الزمانی از جهان است. او معتقد است که همه قصد دارند به امریکا آسیب برسانند و در جهان هرج و مرجی وجود دارد که منظم کردن آن تنها از عهده وی برمی‌آید. ترامپ علاقه زیادی به انتقام‌گیری دارد و آماده است باران آتش و خشم را بر سر کافران - از دیدگاه خود- آوار کند. مشاوران او به دنبال موفقیت در پرونده‌هایی مانند ایران، کره شمالی و چین هستند. دونالد ترامپ مسیری برخلاف سیستم دموکراسی امریکایی را انتخاب کرده است. ترامپ می‌خواهد بیش از یک ستاره در بلوار هالیوود بلکه ستاره‌ای در آسمان باشد. او ممکن است در این مسیر دست به جنایاتی بزند و آنها را به کتاب مقدس نسبت بدهد.


چرا مسیحیان افراطی ترامپ را دوست دارند؟


چرا مسیحیان سفید پوست انجیلی به‌طور غریزی از رییس‌جمهور دونالد ترامپ حمایت کرده و چشمان خود را بر فسادهای وی بسته‌اند؟


واشنگتن پست جدیدا در مقاله‌ای به این سوال جواب داده است.


«جان فی»، مدرس تاریخ کالج مسیحی پنسیلوانیا در این مقاله عنوان می‌کند که جاده مسیحیان انجیلی به دونالد ترامپ ختم می‌شود. در این مقاله به نظرسنجی جدید مرکز پژوهشی پیو اشاره شده و گفته می‌شود که در حال حاضر محبوبیت رییس‌جمهور میان مسیحیان انجیلی 69 درصد است.


هرچند این رقم کمتر از 78 درصد پیشین خود است اما قابل توجه است. شاید علت این کاهش محبوبیت به بحث خیانت به همسر و پرداخت حق السکوت به بازیگران فیلم‌های هرزه‌نگارانه و همچنین جداسازی فرزندان از والدین در مرز با مکزیک بازگردد.


اما با این وجود محبوبیت ترامپ در این قشر کماکان بالاست. مبلغان انجیلی به‌شدت از عملکرد ترامپ راضی هستند چرا که رییس‌جمهور دو قاضی را در دیوان عالی امریکا منصوب کرده که خیال آنها را از بابت اقداماتی که آنها نگران آن بودند راحت کرده است. برت کاوانا و نیل گروسوچ دو گزینه محافظه کار بودند که مورد رضایت مسیحیان انجیلی بود.


 به نوشته جان فی، امروز مسیحیان انجیلی تمرکز ویژه‌ای روی دیوان عالی دارند چرا که حق آنها محفوظ نگه داشته شده است. بسیاری از انجیلی‌ها نگران دستور کارهای دیوان عالی بودند و اگر قضات لیبرال در این جایگاه منصوب می‌شدند جلوی دعا در مدرسه‌ها گرفته شده و حق سقط جنین در امریکا به رسمیت شناخته می‌شد.


اما حالا کماکان این حق برای آنها محفوظ مانده است. آنها نیاز به رییس‌جمهوری دارند که قضاتی محافظه کار را در دیوان عالی تعیین کند. انجیلی‌ها معتقدند وقتی که قضات محافظه‌کار اکثریت را در دیوان داشته باشند وضعیت برای آنها بهتر خواهد بود زیرا می‌توانند در مباحث کلیدی برنده باشند.


آنها بر این عقیده هستند که اگر بتوانند کاری کنند که بهترین گزینه برای آنها انتخاب شود رسالت خود را به سرانجام رسانده‌اند و از نظر آنها دیگر همه‌چیز خوب است. مسیحیان انجیلی در طول 60 سال گذشته همواره نگران بودند که اتفاقی علیه آنها رخ ندهد.


به گزارش واشنگتن پست تئوری «جان فی» این است که ترامپ به این دلیل محبوب است که توانسته اضطراب این گروه را به نسبت گذشته کمتر کند. چرا که این گروه از دهه 60 میلادی به‌شدت نگران تصمیمات احتمالی دیوان عالی علیه خود بودند. در سال 1965 دعا خواندن اجباری در مدارس دولتی غیرقانونی اعلام شد. چراکه با گسترش مهاجرت و تنوع قومیتی موجب شده بود تا اعتقادات غیرمسیحی بیشتری وارد امریکا شود.


در سال 1971 دیوان عالی سیاست‌هایی را در مقابله با نژاد پرستی و ترویج آن در دانشگاه‌ها و مدارس مسیحی وضع کرد. اما مسیحیان انجیلی برای احیای موقعیت خود سرمایه‌گذاری فراوانی روی پیروزی رونالد ریگان در انتخابات سال 1980 انجام دادند و چشم‌انداز امروزی فعالیت سیاسی مسیحیان انجیلی امروزی شکل گرفت.


پت رابرتسون، یکی از مسیحیان محافظه کار انجیلی و یکی از نامزدهای ریاست‌جمهوری سال 1988 اعلام کرد که انتخاب جمهوری خواهان تنها راهی بود که سکولاریسم و تنوع رو به رشد در زندگی امریکایی را خنثی کرد.


 مایک پنس، مرد پشت پرده


 مسیحیان انجیلی در طول دهه‌های گذشته برای حفظ جایگاه و موقعیت خود رابطه بی نظیری را بین مسیحیان سفیدپوست انجیلی و جمهوری‌خواهان به وجود آورده‌اند و اکنون دونالد ترامپ تبدیل به یک حامی قابل قبول و استاندارد برای مسیحیان انجیلی شده است.


 «جان فی» معتقد است که مسیحیان انجیلی در حال جا انداختن این رویکرد هستند که حضور جمهوری‌خواهان در قدرت مانند حکومت خدایی بر امریکا است. در حال حاضر یک ترکیب عجیب بین ترامپ و مسیحیان انجیلی به وجود آمده که هر اقدام غیراخلاقی را با وسیله قراردادن دین توجیه می‌کنند. خبر غم‌انگیز این است که هیچ نشانه تغییر جدی در این زمینه و گسست در رابطه میان طرفین وجود ندارد.


 دونالد ترامپ قصد دارد یک قدرت مطلق و جانشین خدا در ایالات متحده امریکا باشد و مسیحیان انجیلی در این زمینه ترامپ را همراهی می‌کنند. البته نباید در این نزدیکی، نقش فردی مانند مایک پنس را به عنوان معاون دونالد ترامپ نادیده گرفت. چرا که مایک پنس به عنوان یک مسیحی سنتی و دست راستی نقش عمده‌ای در نزدیکی این گروه به کاخ سفید داشته است.


شاید مایک پنس بهترین گزینه‌ای بود که می‌توانست موهبتی برای مسیحیان سفیدپوست باشد که یک نماینده خود را در بالاترین بخش از ارکان قدرت امریکا قرار دهند و خیال‌شان راحت باشد که هیچ اتفاقی از سمت کاخ سفید علیه آنها رخ نخواهد داد. پنس و ترامپ بهترین زوجی بودند که مسیحیان انجیلی می‌توانستند از خدا بخواهند.


ترامپ در طول دوسال گذشته هرچند به‌طور منظم در کلیسا حضور نداشته اما اقدامات او در مسیر حمایت از مسیحیان و به طور خاص عقاید مسیحیان انجیلی، او را تبدیل به یک موعظه‌گر جدی کرده است. ترامپ انجیل مخصوص این مسیحیان را امضا کرده و مخالفت خود را با قانونمند شدن سقط جنین در امریکا هم اعلام کرده است. رییس‌جمهور فعلی امریکا از تدریس کتاب مقدس در مدارس دولتی نیز حمایت کرده است.


ترامپ در حال حاضر به «المر گانتری» قرن 21 تبدیل شده است. «المر گانتری» شخصیت رمانی به همین نام است که توسط سینکلر لوییس در سال 1926 به چاپ رسید. این داستان که نگاهی طنزگونه دارد قصه فردی است که با وجود زنبارگی، مستی و انحرافات جنسی به یکی از موعظه‌گران کلیسا با تعداد بالای پیروان تبدیل می‌شود.


حالا بسیاری ترامپ را با المر گانتری مقایسه می‌کنند. دونالد ترامپ رفته رفته باور کرده که مانند یک منجی وارد عرصه سیاست شده است. او تصور می‌کند به جایگاهی الهی دست پیدا کرده که این موضوع پیامدهای مهمی نیز در سیاست خارجی ترامپ داشته است.


از: میثم سلیمانی


منبع: روزنامه اعتماد، یکشنبه 25 فروردین 98


1194

. انتهای پیام /*
 

ایران و دیوان بین المللی دادگستری

دانشگاه تبریز برگزار می کند:

ایران و دیوان بین المللی دادگستری

2 از 4

ایدئولوژی و امر خیالی از لاکان تا آلتوسر

انجمن جامعه شناسی ایران برگزار می کند:

ایدئولوژی و امر خیالی از لاکان تا آلتوسر

3 از 4

یکجانبه گرایی و حقوق بین الملل

دانشکده نفت برگزار می کند:

یکجانبه گرایی و حقوق بین الملل

4 از 4

تازه ترين مطالب