web
stats
پایداری سلامت اجتماعی در گروی مشارکت شهروندان
en کد مطلب: 61236 | تاریخ مطلب: 1398/02/02
نسخه چاپی | ارسال به دوستان

پایداری سلامت اجتماعی در گروی مشارکت شهروندان

اهمیت سلامت اجتماعی فراتر از سلامت جسمانی است. امروزه مشکلات و بیماری هایی از قبیل: دیابت، سرطان، فشار خون و بسیاری از بیماری های جسمی و روانی ریشه در سلامت اجتماعی جامعه دارد.یکی از مهم ترین اقدامات به منظور تقویت و توسعه شاخص های سلامت در جامعه، مشارکت اجتماعی شهروندان است.

پایداری سلامت اجتماعی در گروی مشارکت شهروندان

اهمیت سلامت اجتماعی فراتر از سلامت جسمانی است. امروزه مشکلات و بیماری‌هایی از قبیل: دیابت، سرطان، فشار خون و بسیاری از بیماری‌های جسمی و روانی ریشه در سلامت اجتماعی جامعه دارد.


توسعه سلامت اجتماعی می‌تواند نقش پیشگیرانه‌ای در ایجاد انواع بیماری‌ها داشته باشد. افرادی که از لحاظ اجتماعی سالم‌تر هستند، به لحاظ ذهنی و احساسی نیز سالم‌تر خواهند بود و کمتر به افسردگی مبتلا می‌شوند.


 سلامت اجتماعی عبارت است از ارزیابی و شناخت فرد از چگونگی عملکردش در اجتماع و کیفیت روابطش با دیگر افراد جامعه، نزدیکان و گروه‌های اجتماعی که فرد عضوی از آنهاست.


 این نوع از سلامت شامل آن دسته از پاسخ‌های درونی فرد (احساس، تفکر و رفتار) است که نشانگر رضایت یا فقدان رضایت فرد از زندگی و محیط اجتماعی‌اش است.


وجود شبکه‌های ارتباطی و حمایت اجتماعی و توسعه مهارت‌های مشارکتی و ارتقای تاب‌آوری اجتماعی و احساس امنیت، نقش موثری در ارتقای سلامت اجتماعی دارد. بر اساس نظر کارشناسان و متخصصان بیش از ۵۰ درصد عوامل موثر بر سلامت، عوامل اجتماعی است. هنگامی که با دیگران ارتباط برقرار می‌شود، احساس حمایت اجتماعی شکل می‌گیرد. با توجه به اینکه ارتقای سلامت، به ویژه سلامت اجتماعی، بیش از پیش بر پیشگیری متمرکز است می‌توان انتظار داشت، تقویت بعد اجتماعی سلامت در کنار سایر ابعاد آن، بسترهای لازم را برای افزایش نشاط اجتماعی، وفاق، تعامل، همبستگی اجتماعی، رضایت از زندگی، مسوولیت‌پذیری، مشارکت، افزایش کارآمدی، کاهش آسیب‌های اجتماعی و جرایم، کاهش هزینه‌ها و... در هر جامعه‌ای فراهم کند.


در نهایت بدون شک، تقویت و توسعه شاخص‌های سلامت اجتماعی در هر جامعه‌ای، کاهش بار آسیب‌های جسمی و روانی را به دنبال خواهد داشت. یکی از مهم‌ترین اقدامات به منظور تقویت و توسعه شاخص‌های سلامت در جامعه، مشارکت اجتماعی شهروندان است. در واقع مشارکت، حاصل روندی پویاست که در آن فرد، خواسته‌های واقعی خود و جامعه را به درستی می‌شناسد، تقویت مشارکت اجتماعی، باعث ارتقای روحیه نشاط و شادابی در جامعه می‌شود و زمینه افزایش سلامت اجتماعی را فراهم می‌کند.


از: سیدچمران موسوی کارشناس و پژوهشگر پایش اجتماعی


منبع: روزنامه اعتماد، دوشنبه 2 اردیبهشت 98


1194

. انتهای پیام /*
 

ایران و دیوان بین المللی دادگستری

دانشگاه تبریز برگزار می کند:

ایران و دیوان بین المللی دادگستری

2 از 4

ایدئولوژی و امر خیالی از لاکان تا آلتوسر

انجمن جامعه شناسی ایران برگزار می کند:

ایدئولوژی و امر خیالی از لاکان تا آلتوسر

3 از 4

یکجانبه گرایی و حقوق بین الملل

دانشکده نفت برگزار می کند:

یکجانبه گرایی و حقوق بین الملل

4 از 4

تازه ترين مطالب