web
stats
الزامات و فرصت ها برای تحکیم همگرایی
en کد مطلب: 61244 | تاریخ مطلب: 1398/02/02
نسخه چاپی | ارسال به دوستان

الزامات و فرصت ها برای تحکیم همگرایی

عمران خان نخست وزیر پاکستان روزگذشته به تهران آمد.سفر دو روزه عمران خان به ایران از آن جهت حائز اهمیت است که وی برای نخستین بار پس از رسیدن به مقام نخست وزیری به ایران می آید و شرایط و تحولات منطقه به خصوص مسائل امنیتی مرزهای دو کشور سبب شده اهمیت این سفر دو چندان به نظر برسد.

الزامات و فرصت ها برای تحکیم همگرایی

عمران خان نخست وزیر پاکستان که به دعوت حسن روحانی قرار بود به ایران سفر کند، روزگذشته پس از ورود به مشهد و زیارت حرم مطهر امام رضا‌(ع) به تهران آمد.


سفر دو روزه عمران خان به ایران از آن جهت حائز اهمیت است که وی برای نخستین‌بار پس از رسیدن به مقام نخست وزیری به ایران می‌آید و شرایط و تحولات منطقه به خصوص مسائل امنیتی مرزهای دو کشور سبب شده اهمیت این سفر دو چندان به نظر برسد. در همین راستا و در حالی که عمران خان روز گذشته در مشهد به سر می‌برد، کارشناسان اعلام کردند که این سفر به شکلی الزامات و فرصت‌ها برای همکاری دو کشور را نشان می‌دهد.


به گزارش ایرنا، پیش از این روزنامه پرتیراژ انگلیسی زبان «اکسپرس تریبیون» پاکستان با انتشار گزارشی در این خصوص نوشت که از زمان آغاز زمامداری عمران خان در مرداد ماه 1397، انتظار انجام چنین سفری می‌رفت ولی برخی کارشناسان بر این باورند که سفر وی در راستای برقراری توازن در رابطه با ایران و عربستان انجام می‌شود.


البته برخی دیگر از رسانه‌ها نیز از مذاکره با مقامات ایران درخصوص تامین و گسترش امنیت مرزهای دو کشور، رونق روابط اقتصادی، موضوع حصارکشی مرز مشترک و مذاکره برای تکمیل خط لوله ایران و پاکستان به عنوان محورهای موضوعی سفر وی به تهران یاد کرده‌اند.


بر اساس آمار سفارت ایران در پاکستان، حجم مبادلات دو کشور ایران و پاکستان در سال گذشته (1397) افزایش 38 درصدی را نشان می‌دهد و حجم مبادلات ایران و پاکستان طی 11 ماه گذشته به یک میلیارد و 128 میلیون دلار افزایش یافته است. صادرات کالا از ایران نیز از لحاظ وزنی به رشد 28 درصدی نسبت به مدت مشابه رسیده و وزن دو هزار و 489 تن را تجربه کرده است.


همچنین گفته می‌شود که به احتمال زیاد نشست کارشناسان ایران و پاکستان روزهای دوم و سوم اردیبهشت ماه (22 و 23 آوریل) در اسلام‌آباد برگزار شود که هدف آن، نهایی کردن پیش‌نویس قرارداد تجارت آزاد میان دو کشور است.


به اعتقاد کارشناسان، با وجود مناسبات خوب سیاسی و امنیتی ایران و پاکستان و تعلقات فرهنگی و تاریخی دو حوزه اسلامی و فرهنگ فارسی به عنوان ریشه اصلی مشترکات دو ملت، فضای حاکم بر تعاملات اقتصادی ایران و پاکستان چندان مناسب و قابل قبول نیست.


از سوی دیگر به گفته تحلیلگران، بدیهی است که سفر عالی‌ترین مقام اجرایی دولت پاکستان می‌تواند فتح‌بابی باشد در جهت فراهم شدن تجلی رویکردهایی نوین در زمینه همکاری‌های منطقه‌ای و تسریع در همپوشانی ظرفیت‌های اقتصادی و بدیهی است چنین رویه‌هایی مانند فعال شدن طرح خط لوله صلح می‌تواند بار کشور پاکستان را از بدهی‌های بین‌المللی فراوان سبک کند و ایران و هند را در مسئولیت تامین امنیت پاکستان همراه کند.


 منبع: روزنامه ابتکار، دوشنبه 2 اردیبهشت 1398


1497

. انتهای پیام /*
 

ایران و دیوان بین المللی دادگستری

دانشگاه تبریز برگزار می کند:

ایران و دیوان بین المللی دادگستری

2 از 4

ایدئولوژی و امر خیالی از لاکان تا آلتوسر

انجمن جامعه شناسی ایران برگزار می کند:

ایدئولوژی و امر خیالی از لاکان تا آلتوسر

3 از 4

یکجانبه گرایی و حقوق بین الملل

دانشکده نفت برگزار می کند:

یکجانبه گرایی و حقوق بین الملل

4 از 4

تازه ترين مطالب