web
stats
بی تاثیری عدم معافیت ها
en کد مطلب: 61306 | تاریخ مطلب: 1398/02/05
نسخه چاپی | ارسال به دوستان

بی تاثیری عدم معافیت ها

آن طور که پیش بینی شد، امریکا معافیت ها را تمدید نکرد. از سوی دیگر عربستان و امارات اعلام کردند که برای پر شدن جای خالی عرضه نفت ایران، تولید خود را افزایش می دهند. در خصوص اینکه آیا عربستان و امارات می توانند جایگزین ایران در بازار نفت شوند باید به چند نکته توجه کرد. اول اینکه بخشی از فروش نفت ایران به پالایشگاه های کشورهای دیگر به صورت فوب است یعنی پالایشگاه ها با نفت ایران کار می کنند.

بی تاثیری عدم معافیت ها

آن‌ طور که پیش‌بینی شد‌، امریکا معافیت‌ها را تمدید نکرد. از سوی دیگر عربستان و امارات اعلام کردند که برای پر شدن جای خالی عرضه نفت ایران، تولید خود را افزایش می‌دهند. در خصوص اینکه آیا عربستان و امارات می‌توانند جایگزین ایران در بازار نفت شوند باید به چند نکته توجه کرد.


اول اینکه بخشی از فروش نفت ایران به پالایشگاه‌های کشورهای دیگر به صورت فوب است یعنی پالایشگاه‌ها با نفت ایران کار می‌کنند.


از این ‌رو مشتری‌های نفت ایران گرایش و تمایلی به جایگزین کردن نفت امارات و عربستان ندارند. نکته دوم‌، کیفیت نفت ایران است. نفت عربستان و امارات از نظر کیفیت بسیار پایین‌تر از ایران هستند و رسوب بالایی نیز دارند. به همین دلیل کشورها تا جایی که برای‌شان مقدور باشد سعی در استفاده از نفت با کیفیت دارند. این دو کشور از نظر حجمی توان عرضه بیشتر از حد معمول را دارند اما موضوع مهم دیگر رغبت مشتری‌ها برای حرکت به سمت این نوع نفت است که تقریبا وجود ندارد. نکته سوم‌، شرایط فروش نفت ایران است. در چند ماه گذشته وزارت نفت شرایط فروش برای برخی کشورها را تغییر داده است.


به عنوان مثال تخفیف‌هایی در نظر گرفته شده است البته این تخفیف به معنای کاهش قیمت‌ها نیست بلکه به معنای افزایش زمان تسویه است. نکته دیگر تغییر اسناد و اجاره تانک فارم برای دور زدن تحریم‌هاست. باری که به سمت بنادر شمالی چین ارسال می‌شود توسط بروکرها در سنگاپور، مالزی و هنگ‌کنگ با اسناد تانک فارم اجاره شده که عمدتا چینی هستند، فروش رفته و در بازار جزو سبد نفت ایران محاسبه نمی‌شود. در واقع این کار باعث شده که در این چند ماه حدود ۵۷۰ هزار بشکه روزانه تحویل FOB خلیج فارس، ۶۶۰ هزار بشکه روزانه تحویل بنادر شمالی چین و ۳۰۰ هزار بشکه روزانه به مقاصد غیرمشخص داشته باشد...


بنابراین ایران یک میلیون و 530 هزار بشکه روزانه در سخت‌ترین حالت تحریم به فروش رسانده است. روش‌های جدید در دور زدن تحریم بدون زیان زدن به ثروت ملی کاری است که تا به امروز وزارت نفت به خوبی از پس آن برآمده است. عدم تمدید معافیت‌ها باید به نحوی بر صادرات نفت ایران تاثیر بگذارد. اما با توجه به آمارها و داده‌هایی که گفته شد‌، گمان نمی‌کنم این اتفاق بیفتد.


از سویی دیگر وزارت نفت نیز تمام هم و غم خود را بر فروش نفت گذاشته و با توجه به اینکه تا به امروز توانسته نفت را به فروش برساند به نظر می‌رسد با عدم تمدید معافیت‌ها نیز شرایط سخت و ناگواری پیش نیاید. نکته دیگری که در این خصوص باید به آن پرداخت، تغییر فروشنده توسط کشورهای خریدار نفت است. در ابتدا باید عنوان کرد که تعداد بسیار کمی از کشورهای معاف از این امتیاز استفاده کردند.


به‌ طور مثال ایتالیا بعد از شروع تحریم‌ها از ایران نفتی نخرید چراکه می‌دانست تا چند ماه دیگر باید به سراغ فروشنده‌ای دیگر برود در نتیجه تمام تلاش خود را برای پیدا کردن فروشنده‌ای دیگر به کار بست. هر چند که برخی از این کشورها تا به امروز موفق نبودند و مانند یونان با واسطه همچنان از ایران نفت می‌خرند و حتی برای دو ماه آینده نیز سفارش ثبت کرده است.


عربستان و امارات شاید بتوانند حجم عرضه نفت در بازارها را به صورت اسمی افزایش دهند اما نمی‌توانند نیاز بازار به نفت ایران را تامین کنند. با توجه به روش‌هایی که وزارت نفت برای فروش در نظر گرفته به نظر نمی‌رسد، بود و نبود معافیت‌ها تغییری در فروش نفت داشته باشد.


همان‌ طور که گفته شد با تغییر اسناد و به صورت واسطه ‌همچنان نفت می‌فروشیم. برخی دیگر از کشورها همچون چین به دلیل تنش تجاری با امریکا به عدم تمدید معافیت‌ها بی‌تفاوت خواهد بود و نسبت به خرید در ماه‌های آتی اقدام می‌کند.


در پایان لازم است اشاره‌ای به همراهی ابوظبی و ریاض با واشنگتن در خصوص تحریم علیه ایران و آینده توافق اوپک پلاس شود. این اقدام امارات و عربستان ممکن است دو اتفاق را در اوپک رقم بزند؛ اول اینکه ساختار اوپک به قدری ضعیف شود که همه کشورها از آن خارج شده و عرضه نفت در بازارها افزایش یابد. حالت دوم این است که ایران از طریق فشار سیاسی و همراهی روسیه، تعهد عربستان و امارات به توافق اوپک پلاس را تمدید کند و این دو کشور متقاعد شوند که عرضه نفت را تغییری نخواهند داد.


به نظر می‌رسد حالت دوم محتمل‌ترین است چراکه با وقوع حالت اول‌، بازارهای نفتی از دسترس کشورهای تولید‌کننده نفت خارج می‌شود و عربستان نیز از این اتفاق بیشترین ضرر را متحمل خواهد شد. برای ادامه کار نیاز به سازوکار جدیدتری است و در این راه باید از هوش بین‌المللی و رفتارهای دیپلماسی به خوبی استفاده شود.


از: میثم شریفی


منبع: روزنامه اعتماد، سه شنبه 3 اردیبهشت 1398


1497


 

. انتهای پیام /*
 

ایران و دیوان بین المللی دادگستری

دانشگاه تبریز برگزار می کند:

ایران و دیوان بین المللی دادگستری

2 از 4

ایدئولوژی و امر خیالی از لاکان تا آلتوسر

انجمن جامعه شناسی ایران برگزار می کند:

ایدئولوژی و امر خیالی از لاکان تا آلتوسر

3 از 4

یکجانبه گرایی و حقوق بین الملل

دانشکده نفت برگزار می کند:

یکجانبه گرایی و حقوق بین الملل

4 از 4

تازه ترين مطالب