web
stats
وزارت امور خارجه در خط مقدم
en کد مطلب: 61344 | تاریخ مطلب: 1398/02/04
نسخه چاپی | ارسال به دوستان

نگاهی به پایگاه های نظامی آمریکا در 11 کشور همسایه؛

وزارت امور خارجه در خط مقدم

نمایندگان مجلس وزارت خارجه را موظف کردند که برای تعطیلی پایگاه های آمریکایی در منطقه تلاش کند. این محتوای ماده 6 طرح اقدام متقابل در برابر اعلام سپاه پاسداران انقلاب اسلامی به عنوان سازمان تروریستی از سوی ایالات متحده آمریکا است.

وزارت امور خارجه در خط مقدم

نمایندگان مجلس وزارت خارجه را موظف کردند که برای تعطیلی پایگاه‌های آمریکایی در منطقه تلاش کند. این محتوای ماده 6 طرح اقدام متقابل در برابر اعلام سپاه پاسداران انقلاب اسلامی به‌عنوان سازمان تروریستی از سوی ایالات متحده آمریکا است. این ماده روز گذشته با ۱۵۷ رأی موافق، چهار رأی مخالف و سه رأی ممتنع از مجموع ۲۰۶ نماینده حاضر در مجلس تصویب شد. طبق این ماده، «وزارت خارجه با همکاری سایر دستگاه‌ها موظف است با استفاده از ظرفیت‌های حقوقی، سیاسی و دیپلماسی دفاعی برای تعطیلی پایگاه‌های آمریکایی در منطقه تلاش کرده و بهره‌مندی نیروهای آمریکایی از تأسیسات، تجهیزات و منابع مالی و سایر کمک‌های احتمالی کشورهای منطقه را خاتمه دهد».


ایالات متحده، بعد از جنگ جهانی دوم و به‌ویژه در دو دهه اخیر، یعنی پس از فروپاشی شوروی، پایگاه‌های نظامی خود را در سراسر جهان توسعه داد. آمریکا تمایلی ندارد که اطلاعات دقیق و کامل پایگاه‌های نظامی خود را منتشر کند، باوجوداین، گزارشگران زیادی تلاش کرده‌اند تا ابعاد این پایگاه‌ها را شرح دهند.


کمپانی رسانه‌ای politico در گزارشی که در آگوست 2015 منتشر کرد، کوشید تصویری از پایگاه‌های نظامی خارجی آمریکا به دست آورد: «با اینکه آمریکا صدها پایگاه نظامی خود را در عراق و افغانستان تعطیل کرده اما همچنان 800 پایگاه نظامی دیگر در بیش از 70 کشور جهان دارد؛ از پایگاه‌های غول‌آسای معروف به «آمریکای کوچک» تا مجموعه‌های راداری کوچک‌تر».


این گزارش در ادامه تعداد پایگاه‌ها نظامی خارجی سه کشور انگلیس، فرانسه و روسیه را روی‌هم‌رفته 30 عدد عنوان کرد تا عدد 800 پایگاه نظامی خارجی ملموس‌تر شود.


«پلیتیکو» نوشت: «در سال مالی 2014، هزینه نگهداری و نظامیان آن سوی آب چیزی حدود 85 تا صد میلیارد دلار بود. اگر به این عدد نظامیان و پایگاه‌های واقع در مناطق جنگی هم اضافه شود، به هزینه در مجموع 160 الی 200 میلیارد دلار افزایش می‌یابد». «پولیتیکو» هزینه بالای نگهداری پایگاه‌های نظامی برون‌مرزی را موجب بحث‌‌وجدل‌های زیادی در جامعه آمریکا توصیف کرد. 


 ‌ ترکیه


پایگاه هوایی اینجرلیک: در بین فهرست مراکز نظامی آمریکا در منطقه، پایگاه هوایی اینجرلیک ترکیه از جایگاه ممتازی برخوردار بوده و آن را می‌توان با پایگاه الحدید قطر مقایسه کرد. این پایگاه در فاصله 875کیلومتری از مرزهای ایران و در شمال‌غربی مرزهای سوریه و در شهر آدانا کشور ترکیه قرار دارد و بزرگ‌ترین هواپیماهای زرادخانه نظامی آمریکا در آن مستقر بودند.


 کویت


 نزدیک به 15 هزار نیروی نظامی آمریکا در کویت حضور دارد. این نیرو‌ها در پایگاه‌های هوایی علی السالم، احمد الجابر و کمپ اریفجان مستقر هستند و اسکادران هواپیما‌های جنگی و سامانه‌های موشکی آمریکا معمولا در پایگاه‌های کویت مستقر می‌شوند.


پایگاه هوایی احمد الجابر: پایگاه هوایی احمد الجابر با 134 کیلومتر فاصله از مرزهای ایران است با چهار مجموعه آشیانه مستحکم بتونی و تعداد زیادی آشیانه سایبانی و باندهایی با بیشینه طول سه‌هزار متر قابلیت پذیرش انواع هواپیماهای نظامی را دارد. پایگاه هوایی علی السالم: کویت وسعت زیادی ندارد، باوجوداین توانسته دو پایگاه هوایی و 6 کمپ نیروهای ارتش آمریکا را در خود جا دهد. پایگاه هوایی علی السالم با 115 کیلومتر فاصله از مرزهای کشورمان قرار دارد.


 بحرین


 قدیمی‌ترین پایگاه هوایی آمریکا در خاورمیانه در بحرین قرار دارد و هم‌اکنون نزدیک به هفت هزار نیروی نظامی در این پایگاه حضور دارند. بیشترین نیرو‌های هوایی آمریکا در پایگاه هوایی «شیخ عیسی» حاضر هستند. در پایگاه هوایی شیخ عیسی سامانه‌های موشکی پاتریوت، هواپیما‌های شناسایی و جنگنده‌های اف-16 و اف-18 نیز مستقر شده‌اند.


پایگاه هوایی شیخ عیسی: پایگاه هوایی شیخ عیسی نیروی هوایی در بحرین در 238 کیلومتری سواحل ایران  قرار دارد.


ناوگان پنجم دریایی آمریکا: محل استقرار ناوگان پنجم دریایی آمریکا در بحرین فقط 200 کیلومتر از سواحل ایران فاصله دارد. در این پایگاه چندین فروند ناوشکن و ناو آمریکایی با تجهیزات و تسلیحات مستقر است. نیروی دریایی ایالات‌متحده حدفاصل سال‌های 2001 تا 2009 میلادی 15 میلیون دلار در بحرین هزینه کرد تا زیرساخت‌های مناسب برای حضور خود در این کشور را فراهم آورد.


 عمان


گفته می‌شود از سال 2004 تاکنون در عملیات‌های ارتش آمریکا در افغانستان یا عراق از تأسیسات نظامی عمان هیچ استفاده‌ای نشده ‌است و حتی شمار نیرو‌های نظامی آمریکا در عمان تا 200 نفر کاهش یافته‌ است. با این حال، آمریکا می‌تواند از فرودگاه‌های نظامی خود در مسقط، مصیره، و ثمریت برای اهداف استفاده کند.


 پایگاه هوایی تومریت: پایگاه هوایی تومریت عمان محل دیگری در منطقه است که فعالیت‌های  آمریکایی‌ها در آن به چشم می‌خورد.


 ‌قطر


 پایگاه هوایی الحدید: ابَرپایگاه (Super Base)  آمریکایی‌ها در منطقه پایگاه هوایی الحدید در قطر است. این پایگاه که تقریبا در مرکز کشور کوچک قطر واقع شده، 278 کیلومتر با سواحل کشورمان فاصله دارد و کلکسیونی از انواع هواپیماهای آمریکایی در آن یافت می‌شود. قطر نیروی هوایی ندارد اما دولت این کشور در سال 1996 اقدام به ساخت پایگاه هوایی الحدید با هزینه‌ای بالغ بر یک میلیارد دلار کرد.


فرود و پرواز هواپیماهای آمریکایی از سال 2001 در این پایگاه شروع شد و تا پیش از سال 2002 میلادی تانک‌ها، نیروهای زرهی، زاغه‌های مهمات، تجهیزات پیشرفته ارتباطی و سایر ادوات ارتش آمریکا به علاوه هزاران نیروی نظامی در این پایگاه و اطراف آن استقرار یافته بودند. دولت قطر در سال 2005 با اختصاص 400 میلیون دلار مرکز فرماندهی و کنترل پیشرفته‌ای احداث کرد که با توجه به عدم پیش‌بینی نیروی هوایی در ارتش این کشور عملا به‌دست آمریکایی‌ها مدیریت می‌شود.


پنتاگون نیز حدفاصل سال‌های 2001 تا 2009 میلادی در مجموع 209 میلیون دلار برای توسعه زیرساخت‌های نظامی در این شیخ‌نشین نفت‌خیز اختصاص داد.


 افغانستان


پایگاه هوایی بگرام: چهار فرودگاه نظامی که بیشتر مورد استفاده نیروهای آمریکایی است. پایگاه هوایی بگرام که محل استقرار عمده هواپیماهای ترابری و جنگنده‌های آمریکایی و سایر کشورها است، در فاصله 730 و فرودگاه کابل در فاصله 732 کیلومتری مرز ایران قرار دارند. از سایر پایگاه‌ها و فرودگاه‌های مهم افغانی‌ها می‌توان به فرودگاه قندهار در فاصله 387، شیندند در 124 و هرات در 122 کیلومتری مرز ایران اشاره کرد.


 ‌قرقیزستان


 فرودگاه مناس: یکی ‌دیگر از مراکزی که از سوی آمریکایی‌ها و بیشتر برای امور ترابری و تجسسی مورد استفاده قرار می‌گیرد، فرودگاه مناس در قرقیزستان است که هزارو 344 کیلومتر با مرزهای کشور فاصله دارد. آمریکا از حدود سال 2001 و در جریان اشغال نظامی افغانستان، دو پایگاه هوایی دوره شوروی را در ازبکستان و قرقیزستان اجاره کرد تا از آنها برای پشتیبانی عملیات در افغانستان استفاده کند. آمریکا در نوامبر ۲۰۰۵ پایگاه هوایی ازبکستان را تخلیه کرد، اما همچنان پایگاه هوایی خود را در مناس، فرودگاه بین‌المللی پایتخت قرقیزستان، حفظ کرده است؛ با این شرط که سه برابر اجاره سابق را به دولت محلی بپردازد.


 ‌امارات متحده عربی


براساس اظهارات مقامات اماراتی و آمریکایی نزدیک به پنج هزار نیروی نظامی عمدتا از نیروی هوایی آمریکا در پایگاه هوایی «الظفره» امارات حضور دارند. مأموریت اصلی این نیرو‌ها هدایت عملیات‌های هوایی جنگنده‌ها، پهپادها، هواپیما‌های سوخت‌گیری و هواپیما‌های شناسایی است.


پایگاه هوایی الظفره: دیگر پایگاه بزرگ آمریکا در منطقه پایگاه هوایی الظفره در امارات متحده عربی است. این فرودگاه در شهر ابوظبی کشور امارات متحده عربی قرار دارد. این پایگاه بسیار بزرگ 253 کیلومتر از سواحل و 184 تا 225 کیلومتر از جزایر ایران در خلیج همیشه فارس فاصله دارد. وسعت تأسیسات این پایگاه با پایگاه الحدید قطر قابل مقایسه است.


 ‌عراق


 تا پیش از تصمیم پارلمان عراق در سال 2011، نزدیک به 505 پایگاه نظامی آمریکا در عراق وجود داشت. از سال 2014 به این سو دست‌کم پنج پایگاه عراق در اشغال نیروهای آمریکایی بوده و قرار بود پایگاه‌های نظامی دیگری نیز ساخته شود. تا مارس 2016 نزدیک به پنج‌هزار نیروی آمریکایی در یک پایگاه نظامی موقت اسکان داده شده‌اند.


 ‌‌عربستان سعودی


 آمریکا درسال 2003 بخش زیادی از نیرو‌های خود را از عربستان خارج کرده‌ است. اطلاعات چندانی درباره شمار کنونی نیرو‌های نظامی آمریکا در عربستان وجود ندارد. بخش عظیم نیرو‌های آمریکا در پایگاه هوایی روستای اسکان در 13 مایلی شهر ریاض پایتخت قرار دارد.


 ‌اردن


آمریکا اگرچه هیچ‌گونه پایگاه نظامی در اردن تأسیس نکرده‌ است، اما سال‌های طولانی است که به تمرین‌های آموزشی در این کشور مشغول است. آمریکا پس از آغاز جنگ سوریه، بیش از هزارو 500 سرباز، یک اسکادران از جنگنده‌های اف-16، سامانه موشکی پاتریوت و سامانه‌های موشکی متحرک در اردن مستقر کرده‌ است.


* در این نوشته از گزارش‌های «میزان» و «باشگاه خبرنگاران جوان» درباره پایگاه‌های نظامی آمریکا استفاده شده است.


منبع: روزنامه شرق، چهارشنبه 4 اردیبهشت 98


1194

. انتهای پیام /*
 

ایران و دیوان بین المللی دادگستری

دانشگاه تبریز برگزار می کند:

ایران و دیوان بین المللی دادگستری

2 از 4

ایدئولوژی و امر خیالی از لاکان تا آلتوسر

انجمن جامعه شناسی ایران برگزار می کند:

ایدئولوژی و امر خیالی از لاکان تا آلتوسر

3 از 4

یکجانبه گرایی و حقوق بین الملل

دانشکده نفت برگزار می کند:

یکجانبه گرایی و حقوق بین الملل

4 از 4

تازه ترين مطالب