web
stats
لزوم ایجاد نگاه حرفه ای درنمایشگاه
en کد مطلب: 61378 | تاریخ مطلب: 1398/02/05
نسخه چاپی | ارسال به دوستان

لزوم ایجاد نگاه حرفه ای درنمایشگاه

نکته ای که درهمین ابتدا باید به آن اشاره کنم این است که نمایشگاه کتاب ازبدو برگزاری تاکنون شاهد جهش های امیدوارکننده ای بوده که باید آنها را به فال نیک گرفت. از سال 1366 که اولین دوره این نمایشگاه برگزار شد ما با تعداد کمی از ناشران مواجه بودیم.

لزوم ایجاد نگاه  حرفه ای درنمایشگاه

نکته‌ای که درهمین ابتدا باید به آن اشاره کنم این‌است که نمایشگاه کتاب ازبدو برگزاری تاکنون شاهد جهش‌های امیدوارکننده‌ای بوده که باید آنها را به فال نیک گرفت. از سال 1366 که اولین دوره این نمایشگاه برگزار شد ما با تعداد کمی از ناشران مواجه بودیم.


یعنی اینکه ما درکل کشور کلا 200 ناشر داشتیم و خوشبختانه بحث صدور پروانه نشر درهمان سال‌ها بر عهده وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی قرار گرفت و ما امروزه شاهدیم که آن وضعیت جوابگو نبودن حوزه نشر و انتشارکتاب‌های متفاوت برای جمعیت کنونی کشورآرام آرام مرتفع شد و هم‌اکنون شاهد فعالیت‌ ناشرانی هستیم که هرساله چراغ نمایشگاه را پرفروغ‌تر می‌کنند.


 گرچه ما هنوز به درجه‌ای عالی ازبرگزاری نمایشگاه نرسیده‌ایم اما باید گفت که قدم‌های مثبت دراین زمینه را نمی‌توان نادیده گرفت. ما در حال حاضر درشرایطی نمایشگاه کتاب را برگزار می‌کنیم که تلاش برای ترمیم زیرساخت‌های نشر با شدت هرچه‌تمام‌تر ادامه دارد و وزیر محترم فرهنگ و ارشاد اسلامی گام‌هایی موثر در این زمینه برداشته‌اند. یکی ازمواردی که همیشه همزمان با برگزاری نمایشگاه با آن روبه‌رو می‌شویم. برپایی جلساتی مختلف در کمیته فرهنگی است.


همه ما یادمان می‌آید که دربدو امر، جلساتی که درباره موضوعات مختلف نشر برگزار می‌شد اغلب از سر تفنن بود و مخاطب ثابت نداشت اما هم‌اکنون هستند افرادی که صرفا جهت شرکت در این بحث‌ها و تبادل‌نظرها از اقصی نقاط کشور راهی مرکز می‌شود. وجود بحث‌های علمی به همراه تلاش برای کاربردی کردن آنها چند سالی‌ است که ادامه دارد و اعتقاد من این است که می‌توان با ادامه دادن این سری از بحث‌ها، ریل‌گذاری‌ها و سیاستگذاری‌های نمایشگاه را آرام آرام به سمت و سویی دیگر برد و درکنار فعالیت‌های اقتصادی ناشران که البته بحث‌بسیار مهمی‌است، جنبه‌های فرهنگی این رویداد را نیز وسعت بخشید.


من گمان می‌کنم باید بیشتر ازظرفیت‌های نمایشگاه برای آشنایی بیشتر مردم با فرهنگ مکتوب استفاده کرد. در سراسر دنیا، نمایشگاه کتاب محلی است برای نقدو نظر پیرامون کتاب و همچنین رودررویی مخاطب و پدید آورنده و بحث قراردادهای نشر. منظورم این ‌است که باید تلاش کرد نمایشگاه به تدریج به سمتی برود که ناشران صرفا به عرضه مستقیم کتاب فکر نکنند بلکه ازاین سکو برای پرش‌های بزرگ‌تر و میل به اهدافی متعالی‌تر استفاده کنند.


 آرزوی من این ‌است که روزی درکشور به جایگاهی برسیم که بتوانیم از یارانه‌های نشر به عنوان وسیله‌ای برای بازسازی زیرساخت‌های نشر استفاده کنیم که خوشبختانه قدم‌های اول در این‌باره برداشته شده و بدون شک در آینده‌ای نزدیک شاهد به بار نشستن این زحمات شبانه‌روزی خواهیم بود.


نویسنده: محمود آموزگار


منبع: روزنامه اعتماد،  پنجشنبه 5 اردیبهشت ۹۸


1043

. انتهای پیام /*
 

ایران و دیوان بین المللی دادگستری

دانشگاه تبریز برگزار می کند:

ایران و دیوان بین المللی دادگستری

2 از 4

ایدئولوژی و امر خیالی از لاکان تا آلتوسر

انجمن جامعه شناسی ایران برگزار می کند:

ایدئولوژی و امر خیالی از لاکان تا آلتوسر

3 از 4

یکجانبه گرایی و حقوق بین الملل

دانشکده نفت برگزار می کند:

یکجانبه گرایی و حقوق بین الملل

4 از 4

تازه ترين مطالب