web
stats
مذاکره یا مواجهه ؟
en کد مطلب: 61379 | تاریخ مطلب: 1398/02/05
نسخه چاپی | ارسال به دوستان

مذاکره یا مواجهه ؟

با توجه به دستاوردی که برجام برای ایران و 1+5 داشت در کنار مباحث محتوایی برجام و فراز و فرودهایی که در جریان مذاکرات وجود داشت، نفس حضور ایران در این مذاکرات و موفقیت عظیمی که تیم مذاکره کنندگان هسته ای ایرانی به دست آوردند، مدلی موفق از حضور و نقش آفرینی مثبت در مسیر حل چالش های سنگین بین المللی و مدیریت امور بود.

مذاکره یا مواجهه ؟

با توجه به دستاوردی که برجام برای ایران و 1+5 داشت در کنار مباحث محتوایی برجام و فراز و فرودهایی که در جریان مذاکرات وجود داشت، نفس حضور ایران در این مذاکرات و موفقیت عظیمی که تیم مذاکره‌کنندگان هسته‌ای ایرانی به دست آوردند، مدلی موفق از حضور و نقش‌آفرینی مثبت در مسیر حل چالش‌های سنگین بین‌المللی و مدیریت امور بود.


موفقیت ایران در مذاکرات برجام نشان داد که با توجه به توانمندی دیپلماسی قابل ‌توجه ایران در صورتی که تصمیم بگیریم، موضوعی را از مسیرهای بین‌المللی حل کنیم، این مذاکرات حتی در سطح بین‌المللی نیز می‌تواند الگویی برای حل مسائل بین‌المللی و بهبود مناسبات و روابط دو و چندجانبه کشورهای مختلف باشد.


رویکرد امریکا پس از خروج از برجام، رویکردی بود که عملا فضای سیاسی میان ایران و امریکا را به‌ سمت تشدید تنش‌ها پیش برد و با کامل شدن روند خروج نیز شاهد تغییر فاز روابط دو کشور از فاز سیاسی به فاز نظامی و امنیتی بودیم و این درحالی است که با به قدرت رسیدن افراطیون در امریکا، این سناریو با جدیت بیشتری دنبال می‌شود. قاعدتا در شرایطی که جهانیان نسبت به افراطی‌گری و حاکمیت افراطیون واکنش منفی نشان داده‌اند و نمونه‌های متعددی را هم در منطقه و هم در جریان سرکوب تروریسم در سوریه، عراق و افغانستان سراغ داریم...


می‌توان نتیجه‌گیری کرد که جهان به سمت پرهیز از افراطی‌گری حرکت می‌کند و رویکردهای افراطی جایی در مناسبات بین‌المللی و دیپلمایک کشورها ندارد. آن هم در شرایطی که سازمان ملل متحد نیز شعار سالانه خود را «جهان عاری از خشونت» انتخاب کرده، می‌بینیم که رویکردهای امریکا عملا برخلاف این شعار و اصول و مناسبات حاکم بر روابط بین‌الملل، رویکرد خود نسبت به ایران را تشدید تنش و حرکت به سمت افراطی‌گری و انتقال این تنش از فاز سیاسی به فاز نظامی قرار داد.


جمهوری اسلامی ایران اما به هر حال دارای ظرفیت اقتصادی بالایی است که اگر شکوفا شود نه تنها ایران بلکه کل منطقه را متاثر خواهد کرد اما ایران در عین حال نشان داده در عرصه دیپلماسی رویکردی منعطف دارد و آنچه از سوی رهبر انقلاب نیز با عنوان «چرخش قهرمانانه» مطرح شد به ‌نوعی نمایانگر رویکرد منعطف ایران در راستای حل مشکلات بین‌المللی و تامین منافع ملی بود. چنانچه دیدیم این رویکرد در جریان مذاکرات برجام خود را در حد اعلا نشان داد؛ و تیم دیپلماسی عملکرد خوبی داشت و راهبرد رهبری نیز راهبردی مدبرانه و نتیجه‌گرا بود.


 بنابراین اگر امریکایی‌ها گمان کنند که می‌توانند با تشدید فشارها، ایران را ناچار به ورود به فاز نظامی کنند اشتباه می‌کنند. این سناریویی طراحی ‌شده توسط امریکایی‌هاست که در گام نخست تضعیف وضعیت اقتصادی ایران و در گام دوم ورود به فاز نظامی است. اگرچه مقام معظم رهبری استفاده از تسلیحات شیمیایی و اتمی را در فتوایی تاریخی منع کردند اما قدرت دفاعی ایران نیز بر کسی پوشیده نیست و جمهوری اسلامی ایران در فضایی که امریکایی‌ها ایجاد کردند نه‌‌ نتها وارد مذاکره نخواهد شد بلکه مذاکره را به ضرر منافع ملی کشور همچنین مسائل منطقه می‌داند. با این حساب، ایران بدون آنکه اشتیاقی برای مذاکره نشان دهد، فضای حاکم بر مذاکرات هسته‌ای نشان داده که اگر فضای مذاکرات، فضایی مناسب باشد، ایران نیز آمادگی مدیریت فضا، ورود به مذاکرات و دستیابی به بهترین نتایج در راستای منافع ملت را دارد و از این مسیر کوتاه نخواهد آمد.


نویسنده: علیرضا رحیمی


منبع: روزنامه اعتماد،  پنجشنبه 5 اردیبهشت ۹۸


1043

. انتهای پیام /*
 

ایران و دیوان بین المللی دادگستری

دانشگاه تبریز برگزار می کند:

ایران و دیوان بین المللی دادگستری

2 از 4

ایدئولوژی و امر خیالی از لاکان تا آلتوسر

انجمن جامعه شناسی ایران برگزار می کند:

ایدئولوژی و امر خیالی از لاکان تا آلتوسر

3 از 4

یکجانبه گرایی و حقوق بین الملل

دانشکده نفت برگزار می کند:

یکجانبه گرایی و حقوق بین الملل

4 از 4

تازه ترين مطالب