web
stats
نفت عربستان زیر آتش پهپادهای یمنی
en کد مطلب: 62000 | تاریخ مطلب: 1398/02/25
نسخه چاپی | ارسال به دوستان

آیا تلافی 4 سال تخریب آغاز شده است؟

نفت عربستان زیر آتش پهپادهای یمنی

چهار سال بعد از آغاز جنگ عربستان علیه یمن، نیروهای یمنی حملات تلافی جویانه خود را به خاک عربستان گسترش داده اند. صبح روز سه شنبه، رسانه های نزدیک به انصار الله یمن از حمله پهپادی به «تاسیسات حیاتی» عربستان سعودی خبر دادند.بر اساس گزارش رسانه ها این حملات به خطوط لوله نفت عربستان سعودی، با استفاده از پهپادهای مسلح انجام شده است.

نفت عربستان زیر آتش پهپادهای یمنی

چهار سال بعد از آغاز جنگ عربستان علیه یمن، نیروهای یمنی حملات تلافی‌جویانه خود را به خاک عربستان گسترش داده‌اند. صبح روز سه‌شنبه، رسانه‌های نزدیک به انصار‌الله یمن از حمله پهپادی به «تاسیسات حیاتی» عربستان سعودی خبر دادند.بر اساس گزارش رسانه‌ها این حملات به خطوط لوله نفت عربستان سعودی، با استفاده از پهپادهای مسلح انجام شده ‌است.


سامانه‌های ضدهوایی امریکایی عربستان سعودی، از جمله سامانه پاتریوت در حالی که توان رویارویی با موشک‌های بالستیک و جنگنده‌های متعارف را دارند، اما از تعقیب و هدف قرار دادن پهپادهای مسلح ناتوان هستند.


حملات نظامیان یمن به عربستان، باعث توقف انتقال نفت خام تولیدی عربستان در سواحل خلیج‌فارس به سواحل دریای سرخ شد. دو روز بعد از انفجارهای مشکوک در سواحل امارات فجیره در دریای عمان، تاسیسات نفتی عربستان سعودی مورد حمله پهپادهای نظامیان یمنی قرار گرفت.


شبکه خبری المسیره یمن، با انتشار بیانیه گروه انصار‌الله، این حملات را در واکنش به «تجاوزها و محاصره» یمن توصیف کرد، اما مقام‌های عربستانی تلاش می‌کنند تا با مرتبط نشان دادن حملات به تاسیسات نفتی عربستان، با حملات صبح یکشنبه در سواحل امارات، ابعادی بین‌المللی به جنگ خود علیه مردم یمن بدهند.


خالد الفالح، وزیر انرژی عربستان سعودی، روز سه‌شنبه با پیوند زدن حملات اخیر در سواحل فجیره امارات به چهار نفتکش و حملات پهپادی انصارالله یمن اذعان کرد: «تنها عربستان را هدف قرار نمی‌گیرد بلکه تامین امنیت انرژی جهان و اقتصاد جهانی را هدف قرار می‌دهد.»


خالد الفالح، اقدامات انجام شده توسط نظامیان یمنی را که در واکنش به جنگ مخرب عربستان علیه مردم یمن انجام شده ‌است «اقدامات گروه‌های تروریستی» توصیف کرد.


 انتقام تجاوز 4 ساله


 ریاض بیش از 4 سال است که در حال جنگ علیه مردم یمن است و تاکنون بارها گروه‌های یمنی تلاش کرده‌اند در عملیات تلافی‌جویانه تاسیسات نفتی عربستان را هدف قرار دهند. عملیات صبح سه‌شنبه ارتش یمن که به گفته مقام‌های انصارالله در تلافی حملات هوایی اخیر عربستان سعودی به صعده انجام شده‌است، در استان‌های الدوامی و عفیف عربستان، تاسیسات پمپاژ نفت این کشور را هدف قرار دادند.


به گفته مقام‌های رسمی عربستان سعودی این تاسیسات پمپاژ، نفت خام تولیدی شرق عربستان را برای صادرات به بندر ینبع در سواحل دریای سرخ انتقال می‌دادند. به گفته مقام‌های سعودی این خط لوله برای تعمیر خسارات حمله پهپادی ارتش یمن فعلا قطع شده ‌است.


 به گزارش فارس، یک منبع نظامی یمنی صبح امروز اعلام کرد: با هفت پهپاد تاسیسات حیاتی عربستان سعودی هدف قرار گرفت.


«فهمی الیوسفی» معاون وزیر اطلاع‌رسانی یمن در همین راستا اعلام کرد: عملیاتی که امروز یگان پهپادی ارتش یمن انجام داد، تحولی منحصر‌به‌فرد بود که چندین پیام داشت؛ مهم‌ترین پیام‌ها این بود «کسانی که جز کلاشینکف، سلاحی در اختیار نداشتند، امروز پهپادهایی می‌سازند که به عمق کشورهای عضو ائتلاف سعودی می‌رسد.»


این پهپادها برای هدف قرار دادن تاسیسات عربستان سعودی که نفت و گاز استخراج شده را از الحبیل در سواحل خلیج‌فارس به سواحل دریای سرخ انتقال می‌دهد، نزدیک به 800 کیلومتر در خاک عربستان سعودی نفوذ کرده‌اند و عملیات خود را موفق انجام داده‌اند. هر چند مقام‌های عربستان تلاش کرده‌اند، خسارات وارده از این اقدام را «ناچیز» و «محدود» توصیف کنند، اما انتقال نفت خام از این خطوط لوله فعلا متوقف شده ‌است.


باز کردن پای امریکا


تحولات اخیر در امارات متحده عربی و عربستان سعودی که در طول سال‌های گذشته جنگ خانمان‌سوزی را در یمن آغاز کرده‌اند و با توطئه مشترک، قطر را در محاصره اقتصادی قرار داده‌اند و ضمن قطع روابط با تهران، مواضع خصمانه‌ای علیه جمهوری اسلامی ایران اتخاذ کرده‌اند، در شرایطی رخ می‌دهد که رییس‌جمهور ایالات متحده امریکا دو هفته پیش با صدور بیانیه‌ای این دو کشور را «مسوول جایگزینی نفت خام تحریم شده ایران» در بازارها جهانی خوانده ‌بود.


هر چند هنوز هیچ اظهارنظر رسمی در مورد عوامل رویداد صبح یکشنبه در سواحل امارات منتشر نشده‌ است، اما هدف قرار گرفتن 4 کشتی نفتکش بزرگ در این منطقه توسط عوامل ناشناخته و هدف قرار گرفتن تاسیسات نفتی عربستان سعودی در نزدیکی پایتخت سیاسی این کشور، می‌تواند نشانه‌ای از ناتوانی دو کشور عربی متحد امریکا در تامین مطالبات نفتی دونالد ترامپ، رییس‌جمهور ایالات متحده امریکا باشد.


با این حال ریاض و ابوظبی که به تازگی با رویکرد خصمانه ایالات متحده امریکا علیه ایران، پنجره امیدی در ضربه زدن به منافع قدرت شمالی خود دیده‌اند، تلاش می‌کنند با فرافکنی این حملات در اقدامی هماهنگ، صحنه‌گردان سیاست خارجی خود را متوجه درگیری با جمهوری اسلامی ایران کنند.


به همین دلیل بلافاصله بعد از حملات روز یکشنبه دولت امارات متحده عربی رسما از ارتش امریکا برای تحقیق در مورد عوامل این حمله مشکوک دعوت کرده ‌است و همزمان خالد الفالح، وزیر انرژی عربستان هم از کشورهای جهان خواسته ‌است در مبارزه با «حوثی‌های مورد حمایت ایران» مشارکت کنند.


مجموعه بیانیه‌های مبهم ابوظبی و ریاض نشان می‌دهد که این دو کشور به بهانه حمله‌ها به تاسیسات نفتی‌شان، به ‌شدت خواهان گسترش حضور نظامی ایالات متحده امریکا در منطقه خلیج‌فارس و افزایش فشار بر ایران هستند.


این مطالبه در شرایطی مطرح می‌شود که دونالد ترامپ، رییس‌جمهور امریکا در دو سال گذشته به‌ شدت بر شعار کاهش حضور نیروهای نظامی خارجی در منطقه غرب آسیا تاکید کرده‌ بود و ادعا می‌کرد که قصد دارد همه نیروهای خود را از منطقه خارج کند.


همزمان کاخ سفید به ‌شدت از سوی منتقدان به دلیل حمایت‌های نظامی و مشارکت در جنایات علیه مردم یمن از سوی افکار عمومی امریکا و کنگره این کشور تحت فشار است.


ایالات متحده امریکا روز دوشنبه اعلام کرده‌ بود که «عملیات گشت‌زنی آشکار هوایی» بر فراز خلیج‌فارس را با استفاده از جنگنده‌های اف‌15، اف35 و بمب‌افکن‌های غول‌پیکر ب52 آغاز کرده ‌است.


پیش از این نیز اداره کل دریانوردی ایالات متحده امریکا از کشتی‌های عبوری از تنگه هرمز خواسته ‌بود که مراقب آنچه «تهدیدهای ایران» عنوان می‌کرد باشند و از کشتی‌های امریکایی درخواست کرد تا 48 ساعت قبل از عبور از تنگه هرمز، مسیر خود را به ناوگان پنجم نیروی دریایی امریکا در بحرین، تحت فرماندهی سازمان تروریستی سنتکام اطلاع دهند.


فرافکنی علیه ایران


روز سه‌شنبه خبرگزاری بریتانیایی رویترز و روزنامه امریکایی وال‌استریت‌ژورنال با انتشار گزارش‌هایی هماهنگ، به نقل از منابع آگاه بدون ذکر نام نوشتند: «در حالی که دولت ایالات هیچ مدرک قاطعی دال بر دخالت ایران در حملات فجیره ندارد، اما ایران اصلی‌ترین مظنون این حملات است.»


به گزارش رویترز، این مقام ناشناخته ادعا کرده‌ است: «اینکه ایران با صدور بیانیه‌ای نسبت به این حملات اظهار نگرانی کرده تلاش برای مبهم‌تر کردن اوضاع است.» شیوه اطلاع‌رسانی غیرحرفه‌ای این دو رسانه که به نظر می‌رسد بر اساس بازی‌های اطلاعاتی هماهنگ شده از سوی امریکا با درز اطلاعات مبهم در مورد حملاتی که هیچ اطلاعات دقیقی در مورد آنها وجود ندارد، فضای ابهام در مورد رویارویی نظامی احتمالی میان ایران و امریکا را دامن بزنند.


گروهی از کارشناسان از هفته گذشته نسبت به اقدامات غیرحرفه‌ای رسانه‌ها، به ویژه رسانه‌های امریکایی در مورد انتشار اخبار اغراق‌آمیز و تایید نشده در مورد حضور نظامی امریکا در خلیج‌فارس هشدارهایی داده‌ بودند؛ از جمله عقب‌نشینی تنها متحد خارجی امریکا از خلیج‌فارس.


 مندز نونز، وزیر دفاع اسپانیا روز سه‌شنبه با صدور بیانیه‌ای اعلام کرد که تنها ناوچه این کشور در خلیج‌فارس که در حال همکاری با نظامیان امریکایی در منطقه بود، به دلیل افزایش تنش‌های میان امریکا و ایران از ناوگان امریکایی جدا می‌شود.


به گفته وزارت دفاع اسپانیا، ناوچه نظامی اسپانیایی با 215 ملوان آن از همراهی ناو هواپیمابر آبراهام لینکلن ایالات متحده امریکا برای عبور از تنگه هرمز خودداری خواهد کرد. این ناو نظامی اسپانیایی تنها کشتی غیرامریکایی همراه با ناوگروه امریکایی بود که حالا با انصراف اسپانیا از همراهی در عبور از تنگه هرمز، ناو گروه امریکایی بدون همراهی هیچ متحد خارجی از تنگه هرمز که تحت نظارت سپاه پاسداران انقلاب اسلامی قرار دارد، عبور خواهد کرد.


از: شهاب شهسواری


منبع: روزنامه اعتماد، چهارشنبه 25 اردیبهشت 98


1194

. انتهای پیام /*
 

ایران و دیوان بین المللی دادگستری

دانشگاه تبریز برگزار می کند:

ایران و دیوان بین المللی دادگستری

2 از 4

ایدئولوژی و امر خیالی از لاکان تا آلتوسر

انجمن جامعه شناسی ایران برگزار می کند:

ایدئولوژی و امر خیالی از لاکان تا آلتوسر

3 از 4

یکجانبه گرایی و حقوق بین الملل

دانشکده نفت برگزار می کند:

یکجانبه گرایی و حقوق بین الملل

4 از 4

تازه ترين مطالب