web
stats
مرحله تازه جنگ تجاری چین و امریکا
en کد مطلب: 62006 | تاریخ مطلب: 1398/02/25
نسخه چاپی | ارسال به دوستان

مرحله تازه جنگ تجاری چین و امریکا

ادامه مذاکره همیشه به معنی کاهش تنش ها نیست، شاید نشان دهنده زورآزمایی های بیشتر باشد. مخصوصا زمانی که پای مذاکره دو ابرقدرت اقتصادی به میان باشد. این را می توان از ترک واشنگتن توسط هیات چینی تنها دو ساعت پس از ورود برای ادامه مذاکره فهمید. موضوع اصلی مذاکرات، حصول توافقی برای پایان دادن به جنگ تجاری چین و امریکا بود.

مرحله تازه جنگ تجاری چین و امریکا

ادامه مذاکره همیشه به معنی کاهش تنش‌ها نیست، شاید نشان‌دهنده زورآزمایی‌های بیشتر باشد. مخصوصا زمانی که پای مذاکره دو ابرقدرت اقتصادی به میان باشد. این را می‌توان از ترک واشنگتن توسط هیات چینی تنها دو ساعت پس از ورود برای ادامه مذاکره فهمید. موضوع اصلی مذاکرات، حصول توافقی برای پایان دادن به جنگ تجاری چین و امریکا بود.


ترک واشنگتن توسط چینی‌ها را نمی‌توان عقب‌نشینی تلقی کرد بلکه به منزله شدیدتر شدن این جنگ است؛ جنگی که تقریبا تحلیلگری وجود ندارد که برای آن پیامد مثبتی پیش‌بینی کند و در روز‌های اخیر با اعلام بیانیه چین در خصوص این جنگ و توییت‌های ترامپ وارد فاز خشن‌تری شده است.


 تهدیدهای کلامی، امید توافق را کمرنگ کرد


 رشته توییت‌های ترامپ علیه چین؛ آن هم زمانی که قرار بود دور یازدهم مذاکره آغاز شود، در نهایت به تهدیدهای کلامی ختم شد به نحوی که وی جیانگوا، معاون وزارت بازرگانی چین ضمن موضع‌گیری در خصوص جنگ تجاری، خاطرنشان کرد که پکن راه‌های بسیاری برای مقابله و مقاومت در برابر امریکا دارد و می‌تواند ضربه‌های فراوانی به آن کشور بزند.


این مقام تجاری چین هشدار داد که کشورش برای مبارزه طولانی‌مدت با امریکا و تحریم آن کشور فراتر از کالاهای تجاری آماده است و از مدتی قبل برنامه‌های احتمالی برای رویارویی با امریکا را در این نبرد درازمدت تدوین کرده است.


او افزود ما نه تنها آقای کونگ فو دنیا هستیم و در فنون رزمی برتری داریم بلکه در زمین مشت‌زنی هم مهارت داریم و می‌توانیم مشتی مرگبار به اقتصاد امریکا بزنیم.


وی جیانگوا که مسوولیت تجارت خارجی را در وزارت بازرگانی چین برعهده دارد، تصریح کرد که اولین ضربه‌ها می‌تواند برای صنعت کشاورزی امریکا شامل گندم و ذرت باشد.


لیو هه، نماینده چین در مذاکرات تجاری با امریکا نیز هر گونه واهمه مردم کشورش از افزایش فشارها را رد کرد و گفت: ما با این مشکل به گونه‌ای منطقی برخورد خواهیم کرد؛ به گونه‌ای که به نفع مردم چین، امریکا و همه دنیا باشد.


در سوی دیگر میدان، ترامپ ضمن دفاع از افزایش تعرفه‌ها و شدت تنش‌ها، معتقد است چین در صورت ادامه جنگ بدجوری صدمه می‌بیند و بهترین راهکارش رسیدن به توافق هر چه سریع‌تر است.


ترامپ که در زمان انتخابات، چین را بزرگ‌ترین مشکل اقتصادی کشورش دانست، درصدد است تا با افزایش فشارها برای انتخابات پیش رو، رای‌دهندگانش را راضی نگه دارد اما اقدامات متقابل پکن تا به امروز تنها هزینه‌های خانوارهای امریکایی را افزایش داده است. به نظر می‌رسد چین در این بازی علاقه‌ای به کوتاه آمدن ندارد.


تحریم نفت، گزینه روی میز چین


 دولت ترامپ اعلام کرده که تعرفه‌ها بر ۲۰۰ میلیارد دلار کالای چینی را از ۱۰ درصد به ۲۵ درصد افزایش می‌دهد.


 چین هم در مقابل قرار است، افزایش تعرفه‌ها بر ۶۰میلیارد دلار کالای امریکایی را از ابتدای ژوئن از ده درصد به ۲۵ درصد افزایش دهد. امریکا همچنین در نظر دارد تولیدات چینی به ارزش ۳۲۵ میلیارد دلار دیگر را هم مشمول تعرفه کند؛ یعنی تقریبا تمام کالاهایی که از چین به امریکا وارد می‌شود. چینی‌ها نیز در اقدامی تلافی‌جویانه، اعلام کردند که تعرفه‌های سنگین‌تری بر محصولات کشاورزی امریکا وضع خواهند کرد. پس از این تهدید، سهام وال‌استریت در همان آغاز معاملات و پس از تهدید، ۲ درصد سقوط کرد.


 اما بخش کشاورزی تنها یکی از اهرم‌های فشار چین بر امریکا است. پکن همگام با واشنگتن به آتش جنگ تجاری هیزم می‌ریزد. در آخرین اقدام، چین با وضع تعرفه بر واردات LNG امریکا از 10 به 25 درصد در ابتدای ماه میلادی جاری، قصد مقابله سخت‌تری را دارد. شورای دولت تحت نظارت وزارت دارایی چین در بیانیه‌ای این تصمیم را اعلام کرد.


این شورا، اقدامات امریکا در تشدید تعرفه‌ها را برخلاف توافق میان این دو کشور برای حل اختلافات تجاری از طریق رایزنی می‌داند و معتقد است منافع هر دو طرف را به خطر می‌اندازد و انتظارات عمومی جامعه بین‌المللی را برآورده نمی‌کند. تعرفه‌های بالاتر بر واردات LNG آن هم نزدیک تابستان و افزایش تقاضای تابستانی سوخت، می‌تواند مانعی جدی بر رونق تجارت میان چین و امریکا شود.


 براساس گزارش پلاتس، کاربران نهایی چینی از زمان وضع تعرفه ۱۰ درصدی روی واردات LNG امریکا که از سپتامبر سال ۲۰۱۸ اجرایی شد، محموله‌های امریکایی را نمی‌پذیرند و فعالان بازار از موارد متعدد فروش مجدد یا بازگرداندن چنین محموله‌هایی از سوی چین خبر داده‌اند.


چین از ابتدای سال ۲۰۱۹ تاکنون چهار محموله از امریکا دریافت کرده است؛ در حالی که در مدت مشابه سال گذشته ۲۳ محموله دریافت کرده بود. هر چند در لیست تعرفه‌ای چین نامی از نفت خام امریکا دیده نمی‌شود اما این بدان معناست که چین نفت را به مثابه اهرمی برای فشار به امریکا در مذاکرات بعدی استفاده خواهد کرد. اگر دور جدید مذاکرات نتیجه ندهد، واردات نفت امریکا نیز تعرفه‌بندی می‌شود. این امر می‌تواند چین را به واردات نفت ایران ترغیب کند.


به نظر می‌رسد عزم چین برای ادامه این تنش مرحله به مرحله افزایش می‌یابد همانطور که معاون وزارت بازرگانی نیز اعلام کرد، پکن برنامه‌های بلندمدتی برای امریکا دارد.


امریکا با یک استبداد وارد جنگ شد


 امریکا به دنبال تغییرات اساسی در قانون چین است؛ موضوعی که از سوی چینی‌ها رد شد و آن را خواسته زیادی می‌دانند.


از سوی دیگر بسیاری از تحلیل‌ها مبتنی بر این موضوع است که چین تنها کشور متضرر از جنگ تجاری نیست و امریکا نیز خسارت‌هایی می‌بیند. مهم‌ترین بعد خسارت‌های امریکا افزایش حدود 1.4 میلیارد دلاری هزینه مصرف‌کنندگان کالاهایی است که بر آنها تعرفه وضع شده است.


اما تحمیل هزینه‌های اضافی بر خانوارهای متوسط امریکایی آن هم در شرایطی که انتخابات امریکا نزدیک است، وضع را برای دولت ترامپ سخت می‌کند و او را در سیبل انتقادها قرار می‌دهد.


تحقیقات فدرال رزرو نشان می‌دهد که در مرحله اول اعمال تعرفه‌های تجاری امریکا بر کالاهای وارداتی از چین، هزینه هر خانوار امریکایی بالغ بر 500 دلار افزایش یافت و اکنون با اعمال تعرفه‌های جدید این میزان به 800 دلار خواهد رسید.


 اگرچه به نظر می‌رسد امریکا دست بالای جنگ تجاری است اما هنوز ابعاد دقیق آن مشخص نیست. مهم‌ترین نکته در خصوص جنگ‌های تجاری، میزان تاثیر‌پذیری اشتغال و هزینه‌های تولید است. شرکت‌های امریکایی برای کاهش هزینه‌های تولید خود کشور چین را برای تولیدات انتخاب می‌کنند. اگر جنگ تعرفه‌ای ادامه یابد به گونه‌ای که شرکت‌ها مجبور به ترک چین شوند، به صورت مستقیم و غیرمستقیم 61 درصد از افرادی که اشتغال خود را مدیون تجارت میان چین و امریکا هستند، بیکار می‌شوند که به این معنی نابودی 293 هزار شغل تمام وقت خواهد بود.


 نکته دیگر، کالاهایی است که واشنگتن بر آنها تعرفه وضع کرده، این کالاها اغلب مصرفی بوده است و به گفته راب مارتین، مدیر پیشین بانک مرکزی امریکا، جایگزینی برای آنها بسیار دشوار است که این امر موجبات نارضایتی را نیز فراهم خواهد کرد.


مارتین معتقد است ترامپ به قلمرو ناشناخته‌ها گام گذاشته است. اقتصاد استبدادی چین، به هر روشی راه خود را باز می‌کند و می‌تواند در این جنگ میزان آسیب خود را کمتر کند.


نکته دیگر سهم محصولات کشاورزی امریکایی در بازار چین است. واشنگتن خواهان سهم بیشتری از بازارهای چینی برای این قبیل محصولات است اما چین با افزایش تعرفه بر این گروه کالاها عملا راه بازارهایش را بر کالاهای امریکایی بسته است.


 مقامات چینی اقتصاد کشورشان را به اقیانوسی تشبیه کرده‌اند که فشارهای حداکثری ترامپ نمی‌تواند خدشه‌ای به آن وارد کند. چین به دنبال افزایش قدرت و سهم اقتصادش از جهان است. برای رسیدن به قدرت برتر باید از هر تنشی که اقتصاد را با چالش مواجه می‌کند، دوری کند؛ موضوعی که امریکا دقیقا روی آن دست گذاشته و با حداکثر توان خود فشار می‌آورد.


 ترامپ در صدد متوقف کردن رشد اقتصادی این کشور است. تا به امروز مشخص شده که از هیچ کوششی فروگذار نمی‌کند. شاید بتوان به گواه آمارها و تاریخ به این نتیجه رسید که افزایش تنش با یک اقتصاد کمونیستی که در نهایت راه اقتصاد خود را باز می‌کند، عقلانی نیست چراکه برنده‌ای ندارد.


 امریکا در نظر دارد تولیدات چینی به ارزش ۳۲۵ میلیارد دلار دیگر را هم مشمول تعرفه کند؛ یعنی تقریبا تمام کالاهایی که از چین به امریکا وارد می‌شود. چینی‌ها نیز در اقدامی تلافی‌جویانه، اعلام کردند که تعرفه‌های سنگین‌تری بر محصولات کشاورزی امریکا وضع خواهند کرد. پس از این تهدید، سهام وال‌استریت در همان آغاز معاملات و پس از تهدید، ۲ درصد سقوط کرد.


از: آویده علم‌جمیلی


منبع: روزنامه اعتماد، چهارشنبه 25 اردیبهشت 98


1194

. انتهای پیام /*
 

ایران و دیوان بین المللی دادگستری

دانشگاه تبریز برگزار می کند:

ایران و دیوان بین المللی دادگستری

2 از 4

ایدئولوژی و امر خیالی از لاکان تا آلتوسر

انجمن جامعه شناسی ایران برگزار می کند:

ایدئولوژی و امر خیالی از لاکان تا آلتوسر

3 از 4

یکجانبه گرایی و حقوق بین الملل

دانشکده نفت برگزار می کند:

یکجانبه گرایی و حقوق بین الملل

4 از 4

تازه ترين مطالب