web
stats
بار مشکلات بر دوش مردم!
en کد مطلب: 62100 | تاریخ مطلب: 1398/02/29
نسخه چاپی | ارسال به دوستان

بار مشکلات بر دوش مردم!

امریکا در کنار تحریم ها علیه کشورمان که البته ظالمانه هستند و وضعیت خاصی را متوجه جامعه کرده است، تلاش دارد از همه روش ها و ابزارها برای رسیدن به مقاصد خود که همانا تسلیم ملت ایران است، استفاده کند.

بار مشکلات بر دوش مردم!

امریکا در کنار تحریم‌ها علیه کشورمان که البته ظالمانه هستند و وضعیت خاصی را متوجه جامعه کرده است، تلاش دارد از همه روش‌ها و ابزارها برای رسیدن به مقاصد خود که همانا تسلیم ملت ایران است، استفاده کند.


کاخ سفید جنگ روانی وسیعی به راه انداخته است و گاهی برای اینکه این جنگ تبلیغاتی خود را جدی‌تر نشان دهد به جابه‌جایی ناوها و هواپیماهای استراتژیک خود اقدام می‌کند. در اقدامات اخیر واشنگتن تعجیل برای نیل به اهداف تعیین شده هم کاملا آشکار است و نشان می‌دهد که زمان به نفع ایران است و هر تاخیری که به هر دلیل حادث می‌شود، عملی شدن خواسته‌های کاخ سفید دست نیافتنی‌تر می‌شود.


در واقع به هر میزان که جامعه ایرانی مقاومت کند و همت به خرج دهد گامی به سوی موفقیت برداشته است و شکست طرح‌ها و برنامه‌های ایالات متحده را به واقعیت نزدیک‌تر می‌کند. اما این هدف متعالی و آرمانی برای عبور از گردنه‌های پیش رو و موانع ایذایی بیگانگان بدون هزینه نیست و جور اصلی بدمستی کاخ سفید متوجه مردم است. مردم حتی پیش از اعمال تحریم‌های جدید از وضعیتی که شایسته آن هستند، برخوردار نبوده‌اند و اکنون در تنگنای بیشتری قرار گرفته‌اند.


هر چند دولت محترم با وجود همه مشکلات و موانع و حتی کارشکنی‌هایی که از درون و برون با آن روبرو است برای امدادرسانی به محرومان جامعه تلاش می‌کند ولی ناگفته پیداست که باید همت و تمرکز بیشتر به وجود ‌آید و همه قوا در این راستا وظیفه دارند.


ما که از مردم می‌خواهیم فشارهای معیشت را تحمل کنند و مقاومت به خرج دهند باید ازدیاد تلاش‌مان محسوس باشد و همه با چشم خود ببینند که امکانات کشور اولا عادلانه توزیع می‌شود و درثانی برای هر ریال از بودجه عمومی وسواس فوق‌العاده به خرج داده می‌شود تا اسراف نشود.


در واقع همان ‌طور که بارها گفته شده و احتمالا همه بر آن اتفاق نظر دارند این است که مردم اگر کمبودها را تحمل کنند تبعیض‌ها و ریخت ‌و پاش‌ها و ویژه‌خواری‌ها را به چشم غیض می‌نگرند و تاب و توان‌شان درست در همین نقطه تحلیل می‌رود.


به عبارت دیگر برای مهیا کردن زمینه‌های مقاومت باید به درون بنگریم و نواقص و عیب‌ها و ندانم‌کاری‌ها و جدایی از مردم را از بین ببریم. بسیاری از سیاست‌ها و تصمیم‌ها در شرایط عادی هم باید مورد بازنگری قرار گیرند چه رسد که در حال حاضر مقتضیات و ضرورت‌های جدیدی حاصل آمده است.


متاسفانه گاهی نوعی از بی‌خیالی و رضایت به شرایط موجود در میان برخی از مسوولان وجود دارد و تا خطر از یمین و یسار حاصل نشود عزم و همتی برای غلبه بر مشکلات و رفع تنگنا‌ها دیده نمی‌شود. گویی چرخش امور به هر منوال و با هر میزان از خسارت و زحمتی که برای مردم فراهم می‌کند، راضی‌کننده است و لازم نیست که به آب و آتش بزنیم و خود را از بسیاری از زخم‌ها و جراحت‌ها و کینه‌ها و درجا زدن‌ها و تهدید‌ها رها‌ سازیم!


می‌گوییم اوضاع مناسب نیست، مردم ناراحت و بعضا عصبانی‌اند، بسیاری از ظرفیت‌های سیاسی و اقتصادی و اجتماعی کشور بلااستفاده مانده است، نه تنها چاره‌اندیشی نمی‌شود که بعضا با دست خود مسائل جدید و اشتغالات بلاوجه درست می‌کنیم! حصر همچنان چون زخمی کهنه بر پیکر جامعه مانده است، تنگ نظری‌ها از امور ورزشی گرفته تا مسائل اجتماعی و برخوردهای ناروا با جوانان همچنان ناراضی می‌تراشد، روزنامه‌ها به اندک سهوی توقیف می‌شوند و کسب مشارکت اصولی مردم در همه امور کشور همچنان در دستورکار جدی نیست و با همه این اوصاف می‌خواهیم که مردم از خود مقاومت بروز دهند و سر خصم را به سنگ کوبند!


البته مردم این کار را می‌کنند ولی تا کی باید به سطحی پایین از تمشیت امور رضایت دهیم و از بالا بردن رفاه و رضایت‌مندی و اقناع عمومی و استحکام پایه‌های اجتماع استنکاف می‌کنیم؟ ما هر چه زودتر باید با تدبیر و درایت و آینده‌اندیشی سر وقت یکایک مشکلات کشور برویم و آنها را با خرد و مسوولیت‌شناسی برطرف ‌سازیم که در این صورت دیگر نگرانی از آینده نخواهیم داشت و دشمنان هم زمینه‌ای برای فشار و تهاجم از هر نوعش پیدا نخواهند کرد.


از: محمد کاظمی


منبع: روزنامه اعتماد، شنبه 28 اردیبهشت 1398


1497

. انتهای پیام /*
 

ایران و دیوان بین المللی دادگستری

دانشگاه تبریز برگزار می کند:

ایران و دیوان بین المللی دادگستری

2 از 4

ایدئولوژی و امر خیالی از لاکان تا آلتوسر

انجمن جامعه شناسی ایران برگزار می کند:

ایدئولوژی و امر خیالی از لاکان تا آلتوسر

3 از 4

یکجانبه گرایی و حقوق بین الملل

دانشکده نفت برگزار می کند:

یکجانبه گرایی و حقوق بین الملل

4 از 4

تازه ترين مطالب