web
stats
موزه ها؛ مهمترین ارکان فرهنگی جامعه و معیار توسعه کشور هستند
en کد مطلب: 62107 | تاریخ مطلب: 1398/02/28
نسخه چاپی | ارسال به دوستان

در گفت وگو با ایرنا مطرح شد؛

موزه ها؛ مهمترین ارکان فرهنگی جامعه و معیار توسعه کشور هستند

«محمدرضا کارگر» مدیرکل موزه ها و اموال منقول تاریخی سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کشور با تاکید بر وضعیت مساعد موزه های کشور از نظر کمی و کیفی گفت: اکنون شاهد یک وضعیت مطلوب در عرصه موزه داری ایران هستیم، چون معتقدیم موزه ها از مهمترین ارکان فرهنگی جامعه و معیار توسعه کشور به شمار می روند و در صورتی که باعث پیشرفت فرهنگی شوند، به رسالت خود عمل کرده ایم.

موزه ها؛ مهمترین ارکان فرهنگی جامعه و معیار توسعه کشور هستند

 «محمدرضا کارگر» مدیرکل موزه ها و اموال منقول تاریخی سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کشور با تاکید بر وضعیت مساعد موزه های کشور از نظر کمی و کیفی گفت: اکنون شاهد یک وضعیت مطلوب در عرصه موزه داری ایران هستیم، چون معتقدیم موزه ها از مهمترین ارکان فرهنگی جامعه و معیار توسعه کشور به شمار می روند و در صورتی که باعث پیشرفت فرهنگی شوند، به رسالت خود عمل کرده ایم.


صنعت ‌گردشگری‌ از‌ جمله ‌بخش هایی ‌به شمار می رود که‌ در‌ عرصه ‌اقتصادی‌ جهان‌ طی‌ سال های‌ اخیر رشد ‌چشمگیر ‌و‌ قابل ‌توجهی داشته است ‌و‌ پیش‌بینی ‌می‌شود، در 2 ‌دهه ‌آینده ‌به ‌پردرآمدترین ‌و‌ تأثیرگذارترین ‌بخش ‌اقتصادی‌ کشورها ‌تبدیل‌ شود.‌ بهره گیری ‌از‌ این ‌بخش ‌برای ‌دستیابی ‌به ‌توسعه ‌پایدار ‌در ‌هر ‌منطقه، ‌نیازمند ‌طرح ‌و‌ برنامه ‌عملیاتی ‌و ‌اجرایی ‌متکی ‌بر ‌شناخت ‌توان‌های ‌نهفته ‌گردشگری ‌از ‌یک طرف ‌و‌ ویژگی های ‌گردشگران ‌بهره گیرنده ‌از ‌این ‌امکانات ‌از ‌جهت ‌دیگر ‌است. بخش «موزه ها و اموال منقول تاریخی» نیز به عنوان یکی از بخش های مستقل سازمان گردشگری و میراث فرهنگی از بُعد اقتصادی، اهمیت زیادی دارد.


 علاوه برجنبه های اقتصادی، موزه ها تاثیر مهم و فراوانی در هویت بخشی ملی و تاریخی دارند و در استحکام ریشه های ملی، مذهبی و تاریخی عموم مردم از تاثیر قابل توجهی برخوردارند. در این میان توجه دولت تدبیر و امید به موزه ها موجب شده است وضعیت کمی و کیفی موزه ها مساعد و بالاتر از بسیاری از کشورهای همسایه و همسطح کشورهای صاحب نام در این زمینه همچون فرانسه و آلمان باشد.


 فرهنگ و تمدن هر قوم و ملتی از طریق اشیا و وسایلی که در موزه هاست هویت پیدا می کند. همچنین یکی از راه های شناخت اقوام گذشته و آشنایی با نحوه زندگی آنها از طریق موزه ها به دانش آموزان و دانشجویان آموزش داده می شود. «جلوگیری از انهدام فرهنگ بومی و ایجاد سدی در برابر فرهنگ های بیگانه، ارتقا و بهبود میزان دانش دانشجویان، پژوهشگران، شناخت و نمایش سهم اقوال و ملل در فرهنگ و تمدن جهانی، ایجاد و تقویت تفاهم میان ملل و اقوام مختلف و نگهداری آثار گذشتگان و نمایش و انتقال آنها به آیندگان» از مهم ترین اهداف موزه ها در سراسر دنیا عنوان شده است که آن را در قالب حفظ آثار گذشتگان، نهادینه کردن فرهنگ جامعه معاصر و انتقال آن به آیندگان می توان خلاصه کرد.


توسعه و گسترش موزه ها و همکاری همه جانبه علمی، فرهنگی و صنعتی در جهت دستیابی به اهداف فرهنگی از طریق هماهنگ ساختن اقدامات بین المللی و تدوین برنامه هایی مؤثر است که دارای خطوط اساسی همکاری مشترک و دو جانبه میان مردم و موزه ها در سطح جهانی باشد. بر همین اساس، در قطعنامه شماره پنج دوازدهمین مجمع عمومی کمیته بین المللی موزه ها ایکوم(ICOM) که در 28 مه 1977 میلادی در مسکو برپا شد، 18 مه به عنوان روز جهانی موزه و میراث فرهنگی اعلام شد و از آن سال در این روز در همه کشورهای عضو، مراسمی برگزار می شود.


شعار امسال شورای بین المللی موزه ها «موزه ها در جایگاه کانون های فرهنگی: آینده سنت ها» نامگذاری شده است و طبق آنچه پیش تر عنوان شد، توجه به بخش های مختلف گردشگری سبب رونق اقتصادی و ارتقای فرهنگی و اجتماعی نسل های آینده کشور خواهد شد.


 پژوهشگر گروه اطلاع رسانی ایرنا به بهانه روز جهانی موزه و میراث فرهنگی با «محمدرضا کارگر» مدیرکل موزه ها و اموال منقول تاریخی سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کشور گفت و گو کرده است.


 **وضعیت موزه های کشور


مدیرکل موزه های سازمان میراث فرهنگی وضعیت کمی موزه های کشور را مطلوب و مساعد توصیف کرد و گفت: در زمان حاضر وضعیت موزه های کشور خوب و رو به رشد است و امیدواریم در سال های آتی وضعیت بهتری را نیز تجربه کنیم. یکی از روش های بررسی این وضعیت کمی مقایسه با کشورهای مشابه است، برای مثال در چین به ازای هر 250 هزار تن یک موزه وجود دارد که اگر این شاخصه را در کشورمان پیاده کنیم و فرض جمعیت مان را 80 میلیون تن قرار دهیم، می بایست حدود 320 موزه در کشور وجود داشته باشد این در حالی است که اکنون بالغ بر 670 موزه فعال در کشور در حال خدمت رسانی به مردم هستند که عددی در حدود 2 برابر شاخص کمی چین به شمار می آید. به عبارتی روشن تر در ایران به طور میانگین به ازای هر 100 هزار تن یک موزه در کشور وجود دارد که شاخصه مثبت و قابل قبولی در معیار جهانی به حساب می آید و با برنامه هایی که تدوین شده، قرار است این کمیت در 2 سال آینده افزایش یابد. با مرور تاریخ 300 ساله موزه‌ داری در جهان، شاهد یک وضعیت مطلوب در عرصه موزه داری ایران هستیم چون معتقدیم موزه از مهمترین ارکان فرهنگی جامعه و معیار توسعه است.


 **اولویت خصوصی سازی در امور موزه ها


موزه ها و اموال منقول تاریخی سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کشور از تمایل سازمان میراث فرهنگی به اختصاص موزه داری به مردم و بخش های خصوصی یاد کرد و بیان داشت: اعتقاد ما این است که موزه‌ها باید به وسیله مردم حفظ و نگهداری شوند. چون فرهنگ و تاریخ را خود مردم ایجاد می‌کنند و استمرار می‌بخشند. در چند سال اخیر که حوزه میراث فرهنگی و جامعه در آرامش نسبی به سر می‌برد، در چارچوب همین ارتباطات شاهد خلق ایده‌های بسیار جدید بودیم به طوری که می‌توان گفت جامعه ایرانی تمام نوآوری‌های خود را مدیون همین ارتباطات و همگرایی بوده است. ایجاد موزه های خصوصی اتفاق بزرگی در تحلیل های اجتماعی است و نشان می دهد که چقدر جامعه ما در این حوزه توسعه یافته و چقدر علاقه مند در این حوزه وجود دارد. این اتفاقات نشان می دهد که نظام موزه داری در مسیر واقعی خود وارد شده است. ما معتقدیم که اگر صرفا دولت ها متولی موفقیت در امری باشند، آن موفقیت به دست نمی آید.


 اگر موزه ها موجب توسعه فرهنگی در جامعه شوند به رسالت موزه داری خود عمل کرده ایم، در غیر این صورت بسیاری از ظرفیت های خود را برای پیشبرد اهداف جامعه از دست می دهیم. اکنون برخی از سازمان ها مانند شهرداری، وزارت نفت، دفاع و آموزش و پرورش به ایجاد موزه تخصصی در حوزه خود اقدام کرده اند و ما هم در تلاش هستیم که در حفظ این میراث به آنها کمک کنیم. به طور قطع از تمام نهادها و ارگان‌هایی که خواهان راه‌اندازی موزه‌های تخصصی در حیطه وظایف سازمانی خود هستند، با ارایه مشورت‌های کارشناسی و طرح محتوا، حمایت خواهیم کرد.


 **نقش موزه ها در هویت بخشی تاریخی و ملی


وی هویت بخشی تاریخی را یکی از رسالت های مهم موزه ها عنوان کرد و یادآور شد: هویت و تاریخ 2 شاخصه مهم هر ملتی به شمار می آیند و موزه ها اساسی ترین نقش را در این هویت بخشی برعهده دارند. نوشته ها و مقالات متعدد زیادی در باب تاریخ و هویت ملی نگاشته و به قلم تحریر در آمده اما تاثیرگذاری موزه ها از بُعد ماندگاری و باور پذیری اتفاق ویژه و متفاوت تری است چرا که باعث می شود عموم مردم از طبقات، تحصیلات و صنوف مختلف با تاریخ و هویت کشور خود به طور عینی و ملموس آشنا شوند.


 موزه‌ها تنها مکان هایی هستند که می‌توانند شفافیت تاریخ را ضمانت و از تفسیرهای منفعت‌طلبانه جلوگیری کنند. اشیایی که در موزه های ایران داریم هیچ جای دنیا پیدا نمی شود. اشیای موزه های دیگر یا از حراجی ها خریداری شده است یا از حفاری های غیرمجاز به دست آمده اند اما اشیاء موزه ای ایران متعلق به فرهنگ خودمان است اما نتوانستیم ظرف هم سنگ مظروف در موزه ها ایجاد کنیم.


 **نقش موزه ها در کارآفرینی و ایجاد اشتغال


کارگر، تاثیر موزه ها در کارآفرینی را مثبت و محدود دانست و توضیح داد: اگرچه بخش موزه ها در کشور درحال پیشرفت و توسعه چشم گیر و قابل توجهی است و اشتغال و کارآفرینی خوبی نیز در این حوزه صورت گرفته است اما نمی توان در بهترین حالت نیز، بخش موزه ها را در حل مشکل بیکاری مهم و موثر دانست.


بنابراین با توجه به حجم محدود، امکانات و سخت افزارهای موجود می توان عملکرد کارآفرینی در بخش موزه ها را رو به رشد و مساعد عنوان کرد اما به طور کلی باید این نکته مهم را یادآور شد که در بخش موزه ها پتانسیل مهمی برای جذب سرمایه گذاری بخش خصوصی وجود دارد که در صورت توجه به این حوزه بهره های مادی و معنوی فراوانی می توان از این بخش اشباع نشده، بدست آورد.


 **تاثیر سیل های اوایل سال بر خرابی موزه ها


مدیرکل موزه ها و اموال منقول تاریخی کشور، خطرات سیل های اوایل سال را ناچیز توصیف کرد و گفت: اداره‌کل استان‌های مختلف که بیشتر با سیلاب های اخیر درگیر بودند با اقدامات پیشگیرانه از جمله ایجاد سیل بند و استفاده از گونی‌های شن، مانع از نفوذ آب به موزه‌ها شدند، برخی موزه‌ها هم برای جلوگیری از بروز خسارت احتمالی در زمان جاری شدن سیل تعطیل شدند تا امکان اجرای اقدامات پیشگیرانه وجود داشته باشد. برخی اماکن تاریخی مانند قلعه فلک‌الافلاک که کاربری موزه‌ای نیز داشتند، همچنان تعطیلند که به محض انجام دادن امور کارشناسی و تکمیل بررسی‌ها، این موزه نیز بازگشایی می‌شود.


 تمام اقدامات پیشگیرانه برای جلوگیری از نفوذ آب و خسارت سیل به موزه‌ها در استان‌های غربی کشور اجرا شده است و نگهداری و حفاظت از آثار تاریخی در اولویت برنامه‌های اداره‌کل میراث‌فرهنگی استان‌ها و اداره‌کل موزه‌ها قرار دارد.


منبع: گروه اطلاع رسانی ایرنا؛ 28 اردیبهشت 1398


1197

. انتهای پیام /*
 

ایران و دیوان بین المللی دادگستری

دانشگاه تبریز برگزار می کند:

ایران و دیوان بین المللی دادگستری

2 از 4

ایدئولوژی و امر خیالی از لاکان تا آلتوسر

انجمن جامعه شناسی ایران برگزار می کند:

ایدئولوژی و امر خیالی از لاکان تا آلتوسر

3 از 4

یکجانبه گرایی و حقوق بین الملل

دانشکده نفت برگزار می کند:

یکجانبه گرایی و حقوق بین الملل

4 از 4

تازه ترين مطالب