web
stats
ترامپ و انتظار برای تماس از تهران
en کد مطلب: 62108 | تاریخ مطلب: 1398/02/29
نسخه چاپی | ارسال به دوستان

ترامپ و انتظار برای تماس از تهران

برخی رسانه ها و تحلیلگران در غرب بروز اخبار متناقض از رویکرد کاخ سفید در مقابل ایران را به اهداف منفعت طلبانه «دونالد ترامپ» و نیاز وی برای مذاکره با تهران به عنوان موفقیت دیپلماتیک بزرگ مربوط می دانند.

ترامپ و انتظار برای تماس از تهران

 برخی رسانه ها و تحلیلگران در غرب بروز اخبار متناقض از رویکرد کاخ سفید در مقابل ایران را به اهداف منفعت طلبانه «دونالد ترامپ» و نیاز وی برای مذاکره با تهران به عنوان موفقیت دیپلماتیک بزرگ مربوط می دانند.


در چند هفته اخیر خبرهای ضدو نقیض فراوانی از آماده شدن ایالات متحده برای رو در رویی با ایران در رسانه ها منتشر شد. مهمترین توجیه برای بسیاری از این تحلیل ها خبر حرکت ناو هواپیمابر آبراهام لینکلن ایالات متحده به سمت خلیج فارس و ورود چند هواپیمای بی 52 به منطقه بود.


اما گزارش روزنامه «نیویورک تایمز» مبنی بر برنامه ریزی کاخ سفید برای آماده سازی و گسیل کردن 120 هزار نیروی نظامی آمریکا اضافی به خاورمیانه مهمترین موضوعی بود که ضمن بالا بردن میزان حساسیت شرایط، اوضاع را حتی تاحدودی به ضرر جنگ طلبان در آمریکا تغییر داد.


 **قول ترامپ به افکار عمومی آمریکا


داغ شدن تنور تقابل واشنگتن با تهران و حتی خبرها در مورد افزایش تحرکات نظامی آن ها از دو جهت مورد تحلیل قرار گرفته است. از یک نگاه برخی رسانه ها خبر این روزنامه آمریکایی را درست و قطعی فرض کردند و از به صدا در آمدن ناقوس جنگ سخن گفتند.


از طرف دیگر افکار عمومی و رسانه ها در آمریکا این اقدام احتمالی دولت ترامپ را ضربه بزرگی به اعتبار وی دانستند زیرا یکی از مهمتری شعارهای انتخاباتی وی مخالفت با دخالت واشنگتن در هر جنگ جدید و پایان دادن به حضور آمریکایی ها در جنگ های خارجی بود.


خبرگزاری «اسوشیتدپرس» نوشت پس از دو هفته ای که فضای ملتهبی ناشی از تهدید جنگ علیه ایران در رسانه ها وجود داشت اکنون اوضاع آرام شده و رئیس جمهوری آمریکا می گوید خبرهای جعلی باعث چنین شرایطی شده است. البته این تنش از سال گذشته و با خروج کاخ سفید از توافق هسته ای با ایران آغاز شد که در دوره اوباما به امضا رسیده بود.


این خبرگزاری چنین خط مشی در مورد ایران را چالشی برای ترامپ دانست و افزود: در حالی که وی در مورد دشمنان خارجی خود لحن تندی را به کار می گیرد درگیری نظامی با ایران ترامپ را در مسیر انتخاب دوباره دچار مشکل می کند زیرا وی مدعی شده بود که واشنگتن را از تنش های خارجی دور نگاه می دارد.


 ** ترامپ و جنگ طلب ها


به نظر می رسد دومین تحلیل با واقعیت های ایالات متحده همخوانی بیشتری داشت زیرا درست پس از این تحولات بود که رئیس جمهوری این کشور موضع صریح خود را نسبت به نادرست بودن پیش بینی ها در مورد جنگ آمریکا با ایران ابراز کرد و عنوان داشت که کاخ سفید تصمیمی برای درگیری با ایران ندارد.


وی همچنین در یک پیام توئیتری، برخی رسانه ها را به ساختن اخبار جعلی و نادرست متهم ساخت و از نحوه پوشش این خبرها انتقاد کرد.


این شرایط متناقض حتی باعث شد برخی رسانه ها شایعه هایی را در زمینه برکناری «جان بولتون» مشاور امنیت ملی کاخ سفید منتشر کنند. بولتون رویکردهای ضدایرانی بسیار شدیدی دارد و در کنار حکام عرب حوزه خلیح فارس بر طبل جنگ با تهران می کوبد.


رسانه ها در غرب عنوان می کنند نارضایتی ترامپ از رسانه ها و برخی نزدیکانش باعث شده است تا وی صراحتا به مشاوران خود اعلام کند به دنبال جنگ با ایران نیست. روزنامه نیویورک تایمز هم از وجود اختلاف میان ترامپ و مشاور امنیت ملی در مورد ایران خبر داد و آورده است برخلاف رئیس جمهوری آمریکا، جان بولتون خواهان درگیری نظامی با ایران است و نارضایتی خود را از خط مشی ترامپ ابراز می کند.


علاوه بر این، ترس از دخالت خواسته های شخصی برخی افراد و گروه ها، ناراحتی و نگرانی قانونگذاران آمریکایی را هم برانگیخته است. به تازگی روسای سه کمیته روابط خارجی، اطلاعات و نیروهای مسلح از «مایک پومپئو» وزیر امور خارجه آمریکا خواستند به منظور جلوگیری از تحریف اطلاعات در مورد ایران، اسناد مربوط به توانایی و اقدامات ایران را به آن ها نیز ارائه کند.


 **ترامپ منتظر تماس از تهران


به اعتقاد برخی کارشناسان، در حقیقت دونالد ترامپ از طریق افزایش فشار و وادارسازی ایران به مذاکره همان رویکردهای پیشین واشنگتن را دنبال می کند. نیویورک تایمز در این مورد آورده است دیدگاه های ترامپ در تقابل با ایران به شدت به نگاه باراک اوباما نزدیک شده است. بنابر تحلیل فوق پس از یک هفته اخبار متفاوت و اظهارنظرهای مختلفِ مقام های آمریکایی در مورد جنگ با ایران، مشاوران نزدیک اولویت های ترامپ را مذاکره و نه تقابل می دانند.


در گزارش این روزنامه آمریکایی چنین آمده است که رئیس جمهوری آمریکا می داند چه چیزی را نمی خواهد. وی دوست ندارد توافق اوباما با ایران را تایید و اجرا کند. ترامپ به این دلیل از آن خارج شد که رئیس جمهوری پیشین آمریکا آن را امضا کرده بود. نیویورک تایمز اضافه کرد: پیش از این هم برای ترامپ شرایط مشابهی در مورد کره شمالی اتفاق افتاد؛ اگرچه در ابتدا میان دو رهبر تهدید خشم و آتش مطرح شد اما آن ها با یکدیگر ملاقات کردند و اکنون از نظر ترامپ تهدید هسته ای کره شمالی تمام شده است.


با اینحال در گزارش فوق تاکید شده است ترامپ دیدار با حسن روحانی را می خواهد. تجربه هم می گوید بازنویسی توافق هسته ای با ایران چندان تغییری را در توافق هسته ای اوباما ایجاد نمی کند. بازنویسی توافق نفتا با مکزیک و کانادا چیزی را تغییر نداد. با این حال ترامپ می داند قواعد یک بازی استراتژیک و هسته ای متفاوت است.


برخی رسانه ها و کارشناسان بر این باورند که ترامپ به دنبال استفاده تبلیغاتی از موضوع مذاکره با تهران است. وی می خواهد از موضوع کشاندن ایران به پای میز مذاکره مجدد، برای شکست رقیبان در انتخابات سال 2020 استفاده کند. وی به همین دلیل شماره تلفن مستقیمی را ایران پیشنهاد داد تا این ارتباط راحت تر برقرار شود.


تارنمای شبکه خبری سی.ان.ان در گزارشی با عنوان «ایران، لطفا با ترامپ تماس بگیر» آورده است ترامپ منتظر صدای زنگ تلفن است تا پس از تنش های دیپلماتیکی که از دهه 1980 آغاز شد روابط مستقیمی را میان دو وزارت امور خارجه برقرار سازد.


طبق این تحلیل رئیس جمهوری آمریکا می خواهد زمینه مذاکرات دوجانبه ای را آماده کند که امضای وی را پای توافق داشته باشد.


برای این منظور ترامپ به حضور بولتون و پومپئو در کنار خود نیاز داشت. این دو نفر افرادی ایدئولوژیک هستند که رویکردهای تندی را علیه ایران نشان می دهند و دونالد ترامپ هم صحنه گردانی این نمایش را بر عهده دارد. ترامپ می گوید تنها خواسته وی آن است که ایران نتواند به سلاح هسته ای نزدیک شود. رئیس جمهوری آمریکا همزمان تاکید می کند: ما نمی خواهیم به ایران صدمه بزنیم.


بنابر تحلیل این شبکه خبری، سیاست های دونالد ترامپ صرفا در جهت منافع و تقویت موقعیت وی ارزیابی می شود. ترامپ به شدت خواهان تماس ایران و دیدار به مقامات تهران است. خوش بینی رئیس جمهوری آمریکا به اندازه ای افزایش یافته است که می گوید ایران می خواهد و به زودی تماس می گیرد.


منبع: گروه تحلیل، تفسیر و پژوهش های خبری ایرنا، 28 اردیبهشت 1398


1197

. انتهای پیام /*
 

ایران و دیوان بین المللی دادگستری

دانشگاه تبریز برگزار می کند:

ایران و دیوان بین المللی دادگستری

2 از 4

ایدئولوژی و امر خیالی از لاکان تا آلتوسر

انجمن جامعه شناسی ایران برگزار می کند:

ایدئولوژی و امر خیالی از لاکان تا آلتوسر

3 از 4

یکجانبه گرایی و حقوق بین الملل

دانشکده نفت برگزار می کند:

یکجانبه گرایی و حقوق بین الملل

4 از 4

تازه ترين مطالب