web
stats
ایجاد منابع جدید برای ساخت زیرساخت ها با حذف یارانه پنهان
en کد مطلب: 62127 | تاریخ مطلب: 1398/02/29
نسخه چاپی | ارسال به دوستان

در گفت وگو با کارشناس اقتصادی مطرح شد؛

ایجاد منابع جدید برای ساخت زیرساخت ها با حذف یارانه پنهان

«هادی حق شناس» کارشناس اقتصادی در ارتباط با یارانه های پنهان می گوید: اگر یارانه های پنهان ادامه یابند، دیگر برای دولت پولی برای توسعه و پیشرفت اقتصادی نخواهد ماند اما اگر یارانه پنهان حذف شود منابع جدید برای ساخت زیرساخت های کشور به وجود خواهد آمد.

ایجاد منابع جدید برای ساخت زیرساخت ها با حذف یارانه پنهان

«هادی حق شناس» کارشناس اقتصادی در ارتباط با یارانه های پنهان می گوید: اگر یارانه های پنهان ادامه یابند، دیگر برای دولت پولی برای توسعه و پیشرفت اقتصادی نخواهد ماند اما اگر یارانه پنهان حذف شود منابع جدید برای ساخت زیرساخت های کشور به وجود خواهد آمد.


 مساله یارانه پنهان و ضرورت اصلاح قیمت حامل‌های انرژی و توزیع عادلانه آن، موضوع جدیدی در اقتصاد ایران نیست و همیشه مطرح بوده است. در آذر 1392 خورشیدی «حسن روحانی» رییس‌جمهوری از کارشناسان و نمایندگان مجلس خواست برای هدفمند کردن یارانه پنهان به ویژه یارانه بسیار بالا انرژی در کشور فکری کنند زیرا یارانه پنهان انرژی در ایران نزدیک بودجه کل کشور است.


در همین راستا و پس از توصیه رییس‌جمهوری بسیاری از کارشناسان اقتصادی، نمایندگان مجلس و فعالان بازار سرمایه با انتشار بیانیه‌ای، درخواست «حذف یارانه پنهان» برای تحقق عدالت اقتصادی را از دولت کردند. آنها معتقد بودند که یارانه پنهان، به توزیع ناعادلانه یارانه‌ها منجر می‌شود. به عنوان نمونه در مواقع بالا رفتن نرخ ارز، انگیزه قاچاق در کشور افزایش می‌دهد و این امر فرصت‌های توسعه و رشد را از کشور می‌گیرد.


 در ادامه این بیانیه آمده است روزانه عددی میان 2 تا سه دلار یارانه پنهان معادل هر ایرانی توزیع می‌شود در حالی که یارانه امکان توزیع یکسان نداشته و میان ساکنان شهرهای بزرگ مانند تهران با افرادی که در شهرهای کوچک، روستاها و حاشیه‌ها زندگی می‌کنند، فاصله قابل توجه به وجود می آید.


 بنابراین در حوزه یارانه پنهان افرادی که بیشترین بهره‌مندی دارند، پرمصرف‌ها هستند و نه طبقه نیازمندان زیرا به اندازه ای که پول می دهند، کالا مصرف می کنند و ابایی از مصرف بی رویه ندارند. همچنین قیمت‌های یارانه‌ای مزیت‌های نسبی در اقتصاد را مخدوش می کند و بهره‌وری در تولید را کاهش می‌دهد و سرانجام به شکل‌گیری یک نوع بازار سیاه و تشویق برای رانت خواری و قاچاق تبدیل می‌شود.


 با توجه به این تاثیر یارانه پنهان در اقتصاد کشور پژوهشگر گروه اطلاع رسانی ایرنا درباره آسیب شناسی یارانه پنهان و راهکارها برای ساماندهی آن با «هادی حق شناس» کارشناس اقتصادی و نماینده پیشین مجلس شورای اسلامی به گفت وگو پرداخته است.


 - در ادامه متن گفت وگو را می خوانیم:


**ایرنا: با توجه به بحث های فراوان پیرامون یارانه پنهان، تعریف شما از این موضوع چیست؟


***حق شناس: یارانه پنهان در خصوص کالاهای دولتی پدید می آید که به قیمت واقعی عرضه نمی شوند و دهک های پردرآمد بیش از دهک های پایین آن کالا را مصرف می کنند. برای نمونه امروز مصرف بنزین دهک های پردرآمد بیشتر از دیگر قشرها مردم است، چون بخش کم درآمد جامعه خودرو ندارند یا تنها از یک خودرو استفاده می کنند در صورتی که این مساله درباره افراد ثروتمند به گونه دیگری است و هر یک از اعضای این خانوارها خودرو شخصی دارند. به این ترتیب آنها بیشتر از بنزین ارزان یا یارانه پنهان بهره می برند.


**ایرنا: آیا این مساله تنها به کالاهای خاص مانند بنزین اختصاص دارد یا دیگر مقوله ها را نیز در برمی گیرد؟


***حق شناس: به غیر از بنزین دهک های بالای جامعه از دیگر یارانه ها پنهان نیز بیشتر استفاده می کنند. به عنوان نمونه می توان به مصرف آب در استخرها اشاره کرد که به طور معمول، افراد متمول از این امکان بهره مند هستند و در حالی که برای هر متر مکعب تصفیه آب در تهران بیش از 2 هزار تومان هزینه می شود و دولت برای هر متر مکعب 600 تومان دریافت می کند، این اختلاف قیمت همان یارانه پنهان است که دهک های پردرآمد بیش از نیازمندان استفاده می کنند، چراکه دهک های پایین از امکاناتی چون استخر محروم هستند.


**ایرنا: یارانه پنهان چه تغییری در فاصله طبقاتی جامعه ایجاد می کند؟


***حق شناس: با یک مثال ساده می توان فاصله طبقاتی را که یارانه پنهان ایجاد می کند، نشان داد. برای نمونه در ارتباط با اختصاص تسهیلات بانکی باید گفت که دهک های کم درآمد امکان دریافت وام را به دلیل نداشتن، شرایط لازم چون وثیقه و ضامن، ندارند اما ثروتمندان با بهره برداری از دارایی های خود به راحتی از بانک های دولتی وام های چند میلیاردی می گیرند و این باعث افزایش فاصله طبقاتی میان اغنیا و مستمندان می شود و ثروتمندان روز به روز ثروتمندتر و نیازمندان بیش از پیش به ورطه فقر سقوط می کنند. بدین ترتیب ما شاهد ایجاد و عمیق تر شدن فاصله های طبقاتی در جامعه هستیم که از طرفی قشر غنی بر دارایی های خود می افزایند و مستمندان همچنان، فقیرتر می شوند. با بررسی مطالبات بانک ها می توان دریافت که عمده این مطالبات مربوط به دهک های پردرآمد است یا به بیان بهتر، سهم دهک های پردرآمد بسیار بیشتر از دهک های کم درآمد است.


 **ایرنا: با توجه به این وضعیت دولت چگونه می تواند به دهک های کم درآمد کمک کند؟


***حق شناس: اگر دولت بتواند قیمت تسهیلات بانکی، فرآورده های نفتی و هر کالایی که عرضه می شود را واقعی کند و قیمت واقعی را از مردم بگیرد در آن صورت می تواند با این دریافتی ها به جامعه هدف مانند دهک های پایین و کم درآمد جامعه خدمت رسانی کند.


 بنابراین دولت باید جامعه هدف را تعیین و قیمت ها را واقعی کند که دیگر یارانه پنهان وجود نداشته باشد یا اینکه مشخص شود چه افرادی از این یارانه ها استفاده می کنند. این اقدام های دولت باعث می شود تا فاصله طبقاتی که با توجه به یارانه پنهان در جامعه ایجاد شده از میان برود.


 **ایرنا: با توجه به شرایط کنونی یارانه پنهان که در جامعه وجود دارد چه اتفاقی خواهد افتاد و راهکار شما در این زمینه چیست؟


***حق شناس: با توجه به آن که منابع دولت محدود و هزینه های آن هر سال افزایش می یابد در صورت ادامه این روند دیر یا زود کشور به بن بست خواهد رسید و دولت با بحران مواجه خواهد شد بنابراین دولت باید یارانه پنهان را حذف کند. البته می بایست بر این نکته تاکید کرد که دولت منابع حاصل از حذف یارانه پنهان را صرف ایجاد زیر ساخت ها و توانمندسازی دهک های کم درآمد کند و از این درآمد به عنوان منبعی برای افزایش هزینه های جاری بهره نبرد.


در پایان باید گفت که اگر این یارانه های پنهان ادامه یابند، مفهوم ساده دیگرش این است که دیگر برای دولت پولی برای ساخت زیرساخت ها نخواهد ماند اما اگر یارانه پنهان حذف شود منابع جدید برای ساخت زیرساخت های کشور به وجود خواهد آمد.


منبع: گروه اطلاع رسانی ایرنا؛ 29 اردیبهشت 1398


1197

. انتهای پیام /*
 

ایران و دیوان بین المللی دادگستری

دانشگاه تبریز برگزار می کند:

ایران و دیوان بین المللی دادگستری

2 از 4

ایدئولوژی و امر خیالی از لاکان تا آلتوسر

انجمن جامعه شناسی ایران برگزار می کند:

ایدئولوژی و امر خیالی از لاکان تا آلتوسر

3 از 4

یکجانبه گرایی و حقوق بین الملل

دانشکده نفت برگزار می کند:

یکجانبه گرایی و حقوق بین الملل

4 از 4

تازه ترين مطالب