web
stats
زنجیر سست امنیت در خلیج فارس
en کد مطلب: 62238 | تاریخ مطلب: 1398/03/01
نسخه چاپی | ارسال به دوستان

زنجیر سست امنیت در خلیج فارس

زنجیر سست امنیت در خلیج فارس در هفته های اخیر هر چند ایالات متحده آمریکا با سیاست فشار حداکثری بر ایران، حلقه تحریمها و سخت گیری ها را به دور کشورمان تنگ تر کرده است، اما شواهد حاکی از آن است که نتایج سیاست های آمریکا تنها شامل ایران نشده و کل جو منطقه خاورمیانه و خلیج فارس را درگیر کرده است.

زنجیر سست امنیت در خلیج فارس

به جرأت می توان گفت منطقه خلیج فارس در سال های اخیر تا این اندازه متشنج نبوده و شاهد این مدعا نیز دعوت ملک سلمان، پادشاه عربستان برای برگزاری دو نشست فوق العاده اتحادیه عرب و شورای همکاری خلیج فارس جهت چاره جویی است.


هدف قرار گرفتن نفتکش ها و تأسیسات نفتی عربستان و امارات که حوثی های یمن اعلام کردند در واکنش به جنایات ائتلاف سعودی در یمن به آن اقدام دست زدند، نشان داد کشورهای پر مدعای عرب تا چه اندازه در مسیر صادرات نفت خود فاقد امنیت و آسیپ پذیر هستند و سیاست های خصمانه و جنگ طلبانه آنها علیه ملت های منطقه همیشه هم بی پاسخ نمی ماند.


وقوع چنین نا امنی هایی برای این دو کشور متجاوز عربی در حالی صورت گرفته که جمهوری اسلامی فعلا استراتژی صبر و انتظار را در پیش گرفته تا جو نا آرام خلیج فارس از این که هست طوفانی تر نشود و همین است که عربستان را به تکاپو انداخته تا پیش از ورود ایران به اقدامات متقابل، به ائتلاف سازی جدیدی با کشورهای حوزه خلیج فارس برسد و بتواند جلوی خطرات احتمالی آینده را بگیرد.


البته درخواست پادشاه عربستان با استقبال چندانی از سوی همسایگان ایران مواجه نشده و تا کنون تنها امارات، بحرین و جیبوتی از برگزاری چنین نشست هایی حمایت کرده اند. این در حالی است که قطر، کویت و عمان، تا کنون همواره نسبت به برگزاری نشست ها و تشکیل ائتلافهای ضد ایرانی هشدار داده اند و مایل به ایجاد جبهه بندی جدیدی در مقابل ایران نیستند.


اما از رویکرد کلی کشورهای همسایه ایران در حوزه خلیج فارس هم که بگذریم، بعد از اعزام ناو هواپیمابر آبراهام لینکلن و یگان بمب‌افکن ارتش آمریکا به سمت خلیج فارس و البته حمله به نفتکش های دو کشور عربی، جوی از نا امنی و ترس در منطقه ایجاد شده است که دود آن به چشم کل کشورهای منطقه و جهان می رود.


در نتیجه ایجاد چنین فضایی، شرکت های بیمه، هزینه بیمه نفتکش ها و کشتی های تجاری را افزایش دادند؛ چرا که معتقدند عبور این کشتی ها از مناطق نا امن خلیج فارس می تواند برای آنها هزینه ساز باشد.


از سوی دیگر مقامات آمریکایی متأثر از چنین فضای متشنجی، بسیاری از نیروهای دیپلماتیک خود در عراق و حتی کارمندان خارجی شرکت نفتی اکسون موبیل را از میدان نفتی «القرنه-1» در جنوب عراق خارج کرده اند که این امر احساس نبود امنیت در این کشور همسایه(که اکنون در دوران پسا داعش به فضایی امن برای توسعه و جذب سرمایه گذاری خارجی نیاز دارد) را تقویت کرده و باعث نارضایتی مقامات این کشور شده است.


ترکیه نیز هر چند در کشاکش مقابله ایران و آمریکا به طور نسبی طرف ایران گرفته و از تحریم های ناعادلانه علیه کشورمان حمایت نکرده، اما این کشور نیز از تبعات نا امنی در منطقه بی نصیب نمانده و متضرر شده است.


این کشور در سال های اخیر سرمایه گذاری زیادی در بخش جذب توریست انجام داده و موفق شده از این راه بخش بزرگی از درآمد ملی خود را تأمین کند، اما حال به گفته سفیر آنکارا در تهران، در شرایطی که وزارت گردشگری ترکیه هدف‌گذاری خود را برای سال 2019، 40 میلیون گردشگر قرار داده است، نه تنها ورود گردشگران ایرانی به این کشور متأثر از تنگناهای اقتصادی 18 تا 20 درصد کاهش یافته، بلکه به نظر می رسد با ایجاد جو نا امنی که بلای گردشگری است، از سفرگردشگران سایر کشورها به ترکیه نیز کاسته شود.


همه این مسائل به خوبی نشان می دهد که امنیت یک منطقه همچون زنجیری به هم پیوسته است که اگر یک حلقه آن سست شد و گسست، سایر حلقه ها نیز پایداری و موقعیت خود را از دست می دهند و از هم می گسلند و این نکته ای است که کشورهای همسایه ایران به ویژه عربستان و امارات باید به جای ائتلاف سازی های جدید به آن توجه کنند.


خاورمیانه و خلیج فارس امن مایه پیشرفت، شکوفایی و رونق اقتصادی همه کشورها است و نا امنی در بخشی از این منطقه، دومینووار به بقیه منطقه نیز سرایت می کند و همه از آن آسیب و ضرر می بینند.


بنابراین منطقه ما بیش از آنکه به گرو کشی ها و نشست های فوق العاده برای جبهه بندی های جدید نیاز داشته باشد، محتاج یک «سیستم امنیتی مشترک» با حضور همه کشورهای همسایه است تا حضور قدرتهای خارجی را ناموجه ساخته و با ایجاد امنیتی بومی، سرمایه گذاران و گردشگران و به دنبال آنها رونق و شکوفایی را به منطقه برگرداند.


از: دکتر محمد مهدی مظاهری استاد دانشگاه


منبع: ایرنا، 31 اردیبهشت 1398


1885

. انتهای پیام /*
 

ایران و دیوان بین المللی دادگستری

دانشگاه تبریز برگزار می کند:

ایران و دیوان بین المللی دادگستری

2 از 4

ایدئولوژی و امر خیالی از لاکان تا آلتوسر

انجمن جامعه شناسی ایران برگزار می کند:

ایدئولوژی و امر خیالی از لاکان تا آلتوسر

3 از 4

یکجانبه گرایی و حقوق بین الملل

دانشکده نفت برگزار می کند:

یکجانبه گرایی و حقوق بین الملل

4 از 4

تازه ترين مطالب