web
stats
رئیس جمهور اختیار ویژه
en کد مطلب: 62250 | تاریخ مطلب: 1398/03/01
نسخه چاپی | ارسال به دوستان

رئیس جمهور اختیار ویژه

افطار رئیس جمهوری با جمعی از روحانیون و شخصیت های حوزوی، بهانه ای شد تا او یادی از دوران دفاع مقدس کند و اعلام کند که امروز هم در شرایط جنگ اقتصادی هستیم.البته حسن روحانی، راه پیروزی در این جنگ را هم داشتن اختیارات ویژه دانسته است. داشتن یا نداشتن اختیارات همیشه از مواردی بوده که رؤسای جمهور با آن دست به گریبان بوده اند؛ از رئیس دولت اصلاحات که رئیس جمهور را یک تدارکاتچی می دانست تا حسن روحانی که برای حل مشکلات حال حاضر کشور به دنبال اختیارات ویژه است.

رئیس جمهور اختیار ویژه

افطار رئیس‌جمهوری با جمعی از روحانیون و شخصیت‌های حوزوی، بهانه‌ای شد تا او یادی از دوران دفاع مقدس کند و اعلام کند که امروز هم در شرایط جنگ اقتصادی هستیم.


البته حسن روحانی، راه پیروزی در این جنگ را هم داشتن اختیارات ویژه دانسته است. داشتن یا نداشتن اختیارات همیشه از مواردی بوده که رؤسای‌جمهور با آن دست‌به‌گریبان بوده‌اند؛ از رئیس دولت اصلاحات که رئیس‌جمهور را یک تدارکاتچی می‌دانست تا حسن روحانی که برای حل مشکلات حال‌حاضر کشور به دنبال اختیارات ویژه است.


حسن روحانی دوشنبه‌شب گفته بود: «در دوران جنگ تحمیلی نیز در مقطعی که با مشکل مواجه شدیم، شورای‌عالی پشتیبانی جنگ ایجاد شد و همه اختیارات در دست این شورا بود و حتی مجلس شورای اسلامی و قوه قضائیه نیز در تصمیم‌گیری آن شورا دخالتی نداشتند و امروز هم در شرایط جنگ اقتصادی قرار داریم».


او ادامه داد: «همان‌گونه که در جنگ هشت‌ساله اختیارات ویژه‌ای را از امام راحل گرفته و توانستیم جنگ را اداره کنیم و حتی موفقیت‌های بسیاری را به دست آوریم، امروز هم به چنین اختیاراتی نیاز داریم.در هیچ دوره‌ای در تبادلات بانکی و فروش نفت با مشکلات و شرایط امروزه مواجه نبوده‌ایم، بنابراین نیازمند تمرکز و احساس شرایط جنگ اقتصادی از سوی همه هستیم».


روحانی در این سخنرانی خود به «شورای‌عالی پشتیبانی جنگ» اشاره کرده است. این همان شورایی است که در سال ۱۳۶۵ با موافقت امام خمینی(ره) ایجاد شد و ریاست آن برعهده رئیس‌جمهوری بود. این شورا بعد از شورای‌عالی دفاع که در سال 1362 به وجود آمده بود تشکیل شد که حسن روحانی به‌عنوان نماینده مرحوم آیت‌الله هاشمی‌رفسنجانی در آن شرکت می‌کرد.


او در سال 73 در گفت‌وگو با روزنامه رسالت درباره اختیارات شورای‌عالی پشتیبانی جنگ گفته بود: «امام نمایندگانی در این شورا  داشتند و شورا رزمندگان را از لحاظ تدارکاتی و مقررات پشتیبانی می‌کرد.همچنین با اختیاراتی که حضرت امام به این شورا داده بودند، قوانینی را هم می‌گذراند».


اما چه چیزی رئیس‌جمهوری، را به یاد این شورا و اختیارات ویژه انداخته است؟ شرایط اقتصادی به‌وجودآمده در یک سال اخیر و انتقاداتی که به دولت درباره مسائل فرهنگی و سیاست خارجی می‌شود، از نکات مهمی است که حسن روحانی را بر آن داشته تا نیاز به اختیارات ویژه را حس کند.


او چندی پیش نیز در مراسم افطاری با فعالان سیاسی گفته بود: «وقتی از دولت سؤال و مطالبه‌ای می‌شود، باید از طرف دیگر بررسی شود که دولت چه مقدار در حوزه‌های مورد سؤال دارای اختیار بوده است؛ به‌طورمثال اگر درباره سیاست خارجی، فرهنگ یا فضای مجازی از دولت سؤال و مطالبه‌ای می‌شود، باید ببینیم که دولت چقدر در این حوزه‌ها اختیار دارد.باید در حد توان و در حوزه اختیارات رئیس‌جمهور از دولت مطالبه داشت».


او برای سخن خود این‌گونه دلیل آورده بود: «اگر مردم احساس کنند که گروه‌ها و دستگاه‌های مختلف به هم نزدیک شده و با هم همدلی و هم‌افزایی دارند، خوشحال و امیدوارتر خواهند بود، اما زمانی که می‌بینند به‌طورمثال دولت برای اصلاح قیمت حامل‌های انرژی اقدامی انجام داده و مجلس آن را رد می‌کند، بی‌تردید مردم دچار نگرانی می‌شوند».


او همچنین گفته بود که اگر چنانچه با هم مهربان بوده و با همدلی و روحیه برادری در کنار یکدیگر گام برداریم و چنانچه یک دستگاه و اتاق برای انتخابات تصمیم نگیرد، می‌توانیم از مشکلات عبور کنیم.اینکه رئیس‌جمهوری خواستار اختیارات بیشتری شود، همیشه منتقدانی هم داشته است.


سال گذشته آیت‌الله جنتی در افتتاحیه پنجمین اجلاسیه مجلس خبرگان رهبری، تلویحا به این نکته اشاره کرده و گفته بود: «در حقیقت سیاست‌گذاری، راهبری و پیگیری اصلی اداره کشور برعهده رهبری معظم انقلاب بوده و برای مقابله با مشکلات، ایشان حداکثر اختیارات را به دستگاه‎های مختلف اعطا فرموده‎اند و اکنون این دستگاه‎های ذی‌ربط هستند که باید پاسخ‌گوی مسائل کشور باشند».


روز گذشته اما مصطفی هاشمی‌طبا که در دوران دفاع مقدس وزیر صنایع بود، گفت که اختیارات دولت متناسب با توقعات نیست.


به گزارش خبرآنلاین، او درباره انتقادات رئیس‌جمهور مبنی‌بر نبود اختیارات در دولت متناسب با توقعات، آن هم در شرایط جنگ اقتصادی فعلی، گفت: «بله واقعیت آن است که محقق‌کردن همه آنچه که مورد توقع مردم است در اختیار دولت نیست، بهتر است برای شفاف‌سازی، دولت دست‌به‌کار شده و درباره مشکلات و میزان اختیارات با مردم گفت‌وگو کند».


رئیس‌جمهوری؛ فرمانده جنگ اقتصادی


سخنان پیش از عید رئیس‌جمهوری نشان می‌دهد او مدت‌هاست که دغدغه این اختیارات را دارد


در مورد آن بارها با مقام معظم رهبری نیز مشورت کرده است. روحانی در نیمه اسفند سال گذشته و در سفری به استان گیلان در جمع مردم لاهیجان با اشاره به برگزاری جلسات متعدد با مقام معظم رهبری درباره شرایط کنونی جنگ اقتصادی و روانی، گفته بود: «در این جلسات به رهبر معظم انقلاب گفتم که در این مرحله نیاز به یک فرمانده داریم تا همه مردم و ارکان نظام با یک فرماندهی واحد دشمن را شکست دهند و پیشنهاد دادم که ایشان به‌عنوان رهبر نظام، فرماندهی جنگ اقتصادی را برعهده بگیرند و همه مسئولان و قوای کشور در خدمت ایشان باشند تا مسیر و راه را آن‌گونه که ایشان هدایت می‌کنند، ادامه دهیم.مقام معظم رهبری گفتند الان شرایط جنگ است و نیاز به فرمانده این جنگ داریم که باید فرمانده آن رئیس‌جمهور باشد و این تأکید مقام معظم رهبری بود و بر این مبنا دستور دادند تا دولت و قوای دیگر در چارچوب مقررات در کنار دولت باشند و من نیز در آن جلسه اعلام آمادگی کردم که دولت و رئیس‌جمهور به شرایط حساس کنونی کشور کمک کنند».


البته رئیس‌جمهوری در دیدار با دانشجویان و جوانان، یک راه دیگر را نیز پیشنهاد داده بود؛ «رفراندوم». این همان راهکاری است که پیش‌تر نیز روحانی از آن گفته بود.


او یکشنبه‌شب با تأکید بر استفاده از همه ظرفیت‌های استفاده‌نشده از اصول مترقی قانون اساسی گفته بود: «یکی از آنها اصل ۵۹ است که می‌گوید اگر در یک مسئله مهم فرهنگی، اجتماعی یا سیاست خارجی اختلاف نظر داریم، می‌توانیم پای صندوق آرا برویم تا مردم نظر دهند. طبق این اصل و در مسائل اساسی، نمایندگان ملت در مجلس می‌توانند تصمیم بگیرند تا موضوع به رأی عمومی گذاشته و مشکل حل شود. در قانون اساسی ما ظرفیت کامل است».


مذاکره؛ هرگز


منتقدان دولت روحانی می‌توانند داشتن «اختیارات ویژه» را به گونه‌ای دیگر تعبیر کنند و بگویند شاید او به دنبال مذاکره است. مطلبی که در همین افطارهای رئیس‌جمهوری بارها از سوی حسن روحانی تکذیب شده و او مقاومت در برابر آمریکا و تحریم‌ها را برگزیده است.


او در ضیافت افطاری با روحانیون گفته بود: «خوشبختانه امروز اتفاق نظر داریم که باید در برابر آمریکا و تحریم بایستیم و در این زمینه هیچ اختلاف نظری بین مردم و مقامات کشور وجود ندارد».


رئیس‌جمهوری با اشاره به اینکه بنده طرفدار مذاکره و دیپلماسی هستم، اما انجام آن را در شرایط کنونی به هیچ عنوان قبول ندارم، عنوان کرده بود: «در مهرماه سال گذشته در جریان سفر به سازمان ملل، پنج نفر از رهبران معروف دنیا واسطه شدند که با رئیس‌جمهور آمریکا مذاکره کنیم و سال پیش از آن نیز وزارت خارجه آمریکا هشت بار درخواست مذاکره داد، اما شرایط امروز به هیچ عنوان شرایط مذاکره نیست و امروز شرایط ما شرایط مقاومت و ایستادگی است».


روحانی همچنین در مراسم افطار با فعالان سیاسی به اختیارات دولت اشاره کرده و گفته بود: «تسلیم‌شدن با فرهنگ و دین ما سازگار نیست و مردم آن را نمی‌پذیرند، لذا نباید تسلیم شویم و باید راه‌حل‌ها را پیدا کنیم و در این زمینه البته مهم است که چه مقدار از راه‌حل‌ها در اختیار دولت قرار دارد. وقتی از دولت سؤال و مطالبه‌ای می‌شود، باید از طرف دیگر بررسی شود که دولت چه مقدار در حوزه‌های مورد سؤال دارای اختیار بوده است؛ به طور مثال اگر درخصوص سیاست خارجی، فرهنگ یا فضای مجازی از دولت سؤال و مطالبه‌ای می‌شود، باید ببینیم که دولت چقدر در این حوزه‌ها اختیار دارد.باید در حد توان و در حوزه اختیارات رئیس‌جمهور از دولت مطالبه داشت».


علی شکوری‌راد، دبیرکل حزب اتحاد ملت نیز درباره این مراسم به جماران گفته بود: «یکی از اصولگرایان در زمینه فرهنگ و برخی در زمینه سیاست خارجی از دولت انتقاد کردند که آقای روحانی پرسید در عرصه‌های اقتصادی، بین‌الملل و فرهنگی دولت چه مقدار اختیار دارد؟ اشاره کردند که قانون اساسی اختیاراتی را برای دولت ذکر کرده است، اما در عمل ببینید دولت چقدر اختیار دارد و متناسب با این اختیار از دولت انتظار داشته باشیم و مسئولیت بخواهیم.مثال زدند که در زمینه فرهنگی، صداوسیما و دیگر دستگاه‌های فرهنگی در اختیار دولت نیستند، اما همه از دولت انتظار دارند. در زمینه مسائل عمومی هم اشاره کردند که یک قاضی در دادگاهی حکم صادر می‌کند و دستور فیلتر می‌دهد، درحالی‌که فضای مجازی برای مردم آب و نان می‌آورد و نباید به راحتی یک قاضی این‌طور تصمیم بگیرد، اما دولت هیچ اشرافی بر این قاضی ندارد».


سخنان چند روز اخیر و مواضع رئیس‌جمهوری نشان می‌دهد که او در عدم مذاکره با رئیس‌جمهوری آمریکا اصرار دارد و او و دولت و دیگر مقامات کشور هرگونه مذاکره را به نفع ایران نمی‌دانند. قطعا او، اختیارات ویژه را برای پیشبرد اهداف دولت و خروج مردم از تنگناهای اقتصادی و اجتماعی می‌خواهد. باید دید حسن روحانی مانند دوران دفاع مقدس می‌تواند شورایی را برای پیشبرد بهتر اهداف دولت احیا کند؟


از: علی ایوبی


منبع: روزنامه شرق، چهارشنبه 1 خرداد 1398


1497

. انتهای پیام /*
 

ایران و دیوان بین المللی دادگستری

دانشگاه تبریز برگزار می کند:

ایران و دیوان بین المللی دادگستری

2 از 4

ایدئولوژی و امر خیالی از لاکان تا آلتوسر

انجمن جامعه شناسی ایران برگزار می کند:

ایدئولوژی و امر خیالی از لاکان تا آلتوسر

3 از 4

یکجانبه گرایی و حقوق بین الملل

دانشکده نفت برگزار می کند:

یکجانبه گرایی و حقوق بین الملل

4 از 4

تازه ترين مطالب