web
stats
هنوز عده ای نمی خواهند زنان را باور کنند
en کد مطلب: 62263 | تاریخ مطلب: 1398/03/03
نسخه چاپی | ارسال به دوستان

گفت وگو با نماینده پیشین مجلس؛

هنوز عده ای نمی خواهند زنان را باور کنند

یکی از راه های توسعه یافتگی داشتن نگرش ها و اعمال سیاست هایی در جامعه است که در عین کلان نگری، مباحث خرد و نیازهای همه افراد جامعه را در بر بگیرند و حضور پررنگ تر زنان در امر سیاستگذاری به رغم وجود برخی موانع یکی از مهمترین رویکردهای توسعه مدارانه است.

هنوز عده ای نمی خواهند زنان را باور کنند

 یکی از راه های توسعه یافتگی داشتن نگرش ها و اعمال سیاست هایی در جامعه است که در عین کلان نگری، مباحث خرد و نیازهای همه افراد جامعه را در بر بگیرند و حضور پررنگ تر زنان در امر سیاستگذاری به رغم وجود برخی موانع یکی از مهمترین رویکردهای توسعه مدارانه است.


 در روزهای اخیر به رغم دستور «عبدالرضا رحمانی فضلی» وزیر کشور برای انتصاب زنان در سمت معاونت استانداری که با رویکرد ارتقا جایگاه زنان در دولت تدبیر و امید مطرح شد، وقوع برخی از اتفاقات باعث ایجاد بدبینی هایی در وضعیت حقوق شهروندی زنان گردیده است. اتفاقاتی چون منع دوچرخه سواری زنان در اصفهان که انتقاداتی را از سوی چهره های سیاسی و اجتماعی برانگیخته است.


پروانه سلحشوری نماینده اصلاح طلب مجلس و عضو کمیسیون فرهنگی در تازه ترین اظهارنظر خود در این زمینه و در نقد وضعیت موجود که در تصمیماتی این چنینی نمود می یابد، اظهار داشته است: روزهای اخیر خبری مبنی بر دستور دادستانی اصفهان برای برخورد با بانوان دوچرخه سوار صادر شد. چنین تصمیم هایی این سوال را در ذهن ایجاد می کند که در شرایط فعلی کشور، این قبیل تصمیمات چه ضرورتی دارد؟ دوچرخه سواری زنان چه مشکلی دارد؟


مسائل ضدونقیضی که در عرصه حقوق زنان وجود دارد سوالات زیادی را مطرح ساخته است که نیاز به بررسی و پاسخگویی دارند.


به هر صورت اقداماتی چون لزوم انتساب زنان در معاونت استانداری ها امری مطلوب و درست شمرده می شود. «فاطمه راکعی» نماینده مجلس ششم شورای اسلامی و سرپرست سابق اداره کل بانوان شهرداری تهران عقیده دارد که اجرای چنین طرح هایی در نهایت به نفع و سود زنان کشور است.


**پاک دستی زنان راهگشای مدیریت جامعه


«راکعی» در گفت وگو با پژوهشگر ایرنا بیان داشت: این اتفاق، اتفاقی مثبت است و منافاتی با سایر عرصه های سیاستگذاری ندارد. اگر ما زنانی را در سطح استانداری داریم، آنها باید به جایگاهشان دست پیدا کنند. این ها فرزندان ما هستند که آمده اند و عموما خوشفکر هستند و دغدغه زنان را دارند و کارهای بزرگی کرده اند.


«با دسترسی و دستیابی به این جایگاه های بالای تصمیم گیری، مدیریت، برنامه ریزی و قطعا با نگاه مسئولیت پذیرانه، انسانی و پاک دستی ای که زنان دارند این اتفاق به نفع جامعه خواهد بود. ضمن این که خود این مساله فرهنگ سازی غیرمستقیم برای کسانی است که هنوز هم نمی خواهند زنان را باور کنند. این نشان می دهد که زنان می توانند در سطوح بالای اجتماعی و سیاسی حضور پیدا کنند و بدرخشند».


وی در توضیح تناقضاتی که در مواجهه با حقوق زنان در جامعه وجود دارد و با اشاره به داستان منع دوچرخه سواری زنان در اصفهان گفت: کسانی که متولی مسوولیت هایی در ارتباط با مسائل حقوق زنان، حق زنان در شهر و سایر مسائل شهروندی هستند باید صریحا با نگاه هایی که مانع از حضور زنان در استادیوم های ورزشی و ... هستند، برخورد کنند. این مسائل به قدری پیش پا افتاده و جزو حقوق ابتدایی و انسانی افراد جامعه است که تنها به خاطر مسامحه ای که نهادهای متولی از خود نشان می دهند، مطرح می شوند.


«وقتی در بین فقها و علمای ما کسانی هستند که تاکید می کنند دوچرخه سواری هیچ ایرادی برای خانم ها ندارد و مهم آن پوشیدگی، وقار و متنانتی است که آن هم عموم زنان ما رعایت می کنند (چه دوچرخه سواری کنند یا نکنند، در حد نرم ها و هنجارهای اجتماعی رعایت می کنند) مطرح شدن چنین موضوعاتی که این عمل باید متوقف شود، به چه معنا است؟»


راکعی تصریح کرد: بعد از 40 سال و تاکیدات حضرت امام در مورد جایگاه زنان و همینطور نظرات دیگر بزرگان نظام در باب وضعیت زنان، این گونه مسائل و منع هایی که مطرح می شوند وهن به نظام هستند. و اگر کسانی هم قصد ستیز با هنجارها داشته و عامدانه رفتار نامناسبی داشته باشند باید به آنها تذکر لازم داده شود وگرنه آحاد مردم چه دوچرخه سوار شوند، چه اتومبیل یا هواپیما فرقی ندارد، مهم هنجارها است که خانم ها در حد قابل قبولی رعایت می کنند.


«من تعجب می کنم که چرا باید کسانی به دوچرخه سواری خانم ها ایراد بگیرند. بسیاری از خانم ها را می بینیم که با پوشش لازم و با رعایت معیارهای جامعه دوچرخه سواری می کنند و این مساله منافاتی با جایگاه بالای زنان ندارد. در اینجاست که لزوم دستوراتی چون معاونت زنان در استانداری ها را درک می کنیم؛ چرا که اگر یک استاندار خانم وجود داشته باشد، چون خودش خانم است، دغدغه های زنان را بهتر درک می کند و قطعا از خانم هایی بوده که در زمینه های سیاسی و اجتماعی فعال بوده که به این منصب رسیده است، در نتیجه امکان برقراری گفت وگو و تعامل با کسانی که بر این تفرق و پراکندگی ها و اختلافات بین زن و مرد می کوبند، بیشتر می شود و فضا را تلطیف می کنند».


این نماینده پیشین مجلس شورای اسلامی خاطر نشان کرد: وقتی مسائل جامعه بهتر حل شوند مسائل زنان هم بیشتر مورد توجه قرار گرفته و حل می شوند.


راکعی در نهایت بیان داشت: زمانی که می گویند زنان استاندار باشند،دلیلش این است که زنان هم می توانند و هم باید در این سمت ها باشند. زنانی که شایستگی دارند و می توانند نماینده مجلس و استاندار و... باشند، باید باشند و از میان توانمندترین زنان از میان حوزه های مختلف باید به صورت تخصصی انتخاب شوند. آنهایی که سرکار بیایند به حل و رفع سریعتر مسائل ریز و درشت هم کمک خواهند.


«من در این مورد بخصوص و به طور کلی همیشه خوشبین هستم چون دین ما دین یاس و نشستن نیست، دین حرکت است؛ در نتیجه در هر شرایطی باید کار کرده و به سوی جلو حرکت کنیم».


منبع: گروه تحلیل، تفسیر و پژوهش های خبری ایرنا، 31 اردیبهشت 1398


1197

. انتهای پیام /*
 

ایران و دیوان بین المللی دادگستری

دانشگاه تبریز برگزار می کند:

ایران و دیوان بین المللی دادگستری

2 از 4

ایدئولوژی و امر خیالی از لاکان تا آلتوسر

انجمن جامعه شناسی ایران برگزار می کند:

ایدئولوژی و امر خیالی از لاکان تا آلتوسر

3 از 4

یکجانبه گرایی و حقوق بین الملل

دانشکده نفت برگزار می کند:

یکجانبه گرایی و حقوق بین الملل

4 از 4

تازه ترين مطالب