web
stats
لیست مطالب

حضانت هم حق است و هم تکلیف

وضعیت حقوقی فرزندان پس از طلاق؛

حضانت هم حق است و هم تکلیف

یکی از مهمترین اهداف حقوق خانواده؛ حفظ بنیان خانواده و در صورت فروپاشی، حمایت از مادران و فرزندان و پدران است. طلاق و مرگ زوجین یکی از عوامل مهمی است که پایه های زندگی را ویران می کند و این ویرانی نه تنها اثرات زیانبار و خسارات فراوانی برای زوجین به بار می آورد بلکه آرامش روحی و روانی و اقتصادی کودکان را نیز برهم می زند و کودکان خانواده هم ناگزیر باید درگرداب حوادث پیش رو دست و پا بزنند.

گل را که خواهد زد؛ ترامپ یا پوتین؟

گل را که خواهد زد؛ ترامپ یا پوتین؟

دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا که با هزاران امید و آرزو به ملاقات ولادیمیر پوتین در هلسینکی رفته بود، با یک توپ فوتبال به کشورش بازگشت.«حالا توپ در زمین آمریکاست.» اما آیا ترامپ توپ را وارد دروازه حریف می کند یا یک گل به خودی به نامش ثبت می شود.

سندی که هیچ نمی ارزد

سندی که هیچ نمی ارزد

بازار مسکن که پس از پشت سرگذاشتن پنج سال رکود می رفت بار دیگر روی رونق را ببیند، با دست اندازی دلالان دچار آشفتگی شد؛ اکنون نه تنها تسهیلات پرداختی بانک ها کفاف خرید خانه را نمی دهد بلکه برای دریافت همین میزان وام باید از هفت خوان رستم گذشت.

ریشه فساد و رانت ها با ارز تک نرخی از بین می رود

صاحبنظران اقتصادی در گفت و گو با «ایران» از آثار 6 فرمان رئیس جمهوری می گویند؛

ریشه فساد و رانت ها با ارز تک نرخی از بین می رود

کارشناسان اقتصادی 6 فرمان رئیس جمهوری را که محور پرونده تخلف واردات و ثبت سفارش خودرو بود به اشکال مختلف تحلیل کردند.اکثر کارشناسان و فعالان اقتصادی، معضلات به وجود آمده را در نرخ ارز و سه قیمتی بودن آن جست و جو می کنند. آنها می گویند اگر قیمت ارز تک نرخی بود، قطعاً فساد اقتصادی تقلیل پیدا می کرد.

سرزمین هزاره های خاموش

سرزمین هزاره های خاموش

سیستان و بلوچستان سرزمین دیدنی های بکر و خلاقیت های زیبای بشر کهن است و آثار بجای مانده از هزاران سال زندگی در آن هنوز تازگی خود را دارد اما به دلیل معرفی نشدن و دوری از مراکز جمعیتی، چندان که باید گردشگران داخلی و خارجی را به خود ندیده است.

خشونت علیه زنان؛ بسترساز ناهنجاری های اجتماعی

کارشناسان اجتماعی در گفت وگو با ایرنا مطرح کردند؛

خشونت علیه زنان؛ بسترساز ناهنجاری های اجتماعی

بروز خشونت های گوناگون علیه زنان به آسیب های اجتماعی فراوانی منجر می شود. پدیده ای که ریشه در ناهنجاری های اخلاقی و فرهنگی در اجتماع دارد و ارتقای دانش و آگاهی زنان نسبت به حقوق خویش می تواند به عنوان نخستین گام در مبارزه با خشونت علیه این قشر باشد.

پرتگاهی به نام نقدینگی سیال

ایرنا گزارش می دهد؛

پرتگاهی به نام نقدینگی سیال

نظام پولی کشور به تعبیر کارشناسان اقتصادی در لبه پرتگاهی است که اگر نرخ سود بانکی را افزایش ندهد، حرکت نقدینگی سیال، بازارها را متلاطم می کند و اگر به رشد نرخ سود تن دهد، بحران شبکه بانکی را فرا می گیرد.

مدارس، کلید پیشگیری از آسیب های اجتماعی

مدارس، کلید پیشگیری از آسیب های اجتماعی

ریشه عوامل بسترساز آسیب های اجتماعی اگرچه همچون کلاف پیچیده ای در هم تنیده شده اما جای خالی آموزش و نبود آگاهی در نهادهای خانواده و آموزش و پرورش، عامل بروز و ظهور بسیاری از این آسیب ها شناخته می شود.

چشم های کنترل کننده دختران غمگین

چشم های کنترل کننده دختران غمگین

بطور کلی جامعه ایران امن است، اما مساله دیگر میزان امنیت زنان در تفریحات، برگزاری جشن ها و مهمانی ها است. اینها محدودیت ها و ناامنی ایجاد می کنند و به طورکلی سبب می شود زنان از نظر روحی و روانی احساس امنیت نکنند.

مردم می آیند

مردم می آیند

واگذاری امور جامعه به دست مردم، آرمانی است که از سال ها پیش مطرح است و از مبانی توسعه است، می گویند کارها اگر به دست مردم باشد، گره ها بهتر باز می شود، حالا باید دید با گذشت حداقل یک دهه از ابلاغ آیین نامه فعالیت سمن ها، این سازمان ها در چه نقطه ای هستند؟

تحولات اجتماعی منشا تحول نام گذاری کودکان

تحولات اجتماعی منشا تحول نام گذاری کودکان

نشست علمی نقد و بررسی کتاب "تحول نام کذاری کودکان تهرانی،1394-1375 " اثر پژوهشی عباس عبدی، با حضور دکتر سید حسین سراج زاده و اسدالله پارسامهر و با دبیری مصطفی اسدزاده، 11 دی 1396 به همت معاونت پژوهشی پژوهشگاه فرهنگ، هنر و ارتباطات در اندیشگاه فرهنگی کتابخانه ملی ایران نقد و بررسی شد.

چرخه بیکاری و آسیب های اجتماعی

چرخه بیکاری و آسیب های اجتماعی

رابطه مستقیمی بین بیکاری و گرایش به آسیب های اجتماعی وجود دارد. مساله بیکاری عواقبی به دنبال دارد که بخش بسیار زیادی از آن در مجموعه آسیب های اجتماعی دسته بندی می شود.

رودخانه ها کجا گم می شوند؟

در جست وجوی سرچشمه های دز، کارون و زاینده رود

رودخانه ها کجا گم می شوند؟

بند کفش های تان را محکم ببندید و با من همسفر شوید. برویم به سرزمین آب، به سرچشمه کارون، دز، زاینده رود. برویم به چشمه ها و رودخانه ها سر بزنیم و ببینیم چه بر سر زندگی آمده؟ چند نفر از شما می دانید اصلاً رودی به نام زاینده رود وجود ندارد؟ چند نفر می دانید «پلاس جان» که رود بزرگی بوده، حالا رودخانه دیگری را هم می بلعد و نرسیده به زاینده رود جوی کوچکی می شود که به قوزک پا نمی رسد؟

دلار از بصره ، ماهی از آبادان

استقبال چشمگیر عراقی ها از بازار اهواز و آبادان در پی افزایش قیمت دلار؛

دلار از بصره ، ماهی از آبادان

مردم آبادان و خرمشهر و اهواز می گویند از زمانی که دلار نایاب شده و قیمت بازار قاچاق آن به حدود 9هزار تومان رسیده، قیمت کالاهای ضروری تولید داخل مثل مرغ و گوشت و برنج و پوشاک افزایش بی سابقه ای داشته. کار به جایی رسیده که حتی برخی از پزشکان متخصص، پذیرش بیماران عراقی را در اولویت خود گذاشته اند!

سرزمین تورم

چرا اقتصاد ونزوئلا با بحران مواجه است؟

سرزمین تورم

ونزوئلا از جمله کشورهایی است که می توان با نگاه به شاخص های اقتصادی آن و وضعیت اسفناک این کشور طی سال های گذشته، به راحتی به نتیجه سیاستگذاری اقتصادی نادرست پی برد.

تحصیل پولی در دانشگاه دولتی؛ آری یا خیر

تحصیل پولی در دانشگاه دولتی؛ آری یا خیر

آزمون کنکور امسال برگزار شد اما تب و تاب آن هنوز فروکش نکرده است و چشم امید داوطلبان و خانواده ها به کسب رتبه های بالا و پذیرش در دانشگاه های دولتی و البته کم هزینه دوخته شده است.

به حجاب نپردازیم بهتر است

یک فنجان اسپرسو با محمد رضا زائری در کافه نزدیک کتاب؛

به حجاب نپردازیم بهتر است

چرا اینطور شده که مردم با دیدن یک روحانی توی کافه تعجب می کنند یا به قول شما اذیت می شوند؟ گفت:"مردم واقعا اذیت می شوند. به هر حال فاصله ای به وجود آمده و ناخواسته شخص احساس می کند که با بودن من در کافه آسایش اش مختل می شود.

شفاف سازی نظام مالیاتی در دولت تدبیر

به مناسبت روز مالیات؛

شفاف سازی نظام مالیاتی در دولت تدبیر

دولت تدبیر به منظور اجرای سیاست های کلی اقتصاد مقاومتی و با هدف تحول در نظام مالیاتی کشور بازنگری در قانون مالیات بر ارزش افزوده و اصلاح قانون مالیات های مستقیم را در صدر اولویت های خود قرار داد تا بتواند از این مهم به عنوان ابزار کارآمد مدیریت اقتصادی و برقراری ضمانت های اجرایی بهره برد و پاسخگوی مطالبات عمومی و بهبود توزیع درآمدها باشد.

 بازی با توپ در تاریخ ایران و اسلام

بازی با توپ در تاریخ ایران و اسلام

ورزش های توپی، از قبیل فوتبال و والیبال و هندبال، با شکل و مقررات امروزین، در قرن 19 و 20 میلادی به وجود آمده اند ولی بازی با توپ به صورت های مختلف، از بیش از دو هزار سال قبل در جوامع مختلف بشری، از جمله لیدی و چین و یونان و سپس در ایران وجود داشت.

سرانجام پلاسکو

سرانجام پلاسکو

17 ماه پس از حادثه آتش سوزی و ریزش پلاسکو و درحالی که دوبار تاکنون این ساختمان کلنگ زنی شده، متولیان می گویند اینک شروع عملیات ساخت در مرحله تهیه نقشه اجرایی و اخذ پروانه قرار دارد.

1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10بعدی

تازه ترين مطالب