web
stats
لیست مطالب

غایت گفت وگو صلح است

«هابرماس، زبان و کنش همرسانی» با حضور حسینعلی نوذری، مسعود پدرام و ناصرالدین تقویان؛

غایت گفت وگو صلح است

یورگن هابرماس فیلسوف و جامعه شناس 89 ساله آلمانی برای ایرانیان نامی آشناست. اندیشه ها و آثار او از اوایل دهه 1370 خورشیدی، به عنوان برجسته ترین نماینده مکتب فرانکفورت در فارسی مطرح شد.

لعنت به این سوال ها در سایت بازیافت

لعنت به این سوال ها در سایت بازیافت

مرد، در حالی که کاغذهای جمع اوری شده در سطح شهر را داشت در گوشه ای از محل دپوی بازیافتی های کاغذی در محله فلک الدین خرم آباد خالی می کرد همزمان با جوانی حرف می زد که روی بام ساختمانی نیمه تمام ایستاده بود و داشت پول می شمرد.

جای خالی آنانی که در میان ما نیستند

جای خالی آنانی که در میان ما نیستند

سال 1397خورشیدی در حالی آخرین روزهایش را سپری می کند که به رسم غریب روزگار، برخی از چهره های سیاسی، ورزشکاران، نویسندگان و هنرمندان چشم از جهان فروبستند و تا آرامگاه ابدی بدرقه شدند و جای خالی آنها همچنان احساس می شود.

آتش ها در کوهستان ها

آتش ها در کوهستان ها

در فرهنگ شفاهی و اسطوره های قوم کُرد، عید نوروز به داستان جدال «که موورس» (کیومرث) با اهریمن نسبت داده می شود. اهریمن با کیومرث که نژادش کرد بوده به دشمنی پرداخت و جنگ در کوهستان های «رواندز» آغاز و قرار شد سپاه او در صورت پیروزی بر لشکر اهریمن، بر ستیغ کوه ها و بالای تپه ها و گردنه ها، برج هایی از آتش برافروزند.

چهارشنبه سوری نشانی از پاکی ایرانیان

چهارشنبه سوری نشانی از پاکی ایرانیان

چهارشنبه سوری که نشانی از پاکی ایرانیان دارد نام جشنی است که هموطنان در سه شنبه پایانی برگزار و با آن به استقبال عید نوروز می روند.

نقدی بر طرح های توسعه ای پیرامون حرم مطهر امام رضا(ع)

نقدی بر طرح های توسعه ای پیرامون حرم مطهر امام رضا(ع)

مناسک زیارت در پیوند مستقیم با هویت شیعی است و این هویت را می تواند در کالبد و بناهای حرم های مطهر مشاهده کرد که مثال واضح آن حرم مطهر امام رضا (ع) است اما در سال های اخیر با اجرای طرح های توسعه پیرامون آن، این هویت دستخوش تغییراتی شده است.

آیت الله جنتی بر پرده سینما

پرتره دبیر شورای نگهبان چگونه مستندی خواهد بود؟

آیت الله جنتی بر پرده سینما

آیت الله احمد جنتی متولد اسفند بوده و اعلام خبر ساخت فیلمی درباره زندگی او نیز در همین ماه اعلام شده است. سازنده فیلم، مرکز مستند حوزه هنری وابسته به سازمان تبلیغات اسلامی است. یکی از فرزندان آیت الله نیز کارمند همین سازمان است. آنها هنوز کارگردانی را برای ساخت این مستند انتخاب نکرده اند. آن طور که تسنیم گزارش داده، مراحل پژوهش و تحقیقات درباره زندگی جنتی و همین طور شناسایی کارگردانی برای ساخت این مستند ادامه دارد.

پیشنهاد استعفا

«همدلی» آرایش سیاسی اصلاح طلبان در سال 98 بر مبنای نقل قول خاتمی و توصیه اخیرش به حسن روحانی را بررسی می کند؛

پیشنهاد استعفا

روزهای پایانی سال 97 هم مانند سال های دیگر رخدادهای ریز و درشت سیاسی بسیاری دارد. پارسال در همین روزها و کمی قبل تر، صحبت از رفع حصر «میرحسین موسوی»، «زهرا کاظمی(رهنورد)» و «مهدی کروبی» همزمان با نوروز بود. استعفای ظریف، حمله تروریستی در نیوزلند که البته در قاره اقیانوسیه قرار دارد و نه در اروپا، حملات وحشیانه ارتش اسرائیل به 100 نقطه از غزه به بهانه شلیک دو موشک به تل آویو و ...از رخدادهای ریز و درشت در حوزه سیاسی بود.

پرتاپ ایده های توییتری

نگاهی به مواضع اخیر محسن رضایی به بهانه توییت جدیدش؛

پرتاپ ایده های توییتری

محسن رضایی، دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام، مدتی است به واسطه اظهارنظرهایی که در حساب توییتر خود دارد یا مصاحبه هایی که درباره موضوعات مختلف می کند، با واکنش های عجیب و غریبی بین کاربران فضای مجازی و البته سیاسیون مواجه می شود؛ اگرچه هیچ کدام آنها به اندازه توییتش درباره عملیات کربلای چهار با موج عظیمی از واکنش ها مواجه نشد، تاجایی که کارش به مرحله ای رسید که در برنامه «حالا خورشید» رشیدپور سعی کرد سخنانش را اصلاح کند و البته اشکش هم درآمد.

مزد ۹۸ روی پله آخر

مزد ۹۸ روی پله آخر

اختلاف نظر بین نمایندگان کارگری و کارفرمایی بر سر میزان افزایش دستمزد و فاصله پیشنهادات طرفین که ظاهرا نمایندگان کارفرمایی پیشنهاد افزایش درصد ثابت به حقوق پایه و نمایندگان کارگری پیشنهاد افزایش ترکیبی «رقم ثابت به اضافه درصد» را ارائه دادند، باعث شد تا درمورد دستمزد سال آینده نتیجه ای حاصل نشود.

حال بازار در خرید شب عید

کالاها با چه قیمتی سال 98 را شروع می کنند؛

حال بازار در خرید شب عید

بازار در آستانه بهار به آرامش رسید. خیلی از کالاها که تا دو هفته پیش از سبد خرید مردم خارج شده بود بواسطه فروش های دولتی، پیوستن به کالاهای تنظیم بازاری و فروش بهاره در نمایشگاه های مختلف کاهش پیدا کرد. البته کاهش قیمت ها هنوز با جیب خانوارها هماهنگ نیست اما خریداران با مدیریت خود توانستند از پس بخشی از خریدها بربیایند.

پرداخت مابه التفاوت ارز 4200 تومانی و حل مشکلات توزیع

پرداخت مابه التفاوت ارز 4200 تومانی و حل مشکلات توزیع

رشد بی رویه قیمت کالاهای اساسی، علیرغم تخصیص ارز 4200 تومانی به این کالاها و توزیع آن در میان مردم، دولت و مجلس را بر آن داشته است که به سازوکار جدیدی در قالب پرداخت مستقیم مابه التفاوت ارز تخصیصی به مردم بیاندیشند.

بازنشستگی اجباری «بوتفلیقه» و آینده پیش روی الجزایر

بازنشستگی اجباری «بوتفلیقه» و آینده پیش روی الجزایر

عبدالعزیز بوتفلیقه، رئیس جمهوری الجزایر در پی چند هفته تظاهرات گسترده در این کشور، بالاخره اعلام کرد که از نامزدی در انتخابات ریاست جمهوری برای پنجمین دوره متوالی، کنار کشیده است.

دهم رجب، تبرک قدوم باب المُراد مسلمین

دهم رجب، تبرک قدوم باب المُراد مسلمین

تاریخ به دهم رجب سال 195 هجری قمری رسیده بود که آسمان مدینه، از نور بشارت دهنده ای دیگر از شبستان هدایت، از تولد امامی دیگر از آل پیغمبر(ص)، امام محمد تقی(ع) جواد الائمه، آکنده از بهار رحمت شد.

پایانی برای بوتفلیقه 82 ساله

اعتراض های گسترده، رئیس جمهور الجزایر را از حضور در انتخابات منصرف کرد

پایانی برای بوتفلیقه 82 ساله

سرانجام پس از سه هفته اعتراض های مردمی در الجزایر، عبدالعزیز بوتفلیقه، رئیس جمهور این کشور، انصراف خود از شرکت در انتخابات ریاست جمهوری را اعلام کرد. بوتفلیقه 82 ساله که تاکنون چهار دوره متوالی رئیس جمهور الجزایر بود، چندی پیش برای پنجمین بار برای حضور در انتخابات اعلام نامزدی کرد که با واکنش منفی افکار عمومی و اعتراض های خیابانی روبه رو شد.

مسکن چشم به راه سال جدید

«ابتکار» بازار مسکن در سال 97 را بررسی می کند

مسکن چشم به راه سال جدید

سال 97 سالی پرتنش برای بازار مسکن به حساب می آید. در این سال مسکن با کاهش تقاضای چشمگیری روبه رو و به نوعی کسادی گریبان گیر این بازار شد. در این میان هم باتوجه به گرانی مسکن و ناتوان ماندن در تامین سرپناه، بسیاری از افراد به فکر مهاجرت افتاده اند و به نوعی مهاجرت معکوس را کلید زده اند. بماند که همین مهاجرت های معکوس یکی از اصلی ترین معضلات در بخش مسکن به حساب می آید و کارشناسان بارها درخصوص آن هشدار داده اند.

نگاه عربی به بحران بولیواری

نگاه عربی به بحران بولیواری

رخدادهای اخیر جمهوری بولیواری ونزوئلا از ناآرامی و مشکلات شدید معیشتی تا قطع جریان برق و نیز تضاد نگاه و سیاست های چین و روسیه با آمریکا در خصوص این تحولات، در رسانه های عربی نیز بازتاب بسیاری داشته است.

بندباز سیاسی

نگاهی به فعالیت سیاسی مرجان شیخ الاسلامی در انتخابات مجلس ششم؛

بندباز سیاسی

این روزها که پرونده پتروشیمی گیت سر زبان ها افتاده، یکی از نام هایی که بارها درباره او گفته و شنیده شده، مرجان شیخ الاسلامی است؛ اما اینکه چه چیزی باعث شد تا نگاه ها به سمت شیخ الاسلامی خیره شود، انتشار تصویری از پوستر انتخاباتی او در انتخابات مجلس ششم است که آرم و لوگوی مشارکت در آن به چشم می خورد و پیونددادن او به اصلاح طلبان.

شفاف سازی مرگ پدر

روایت بابک تختی از مرگ جهان پهلوان؛

شفاف سازی مرگ پدر

اینکه چرا دوباره این روزها صحبت از مرگ تختی می شود، را باید به آخرین گفت وگوی جمشید مشایخی با رسانه ملی جست؛ جایی که او دلیل خودکشی تختی را «اختلاف با همسرش» و دلیل خودکشی را البته به نظر با تردید، در این مورد می داند.همین صحبت ها و بازتاب حرف های جمشید مشایخی در رسانه های مختلف بود که دوباره بابک تختی، پسر جهان پهلوان، را بر آن داشت تا یک بار دیگر درباره مرگ پدر شفاف سازی کند.

فرجام ترامپیسم

در جمعه سیاه نیوزیلند گلوله های تروریسم نژاد سفید به قلب مسلمانان نشست؛

فرجام ترامپیسم

تروریستی که روز جمعه ده ها مسلمان را در نیوزیلند به خاک و خون کشید در مانیفست اعتقاداتش که قبل از حمله در یک شبکه اجتماعی به اشتراک گذاشته از دونالد ترامپ، رییس جمهور امریکا به عنوان «نماد احیای هویت و هدف مشترک سفیدپوستان» یاد کرده است.به نوشته پایگاه خبری ایندیپندنت، دونالد ترامپ، رییس جمهور امریکا ساعاتی قبل از این اقدام تروریستی در حساب کاربری توییتر خود لینکی از مصاحبه اش با وب سایت راست گرای افراطی «بریت بارت» را منتشر کرده بود، وب سایتی که به نژادپرستی و انتشار نفرت علیه مسلمانان و مهاجران مشهور است.

1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10بعدی

همایش بین المللی بازخوانی آثار علمی و فرهنگی انقلاب اسلامی ایران-

مجتمع آموزشی عالی علوم انسانی برگزار می کند:

همایش بین المللی بازخوانی آثار علمی و فرهنگی انقلاب اسلامی ایران-

1 از 4

کارگاه بازیابی اسناد سازمان ملل متحد

دانشگاه تهران برگزار می کند:

کارگاه بازیابی اسناد سازمان ملل متحد

2 از 4

نوروز و صلح

سازمان میراث فرهنگی صنایع دستی و گردشگری برگزار می کند:

نوروز و صلح

3 از 4

اهداف و بسترهای برنامه هسته ای عربستان

پژوهشگاه مطالعات خاورمیانه برگزار می کند:

اهداف و بسترهای برنامه هسته ای عربستان

4 از 4

تازه ترين مطالب