web
stats
لیست مطالب

دولت از دریافت کنندگان ارز 4200 تومانی تعهد بگیرد

دولت از دریافت کنندگان ارز 4200 تومانی تعهد بگیرد

مهدی تقوی استاد دانشگاه معتقد است: کنترل قیمت ارز به شیوه بانک مرکزی یکی از کارهای مثبتی بود که دولت انجام داد. هر چند که انجام این امر قبل از تحت فشار قرار گرفتن دولت در مسأله ارزی ضروری بود اما تصمیم برای ارز 4 هزار و 200 تومانی توانست تا حدودی به وضعیت نابسامان این بخش کمک کند.

خرید بر اساس نیاز

خرید بر اساس نیاز

کمپین ها و درخواست ها برای «نه گفتن» به خریدهای غیرضرور و نابجا منافاتی با حمایت از کالای ایرانی ندارد بلکه صدای اعتراض به قیمت های افزایش یافته است که تورم را بالا می برد و باعث بی ثباتی در اقتصاد می شود.

متهم اصلی گرانی

متهم اصلی گرانی

گرچه دانش آموخته های اقتصاد باید به دور از جزم اندیشی باشند و رابطه متغیرهای اقتصادی را در طول زمان قانونی آهنین و غیرقابل تغییر ندانند و این امکان را در نظر بگیرند همان گونه که بسیاری از پدیده های طبیعی از قبیل ساختار بیولوژیک جانداران، واکنش درمان بیماری ها به دارو و اقلیم و محیط زیست دچار تغییر هستند، روابط پدیده های اقتصادی نیز دستخوش تغییر می شوند.

ضرباهنگ موزون دانش اجتماعی

ضرباهنگ موزون دانش اجتماعی

خبر کوتاه بود و البته جانکاه؛ دکتر سیدمحمدامین قانعی راد که در کارزاری دو ساله و بی امان برای زندگی همواره پیروز این میدان بود، به ناگاه تن دردمند خود را به مرگ سپرد.

مانع تراشی در برابر اشتغال آفرینی

واکاوی آثار مداخله دولت در فعالیت های صنفی کسب وکارها در فضای مجازی

مانع تراشی در برابر اشتغال آفرینی

تجارت الکترونیک به معنای تولید، بازاریابی، فروش و تحویل کالاها و خدمات با استفاده از ابزارهای الکترونیک مانند اینترنت، موبایل و سایر ابزارهای موجود در این حوزه است.

اوفک اروپایی

اوفک اروپایی

اوفک اتحادیه اروپا می تواند نقشی مشابه را با آنچه توسط سازمان ها و نهادهای کنترل صادرات اجرا می شود، برای دامنه وسیع تری از داد و ستد و تجارت با ایران بازی کند و به بررسی و تأیید ارزیابی صلاحیت بپردازد.

چراغی که خاموش می شود

چراغی که خاموش می شود

در چند سال اخیر که سایه خشک سالی بر اثر غفلت و کم عنایتی ها به بستر حیات کشور، رنگی از تشویش و نگرانی را بر آگاهان و دلسوزان این حوزه زده بود، دبیرکل خانه کشاورز، هشدارهای متعددی به همگان می داد. او در این هشدارها از بحران آب، ازدست رفتن 80 درصد ذخایر آب زیرزمینی، در خطر قرارگرفتن تمدن هفت هزارساله ایران و کوچ اجباری 50 میلیون نفر از مناطق خشکی زده و... بسیار و پرمخاطب گفت.

چرا سیستم تقسیم ارز دولتی فسادزاست؟

شفافیت، مکمل قیمت گذاری دستوری

چرا سیستم تقسیم ارز دولتی فسادزاست؟

در این یادداشت ابتدا در خصوص مفاهیم مرتبط با تخصیص و نقش و ابزارهای دخالت دولت در اقتصاد بحث و سپس وضعیت فعلی بازار ارز با توجه به مباحث مطرح شده ارزیابی می شود و به طور کلی در پی پاسخ به این سوال برمی آییم که وضعیت فعلی در رابطه با تخصیص ارز تا چه اندازه منطبق بر علم اقتصاد است و البته چه راهکارهایی توصیه می شود.

فقط 2 ماه فرصت هست!

فقط 2 ماه فرصت هست!

نکته اینجاست که تیم حقوقی دولت، فرصت دارد تا قبل از بازگشت تحریم های یک جانبه آمریکا از دیوان درخواست صدور دستور موقت کند تا اعمال دوباره تحریم ها موکول به تصمیم نهایی دیوان بین المللی دادگستری شود.

زخمی سربلند بحران ها

نگاهی انسان شناسانه به پدیده «ترس» در جامعه ایران؛

زخمی سربلند بحران ها

«ترس» یکی از احساسات رایج انسان ها است؛ همان طور که امید، خشم، عشق، کینه و حسادت از جمله احساساتی است که انسان ها تجربه می کنند. «ترس» را می توان نوعی «سازه اجتماعی» دانست؛ به این معنا که جوامع و گروه ها هر کدام متناسب با مقتضیات اجتماعی، تاریخی، سیاسی و فرهنگی شان نوع خاصی از ترس را برساخت می کنند.

قلاب جذب ارز صادراتی

«دنیای اقتصاد» با استناد به تجربه پاکستان پیشنهاد می دهد؛

قلاب جذب ارز صادراتی

واکاوی تجربه پاکستان درخصوص مدیریت بازار ارز نشان می دهد که این کشور با اتکا به ابزار مدرن معاملاتی به ویژه «تهاتر ارزی»، اقتصاد خود را در مقابل ناملایمات ارزی واکسینه کرده است.

تغییر موازنه چین و روسیه مقابل امریکا و اروپا

تغییر موازنه چین و روسیه مقابل امریکا و اروپا

در نشست سازمان همکاری شانگهای هرچند چین بواسطه ملاحظه کاری های اقتصادی خود حمایت تام و تمامی از ایران نداشت اما در مقابل شخص پوتین، حمایت کامل خود از برجام و عضویت ایران در سازمان شانگهای را اعلام کرد.

پالونیای چین، کهور آمریکا و سالیکورنیای مکزیک

پالونیای چین، کهور آمریکا و سالیکورنیای مکزیک

این روزها عده ای برای پرکردن جیب خود حاضرند به هر شکلی به این آب و خاک آسیب برسانند. متأسفانه بازار بلبشویی راه افتاده است که با واردکردن یا تکثیر و تشویق کشت گونه های وارداتی همچون کهور آمریکایی، پالونیای چینی و سالیکورنیای مکزیکی به جان طبیعت ایران افتاده اند.

نعمت یا نقمت؟

نفت گران مشکلات مان را حل می کند؟

نعمت یا نقمت؟

شاید شاخص حجم واردات به تنهایی شاخص خوبی برای قضاوت در خصوص وضعیت پدیده های اقتصادی یک کشور نباشد، چراکه متغیرهای زیرمجموعه ای وجود دارند که بایستی موشکافانه همه آنها و نه بخشی از آنها را در تحلیل ها لحاظ کرد.

آقای ولایتی و اعتماد به روس ها

آقای ولایتی و اعتماد به روس ها

آقای دکتر ولایتی در نشست (تجربه ماندگار) در یک چرخشی عجیب از موضع موید برجام خود برگشته؛ و بعنوان نقد و طعنه به برجام گفت: ما در مذاکرات آتش بس پس از پذیرش قطعنامه 598 با عراق در سال 68ش؛ متخصصین حقوقی و دفاعی خوبی مثل دکتر حبیبی و دکتر ممتاز... داشتیم و آنرا موفقترین مذاکرات تاریخ نامید و...!

ابتلائات غرب زدگی آل احمد برای ایران

ابتلائات غرب زدگی آل احمد برای ایران

پیام غرب زدگی آل احمد "غرب شناسی" نیست، بلکه بیانیه ای سیاسی- حزبی با نگاهی چپ گرایانه است که در نهایت ، بدون این که ماهیت و صورت غرب را بشناسد، تصویری واقع گریز، غرب ستیز و سیاه از غرب عرضه می کند و با تصدیق های بلاتصور، خواننده کم سواد و شعارزده را به سردرگمی و گمراهی می کشاند.

سوگنامه ای برای امام علی (ع)

سوگنامه ای برای امام علی (ع)

سحر آرام در کنار سجاده علی(ع) نشست و چشم بر آسمان دوخت، ماه شتابان به نیمه غربی آسمان می رفت تا پیش از آمدن صبح کوله بارش بسته باشد، نسیم محزون از کوچه های شهر می گریخت، آسمان لبریز درد قضا و مبهوت مصیبت بلا بود که بیست و یکمین روز از ماه ضیافت الهی برای علی (ع) در سحرگاه خونین مسجد کوفه رقم خورد، بی آنکه شوقی به آمدن سپیده باشد.

تکیه بر قدرت «ملت»

گذر از گردنه های نفس گیر مشکلات امروز جامعه با توسل به مشی عملی حضرت امام(ره)

تکیه بر قدرت «ملت»

میراث حضرت امام خمینی(ره) برای امروز ما «تکیه بر قدرت ملت»، «احترام به قانون»، «توجه کردن به همه ابعاد نظام سیاسی» از جمله جمهوریت و اسلامیت و فدا نکردن یکی برای دیگری است؛ به تعبیری، رابطه صمیمی که امام(ره) با ملت خود داشتند، مهم ترین میراثی است که دولتمردان و کارگزاران امروز باید آن را مبنای رابطه تعاملی شان با مردم قرار دهند.

ترمیم شاخص های اقتصادی تخریب شده

ترمیم شاخص های اقتصادی تخریب شده

در بررسی عملکرد دولت کنونی باید گفت باوجود ورود انتقادات جدی نمی توان از انصاف خارج شد و بر اینکه دولت چه ویرانه ای را به ارث برد چشم پوشید. برای آبادی این ویرانه زمان زیادی باید صرف کرد و این در حالی است که متاسفانه منابعی که در اختیار دولت های نهم و دهم بوده در اختیار دولت های یازدهم و دوازدهم نبوده است.

دام درونگرایی

در شرایط تحریم، سیاست ها را باید به چه سمتی برد؟

دام درونگرایی

اقتصاد ایران مدت هاست در معرض انواعی از تحریم ها قرار داشته است که شدیدترین و فراگیرترین آنها در ابتدای دهه 1390 اتفاق افتاد.

1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10بعدی