web
stats
لیست مطالب

پرچمدار شورش علیه سرمایه داری

سمیر امین اقتصاددان نامدار مصری - فرانسوی در 87 سالگی درگذشت

پرچمدار شورش علیه سرمایه داری

سمیر امین، اقتصاددان نامدار، سال 1931 در قاهره به دنیا آمد؛ هشتاد و هفت سال زیست و پریروز 21 مردادماه (دوازدهم آگوست) هم از دنیا رفت. مخاطب ایرانی بواسطه ترجمه آثار شاخص او از سوی ناصر زرافشان با سمیر امین آشناست. از حسین راغفر اقتصاددا ن و استاد دانشگاه خواستیم تا به تبیین ویژگی های نظری و دیدگاه های اقتصادی این چهره مهم نقد سرمایه داری بپردازد.

با اعمال مجازات های شدید نمی توان با مفاسد اقتصادی برخورد کرد

با اعمال مجازات های شدید نمی توان با مفاسد اقتصادی برخورد کرد

در شرایط کنونی کشور، برخورد با مفسد اقتصادی، اخلالگران نظام اقتصادی و همچنین کسانی که موجب برهم ریختن نظم بازار می شوند نه تنها ایرادی ندارد بلکه مورد استقبال افکار عمومی نیز قرار خواهد گرفت.

بزرگ ترین دریاچه جهان «هشتگ» شد

جزییات گفت وگوهای مجازی و غیرمجازی مقامات سیاسی درباره کنوانسیون رژیم حقوقی خزر

بزرگ ترین دریاچه جهان «هشتگ» شد

«با چشم باز از اصل ۷۸ قانون اساسی صیانت می کنیم: «تغییر درخطوط مرزی ممنوع است؛ مگر اصلاحات جزئی، با رعایت مصالح کشور، به شرط آنکه یک طرفه نباشد، به استقلال و تمامیت ارضی کشور لطمه نزند و به تصویب چهارپنجم کل نمایندگان مجلس برسد».

نقدینگی هرثانیه 8/6 میلیون تومان بیشتر می شود

بررسی راه های مهار 1582 هزار میلیارد تومانی نقدینگی در گفت وگوی «ایران» با کارشناسان

نقدینگی هرثانیه 8/6 میلیون تومان بیشتر می شود

هم اکنون نحوه مهار نقدینگی به یکی از معضلات تبدیل شده است. اگر نقدینگی درون بانک ها آرام بگیرد و پارک شود با نرخ سودی که به آن تعلق می گیرد خود باعث رشد شدید نقدینگی می شود و درصورتی که این نقدینگی از بانک ها خارج شود آثار زیانبار دیگری که برهم خوردن سامان سایر بازارهاست به دنبال خواهد داشت. در واقع با راه حل های متعارف نمی توان این معضل را حل کرد.

خرما یادتان نرود

خرما یادتان نرود

انفعال در برخورد با فساد اقتصادی، این پدیده را آن قدر عادی کرده است که حتی در مذاکرات مجلس شورا هم قبح آن ریخته است.

آغاز عزم حاکمیتی برای حراست از حافظه اداری کشور

آغاز عزم حاکمیتی برای حراست از حافظه اداری کشور

سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران به عنوان مرجع اصلی صیانت از حافظه اداری کشور در سال های اخیر کوشیده است گام هایی مبنایی در طراحی برنامه ای کلان برای مدیریت اسناد الکترونیک بردارد و از سال 1391، تدوین دستورالعمل ها و استانداردهای یکپارچه برای استفاده از فراداده های الکترونیک در کشور را آغاز کرده است

این همه مدارا با دعوت کننده به براندازی!

این همه مدارا با دعوت کننده به براندازی!

بیشتر از اینکه از رفتار و سخنان چند روز اخیر محمود احمدی‎نژاد تعجب کنم، تعجبم از صبر و بردباری نظام و حاکمیت در برابر حرکات ایشان است. واقعاً نمی‎دانم که چرا باید تا این حد با ایشان مدارا شود و آنچنان میدان مانوری برایش مهیا شود تا چنین حرف‎هایی را نسبت به اصل نظام، جامعه و دولت مطرح کند.

دعوت به تنش

دعوت به تنش

برای تحلیل رفتار آقای احمدی‎نژاد، نباید در یک مقطع خاص متوقف شد بلکه باید این رفتار را از زمان حضور او در قدرت بررسی کرد.

روحانی مقصر است یا مردم؟

از حرف های رییس جمهور تا انتظارات جامعه

روحانی مقصر است یا مردم؟

«محبوبیت من چیز مهمی نیست، مهم این است که خدمتگزار مردم باشیم.» مخلص کلام روحانی بود. دلیلی برای سکوت آگاهانه ای که این روزها در پیش گرفته است. دوشنبه شب بالاخره حسن روحانی در قاب تلویزیون حاضر شد. آخرین تصویر از او اردیبهشت گذشته و پس از خروج امریکا از برجام در صداوسیما به ثبت رسید؛ درست پس از ترک برجام از سوی ترامپ که روحانی بسته پیشنهادی دولت را با حضور جمعی از همراهانش قرائت کرد. از آن زمان به بعد با وجود همه التهابات و تنش های اقتصادی و معیشتی، روحانی هر بار آمدنش به ساختمان شیشه ای جام جم را به تعویق انداخت که به گفته خودش به دلیل آماده شدن بسته ارزی بود تا بالاخره دوشنبه شب روبه روی مرتضی حیدری نشست و از همه چیز گفت. از ارز تا امریکا؛ از مذاکره تا تحریم. کسی از حرف های روحانی به وجد نیامد. در حالی که آنچه روحانی برای ارایه آماده کرده بود مطابق با مهم ترین اتفاقات و درگیری های روز و شب مردم بود؛ تحریم، ارز، امریکا و البته محبوبیت از دست رفته و مغضوبیت در فضای مجازی. مردم اما توقعی دیگر داشتند. آنها احتمالا گفت وگویی صریح تر و بی پرده می خواستند و توقع داشتند دوشنبه شب کیفیت حرف هایی که از زبان روحانی می شنوند، متفاوت باشد. آنها می خواستند روحانی از دست های پشت پرده ای بگوید که امروز «ارز» را به «عرض» دولت تبدیل کرده، ناگفته هایی از رانت و فساد گذشته و اینکه چرا در مقابل

به نام صلح به کام تحریم

دونالد ترامپ جنگ با متحدان امریکا را کلید زد

به نام صلح به کام تحریم

«تحریم های ایران رسما اعمال شد. این تحریم ها شدیدترین تحریم هایی است که اعمال شده و تازه در ماه نوامبر باز هم تشدید خواهد شد. هر کس با ایران معامله کند، با امریکا معامله نخواهد کرد. من به دنبال صلح جهانی هستم و کوتاه نمی آیم.»

خبرنگاری؛ نقش و کارکرد ها در جهان معاصر و ایران

خبرنگاری؛ نقش و کارکرد ها در جهان معاصر و ایران

ساحت خبر و خبرنگاری پیوسته در جریانات و تحولات کشور ها و افکار عمومی جهانی تاثیرگذار بوده و از قابلیت های بیشماری در تعیین مسیر تحولات برخوردار است، از این رو خبرنگاری نه تنها یک شغل که یک رسالت انسانی و اجتماعی بزرگ است.

سه نکته از یک گفت وگو

سه نکته از یک گفت وگو

بالاخره گفت وگوی تلویزیونی آقای روحانی هر چند با تأخیر، ولی انجام شد. علت تأخیر نیز تا حدی روشن است. برای گفت وگو با مردم می بایست برنامه ای عملی و قابل اجرا برای شرایط کنونی تهیه و نهایی و ارائه می شد که انجام شد و نخستین آثار این برنامه در کاهش التهاب و حتی قیمت بازار ارز و سکه بود. ولی نکته مهم این است که انتظارات از سخنان آقای رئیس جمهوری بسیار متفاوت بود و در واقع هر کسی از ظن و گمان خود یار این سخنرانی شده بود و به همین دلیل نیز دور از انتظار نبود که ارزیابی ها از این سخنان نیز تا حدی متفاوت باشد که بود.

استقبال بازارها از بسته ارزی

بورس پرش کرد؛ دلار و سکه نزولی شدند

استقبال بازارها از بسته ارزی

اقبال سهامداران عموما در نمادهای صادرات محور قابل رصد بود و همین امر باعث شد تا ارزش معاملات خُرد به رقم بی سابقه بیش از ۱۳۰۰ میلیارد تومان برسد. در بازار ارز اما، با وجود تلاش های بسیاری که سفته بازان برای حفظ سطح ۱۰ هزار تومانی انجام دادند، نرخ ها با بیش از ۵۰۰ تومان کاهش مواجه شدند. قیمت سکه نیز در مسیری کاهشی سطوح کمتر از سه میلیون و چهارصد هزار تومان را نیز تجربه کرد.

سیاست مردم محور

سیاست مردم محور

رئیس جمهوری اسبق ایران در دیداری که دو روز پیش برگزار شده، 15 شرط را برای برون رفت کشور از شرایط فعلی مطرح کرده است. هر چند طبقه بندی و تفکیک مطالب ایشان خوب و درست انجام شده بود اما همه این رئوس را می شود تنها در یک سرفصل تجمیع کرد و آن هم رفع گسست میان مردم و حاکمیت از طریق تقویت سیاست مردم محور است.

عقبگرد قیمت ها با بسته جدید ارزی

صاحبنظران اقتصادی در گفت و گو با «ایران»آثار سیاست های جدید بانک مرکزی را ارزیابی کردند

عقبگرد قیمت ها با بسته جدید ارزی

دیروز در بازار ارز و طلای تهران حال و هوای متفاوتی حاکم بود. دیگر خبری از شایعات افزایش نرخ دلار به بالای 20 هزار تومان نبود؛ دراین روز برخی از موج کاهشی قیمت ها که بازارهای ارز و طلا را دربرگرفته بود خوشحال بودند و برخی دیگر نگران ارز و سکه ای بودند که در اوج حباب و با نرخ های بالا خریده بودند.

چراغ قوه خاموش قوای سه گانه

چرا در موقعیت کنونی رسانه های ایرانی ابزار مبارزه با فساد را در دست ندارند؟

چراغ قوه خاموش قوای سه گانه

می گویند روزنامه نگاری بیش از اینکه کسب و کار باشد یک ضرورت اجتماعی است. روزنامه نگارهای واقعی هم کسانی هستند که حس مسوولیت اجتماعی در آنان بسیار قوی است.

حاکمیت قانون مهم تر از تدوین قانون

چرا قوانین مبارزه با فساد در ایران به نتیجه نمی رسند؟

حاکمیت قانون مهم تر از تدوین قانون

مرکز بررسی های استراتژیک ریاست جمهوری پیش نویس لایحه ای با عنوان «شفافیت» را منتشر کرده که می توان آن را به عنوان پاسخ دولت به تقاضای فزاینده اجتماعی برای مقابله با فساد در فضای عمومی این روزهای کشور در نظر گرفت.

راهکارهایی برای عبور از بحران

راهکارهایی برای عبور از بحران

گفته می شود مردم دیگر از اصلاحات و خاتمی عبور کرده اند. این سخن تا حدی درست است و اصلاح طلبان در جامعه ریزش رأی داشته اند.

فرصت طلایی روشنگری

فرصت طلایی روشنگری

بدون تردید پشت سر سؤال از رئیس جمهوری، یک جریان و تشکیلات سیاسی قرار دارد. حتی می توان فرآیند این سؤال را به آغاز اعتراض های دی ماه در شهر مشهد تشبیه کرد. به این معنی که ابتدای شکل گیری اعتراض در مشهد، برخی می پنداشتند که این اعتراض ها تنها در همان شهر باقی می ماند و از این رو می تواند هزینه زایدی را به دولت تحمیل کند و آن را تحت فشار قرار دهد.

اشباح برجام؛ تا به کجا ایدئولوژی!

اشباح برجام؛ تا به کجا ایدئولوژی!

وقتی میگوییم باید واقع بین بود، در اینجاست که باید بپذیریم که شرایط داخلی و خارجی کشور چگونه است و باید با توجه به این شرایط برنامه ریزی کرد. این خوانش از برجام زمانی شکل می گیرد که ما نیز بسان دریدا با متنی که روبرو هستیم چیزهایی را تزریق می کنیم.

1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10بعدی

تازه ترين مطالب