web
stats
لیست مطالب

احمدی نژادی ها جریان سوم اند؟

«شرق» جایگاه جناح های سیاسی کشور را بررسی می کند

احمدی نژادی ها جریان سوم اند؟

خودشان را هم جریان سوم می دانند و هم نمی دانند. رئیسشان قائل به جریان سوم بودن نیست، اما حامیانش چرا. ناظران بیرونی هم با شک و شبهه به آن نگاه می کنند. شاید یک علت آن فقر فکری تئوریک و گفتمانی آن و سیال بودن بدنه اجتماعی حامیانشان باشد و علت دوم اینکه بقایش به شدت زیر سؤال است. نخستین بار سال 90 امیر محبیان، تحلیلگر سیاسی اصولگرا، با اشاره به دو جریان موجود هوادار احمدی نژاد، پیش بینی کرد جریان سوم انتخاباتی دیگری از دل دولت برخواهد آمد. او گفته بود: جریانی مرتبط با آقای احمدی نژاد در حال بروز است که نه تنها در دل جریان اصولگرا تعریف می شود، بلکه نظرات خاص خود را دارد.

برآورد تخریب جنگ تجاری

از سوی دو نهاد بین المللی انجام شد

برآورد تخریب جنگ تجاری

«سازمان ملل متحد» و «سازمان همکاری های اقتصادی و توسعه» در دو گزارش جداگانه اما همزمان، تخریب جنگ تجاری را برآورد کردند. گزارش ها نشان می دهد تنش های تجاری و تشدید نااطمینانی ها، چشم انداز رشد اقتصادی را تضعیف کرده است. سازمان ملل پیش بینی کرده رشد اقتصادی جهان به ۷/ ۲ درصد در سال ۲۰۱۹ کاهش یابد. براساس گزارش سازمان همکاری های اقتصادی و توسعه نیز، کندی جریان تجارت منجر به محدودیت رشد و در نهایت ضعف اقتصاد جهان می شود؛ این سازمان اما انتظار دارد اقتصاد جهان امسال با نرخ ۲/ ۳ درصد رشد کند.

ترامپ و تبلیغات خصمانه علیه ایران

ترامپ و تبلیغات خصمانه علیه ایران

با روی کارآمدن ترامپ، تبلیغات خصمانه علیه ایران از سوی رژیم ایالات متحده آمریکا و رسانه های وابسته به آن شدت گرفت. هیاهوهای توییتری روزهای اخیر، اعزام ناو جنگی، تبلیغات پرسروصدای فاکس نیوزی و رجزخوانی های عناصر وابسته منطقه ای و صهیونیستی بخشی از تبلیغات خصمانه علیه ایران به شمار می آید.

زنگ ها در« نطنز» به صدا درآمد

گزارش خبرنگار اعزامی «اعتماد» از مجتمع غنی سازی شهید احمدی روشن

زنگ ها در« نطنز» به صدا درآمد

دوباره استان اصفهان، نطنز، مجتمع تاسیسات غنی سازی شهید احمدی روشن. نخستین بار در شهریور ماه 1396 به همت سازمان انرژی اتمی در قالب تیم خبرنگاری از مجتمع تاسیسات غنی ‍ سازی نطنز بازدید کردم. دو بازدید در کمتر از دو سال با دو هدف متفاوت.

دربار سعودی به دنبال آتش افروزی در خاورمیانه

دربار سعودی به دنبال آتش افروزی در خاورمیانه

برخی تحلیلگران و رسانه ها عقیده دارند هدف پادشاهی عربستان سعودی از برگزاری دو نشست اضطراری در مکه دامن زدن به موج ایران هراسی و انحراف افکار عمومی جهان از پیامد سیاست های فاجعه بار ائتلاف نظامی در یمن است.

عبدی علیه هاشمی

بررسی چرایی ادعای اخیر یک فعال سیاسی درباره خاطرات آیت الله هاشمی

عبدی علیه هاشمی

عباس عبدی در بخشی از گفت وگوی اخیر خود با اندیشه پویا، گفته است خاطرات هاشمی رفسنجانی چندان قابل اعتنا نیست. او که بخشی هایی از گفت وگوی خود را در کانال شخصی اش نیز بازنشر کرده است، هاشمی را متهم کرده که روایاتش بی طرفانه نیست و آنچه را به نفع خود بوده، آورده است: «شخصا کم تر به خاطرات ایشان ارجاع می دهم، مگر آنجا که در مورد خودشان شبیه اقرار است ولی درمورد اظهارات ایشان نسبت به دیگران، شک دارم که روایت دقیق و بی طرفانه ای ثبت شده باشد. می توان گفت که این خاطرات با سوگیری حتی ناخواسته به نفع خودشان نوشته شده است».

بازی دوگانه کاخ سفید در برابر ایران

«ابتکار» راهبردهای جنگ اقتصادی و جنگ نظامی آمریکا و همزمانی آن با تحرکات مشکوک در منطقه را بررسی می کند

بازی دوگانه کاخ سفید در برابر ایران

بنا بر اعلام منابع خبری و تایید نیروهای امنیتی عراق، شامگاه یکشنبه یک موشک کاتیوشا به نزدیکی های سفارت آمریکا در منطقه سبز بغداد اصابت کرد. به گفته منابع خبری پس از این حادثه که کشته یا زخمی در بر نداشته است، یک پرتاب گر موشک در منطقه صنعتی بغداد پیدا شد و بلافاصله نیروهای امنیتی عراق به منظور بررسی جزئیات، این منطقه را مورد محاصره قرار دادند.

رد پای دلارهای گم شده در جیب صادرکنندگان کاغذی

رد پای دلارهای گم شده در جیب صادرکنندگان کاغذی

وضعیت حاکم بر تجارت خارجی و بازار ارز سبب ایجاد صادرکنندگانی شده که اگر رانتی به دست بیاورند و کالایی را صادر کنند، ارز حاصل از آن را برنمی گردانند. این در حالی است که صادرکنندگان ریشه دار به طور قطع ارز را به چرخه برمی گردانند چرا که خودشان برای واردات مواد اولیه به این ارز نیاز دارند.

ما و بازی دموکرات‎های آمریکا

ما و بازی دموکرات‎های آمریکا

هنگامی که مذاکرات 1+5 با ایران جریان داشت، موضع حزب جمهوری خواه آمریکا این بود که مذاکره با تهران باید علاوه بر مسئله هسته ای، موضوعات دیگری مانند تروریسم، سلاح های کشتار جمعی و اسرائیل را هم دربر بگیرد، اما اصرار طرف ایرانی بر ضرورت محدود بودن مذاکرات به موضوع هسته ای و پذیرش آن ازسوی اوباما، رئیس جمهوری وقت آمریکا، موجب شد نظر جمهوری خواهان راه به جایی نبرد و سرانجام برجام به عنوان توافق هسته ای پنج کشور عضو دائمی شورای امنیت سازمان ملل، به علاوه آلمان با ایران موجودیت یابد.

چرا عراقی ها از تنش میان ایران و آمریکا نگرانند؟

جایگاه ویژه ایران در عراق

چرا عراقی ها از تنش میان ایران و آمریکا نگرانند؟

عراقی ها خیلی خوب می دانند تشدید تنش میان ایران و امریکا به سود هیچ کس نیست. و این را هم بهتر از هر کسی می دانند که درصورتی که اتفاقی پیش بینی نشده روی دهد و اصطکاک میان تهران و واشنگتن بیش از پیش افزایش یابد، عراق یکی از مهمترین کشورهایی است که از این برخورد به شدت متضرر خواهد شد و چه بسا این ضرر بیش از دیگر کشورها باشد. چرا؟

سخت ترین مرحله سیل

سخت ترین مرحله سیل

باید از نیروهای داوطلب که هنوز هم در منطقه هستند، نه تنها قدردانی کرد، بلکه از ایده های آنان و مشارکت داوطلبانه آنان نهایت بهره برداری را کرد. ماندگاری کیفیت موفقیت دولت و سایر نهادهای حکومت در کنترل مرحله اول بحران سیل، در گرو موفقیت آنان در این مرحله سخت تر است.

«ایران»، عامل ایجاد شکاف در کاخ سفید

«ایران»، عامل ایجاد شکاف در کاخ سفید

در روزهای اخیر تشدید اختلافات بین ایران و آمریکا، شکاف در کاخ سفید را نمایان ساخته است؛ اختلافاتی بین «دونالد ترامپ» رئیس جمهوری این کشور با وزیر امور خارجه و مشاور امنیت ملی خود که پیشتر به دلیل شرایط عادی به بیرون درز نکرده بود.

از بازار متشکل ارزی چه انتظاراتی باید داشت؟

از بازار متشکل ارزی چه انتظاراتی باید داشت؟

نباید انتظار داشت که بازار متشکل از آغاز به کار خود شروع به کاهش قیمت ها و تقویت پول ملی کند زیرا مشکلاتی که ریال را تضعیف کرد بسیار پیچیده بودند و با یک تصمیم، فضا دستخوش تغییرات جدی نخواهد شد.

امیدواریم بدتر از پیش نشود

امیدواریم بدتر از پیش نشود

تردیدی نیست که عدم دسترسی به وکیل در مواردی می تواند به کشف جرم کمک کند ولی در موارد بیشتری سبب تضییع حقوق متهم می شود و از آن مهم تر اینکه کلیت اعتبار احکام را مخدوش می کند.

قاچاق پوشاک و سویه های اجتماعی و فرهنگی آن

قاچاق پوشاک و سویه های اجتماعی و فرهنگی آن

قاچاق پوشاک یکی از معضلاتی است که نیازمند چاره اندیشی است، اما به نظر می رسد پیوند عمیق آن با میزان توانمندی داخلی و نیز با سلیقه و سبک زندگی مردم هرگونه سیاست کنترلی و نظارتی را با چالش مواجه ساخته است.

خودرو ارزان نمی شود؟

سودای تصاحب بازار از سوی برندهای خارجی؛

خودرو ارزان نمی شود؟

این گزارش تحلیلی برای چرایی گرانی های اخیر نیست، بلکه دال بر پرسشی است که همواره ذهن خریداران خودرو در ایران را مشغول کرده است؛ اینکه با وجود رقابت شدید در بازارهای جهانی و بهای به نسبت ارزان خودروهای باکیفیت خارجی حتی در کشورهای همسایه ایران، چرا خودرو در ایران گران و بی کیفیت است!

ترفند از پیش طراحی شده پایان برجام

وابستگی آمریکا به انرژی خلیج فارس به پایان رسید

ترفند از پیش طراحی شده پایان برجام

تحولات سیاسی و اقتصادی و صف آرایی های نظامی اخیر، به نگرانی های وقوع جنگ بین ایران و آمریکا در هر دو کشور دامن زده است. آمریکا به بهانه مبارزه با تروریسم و کنترل قدرت ایران در منطقه، اقدام به تحریم نفتی ایران کرد که در این راستا کم وبیش همه کشورها از تحریم آمریکا تبعیت کرده اند.

همکاریِ چینی

«همدلی» سفر دیروز وزیر امورخارجه ایران به پکن را بررسی کرد

همکاریِ چینی

«محمدجواد ظریف»، وزیر امور خارجه، هفته گذشته به مسکو سفر کرد و یک سفر از پیش تعیین شده نیز به ترکمنستان داشت. او پیش از آنکه ژاپن را ترک کند، در خصوص لزوم انجام سفرهای اخیر خود به هند، ژاپن و همچنین سفر دیروزش به چین گفته بود «حتما لازم است در شرایطی که آمریکا با تلاش برای ایجاد تنش و درگیری و نقض برجام اقدام می کند ما نیز در پی آنیم تا شرکایمان مخصوصا اعضای برجام را در جریان آخرین تحولات قرار داده و مشورت های خود را با آنها ادامه دهیم».

مالیات بر ارزش افزوده یا تخطئه مدیریت شهری؟!

مالیات بر ارزش افزوده یا تخطئه مدیریت شهری؟!

طی هفته های اخیر انتشار گزارش نهایی کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی درخصوص لایحه مالیات بر ارزش افزوده در بحبوحه انتشار اخبار و حاشیه های سیاسی و اقتصادی کشور کمتر دیده شد.لایحه مالیات بر ارزش افزوده در تاریخ 1395/12/24 توسط هیأت رئیسه مجلس شورای اسلامی اعلام وصول و با صلاحدید هیأت رئیسه مجلس به کمیسیون اقتصادی به عنوان کمیسیون اصلی ارجاع شد.

ترامپ و انتظار برای تماس از تهران

ترامپ و انتظار برای تماس از تهران

برخی رسانه ها و تحلیلگران در غرب بروز اخبار متناقض از رویکرد کاخ سفید در مقابل ایران را به اهداف منفعت طلبانه «دونالد ترامپ» و نیاز وی برای مذاکره با تهران به عنوان موفقیت دیپلماتیک بزرگ مربوط می دانند.

1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10بعدی

ایران و دیوان بین المللی دادگستری

دانشگاه تبریز برگزار می کند:

ایران و دیوان بین المللی دادگستری

2 از 4

ایدئولوژی و امر خیالی از لاکان تا آلتوسر

انجمن جامعه شناسی ایران برگزار می کند:

ایدئولوژی و امر خیالی از لاکان تا آلتوسر

3 از 4

یکجانبه گرایی و حقوق بین الملل

دانشکده نفت برگزار می کند:

یکجانبه گرایی و حقوق بین الملل

4 از 4

تازه ترين مطالب