web
stats
لیست مطالب

 « اف ای تی اف» آری یا نه؟

« اف ای تی اف» آری یا نه؟

از آقای احمد توکلی تعجب کردم. چون او رئیس موسسه ای است که هدفش را شفاف سازی روندهای مالی و اقتصادی به منظور مبارزه با فساد اعلام کرده است و چند مورد افشاگری مانند املاک نجومی در کارنامه دارد که برایش سرمایه اجتماعی قابل توجهی ایجاد کرده است. او می گوید اگر درتحریم نبودیم ومردم مرفه بودند، نباید «اف ای تی اف» را می پذیرفتیم. اینجاست که آن همه شعار مبارزه با فساد و رانت، رنگ می بازد. ایشان به خوبی می داند که وضع اقتصادی مردم و معیشت آنان به شدت خراب است.

نپیوستن به FATF یعنی تنهایی در جامعه جهانی

نپیوستن به FATF یعنی تنهایی در جامعه جهانی

مهلت ایران برای پذیرش کنوانسیون FATF رو به پایان است و در این شرایط بسیاری از کارشناسان بر لزوم پیوستن به این کنوانسیون تأکید دارند؛ چراکه نپیوستن به آن تشدید تحریم های ایران را در پی خواهد داشت و بسیاری از مسئولان و کارشناسان بارها بر این موضوع تأکید کرده اند. محمود فراهانی، کارشناس بانکی و روزنامه نگار در حوزه بانکداری الکترونیک، معتقد است که نپیوستن به گروه ویژه اقدام مالی، اقتصادی پرریسک را برای ایران به ارمغان می آورد که باعث مشکلات زیادی در اقتصاد می شود.

بررسی لوایح `FATF` فراتر از تنگ نظری ها

بررسی لوایح 'FATF' فراتر از تنگ نظری ها

لوایح مرتبط 'اف ای تی اف' ( FATF ) از جمله 'پالرمو' و دیگر معاهدات بین المللی را باید در چارچوب منافع ملی و نیز اقتصاد و سیاست جهانی و بدور از هرگونه تنگ نظری حزبی و جناحی مورد قضاوت قرار داد.

اروپا در مقابل یکجانبه گرایی ترامپ

اروپا در مقابل یکجانبه گرایی ترامپ

سیاست های یکجانبه گرایانه رئیس جمهوری ایالات متحده ضمن تضعیف روابط فرا آتلانتیکی اروپا و آمریکا، رویکردهای «دونالد ترامپ» را آماج بی سابقه ترین حملات حتی از سوی متحدان قرار داده است.

بضاعت دولت همین قدر است؛ کمک کنیم

بضاعت دولت همین قدر است؛ کمک کنیم

به نظر می رسد در این موقعیت باید چارچوبی نظم دار بر اقتصاد نوشته شود و به اجرا درآید. نمایندگان می توانند مواردی که در استیضاح قید کرده بودند و اکثرا به حوزه های اقتصادی برمی گردد را عنوان کنند تا مورد استقبال جامعه هم واقع شود. در اینصورت جامعه خودش قضاوت خواهد کرد و احساس می کند نمایندگان توانسته اند راهکاری برای رفع مشکلات بیابند.باید بدانیم بضاعت دولت فعلی در همین حد است و در این موقعیت به او کمک کنیم.

پیش زمینه رقابت ایران و امریکا و درس های آن

پیش زمینه رقابت ایران و امریکا و درس های آن

ایران طی حدود 200 سال گذشته با ابرقدرت جهانی وقت کم و بیش و به درجات مختلف درگیر بوده است. دلیل اصلی چنین مواجه های را باید از یک سو در موقعیت ایران به عنوان قدرت اصلی منطقه و از سوی دیگر در تلاش ابرقدرت جهانی وقت برای مهار ایران و داشتن دست بالا در منطقه مهم خلیج فارس و خاورمیانه دانست.

تکرار دهه 20

تکرار دهه 20

در میان اخبار و گزارش های راهپیمایی باشکوه 22 بهمن و سپس بیانیه امیدبخش گام دوم و نشست مفتضح ورشو، برخی خبرهای مهم به حاشیه رفتند و کمتر مورد توجه قرار گرفتند از جمله اینها واکنش آیت الله مکارم شیرازی نسبت به برخی اقدامات تفرقه افکنانه بود.

محمد بن سلمان و رویای بی تعبیر راهبرد ائتلاف سازی منطقه ای

محمد بن سلمان و رویای بی تعبیر راهبرد ائتلاف سازی منطقه ای

به گفته برخی از تحلیلگران عرب، محمد بن سلمان ولیعهد عربستان در ائتلاف سازی های منطقه ایش هیچ طرح و برنامه واقعی را دنبال نکرده و بسیاری از کشورها به همین دلیل حاضر به شرکت در این ائتلاف ها نشده اند.

«برجام» عامل اختلاف افکن در آوردگاه مونیخ

«برجام» عامل اختلاف افکن در آوردگاه مونیخ

اعضای تروئیکای اروپا که چند روز پیش اجلاس ورشو را در مخالفت با سیاست های آمریکا بایکوت کرده بودند در پنجاه و پنجمین اجلاس امنیتی مونیخ فرصتی به دست آوردند تا ضمن تاکید بر حفظ برجام، سیاست های یکجانبه گرایانه و زیاده خواهی های کاخ سفید را به چالش بکشند.

مجادله بر سر «دروغ بزرگ»

واکنش محسن هاشمی به اظهارات محمدباقر قالیباف در صدا وسیما درباره بدهی های شهرداری؛

مجادله بر سر «دروغ بزرگ»

شهردار اسبق تهران برای چندمین بار عدد سنگین بدهی های شهرداری ورشکسته دوران مسئولیتش را در برنامه ای تلویزیونی یک طرفه تکذیب کرد و آن را «یک دروغ بزرگ» خواند و در ادامه تلویحا درباره مدیریت شهری کنونی گفت کار نمی کنند و می خواهند در قدرت بمانند و دروغ می گویند.

پرسش هایی از آقای قالیباف

پرسش هایی از آقای قالیباف

دوره 12 ساله مدیریتی آقای قالیباف در شهرداری تهران، طولانی ترین دوره شهرداری در ایران است. آن هم در کشوری که میانگین مدیریت کمتر از دو سال است. ایشان حق دارند که از دوره مدیریتی شان دفاع کنند یا در نقد دوره مدیریت کنونی پایتخت سخن بگویند و به انتقادها پاسخ بدهند. اما مقایسه دوره ای 12 ساله با یک دوره یک سال و چند ماهه خارج از انصاف است.

باز هم در حسرت عقلانیت

باز هم در حسرت عقلانیت

یک نکته در حاشیه تشییع جنازه خانم پوران شریعت رضوی موجب رنجش همه دوستان و دوستداران خانواده شریعتی و شریعت رضوی شد که بیان آن را ضروری می دانم؛ نکته ای که از نبود عقلانیت در مدیریت برخی مسائل حتی در حد برگزاری یک مراسم تشییع جنازه حکایت دارد.

کثرت احزاب اصلاح طلب، فرصت یا تهدید؟

بررسی نقش پارلمان اصلاحات در آینده سیاسی احزاب اصلاح طلب؛

کثرت احزاب اصلاح طلب، فرصت یا تهدید؟

شاید اگر اصلاحات مرامنامه مشخصی داشت، تکثر احزاب اصلاح طلب با مشکل بی محتوایی روبه رو نمی شد و تکثر احزاب می توانست در پرتو خوانش و دوری یا نزدیکی دیدگاه سران احزاب نسبت به مانیفست اصلاحات معنا پیدا کند. حال معلوم نیست که آیا مجمع عالی اصلاح طلبان بتواند چنین مانیفستی را تبیین کند یا آنکه مانند بعضی احزاب رویکرد نظری را جایز نخواهد دانست و تنها به کسب کرسی قدرت خواهد اندیشید.

تقابل قانونگذاران با ترامپ

اعلام وضعیت اضطراری در آمریکا

تقابل قانونگذاران با ترامپ

اعلام وضعیت فوق العاده ملی از سوی رئیس جمهوری آمریکا بلوای سیاسی دیگری را در ایالات متحده به راه انداخت که باعث بسیج دموکرات ها و برخی جمهوریخواهان برای مقابله با «دونالد ترامپ» شد.

اجلاس عقیم ورشو

اجلاس عقیم ورشو

اجلاس ورشو در حالی پایان یافت که به رغم اظهارات ایران ستیزانه مقامات آمریکا و رژیم صهیونیستی، اجماع سازی علیه تهران به خوبی پیش نرفت و حتی در بیانیه پایانی نیز نامی از ایران برده نشد.

آیندگان درباره تصمیم مجمع قضاوت می کنند

آیندگان درباره تصمیم مجمع قضاوت می کنند

تصمیم مجمع تشخیص مصلحت نظام در تاریخ ثبت خواهد شد و آیندگان قضاوت می کنند. سیاست کلی باید همراهی با هر اقدام در جهت کم کردن فشار روی ملت باشد. مجمع تشخیص مصلحت نظام باید فشار را از روی مردم بردارد. اگر قرار باشد نفت ما را نخرند و پول نفت را به ما ندهند، ظلم به ملت است.

مقصراصلی جنجال FATF

مقصراصلی جنجال FATF

مخالفت ها با CFT و پالرمو سیاسی است و جنبه تخصصی ندارد.این در حالی است که باید کسانی که حداقل در حوزه روابط بین الملل و حقوق بین الملل تحصیل کرده اند و شناخت از معاهدات، پیمان ها و قراردادهای بین المللی دارند در تریبون های آزاد، گفت وگو و مناظره داشته باشند و در رد یا تایید صحبت های طرف مقابل استدلال بیاورند، زیرا اینکه به صرف سیاسی شدن یا سیاسی کردن این موضوعات در مورد آنها نظر بدهیم، اقدام درستی نیست. باید توجه داشته باشیم که نظر دادن در مورد مسائلی مانند لوایح مرتبط با CFT و پالرمو در صورتی که مباحث، تخصصی نباشد، هزینه سازی برای کشور است.

مصر به سوی دوربرگردان مردمسالاری یا جاده ثبات؟

مصر به سوی دوربرگردان مردمسالاری یا جاده ثبات؟

طرح تازه اکثریت پارلمانی در مصر زمینه ساز تداوم ریاست جمهوری «عبدالفتاح السیسی» تا پانزده سال دیگر خواهد شد؛ رخدادی که طرفداران سیسی نتیجه آن را حرکت به سوی ثبات و توسعه می دانند و منتقدان می گویند مصر را به دوران پیش از انقلاب 25 ژانویه بازمی گرداند.

جامعه شناسی «راهپیمایی 22 بهمن»

جامعه شناسی «راهپیمایی 22 بهمن»

طی سال های پس از پیروزی انقلاب اسلامی مردم مسلمان ایران صحنه ای که در 22 بهمن هر سال شاهد آن هستیم را خلق می کنند. بررسی ابعاد جامعه شناختی و علمی آن می تواند زوایای مختلف این پدیده را واکاوی و تحلیل کند.

چراغ راه سیاست خارجی در «گام دوم انقلاب»

چراغ راه سیاست خارجی در «گام دوم انقلاب»

ورود جمهوری اسلامی به پنجمین دهه حیاتش با خصمانه ترین تلاش های آمریکا، صهیونیست ها و متحدان منطقه ای آنان برای عقب راندن ایران از مواضع اقتدار در منطقه غرب آسیا همراه شده است. در این شرایط بایسته هایی تازه پیش روی سیاست خارجی به چشم می آید.

1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10بعدی

هم اندیشی ملی موافقت نامه اقلیمی پاریس

دانشگاه تهران برگزار می کند:

هم اندیشی ملی موافقت نامه اقلیمی پاریس

2 از 4

نشست "تحریم های عادلانه؟!"

دانشگاه تهران برگزار می کند:

نشست "تحریم های عادلانه؟!"

3 از 4

روند تحولات سوریه و آخرین وضعیت آن

دانشگاه امام صادق (ع) برگزار می کند:

روند تحولات سوریه و آخرین وضعیت آن

4 از 4

تازه ترين مطالب