web
stats
لیست مطالب

نقطه عزیمت توسعه کجاست؟

نقطه عزیمت توسعه کجاست؟

براساس آموزه های دینی ما، افراد باید ریاضت رمضانی را پشت سر بگذارند و شب قدری را درک کنند تا به «وسع وجودی» یعنی به شکفتگی (فطر) برسند. اکنون برای آ نکه جامعه ای به نقطه شکفتگی خویش (توسعه) برسد از کجا باید آغاز کند؟ یعنی «عید فطر اجتماعی» یا همان «نقطه عزیمت توسعه» کجاست؟ در حکومت است یا در جامعه؟

دیپلماسی «اون»

آیا جنگ اقتصادی جایگزین جنگ نظامی شده است؟

دیپلماسی «اون»

درصورت موفقیت مذاکرات، کره شمالی مسیر گذار از گذشته را طی کرده، وارد جامعه جهانی خواهد شد و شرایط معیشتی مردم، حکومت حاکمیت فعلی پیونگ یانگ را تضمین خواهد کرد.

دیپلماسی علیه تهدید اقتصاد ایران

دیپلماسی علیه تهدید اقتصاد ایران

سخنان رئیس جمهور در جمع اصحاب رسانه در آخرین روزهای ماه رمضان با نقدهایی روبه رو شد. خلاصه حرف دکتر روحانی این بود که شوک های اقتصادی چند ماه اخیر ناشی از واقعیات اقتصادی کشور نیست، بلکه ریشه در جنگ روانی خارج از ایران دارد.

گذار به واقع گرایی

اردوغان امروز با اردوغان دیروز تفاوت دارد؛

گذار به واقع گرایی

باقی ماندن اردوغان درسمت ریاست جمهوری ترکیه، درمقایسه با کنار رفتن وی از این سمت، تفاوت های زیادی درعرصه های راهبردی دارد و شکست احتمالی وی در انتخابات آینده می تواند تغییرات قابل ملاحظه ای را در روند اداره داخلی وهمچنین سیاست خارجی ترکیه ایجاد کند.

ریشه های رکوردشکنی بورس

ریشه های رکوردشکنی بورس

تلاش بورس ها در تسریع مجوزهای افزایش سرمایه و پذیرش شرکت ها منجر به افزایش ارزش پایه بازار سرمایه همزمان با افزایش صورت کسر می گردد و باعث می شود تمامی منابع ورودی صرفاً صرف افزایش بیش از حد قیمت ها نشود.

مذاکره در فضای بی اعتمادی

واشنگتن و پیونگ یانگ مسیری طولانی در پیش دارند

مذاکره در فضای بی اعتمادی

در شرایطی که دیدار تاریخی رهبران کره شمالی و ایالات متحده آمریکا سرانجام در سنگاپور انجام شد، اما گمان هزنیه ای زیادی درباره نتایج و دستاوردهای این دیدار وجود دارد.

اقتصاد، قانون و دستور

تبعات اقتصادی بی اعتبار شدن قانون چیست؟

اقتصاد، قانون و دستور

اعتماد آخرین سنگر است و بایستی تا آخرین لحظه مورد حفاظت قرار گیرد، زیرا بدون اعتماد حکومتی وجود ندارد. اگرچه حکمرانی در خاورمیانه سال 2018 میلادی، با چین قبل از میلاد تفاوت های اساسی دارد، به نظر نمی رسد استراتژی دولتمردان ایرانی در حراج اعتماد عمومی برای دستیابی به اهداف بخشی کوتاه مدت، چندان عاقلانه باشد.

دموکراسی مستقیم، ولی ناقص!

دموکراسی مستقیم، ولی ناقص!

یکی از عللی که برای مخالفت برخی افراد با FATF بیان می شود کوشش برای تنگ کردن حلقه محاصره تحریم ها و مشروع کردن تحریم های امریکاست. تا بلکه نیروهای فاسدی که از طریق دور زدن تحریم ها به ثروت های کلان رسیدند دوباره وارد میدان شوند.

شش در مقابل یک؟!

فرصتی که برای ایران فراهم شده است

شش در مقابل یک؟!

این ایران است که باید تصمیم بگیرد می خواهد با همپیمانان منطقه ای آمریکا رو در رو باشد و در دو جبهه بجنگد و یا سنگهایش را با آمریکا وا بکند و به سمت موضعی انتقادی اما همراه با ایجاد گفتمانی استراتژیک حرکت کند؟!

تضمین امنیت تجمعات

تضمین امنیت تجمعات

دولت برای یکایک شهروندان، حق اعتراض را به رسمیت شناخت. البته در قانون اساسی هم به موضوع تعیین مکان برای اعتراضات اشاره شده است، به طوری که در قانون، گفته شده باید مکانی برای اعتراضات مردمی تعیین شود اما پرسش این است که چرا تاکنون تعیین این مکان ها، به تأخیر افتاده است؟

تهدید نیم میلیونی

ارزیابی تاثیرتحریم های آمریکا بر صادرات نفت ایران و بازار جهانی نفت

تهدید نیم میلیونی

تحریم نفت ایران از سوی آمریکا، با فرض اینکه به صورت تدریجی صورت گیرد و حداکثر یک میلیون بشکه از نفت ایران را تا پایان 2019 از بازار خارج کند، تنها در صورتی که اوپک و غیراوپک تصمیم خود را به کاهش تولید ادامه دهند، می تواند بر بازار نفت تاثیر قابل توجهی بگذارد.

بازی عجیب کرملین در ۳ محور دیپلماسی

خاورمیانه؛ زنگ ها برای که به صدا درآمده!؟

بازی عجیب کرملین در ۳ محور دیپلماسی

آقای پوتین قبل از آغاز تورنمنت شطرنج اروپا، فعلاً در دور اول کنار ۳ میز «خاورمیانه عربی، مدیترانه شرقی و خلیج فارس» بازی های هم زمان بسیار حساسی را شروع کرده است.

تحلیلی درباره عوامل زمینه ساز کولبری و راه حل آن

بیش از این چاره ای نیندیشید؛

تحلیلی درباره عوامل زمینه ساز کولبری و راه حل آن

خواندن و نوشتن راجع به مقوله کولبری و قاچاق خرد کار آسانی نیست. بضاعت آدمی محدود است؛ مصائب برخی از هموطنان که برای تامین نیازهای اولیه زندگی بهترین سال های جوانی یا واپسین سال های پیری را با کمر خمیده زیر بار در سرمای کوهستان سپری می کنند جوهر را به هر قلمی می خشکاند.

معامله بر سر برجام در جنگ تجاری

معامله بر سر برجام در جنگ تجاری

جنگ تجاری آمریکا فقط با اروپا نیست، بلکه با هر کشور و منطقه ای که تراز تجاری به ضرر واشنگتن باشد، این جنگ آغاز شده است. آمریکا در مراودات دوسویه با اروپا، دچار کسری تراز تجاری حدودا 120 میلیارد دلاری است و در برابر چین نیز کسری تراز تجاری سنگین تری را متحمل شده است.

جنگ اقتصادی ترامپ با حربه «تعرفه»

جنگ اقتصادی ترامپ با حربه «تعرفه»

اتحادیه اروپایی نیز از طرح های اقتصادی ترامپ زیان خواهد دید چرا که شرکت های بزرگ فرانسوی و آلمانی در کنار شرکت های هلندی عملاً با طرح های تعرفه ای امریکا صنایع تولید و مونتاژی را که در امریکا فعالیت دارند در خطر می بینند.

دیپلماسی یا درگیری؟

دیپلماسی یا درگیری؟

ایران روزهای حساسی را سپری می کند؛ گویی برخی از بیگانگان بیشتر از خودمان به این وضع خطیر می اندیشند. آمریکای ترامپ پس از یک سال زمینه چینی و تهدید، همراه با تبلیغاتی عربی-اسرائیلی، حمله اصلی را از سمت برجام آغاز کرده است.

سدی در برابر یکجانبه گرایی

سدی در برابر یکجانبه گرایی

لغو عضویت آمریکا از قرارداد مشارکت فرااقیانوس آرام، قطع بودجه یونسکو، خروج از معاهده آب و هوایی پاریس، تهدید خروج از نفتا، خروج از برجام، انتقال سفارت آمریکا به بیت المقدس و در یک کلام اتخاذ رویکرد یکجانبه گرایی در معنای تامین منافع آمریکای منهای جهان جملگی مصداق این ادعاست.

سه انتخاب بدون ائتلاف

سه انتخاب بدون ائتلاف

امروز که از راه برسد، مجلس دهم سومین رئیس و دیگر اعضای هیأت رئیسه مجلس را خواهد شناخت؛ یک هفته ای هست که اظهارنظر ها درباره انتخابات هیأت رئیسه مجلس اوج گرفته و هر سه فراکسیون سیاسی مجلس هر کدام در این چند روز در تکاپوی معرفی گزینه هایشان برای هیأت رئیسه مجلس بوده اند.

باور به قدرت دیپلماسی

تحلیلی درباره دیپلماسی ایرانی پس از خروج آمریکا از برجام؛

باور به قدرت دیپلماسی

با خروج آمریکا از برجام به عنوان نمود یک موافقت نامه بین المللی که محصول بیش از یک دهه دیپلماسی فشرده میان کشورهای غربی و ایران بود این موافقت نامه دچار تغییرات شگرفی خواهد شد.

واکاوی تصمیم ماندن در برجام

واکاوی تصمیم ماندن در برجام

هرچند قریب به دو هفته است که آمریکا خروجش از برجام را اعلام کرده اما هنوز صحبت‎های زیادی درباره نحوه مواجهه ایران با این موضوع مطرح می شود که بد نیست در این باره نکاتی را یادآور شویم.

1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10بعدی