web
stats
لیست مطالب

گزینه  های ترکیه در برابر آمریکا

گزینه های ترکیه در برابر آمریکا

ترکیه می تواند در این دوران و به ویژه در مقطع زمامداری اردوغان، از استقلال سیاسی بیشتری برخوردار باشد اما قطع رابطه با آمریکا و پیوستن همیشگی به سمت چین، روسیه و ایران، با شرایط کلی ترکیه منطبق نیست.

آرامش نسبی بازار ارز و سهام

آرامش نسبی بازار ارز و سهام

پس از یک شروع هفته نسبتا نوسانی، دیروز فضای آرام تری در بازارهای داخلی شکل گرفت. بورس تهران با نزدیک شدن برخی سهم های بزرگ به کف های قیمتی با افزایش ۸۸۸ واحدی شاخص مواجه شد. سکه نیز در یک روز کاهشی، کانال سه میلیون و هشتصد هزار تومانی را واگذار کرد.

 نقشه را نگاه کنید

نقشه را نگاه کنید

برخی می گویند سهم ایران از دریای خزر ٥٠ درصد است؛ این عزیزان در ابتدا باید نقشه دریای خزر را مقابل خود قرار داده و این نقشه را دو قسمت کنند، در این صورت جمهوری آذربایجان و ترکمنستان حق استفاده از آب را ندارند زیرا مرزشان در خشکی تمام می شود، آیا این تقسیم بندی درست است؟ مگر ما می توانیم به آذربایجان و ترکمنستان بگوییم حق استفاده از آب را ندارید؟

افق روشن پیش روی FATF

افق روشن پیش روی FATF

در جلسه سران قوا مباحثی در این رابطه مطرح شده و پیشنهادهایی خدمت مقام معظم رهبری ارسال شده و باید ببینیم در ادامه چه اتفاقی خواهد افتاد. آنچه مشخص است، افقی روشن پیش روی این لوایح چهارگانه و به طور کلی خروج از فهرست سیاه FATF قرار دارد.

رفتار فرقه ای احمدی نژاد

رفتار فرقه ای احمدی نژاد

جریان آقای احمدی نژاد از ابتدا فرقه ای با اعتقادات انحرافی بود که با نهایت فرصت طلبی کشور را اداره می کرد. عدم تمکین به قانون از ویژگی های مهم این طیف است که در آن دوران با پشت پا زدن به سند چشم انداز بیست ساله و بودجه سالانه و قوانین کشور بروز و ظهور پیدا می کرد.

مقصد بعدی بورس تهران

مقصد بعدی بورس تهران

شاخص سهام هفته گذشته نیز با رشد ۶ درصدی همراه شد و بازدهی خود را از ابتدای سال به بیش از ۳۶ درصد رساند. در یک برآورد کلی می توان اوضاع فعلی را با سال ۹۱ شبیه سازی کرد؛ جایی که جهش سه برابری نرخ دلار با اجرای گسترده تحریم ها علیه کشورمان همزمان شد.

چرا چوب بی تدبیری های اقتصادی را دولت تدبیر و امید باید بخورد؟!

به بهانه سوال از رییس جمهور

چرا چوب بی تدبیری های اقتصادی را دولت تدبیر و امید باید بخورد؟!

دهم مرداد ماه طرح سوال از رئیس جمهور که به امضای 80 نماینده مجلس رسیده بود، اعلام وصول شد، براساس قوانین، رئیس جمهور می بایست ظرف یک ماه با حضور درخانه ملت، در 5 محور مطرح شده از سوی سوال کنندگان به بهارستان نشینان این دوره مجلس، پاسخ دهد.

سوال اقتصادی با انگیزه جناحی

سوال اقتصادی با انگیزه جناحی

سوال نمایندگان از رییس جمهوری این روزها با واکنش های زیادی روبه رو شده و بسیاری از مخالفان طرح سوال، این اقدام را تسویه حساب سیاسی، بازی کردن در زمین دشمن و عاملی برای تخریب رییس جمهوری عنوان می کنند.

معترضان را ببینیم

معترضان را ببینیم

از دی ماه گذشته تاکنون شاهد اعتراضاتی در کشور هستیم که طرح پارادایم اعتراض تا همبستگی را ضروری می کند. باید مشخص شود که این مسیر و اعتراضات به کجا ختم می شود. متاسفانه رویکردمان در مقابل اعتراضات در سنوات گذشته به رسمیت نشناختن آن بوده است؛ همگی می دانیم که مردم نسبت به وضعیت معیشتی، سیاسی، فرهنگی و اقتصادی اعتراض دارند.

راهکارهایی که بیان آرزو هم هست

پاسخ به پرسش های بنیادی

راهکارهایی که بیان آرزو هم هست

روز گذشته از سوی جمعی از فعالان سیاسی کشور بیانیه ای منتشر شد که تحلیلی مشفقانه در حوزه اقتصاد، سیاست داخلی و سیاست خارجی کشور است. بدیهی است اینکه جمعی از فعالان سیاسی که سال ها از مسائل اجرایی و اداری کشور فاصله داشتند و از دور ناظر دلسوز مشکلات بوده اند، برنامه اجرایی و راهکار مشخص ارایه کنند، انتظاری دور از ذهن است.

به دنبال کدام دشمن؟

به دنبال کدام دشمن؟

آب موجودی لطیف و حرف گوش کن است، به راحتی تسلیم می شود و هرجا بخواهند برود، می رود و در داخل هر ظرفی خود را شبیه آن می کند. می گویند با صدای موسیقی آرایش مولکول های آن تغییر می یابد.

مسأله امروز ما حس نارضایتی است

مسأله امروز ما حس نارضایتی است

وضعیت بحرانی امروز، ریشه در خود ساختار سیاسی ندارد، گرچه ساختار سیاسی بسیار در خصوص این بحران ها می تواند تعیین کننده باشد اما بیش از ساختار سیاسی ریشه این بحران ها به خود مردم، میزان مشارکت اجتماعی، مسئولیت پذیری اجتماعی شان، ضعف جامعه مدنی، فقدان جنبش های اجتماعی و... باز می گردد.

مشروطه با لهجه خارجی

درنگی در تحلیل های نویسندگان خارجی از جنبش مشروطه خواهی ایرانیان

مشروطه با لهجه خارجی

در تاریخ ۱۴ مردادماه ۱۲۸۵ خورشیدی مظفرالدین شاه قاجار فرمان مشروطیت را که در اصل، فرمان تشکیل مجلس شورای ملی بود امضا کرد؛ این امضا که بر اثر فشار متحصنین مشروطه خواه بود، شاه را وادار به مشارکت با مردم در امر حکومت کرد و بدین ترتیب در سرزمین ایران برای نخستین بار حکومت مشروطه تأسیس گردید.

«اعدام درمانی» یا پیشگیری؟

مواجهه مسوولان با فساد چگونه باید باشد؟

«اعدام درمانی» یا پیشگیری؟

مجازات اعدام و نوع برخورد با مفسدان اقتصادی پس از سونامی مشکلات اقتصادی تبدیل به سرفصل راهکارها از سوی مسوولان کشور شد؛ راهکاری که به زعم ارایه دهندگانش، بهترین برخورد با فساد در شرایط کنونی محسوب می شود. آیت الله مکارم شیرازی، یکی از مراجع عظم تقلید نیز از این ایده حمایت کرده و چندی پیش بیانیه شدید اللحنی در باب مسائل و مشکلات کشور و خطاب به قوه قضاییه نوشت.

محاکمه دولت در خیابان

«ابتکار» از فراخوان چهره های منتقد دولت روحانی به اعتراض خیابانی همزمان با ناآرامی های اخیر گزارش می دهد

محاکمه دولت در خیابان

با وجود اینکه این روزها تب و تاب اعتراض سراسر کشور را دربرگرفته هنوز هم یکی از اصول اصلی قانون اساسی و از بندهای حقوق شهروندی چنان که باید اجرا نمی شود این مساله پیش از این با طرح اعلام مناطقی از سوی شورای شهر و وزارت کشور به منظور برگزاری تجمعات مسالمت آمیز در آنها پیگیری می شد اما هنوز به نتیجه نرسیده است.

پرسش های ماندگار و بی پاسخ

حیات به چه معناست و شرایط وجود آن در خارج از سیاره زمین به چه شکل خواهد بود؟

پرسش های ماندگار و بی پاسخ

در میان مطالعات دانشمندانی که دنبال شواهد و مستندات درباره حیات فرازمینی اند، عده ای دیگر از زاویه دید فلسفی به موضوع حیات فرازمینی نگاه می کنند؛ یکی از مشهورترین دانشمندانی که پرسش درباره حیات فرازمینی را در اوایل قرن بیستم مطرح کرد، فیزیکدان مشهور، انریکو فرمی بود. او از خود پرسید چرا با این همه پیشرفت علم و تکنولوژی هنوز نتوانسته ایم حیات هوشمند فرازمینی را پیدا کنیم یا آنها نتوانستند ما را بیابند.

حمله به تحریم از خاکریز حقوق

تحلیل شکایت ایران از امریکا در دادگاه بین المللی لاهه در چارچوب پیمان مودت

حمله به تحریم از خاکریز حقوق

جمهوری اسلامی ایران، در روز 25 تیرماه 1397 و در پی خروج ایالات متحده از برجام، شکایتی را علیه ایالات متحده در دیوان بین المللی دادگستری که رکن قضایی سازمان ملل متحد محسوب می شود، مطرح کرده است که موضوع آن، نقض معاهده مودت، روابط تجاری و حقوق کنسولی است که در سال 1334(1955م) میان ایران و ایالات متحده امریکا، منعقد شده است.

مردم از نسخه های اصلاح طلبانه و اصولگرایانه رویگردان شده اند

تحلیلی جامعه شناسانه از دلایل شکل گیری تجمعات اعتراضی

مردم از نسخه های اصلاح طلبانه و اصولگرایانه رویگردان شده اند

یک جامعه شناس می گوید تجمعات اعتراضی ماه های اخیر نشان داد که آرایش فعلی نیروهای سیاسی حول دوگانه سنتی- مدرن دیگر جوابگو نیست و نیاز به آرایشی وجود دارد که تکثر نیروهای اجتماعی را به رسمیت شناخته و مطالبات و خواسته های آنها را مشروعیت بخشد.

دینداران و دینداری

دینداران و دینداری

در بحث چالش ها در حوزه دین، دو موضوع «دینداران» و «دینداری» مطرح می شود. چالش های «دینداری» اشاره به وجود موانع در سطح کلان دارد. اما اگر همین موانع در سطوح میانه یا خرد مورد توجه و تحلیل قرار گیرند به حوزه «دینداران» ورود کرده ایم. این دو نوع چالش، دو روی یک سکه هستند و تحلیل یکی بدون دیگری، ممکن نیست.

علل پیروزی حزب تحریک انصاف در پاکستان و برنامه های آتی آن

علل پیروزی حزب تحریک انصاف در پاکستان و برنامه های آتی آن

با توجه به نگرش مثبت تر عمران خان به ایران (نسبت به مسلم لیگ) و رابطه کمتر این حزب با عربستان (نسبت به نواز شریف)، عملاً شاهد حفظ روابط یا کاهش حداقلی از دامنه روابط اسلام آباد با ریاض در مقابل توجه بیشتر یا برقراری نوعی توازن مثبت به نفع منافع اسلام آباد در روابط با تهران خواهیم بود.

1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10بعدی

تازه ترين مطالب