web
stats
لیست مطالب

اتحادیه اروپا محکم ایستاده است

سرمقاله گاردین در مورد ایران و تحریم ها

اتحادیه اروپا محکم ایستاده است

تردیدهای زیادی در این باره وجود دارد که آیا به کار گرفتن مقررات مسدود کننده، که به منظور کاهش تاثیرات تحریم های ثانویه ی آمریکا بر شرکت های اروپایی که با ایران در حال داد و ستد هستند، شکل گرفته است، می توانند اثر بخش باشند یا نه.

پاکسازی تهدیدهای زمینی برای حوزه رودخانه میسیسیپی

جغرافیای سیاسی ایالات متحده

پاکسازی تهدیدهای زمینی برای حوزه رودخانه میسیسیپی

بنیاد اطلاعات ژئوپولتیک استرتفور در آمریکا یک سری پژوهش های موردی درباره کشورهای بانفوذ در امور جهانی انجام داده و عوامل تاثیرگذار در قدرتمند بودن این کشورها را بررسی کرده است. اولین تهدیدها برای ایالات متحده سلطه نیمکره غربی بر بخش هایی از آمریکای شمالی و مرزهای شمالی و جنوبی بودند که ایمن کردن آنها عمدتا با استفاده از شرایط جغرافیایی صورت گرفت.

ترامپ یا رهبران ایران؟

چه کسی بیشتر دوام خواهد آورد

ترامپ یا رهبران ایران؟

رخدادی که در آن این دو رهبر می توانند با هم دیدار کنند، مجمع عمومی سازمان ملل است که ماه دیگر در نیویورک، برگزار می شود. هم ترامپ و هم روحانی قرار است در این مجمع صحبت کنند.

اروپا با آمریکا دوست است یا دشمن؟

مشکل اصلی اروپا، سیاسی است و نه اقتصادی

اروپا با آمریکا دوست است یا دشمن؟

خب به نظر می رسد که روابط دوباره دوستانه شده است. شاید هم آرامش قبل از طوفان است. اما سوال مهم تر همچنان باقی است: چرا ترامپ مدام به دیرینه ترین و قابل اعتماد ترین متحد آمریکا حمله می کند؟

ترامپ به دنبال جنگ در خاورمیانه است

هدف آمریکا از تاسیس ناتوی عربی

ترامپ به دنبال جنگ در خاورمیانه است

ایده ی کمک آمریکا به ریاض، که تا کنون برای گسترش وهابیت ۱۰۰ میلیارد دلار هزینه کرده و به ایجاد یک اتحاد نظامی و کارامدتر با رهبری گروه های وهابی، کمک کرده است، احتمالا باعث ایجاد تشویش در کشورهای اروپایی و آسیایی شود

دست ترامپ در دادگاه رو خواهد شد

ترامپ می خواهد تاریخ را پاک کند

دست ترامپ در دادگاه رو خواهد شد

ترامپ دیگر دروغ گویی و انکار را کنار گذاشته است. او اکنون تصمیم گرفته است که می تواند تاریخ را پاک کند. من فکر می کنم ما خواهیم دید که عاقبت این همه دروغ گویی و انکار و صحنه سازی چه خواهد بود.

قدرت های بزرگ بر اساس جنگ های بزرگ شان تعریف می شوند

استفان والت:

قدرت های بزرگ بر اساس جنگ های بزرگ شان تعریف می شوند

استفان والت استاد روابط بین ­الملل دانشگاه هارواد آمریکا در مطلبی که در سایت فارین پالیسی در سال ۲۰۱۷ منتشر شد در مورد اثر خاطرات جمعی مشترک یک ملت همانند جنگ، بر روی سیاست ­خارجی و نظامی دولت آن ملت مطالبی را بیان کرده است که در ادامه مطالعه خواهید کرد.

آقایان ترامپ همین است به او عادت کنید

لزوم اتخاذ رویکرد سیاست حرفه ای در اروپا

آقایان ترامپ همین است به او عادت کنید

این فرصتی است که دوره ریاست جمهوری ترامپ پیش روی ما گذاشته است: بازسازی سیاست های حرفه ای. سیاستمداران این فرصت را دارند تا نشان دهند حضورشان لازم است چون تنها آنها می توانند از پس چالش های پیش روی ما بر بیایند.

نقش کلیدی عمان در منطقه

مسقط اولین متحد واشنگتن در خلیج فارس بوده است

نقش کلیدی عمان در منطقه

تنها کسی که از ژئوپولتیک هیچ چیز سر در نمی آورد است که متوجه اهمیت عمان در پیشبرد منافع آمریکا در منطقه نخواهد شد. روابط آمریکا با عمان نباید نادیده گرفته شود.

دنیا به انقلاب غذایی نیاز دارد

دنیا به انقلاب غذایی نیاز دارد

باب گلداف خواننده و ترانه سرای ایرلندی، نویسنده و فعال سیاسی با نگارش مقاله ای با عنوان «به انقلاب غذایی نیاز داریم» در دیلی استار و جاپان تایمز، به مشکل بزرگی پرداخته که نسل بشر و زندگی بر سطح زمین را به نابودی تهدید می کند.

آقای ترامپ قصه چوپان دروغگو را خوانده اید؟

آمریکا، ایران و مادر تمام قصه ها

آقای ترامپ قصه چوپان دروغگو را خوانده اید؟

یک داستان در مورد گرگ ها وجود دارد که می تواند برای ترامپ و همراهانش در کنگره آموزنده باشد. داستانی که در مقطع سوم آمده است و به بچه ها هشدار می دهد که دروغ گفتن من باب سرگرمی و یا اهداف شخصی، باعث ایجاد وحشتی بی مورد در جامعه می شود و شرایط را رو به وخامت خواهد برد.

دموکراسی بهشت نیست

گفت وگو با خاویر سرکاس، رمان نویس اسپانیایی

دموکراسی بهشت نیست

دموکراسی بهشت نیست اما بهترین ابزار سیاسی ای است که در اختیار داریم.» سرکاس در دانشگاه خودگردان بارسلونا ادبیات کلاسیک اسپانیایی خوانده است اما امریکایی های پست مدرنیستی مثل رابرت کوور را ترجیح می دهد.

ترامپ جایگزینی برای برجام ندارد

آن سوی خروج امریکا از برجام

ترامپ جایگزینی برای برجام ندارد

اگر ایران غنی سازی را از سر بگیرد؛ عربستان سعودی نیز همین حق را از آمریکا مطالبه خواهد کرد. به احتمال زیاد اسلام آباد در ازای ثروت سعودی، دست یاری به سوی ریاض دراز خواهد کرد، به ویژه اگر واشنگتن تصمیم گرفته باشد چشم خود را به روی این مساله ببندد.

نگرانی مشترک

چگونه ترامپ و پوتین ناتو را هدف قرار می دهند؟

نگرانی مشترک

«پولیتیکو» در مطلبی به قلم «توماس والاسک» به بررسی مناسبات موجود میان آمریکا، روسیه و اعضای اروپایی ناتو پرداخته است. مقامات ناتو طی شش ماه گذشته، فرصت زیادی را صرف برگزاری اجاس اخیر کرده بودند. با این حال اعضای ناتو نسبت به رفتار رئیس جمهور ایالات متحده آمریکا کماکان واهمه دارند.

چرا «سرمایه» مارکس همچنان مهم است

گفت وگویی با دیوید هاروی درباره تناقض های سرمایه داری، تغییر اقلیمی و تازه ترین کتابش «مارکس، سرمایه و جنون خرد اقتصادی»

چرا «سرمایه» مارکس همچنان مهم است

بیش از صدوپنجاه سال از انتشار اولین مجلد کتاب «سرمایه» می گذرد، کتابی قطور و حجیم که بسیاری از خوانندگان را مرعوب می کند و بی خیال خواندن آن می شوند. دیوید هاروی خواندن آن را ضروری می داند. او دهه هاست «سرمایه» تدریس می کند. کلاس های عمومی اش درباره سه مجلد «سرمایه» روی اینترنت موجود است و میلیون ها نفر در سرتاسر جهان آنها را دیده اند. این کلاس ها مبنای نگارش دو مجلد «راهنمای سرمایه» بوده اند. آخرین کتاب هاروی با عنوان «مارکس، سرمایه، و جنون خرد اقتصادی» راهنمای کم حجم تر هر سه مجلد «سرمایه» است. او در این کتاب سراغ عقلانیت ستیزی بنیادین نظام سرمایه داری می رود. آنچه در ادامه می آید مصاحبه دیوید هاروی است با مجله ژاکوبن درباره این کتاب، نیروهای خلاقه و مخرب سرمایه، تغییر اقلیمی و اهمیت کتاب «سرمایه».

هشدارهای آتشین تهران و واشنگتن به یکدیگر

ترامپ سناریوی کره شمالی را برای ایران تکرار می کند؟

هشدارهای آتشین تهران و واشنگتن به یکدیگر

این حرف های آتشین که دو رئیس جمهور خطاب به یکدیگر رد و بدل کرده اند، به اعتقاد بسیاری از ناظران یادآور جنگ کلامی ترامپ با رهبر کره شمالی، کیم جونگ اون است که در ابتدا لحن تهاجمی به یکدیگر را شدید کردند اما سپس از شدت آن کاستند و دو رهبر در تاریخ ۱۲ ژوئن در یک نشست تاریخی پای میز مذاکره نشستند.

پر زرق و برق اما بدون دستاورد

تاریخ درباره نشست هلسینکی قضاوت می کند

پر زرق و برق اما بدون دستاورد

ترامپ به بزرگنمایی کردن عادت دارد. اما دولت او باید هر کاری که از دستش بر می آید برای کم اهمیت جلوه دادن دیدار با پوتین انجام دهد، دولت باید سال ها فرایند دیپلماتیک خسته کننده و کسالت آور را که به توافق هلسینکی منجر شد، ستایش کند.

مواجهه کاخ سفید با اروپای واحد

خیز ترامپ برای بی ثبات سازی اروپا آغاز شده است؛

مواجهه کاخ سفید با اروپای واحد

طی روزهای اخیر بسیاری از رسانه های آمریکایی و اروپایی، به بررسی و تحلیل رویکرد خاص دولت فعلی آمریکا در قبال قاره سبز پرداخته اند. واشنگتن پست در یادداشتی به قلم جاش راجین، این مواجهه را مورد واکاوی قرار داده است. متن این یادداشت از نظرتان می گذرد.

شروع انقلاب عربستان

تحول جهان عرب

شروع انقلاب عربستان

امکان رانندگی زنان اقدامی خوشایند علیه این باور غلط است که تعصب اسلامی را می توان به بهترین شکل با سرکوب زنان نشان داد.رانندگی زنان برجسته ترین و مشخص ترین جنبه از یک انقلاب اجتماعی است. این انقلاب نه از خیابان ها بلکه از کاخ شاهزاده محمد بن سلمان شروع شد.

ترامپ دنبال سرسپردگی تمام دنیا

از شعار "آمریکا در الویت است" تا "آمریکا تنها است"

ترامپ دنبال سرسپردگی تمام دنیا

اقدامات ترامپ در جهت برآورده کردن سیاست های "آمریکا در الویت است"، ممکن است منجر به خاتمه ی نقش رهبری آمریکا در سطح جهان شود.

1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10بعدی

تازه ترين مطالب