web
stats
لیست مطالب

آموزش مغزها

یادگیری فراتر از مدرسه

آموزش مغزها

نظامی که در یک کشور کارآمد است ممکن است در کشور دیگر کاربردی نداشته باشد. به عنوان مثال، دیتر یولر استاد دانشگاه سنت گالان متوجه شد که مدارس آموزش حرفه ای سبک آلمان را نمی توان به راحتی در کشورهایی راه اندازی کرد که در آنها دولت ها، اتحادیه های صنعتی و بنگاه ها روابط نزدیکی ندارند.

با تغییرات جهان چه کنیم؟

تحلیلی درباره زکات و بازتوزیع ثروت

با تغییرات جهان چه کنیم؟

دوست مشترک مان نیما سنندجی در آخرین کتابش «خاورمیانه: زادگاه سرمایه داری» موضوعات جالبی را مطرح کرده است. معرفی کتاب مجال مفصل تری می طلبد اما عجالتاً می خواهیم به یکی از موضوعات مطروحه در کتاب اشاره کنیم.

مشکل ترامپ با ایران چیست؟

نقشه پومپئو محکوم به شکست است؛

مشکل ترامپ با ایران چیست؟

سخنرانی اخیر مایک پومپئو، وزیر امور خارجه، در مورد ایران با عنوان "بعد از توافق: یک استراتژی جدید در قبال ایران"، در واقع هیچ چیز جدیدی نداشت. تکرار خسته کننده همان استدلال ها با همان اشتباهات و اطلاعات گمراه کننده، بود.

«اوفک» چه کاره است؟

مقاومت در برابر تحریم های آمریکا

«اوفک» چه کاره است؟

«دونالد ترامپ ازآن افرادی است که با مشت به صورت شما می کوبد و اگر شما هم در پاسخ به او مشت بزنید خواهد گفت بیایید دوست باشیم. چین با مشت به او کوبید و او هم عقب نشینی کرد.

حضور داعش در آسیای مرکزی با حمایت ایالات متحده

گزارشی از منابع اطلاعاتی روسیه و چین

حضور داعش در آسیای مرکزی با حمایت ایالات متحده

این اطلاعات از طریق کانال های رسمی میان وزارتخانه های دفاع چین، ازبکستان و افغانستان تایید شده و گفته می شود که افغانستان سنگ بنای این طرح است.

داستانی غم انگیز از ونزوئلا

وقتی آزادی اقتصادی فراموش شد؛

داستانی غم انگیز از ونزوئلا

ونزوئلا بهای اقتصادی و انسانی بزرگی برای این اشتباه داد و حالا شانس اندکی برای دوباره ایستادن دارد اگر اصلا شانسی وجود داشته باشد.

جنگ های انرژی

چگونگی تشدید مبارزه برای نفوذ در مناطق نفتی

جنگ های انرژی

وظیفه اصلی روسیه در جنگ «سرد» یا «گرم» انرژی، حضور سیاسی و نظامی در دیگر مناطق جهان نیست بلکه وظیفه اصلی آن، توسعه شتابان اقتصاد داخلی است.

خروج از توافق هسته ای

ضربه کاری به روابط فرااقیانوسی

خروج از توافق هسته ای

ترامپ با تصمیمش برای خروج از توافق هسته ای با ایران، اروپا را به فضایی از ابهام و اضطراب کشاند و چشم انداز تنشی جدید در خاورمیانه را تقویت کرد. مسلم است که روابط فرا اقیانوس اطلس به شدت آسیب می بیند.

قمار صد میلیارد دلاری

تغییر جهان سرمایه گذاری در فناوری

قمار صد میلیارد دلاری

امروز یک مدعی جدید وجود دارد: ماسایوشی سان. موسس SoftBank، یک شرکت ژاپنی در امور تله کام و اینترنت، صندوق سرمایه گذاری عظیمی تاسیس کرده که دارد سهام مشتاق ترین شرکت های جهان را می بلعد. Vision Fund هم صنایعی را که در آنها سرمایه گذاری می کند و هم سایر عرضه کنندگان سرمایه را آشفته می کند.

سیاست پوتین در شرایط کنونی

یکی به میخ بکوب، یکی به نعل

سیاست پوتین در شرایط کنونی

از نظر روسیه موضع آنها عاقلانه است. آنها نمی خواهند در نزاغ سوریه ـ ایران با اسرائیل حضور داشته باشند. تمام.

شکست مناسبات فرا آتلانتیکی

اندیشکده کارنگی بررسی کرد؛

شکست مناسبات فرا آتلانتیکی

تحلیلگر اندیشکده کارنگی در گزارشی ضمن بررسی سیاست دولت ترامپ در قبال ایران، معتقد است که اگر دیپلماسی آمریکا در برابر کره شمالی مانند توافق برجام به شکست بیانجامد، شکاف فرا آتلانتیکی میان پایتخت های اروپایی و واشنگتن تشدید خواهد شد.

رقابتی که برنده مطلق ندارد

امریکا- اروپا؛ قصه سال ها همکاری و اختلاف

رقابتی که برنده مطلق ندارد

تقابل امریکا با «قدرت» های اروپایی حتی بر سر منافع مشترک، موضوع تازه و قصه عجیبی نیست اما اینک در رجعتی تازه به این موضوع نشانه هایی دیده می شود که در تضاد با شرایط قبلی است و ستیزی را نوید می دهد که برنده مطلق ندارد.

بازی دیپلماتیک پیونگ یانگ با کاخ سفید

روزنامه واشنگتن پست بررسی کرد:

بازی دیپلماتیک پیونگ یانگ با کاخ سفید

روزنامه واشنگتن پست در گزارشی، ضمن هشدار به کاخ سفید درباره نحوه تعامل با کره شمالی، تاکید دارد برخلاف تصور ترامپ که به دنبال یک پیروزی قاطع است، پیونگ یانگ در پی دستیابی به توافقی کام به گام و بلندمدت با کاخ سفید خواهد بود.

برخورد با فناوری ها

اقتصاد و امور مالی

برخورد با فناوری ها

رویدادهای کنونی الگویی آشنا دارند. نخبگان علم رایانه فناوری های نوینی را توسعه می دهند که بازارها و عادات متعارف و شکل گرفته را تهدید می کنند. مقررات گذاران متوجه حضور این «حیوان وحشی» می شوند و به سختی تلاش می کنند آن را مهار سازند.

سیاست ترامپ در قبال ایران، یک نقشه خیالی

استراتژی واشنگتن تغییر رژیم است

سیاست ترامپ در قبال ایران، یک نقشه خیالی

اگر در مسئله ی تغییر رژیم به فراتر از خاورمیانه نگاه کنیم متوجه می شویم چه حاکم ظالم باشد، مثل خاکوبو آربنز در گواتمالا، چه مهربان، مثل نگو دین دیم در ویتنام جنوبی، تغییر رژیم منجر به بی ثباتی بیشتر می شود. اگر به خود ایران نگاه کنیم، می بینیم که کوتای تحت حمایت انگلیس و آمریکا که منجر به برکناری دولت منتخب (مصدق) شده بود، یکی از دلایل اصلی وقوع انقلاب اسلامی و ادامه ی مشروعیت آن است.

نشانه های چرخش برجامی در آمریکا

روزنامه واشنگتن پست بررسی کرد؛

نشانه های چرخش برجامی در آمریکا

روزنامه واشنگتن پست در گزارشی به نشانه هایی از چرخش جریان های فکری مستقل و چپ آمریکا به نفع برجام اشاره کرده و تاکید دارد که بسیاری از این گروه ها برای تغییر رویکرد ترامپ در قبال ایران تلاش می کنند.

میراث اوباما لایق نابودی بود!

ترامپ و بازگشت امپریالیست آمریکایی

میراث اوباما لایق نابودی بود!

اوباما برخلاف ظاهر رسمی و شیک دولت و ریاست جمهوری اش بسیار علاقه داشت تا ویژگی ها و امتیازاتی انحصاری داشته باشد و برنامه سیاسی اش را پیش ببرد.

سلامت ملت ها

مراقبت بهداشتی جهانی

سلامت ملت ها

وضعیت بهداشت در جهان از تمام جهات تاکنون اینقدر خوب نبوده است. از سال 2000 شمار کودکانی که پیش از پنج سالگی می میرند تقریباً نصف شده و به 6 /5 میلیون نفر رسیده است. امید به زندگی پس از تلاش های پنج ساله به 71 سال رسیده است. شمار کودکان واکسینه شده بیش از هر زمان دیگری است.

کسی که باد می کارد، طوفان درو می کند

بازخوانی تصمیم دونالد ترامپ در انتقال سفارت امریکا به قدس

کسی که باد می کارد، طوفان درو می کند

برخلاف اعلان های اولیه مبنی بر اینکه تصمیم اوایل ماه دسامبر رئیس جمهوری امریکا، دونالد ترامپ، درباره انتقال سفارت امریکا به قدس - که خشم و انزجار فلسطینی ها و اعراب را برانگیخت - دو سال به طول خواهد انجامید، 23 فوریه وزارت امور خارجه این کشور خبر داد روند انتقال سفارت خود را تسریع بخشیده تا همزمان با هفتادمین سالگرد تأسیس رژیم صهیونیستی یعنی دیروز این کار انجام شود.

صلح آمریکایی

صلح آمریکایی

تحلیلگر روزنامه واشنگتن پست در گزارشی ضمن بررسی تحولات مربوط به انتقال سفارت آمریکا به «بیت المقدس»، سیاست واشنگتن در قبال سرزمین های اشغالی را در چارچوب ایجاد صلح نمی داند.

1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10بعدی