web
stats
لیست مطالب

چالش حزب داری

گفت وگو با الیاس حضرتی درباره مسائل حزب اعتماد ملی؛

چالش حزب داری

حزب اعتماد ملی این روزها در تکاپوی برگزاری کنگره ای است تا بعد از 9سال وقفه در برنامه های حزبی اش، هدفمند و منظم تر از سال های گذشته عهده دار امور حزبی اش شود. قرار است در کنگره اعتماد ملی ها که 6 مهرماه برگزار می شود، شورای مرکزی این حزب که در کنگره قبلی ابقا شده بودند برای دومین بار از سوی مجمع عمومی انتخاب شوند و بعد از آن به مرحله انتخاب دبیرکل، قائم مقام و سخنگوی حزب وارد شوند.

حادثه کوی طلاب مشهد به روایت حمیدرضا ترقی (1)

پروژه تاریخ شفاهی ایرنا/

حادثه کوی طلاب مشهد به روایت حمیدرضا ترقی (1)

به طور مشخص در مشهد که خود من شاهد وقوعش بودم شورش به این خاطر رخ داد که شهرداری یکی از خانه های غیرقانونی ساخته شده در منطقه ای محروم ازاین شهر را تخریب کرد که منجر به مجروح شدن فرزند این خانواده هم شد. همین بهانه موجب بروز این جرقه و روشن شدن آتش اعتراضات شد. ولی ریشه اصلی این قضیه تورم اقتصادی سنگینی بود که در کشور ایجاد شده بود.

مشکلات تئاتر امروز ریشه در فرهنگ ما دارد

آسیب شناختی تئاتر ایرانی در گفت وگو با فریندخت زاهدی؛

مشکلات تئاتر امروز ریشه در فرهنگ ما دارد

آنچه که امروز تحت عنوان تئاتر ایرانی برای اکثریت مردم جامعه شناخته شده، گونه ای از نمایش است که به دلایل مختلف از جمله مسایل فرهنگی، از رسالتش فاصله گرفته و عمدتا در قالب نوعی از کمدی سطحی تولید و بازتولید می شود.

باید دوگانه «سینمای اجتماعی» و «سینمای انقلاب» را کنار بگذاریم

باید دوگانه «سینمای اجتماعی» و «سینمای انقلاب» را کنار بگذاریم

«عماد افروغ» می گوید؛ بعضا دوگانه ای به نام «سینمای اجتماعی» و «سینمای انقلاب» در ایران به کار می رود و حتی معمول هم است.نباید تا این حد «انقلاب» را در برابر «اجتماع» قرار بدهیم! توجه داشته باشید که یکی از شعارهای انقلاب بهبود حال اجتماعی مردم بود. در واقع، توجه به حقوق اجتماعی و شهروندی مردم در کنار سایر حقوق دیگر در انقلاب مهم بوده است. ضمن اینکه، انقلاب خودش یک پدیده اجتماعی است.

مسیر مجازات پزشکان متخلف

روند رسیدگی به جرایم پزشکی در گفت وگو با صفیه بهبودی وکیل دادگستری

مسیر مجازات پزشکان متخلف

«پزشک وسیله است و شفا با خداست!» این جمله را بارها شنیده ایم و همه می دانیم که از روند درمان نباید انتظار صددرصدی سلامت داشت اما گاهی پیش می آید پزشک یا کادر درمانی آن گونه که باید به وظایف خود عمل نمی کند و به صورت سهوی و غیرعادی مرتکب خطایی می شوند که آثار آن برای بیمار و خانواده اش چه بسا جبران ناپذیر است.

 تشکیل سازمان نظام مددکاری یک نیاز است

در گفت وگو با یک محقق در حوزه مددکاری مطرح شد؛

تشکیل سازمان نظام مددکاری یک نیاز است

تنها مخاطبان نظام مددکاری، کلینیک های مددکاری نیستند که تعداد آن ها بخواهد تعیین کننده نیاز به تاسیس این نظام باشد. این انتقاد، مانند آن می ماند که ما بگوییم به دلیل تعداد کم بیمارستان یا درمانگاه، نباید نظام پزشکی تاسیس شود. کلینیک های مددکاری تنها گوشه ای از فعالیت مددکاران را پوشش می دهند.

با این گل، بهار نمی شود

تحلیل فرهاد درویش، استاد علوم سیاسی از قانون منع به کارگیری بازنشستگان

با این گل، بهار نمی شود

با ابلاغ قانون منع به کارگیری بازنشستگان، این انتظار در بخشی از جامعه به وجود آمد که رنسانسی در مدیران اتفاق خواهد افتاد. امافرهاد درویشی استاد علوم سیاسی دانشگاه بین المللی امام خمینی (ره) معتقد است دایره شمول این قانون، تا حدی نیست که بتواند به کادرسازی و فضا دادن به مدیران شایسته کمک قابل توجه و تأثیر گذاری بکند.

جایگزینی نیروهای با تجربه نباید به سیاست داخلی و خارجی لطمه بزند

جایگزینی نیروهای با تجربه نباید به سیاست داخلی و خارجی لطمه بزند

طرح اصلاح قانون ممنوعیت به کارگیری بازنشستگان که در جلسه ششم شهریور ماه مجلس شورای اسلامی تصویب شد، روز بیست و یکم شهریور ماه در شورای نگهبان مورد بحث و بررسی قرار گرفت و با توجه به اصلاحات به عمل آمده مغایر با موازین شرع و قانون اساسی شناخته نشد.

اپرای عروسکی؛ امکانی شکفته از دل محدودیت

گفت وگو با بهروز غریب پور؛

اپرای عروسکی؛ امکانی شکفته از دل محدودیت

تئاتر ایرانی با پشت سرگذاشتن فراز و نشیب زیاد، پس از اپرای عروسکی و جریانی که «بهروز غریب پور» مبدع و آغازگر آن بود، هم اینک در قالبی جدید خود را احیا و مخاطبانش را پیدا کرده است.

کاوش در جهان پیچیده یک نسل سرگشته

کاوش در جهان پیچیده یک نسل سرگشته

تحصیل در رشته ادبیات دانشگاه تهران، سابقه ترجمه از دوران تحصیل، سال ها ویراستاری در مرکز نشر دانشگاهی، سابقه کار ترجمه و ویراستاری در مرکز مطالعات و تحقیقات شهرسازی و معماری ایران، زندگی مشترک چند دهه با یکی از بهترین نویسندگان معاصر ایران، هوشنگ گلشیری، از فرزانه طاهری مترجمی توانمند و آگاه ساخت که علاقه مندان جدی ادبیات مطالعه بخشی از ادبیات معتبر و درخشان جهان را مدیون ترجمه های کم نقص او هستند

اصلاحات از «نقد دولت» نمی گذرد

اصلاحات از «نقد دولت» نمی گذرد

فیض الله عرب سرخی می گوید:آقای روحانی مناسب ترین کاندیدا برای اصلاح طلبان بود، هیچ گزینه بهتری هم نداشتیم، اما این بدین معنی نیست که روحانی و دولتش هر کاری که می کنند مورد قبول و تایید اصلاح طلبان است. روحانی همزمان مورد حمایت و نقد اصلاح طلبان است؛ حمایت توأم با نقد.

دولت پنهان مشکل ایران

تحلیل شرایط کشور در گفت و گو با «مصطفی تاجزاده»؛

دولت پنهان مشکل ایران

مصطفی تاجزاده، معاون سیاسی وزیر کشور دولت اصلاحات معتقد است یکی از مؤلفه هایی که اتفاقاً امروز علاوه بر رسانه ها بر وضعیت کشور هم تأثیر گذار بوده فضای مجازی است.او البته نقش دولت پنهان را نیز بسیار برجسته می داند و معتقد است که یکی از مهم ترین مشکلات دولت آقای روحانی همین موازی کاری هایی است که در قالب دولت پنهان انجام می شود.

تریبون سازمان ملل را به رقبا واگذار نکنیم

«حمیدرضا آصفی» در گفت و گو با «ایران» از فرصت های حضور روحانی در نیویورک می گوید؛

تریبون سازمان ملل را به رقبا واگذار نکنیم

رئیس جمهوری به نیویورک نرود؛ این توصیه برخی از مخالفان دولت به حسن روحانی است. کسانی که سفرهای قبلی او را هم بی اهمیت می دانند. حمیدرضا آصفی، دیپلمات و سخنگوی پیشین وزارت خارجه در گفت و گو با «ایران» معتقد است که این سفر باید انجام شود تا میدان تبلیغات برای ترامپ و متحدان او علیه کشورمان خالی نباشد. او همزمان که معتقد است چشم پوشی از این سفر به نفع ما نیست.

فحش خور امیدواری ملس است!

نگاهی به وضعیت بحرانی امیدواری اجتماعی در ایران امروز در گفت وگو با هادی خانیکی

فحش خور امیدواری ملس است!

در مصاحبه ای که در ادامه می خوانید با دکتر هادی خانیکی، استاد ارتباطات و فعال سیاسی-اجتماعی، که بی شک یکی از شاخص ترین نمایندگان امیدواری اجتماعی در ایران است، درباره این ضرورت یعنی از امیدواری حرف زدن صحبت کردیم و وضعیت امیدواری و ناامیدی اجتماعی را به بحث گذاشتیم.

یک فیلمساز چگونه فیلسوف می شود؟

گفت وگو با پروفسور «ماتیو ابوت»؛ نویسنده کتاب «عباس کیارستمی و فیلم-فلسفه»؛

یک فیلمساز چگونه فیلسوف می شود؟

تنها چند ماه پس از درگذشت عباس کیارستمی در تیرماه 1395 کتابی با عنوان «عباس کیارستمی و فیلم-فلسفه» به قلم پروفسور «ماتیو ابوت» استاد دانشکده فلسفه دانشگاه فدراسیون استرالیا، از سوی انتشارات دانشگاه ادینبرو انگلستان به چاپ رسید. او فلسفه ای را به سینما می شناساند که هدفش «بیدار کردن مخاطب» و «غنی کردن تفسیر مخاطب از داستان زندگی» بوسیله سینما است، نه «تهییج احساسات» برای «لذت» صرف.

دانشجویان تهران و شریف بیشتر مهاجرت می کنند

دکتر محمدعلی دهقان، رئیس انجمن ریاضی کشور در گفت و گو با «ایران»:

دانشجویان تهران و شریف بیشتر مهاجرت می کنند

میل به مهاجرت دانشجویان ریاضی نسبت به دیگر رشته ها بالاتر است. این را آمارهای انجمن ریاضی ایران می گوید که دانشجویان ایرانی از دانشگاه شریف و دیگر دانشگاه های برجسته ایران، همچون دانشگاه تهران یا دانشگاه صنعتی اصفهان، که در المپیادهای علمی بین المللی در رشته های فیزیک، ریاضی، شیمی و روباتیک، جوایز ارزنده ای به دست می آورند علاقه چندانی به ماندن در ایران ندارند اما علت مهاجرت متخصصان ایرانی و بخصوص فارغ التحصیلان دانشگاه های برتر در حوزه ریاضی چیست؟

تفکرشناسی از«حلقه کیان» تا«حلقه نیاوران»

تفکرشناسی از«حلقه کیان» تا«حلقه نیاوران»

«حلقه نیاوران»؛ این نامی است که برخی از تحلیلگران سیاسی روی هسته اولیه شکل گیری دولت حسن روحانی گذاشته اند و معتقدند ریشه دولت روحانی در تفکرات تکنوکرات های نیاوران نشینی شکل گرفت که دارای مشی لیبرالیستی در اقتصاد و سیاست بودند. با این وجود هنوز هیچ کدام از افرادی که به این حلقه منتسب می شوند به صورت رسمی وجود چنین مکتبی را تأیید نکرده اند. در رأس تئوری پردازان مکتب نیاوران مسعود نیلی حضور دارد و در این مسیر محمد نهاوندیان، رضا صالحی امیری، عباس آخوندی، مسعود کرباسیان و طرفدارانشان آنها را یاری می کنند.

رمزگشایی از نقشه های تخریبی «دولت سایه»

محسن هاشمی در گفت وگو با «ایران» تشریح کرد؛

رمزگشایی از نقشه های تخریبی «دولت سایه»

محسن هاشمی ضمن نفی موازی کاری در دولت یا موازی کاری با دولت از بیرون، از «دولت سایه» هم سخن گفت و آن را به مراتب بدتر از موازی کاری با دولت دانست. او با اشاره به تجربیات دولت سازندگی، تشریح کرد که تخریب های دولت سایه، نه سیاست خارجی می شناسد، نه سیاست داخلی.

سینما باید معترض باشد

محمد مهدی حیدریان، رئیس سازمان سینمایی در گفت وگو با«ایران»:

سینما باید معترض باشد

فیلمسازانی که از ایران رفته اند مانعی برای فعالیت در سینمای ایران ندارند. چرا برای مردم و فرهنگ خودشان کار نکنند و این ذوق و خلاقیت در خدمت نیازهای مردم به کار گرفته نشود. ما هم استقبال می کنیم و اصلاً منعی نیست. آغوش سینما مثل همیشه به روی این بزرگان باز است و در کنار نگاه خلاقانه نسل جوان طالب استفاده از تجربه آنها هستیم.

اگر قصوری داشتم عذرخواهی می کنم

بررسی نسبت روحانیت و حاکمیت در گفت و گو با آیت الله دری نجف آبادی؛

اگر قصوری داشتم عذرخواهی می کنم

در ماه های اخیر، به ویژه وقتی مشکلات اقتصادی گسترش یافت، بحث درباره نقش و مسئولیت روحانیت در اداره کشور فزونی گرفته است. برخی با استناد به آنچه در اعتراض های سال گذشته دیده شد، معتقدند طیف هایی از مردم درباره مسئولیت روحانیت در اداره کشور، پرسش هایی دارند.

1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10بعدی

بررسی لایحه تأمین امنیت زنان؛ بیم ها و امیدها

حزب اتحاد ملت ایران اسلامی برگزار می کند:

بررسی لایحه تأمین امنیت زنان؛ بیم ها و امیدها

1 از 4

همایش «نقش سازمان بین المللی کار در تحقق اهداف منشور ملل متحد»

انجمن ایرانی مطالعات سازمان ملل متحد فراخوان مقاله داد:

همایش «نقش سازمان بین المللی کار در تحقق اهداف منشور ملل متحد»

2 از 4

38مین نشست آشنایی با ملل "برزیل"

بنیاد جوانه صلح برگزار میکند:

38مین نشست آشنایی با ملل "برزیل"

3 از 4

نشست نقد و بررسی کتاب دانشگاه نخبه، دانشگاه توده

پژوهشکده مطالعات فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم برگزار می کند:

نشست نقد و بررسی کتاب دانشگاه نخبه، دانشگاه توده

4 از 4

تازه ترين مطالب