web
stats
لیست مطالب

عاقبت دولتی سازی بازار کتاب

محمود آموزگار از معضلات کتاب فروشان می گوید؛

عاقبت دولتی سازی بازار کتاب

محمود آموزگار می گوید: باغ کتاب ظرفیت فروش کتاب فروشان را کاهش داده و آنها را دچار مشکل کرده است. زیرا تا زمانی که نیاز به کتاب و کتابخوانی را افزایش نداده ایم، هر نوع افزایش ظرفیت فروش به معنی کاستن از درآمد و فروش فروشندگان سابق است.

ایجاد مانع برابر نیاز مردم نه ممکن است نه مفید

امیر محبیان در گفت وگو با «اعتماد»:

ایجاد مانع برابر نیاز مردم نه ممکن است نه مفید

خروج امریکا از برجام، فیلترینگ تلگرام، بروز اعتراضات در چند ماه اخیر و مشکلاتی حول قیمت ارز و مسائلی چون بیکاری و رکود، از جمله تحولات مهم این روزها ست؛ تحولاتی که وجهه دولت مستقر تا نهادهای مختلف کشور را تحت تاثیر قرار می دهد.

خطای بحران ساز

ارزیابی تبعات تحمیل هزینه به نظام تامین اجتماعی در گفت وگو با «فرشید یزدانی»؛

خطای بحران ساز

فرشید یزدانی می گوید: قانون بیمه بیکاری ما قانون جامعی نیست. یعنی بیمه بیکاری مبتنی بر اشتغال است. آن هم اشتغالی که فرد در دوران مشغول به کار بودن خود حق بیمه پرداخت کرده باشد. یعنی همه بیکاران کشور ما که بیش از 5 /3 میلیون نفر می شوند تحت پوشش بیمه بیکاری نیستند.

ترامپ،شارلاتان است

ایران پایبندی به توافق هسته ای را ادامه بدهد/ برجام بدون آمریکا می تواند ادامه داشته باشد

ترامپ،شارلاتان است

توافق هسته ای بین ایران و شش کشور دیگر دنیا یعنی ایالات متحده آمریکا، بریتانیا، آلمان، فرانسه، چین و روسیه در تاریخ 23 تیر 1394( 2015 میلادی) حاصل شد. این توافق، یک بده- بستان بود و ایران در قبال چشم پوشی از برخی دستاوردهای هسته ای خود، امتیاز لغو برخی تحریم ها را به دست آورد.

در همه بحران ها پوست کلفتی کردم و ماندم

اسدالله عسگراولادی از دشواری های این روزهای فضای کسب وکار می گوید

در همه بحران ها پوست کلفتی کردم و ماندم

اسدالله عسگراولادی می گوید: قصد دارم اگر خیلی اذیت شوم، بروم استراحت کنم. البته آن هم بیشتر به خاطر سنم است. در سنی هستم که برای من استراحت واجب تر از کار است. این قصد را دارم، ولی بعید می دانم آن را عملی کنم.

انتحار دیپلماتیک دونالد ترامپ

رضا زبیب، در گفت وگو با «اعتماد» مطرح کرد

انتحار دیپلماتیک دونالد ترامپ

رضا زبیب، مدیرکل سابق امریکای شمالی و مرکزی وزارت خارجه و کارشناس ارشد اموربین الملل در گفت وگو با «اعتماد» تاکید می کند که رییس جمهور امریکا به دنبال مذاکره دولت خود با تهران و تصاحب امتیاز این توافق به نفع خود است و همزمان حلقه ای از ایران ستیزها نیز دور او را احاطه کرده اند که توهم تغییر رژیم در ایران را دنبال می کنند.

چینی های دردسرساز

دبیر اتحادیه صادرکنندگان آبزیان از ورود چینی ها برای صید به آب های خلیج فارس و دریای عمان می گوید؛

چینی های دردسرساز

علی اکبر خدایی می گوید: اگرچه قرار بر این بود که سهم صید میکتوفیده 60 درصد و ماهی های تجاری 40 درصد باشد، اکنون درصدهای صید معکوس است؛ یعنی 70 درصد صید تجاری است و 30 درصد به ماهی میکتوفیده اختصاص می یابد.

ثروت کویر تشنه

سید ابوالفضل موسوی از ظرفیت های اقتصادی استان یزد در سال های بی آبی می گوید

ثروت کویر تشنه

سید ابوالفضل موسوی می گوید: درباره اعتراض کشاورزان نائین باید تاکید کرد که نمی توان از آب آشامیدنی مردم چشم پوشی کرد. دولت آب مربوط به کشاورزی را قطع کرده و تنها برای آب شرب نسبت به آب کشاورزی مورد استفاده برخی کشاورزان استان های دیگر، اولویت قائل شده است.

راه حل نهایی ایران

بررسی عاقبت برجام در گفت وگو با مهرداد عمادی؛

راه حل نهایی ایران

مهرداد عمادی می گوید: حتی اگر آمریکا به صورت یک طرفه از برجام خروج کند، از نظر من ایران به هیچ وجه نباید از برجام خارج شود. اما این نگاه متاسفانه در میان سیاستمداران داخلی وجود ندارد. در داخل کشور بسیاری از افراد معتقدند نه تنها باید از برجام خارج شد بلکه باید از پیمان منع گسترش سلاح های اتمی نیز خروج کرد.

تندروها بازی ترامپ و بولتون را در داخل پیش می برند

ناصر فکوهی در گفت وگو با «آرمان»:

تندروها بازی ترامپ و بولتون را در داخل پیش می برند

ناصر فکوهی پژوهشگر و استاد دانشگاه با بیان اینکه «متاسفانه برخی از مسئولان (مثلا در مجلس) در بسیاری از موارد از جمله همین مورد ترامپ چنان آمرانه برخورد کرده و سوء سیاست و سوءمدیریت داشتند که رئیس جمهور آمریکا که امروز یکی از منفور ترین شخصیت های تاریخ این کشور به حساب می آید، توانسته تزهای افراطی خود را هم به طرفدارانش بقبولاند. این نشانه سطحی بودن و نشناختن جهان و مباحثی است که در آن جریان دارد.»

سیاست گلخانه ای نیست

تبعات پایین آمدن شأن و جایگاه نهادهایی مانند پارلمان در گفت وگو با «محسن صفایی فراهانی»؛

سیاست گلخانه ای نیست

محسن صفایی فراهانی می گوید: اصل پارلمانتاریست در تمامی دنیا بر اساس رشد جامعه مدنی، احزاب و حضور سندیکاها و انجمن های صنفی مختلف پایه گذاری شده است. این بخش در کشور ما مغفول است، ولی با این حساب هم اگر مردم می توانستند از پتانسیل های فردی جامعه استفاده کنند، باز شرایط بهتر می شد ولی به دلیل گزینشی عمل کردن و رد صلاحیت های گسترده عملاً این شرایط به وجود نمی آید.

با مناطق آزاد نامهربانیم

مدیرعامل منطقه آزاد کیش از سخت گیری در مقاصد گردشگری داخلی می گوید؛

با مناطق آزاد نامهربانیم

همه از ضعف زیرساخت ها و کیفیت پایین در حوزه گردشگری ایران گله دارند اما مدیرعامل منطقه آزاد کیش در کنار اینها، از نامهربانی با مناطق آزاد و گردشگران آنها هم گله می کند.او از رفتارها و برخوردهای سلیقه ای با گردشگران مناطق آزاد گله می کند و می گوید اشتباه است که فکر کنیم همه توریست های ایرانی صرفاً برای عبور از خطوط قرمز از مرزهای کشور خارج می شوند. این یک نگاه ساده انگارانه برای پاک کردن صورت مساله است.

ایران بود که امریکا را به میز مذاکره آورد

محسن بهاروند، عضو تیم مذاکرات محرمانه اتمی در مسقط در گفت وگو با «اعتماد»:

ایران بود که امریکا را به میز مذاکره آورد

سرانجام تمام تهدیدها رنگ واقعیت به خود گرفت. دونالد ترامپ، رییس جمهور ایالات متحده رسما به حضور کشورش در توافق هسته ای با ایران پایان داد. امریکای ترامپ با عقب نشینی یک جانبه از توافق هسته ای با تهران در حقیقت قطعنامه ٢٢٣١ مصوب شورای امنیت را زیرپاگذاشت. تبعات توقف حضور امریکا در برجام فارغ از تاثیرهای بی شمار آن بر سرنوشت این توافق بر رابطه اروپا و امریکا نیز بی تاثیر نیست.

انتقال رانت از صرافی به بانک

«حسین راهداری» از سیاه و سفید سیاست بانک مرکزی برای صرافی ها می گوید؛

انتقال رانت از صرافی به بانک

اگر می خواهید صراف ها به کار واقعی خود برسند و بساط رانت جمع شود، راهی جز بازگشت به شرایط قبل از تحریم و رابطه مستقیم بانکی با دنیا نداریم. تا الان به نظر می رسد که نقش صراف ها کمتر از گذشته شده است اما این نقش حذف نشده و البته چنان که گفتم حذف شدنی نیست.

بازی پوپولیستی ترامپ در زمین چین

پروفسور «بیتز گیل» کارشناس مطالعات امنیت آسیا و اقیانوس آرام در گفت و گو با «ایران» جنگ تعرفه چین و امریکا را بررسی کرد؛

بازی پوپولیستی ترامپ در زمین چین

«سی سال رود شرقی، سی سال رود غربی» ضرب المثلی چینی است که معنای آن تغییر اقبال و مسیر زندگی افراد در گذر زمان است. شاید هیچ موردی بهتر از اقتصاد چین مصداق این ضرب المثل نباشد.

فشار از آمریکا، مذاکره از اروپا

احمد زیدآبادی استراتژی غرب مبنی بر «برجام-٢» را درگفت وگو با «آرمان» تبیین کرد

فشار از آمریکا، مذاکره از اروپا

برای تحلیل و بررسی مهم ترین مخاطرات برجام، تأثیرتحولات منطقه ای در برجام و همچنین آسیب شناسی رویکرد دولت حسن روحانی در عرصه سیاسی خارجی و سیاست داخلی با دکتر احمد زیدآبادی روزنامه نگار و تحلیل گر برجسته سیاسی گفت وگو کردیم که در ادامه متن این گفت وگو را از نظر می گذرانید.

گفتمان؛ راه حل ایجاد امنیت در خاورمیانه

بررسی تبعات حمله موشکی آمریکا به سوریه بر منطقه در گفت وگو با «آرین طباطبایی»؛

گفتمان؛ راه حل ایجاد امنیت در خاورمیانه

نه تنها این حمله موشکی آمریکا بلکه هر بحران دیگری در منطقه احتمال افزایش تنش میان ایران و آمریکا را به شدت افزایش می دهد.

«صدای واحد» در ایران، راه مقابله با ترامپ

داود هرمیداس باوند در گفت و گو با «آرمان» عنوان کرد:

«صدای واحد» در ایران، راه مقابله با ترامپ

برخی شعارها و موضع گیری برخی افراد غیرمتخصص در این مدت هزینه افزاست. تنها مرجعی که باید در سیاست خارجی اظهار نظر کند، وزارت خارجه است اما در ایران برخی افراد در مورد سیاست خارجی اظهار نظر می کنند و متاسفانه طرف مقابل نیز از سخنان نسنجیده به لحاظ مادی و معنوی به نفع خود با دروغ پردازی استفاده کرده و سلاح های تهاجمی پیشرفته درخواست می کند.

«FATF» را نپذیریم سیستم بانکی کشور قفل می شود

ارزیابی «محمدجواد فتحی» عضو کمیسیون حقوقی مجلس از مخالفت ها با لایحه دولت؛

«FATF» را نپذیریم سیستم بانکی کشور قفل می شود

در روزهایی که حاشیه های فیلتر شدن تلگرام و موضع گیری های دولت امریکا و اسرائیل علیه کشورمان سایه خود را بر سر سیاست گسترده کرده، مجلسی ها باید یک تصمیم سرنوشت ساز و حیاتی برای کشور بگیرند؛ اصلاح قانون مبارزه با پولشویی. این قانون مجموعه ای از همان لوایحی است که با نام FATF شناخته شده اند.در صورت نپذیرفتن شروط FATF، قسمت عمده ای از عملیات های بانکی و به تبع آن اقتصاد کشور قفل خواهند شد. مهم ترین این قفل ها از بین رفتن امکان نقل و انتقال پول با بانک های خارجی است.

معمای پسابرجام

گفت و گوی مثلث با سیدرسول موسوی

معمای پسابرجام

سیدرسول موسوی دیپلمات سابق وزارت خارجه و کارشناس مسائل روسیه می گوید: اتفاقی که در ارتباط با موضوع برجام در حال وقوع است، نه تنها ممکن است در درون شورای امنیت مطرح نشود، بلکه حتی در ارتباط با توافق آمریکا و اروپا هم مطرح نشود. آمریکا به صورت یکجانبه و تحمیل یک سلسله هزینه های کلان بر شرکای اقتصادی ایران، تهدیدهایی را اعمال کند که عملا ایران را از نفع بردن از فعالیت های خودش جلوگیری کند.

1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10بعدی

تازه ترين مطالب