web
stats
لیست مطالب

تاملی بر افزایش نرخ سود

تاملی بر افزایش نرخ سود

اقتصاد ایران از ابتدای دهه ۱۳۸۰ به تدریج به وضعیتی تغییر مسیر داد که برخلاف حدود دو دهه قبل از آن نرخ سود حقیقی شروع به افزایش و مثبت شدن کرد. علامت این نرخ سود رو به افزایش نیز افزایش سهم سپرده هایی بوده که به آن سود تعلق می گرفته است. در تحلیل این مساله می توان دو عامل را نام برد. این دو عامل نقش کلیدی در شکل دادن به وضعیت مورد اشاره داشتند.

سکوت در حیات، نقد در پساحیات!

سکوت در حیات، نقد در پساحیات!

هر نقدی نمی تواند درست باشد و باید نقدها را به کوره ارزیابی انتقادی بُرد تا سره از ناسره تمییز یابد. ارزیابیِ انتقادیِ نقدها نمی تواند مخالفت با اصلِ «نقد کردن» قلمداد گردد.بر همین اساس، امروز نقد مرحوم هاشمی امر سنگین و گران نباید باشد. دست کم هیچ‏کس مانند او در دوران حیاتش نقد نشد و مقابل نقدها تاب نیاورد.

نشست ورشو؛ قدرت نمایی امریکا علیه کشورهای اروپایی

نشست ورشو؛ قدرت نمایی امریکا علیه کشورهای اروپایی

دولت امریکا در شرایطی که کشورهای اروپایی در تداوم مواجهه بر سر برجام تلاش خود برای نهایی کردن سازوکار مالی مبادلات اقتصادی با ایران را شدت بخشیده اند، می کوشد ناکامی های گذشته را با برگزاری یک نشست بین المللی جبران کند.

توطئه های به هم پیوسته

توطئه های به هم پیوسته

دشمنی دیرینه و عمیق گروه دونالد ترامپ علیه ایران که متاسفانه حد و مرزی ندارد، باعث تشویق دشمنان منطقه ای ایران یعنی اسرائیل و عربستان گردیده و همه دارند به سرعت اختلافات خود را به دعوت آمریکا کنار می گذارند تا به یک دشمنی یعنی دشمنی با ایران بپردازند.

برجام از منظری دیگر

برجام از منظری دیگر

سه سال پیش در چنین روزهایی برنامه جامع اقدام مشترک موسوم به برجام میان ایران و گروه 1+5 به صورت رسمی اجرایی شد. هر چند در طول این سه سال تحولات مختلفی بر سر راه اجرا و عملیاتی کردن این برنامه رخ داد و در نهایت با خروج آمریکا از برجام، دورنمای مبهمی برای آینده آن رقم خورد، اما با نگاهی کلی به روند مذاکرات و خروجی های توافق هسته ای برای ایران جا دارد که بار دیگر از منظری متفاوت به تحلیل و بررسی آن بپردازیم.

افق فرهنگی فناوری

افق فرهنگی فناوری

فناوری، چیزی فراتر از انتخابی راهبردی، ابزاری برای قدرت یا تأمین کننده کیفیت زندگی است؛ همه این ها هست و از همه آنها فراتر می رود. اگر مردم، خودجوش و از همه اقشار، برای چیزی شعر نمی سرایند، آهنگ نمی سازند و پرسش هایی می پرسند که استراتژیست ها یا تحلیلگران را خوش نمی آید، مسأله فراتر از نفهمیدن یا تحت تأثیر بیگانه بودن است. چیزی در نظام اقتصادی و سیاسی هست که از پیوند اجتماعی و فرهنگی میان مردم و فناوری، جلوگیری می کند.

ریشه های خشم دشمنان

ریشه های خشم دشمنان

پرتاب اولین ماهواره عملیاتی ایران هر چند در مرحله نهائی موفق نبود، ولی توفیق دست اندرکاران ساخت این ماهواره در دو مرحله اول قابل تحسین است.تقریباً بلافاصله پس از اعلام این خبر که ایران قرار است ماهواره به فضا بفرستد، آمریکا، فرانسه و انگلیس در این باره به شبهه افکنی پرداخته و مراتب خشم و اعتراض خود علیه ایران را بنمایش گذاشتند و آنرا غیرقابل قبول خواندند!

تاملاتی در باب امید

تاملاتی در باب امید

این روزها از گوشه و کنار پهنه سیاست ایران صداهای بلند و کوتاهی به گوش می رسد که از لزوم امیدآفرینی، تقویت روحیه امید، جلوگیری از ناامیدی و... می گویند. گویا ارباب و اصحاب سیاست با درکی مشترک از فضای عمومی در جامعه ایران، مفهوم امید را به عنوان یک حلقه مفقوده در زیست اجتماعی ایرانیان یافته اند و در تلاشند تا به هر طریق ممکن از بروز ناامیدی در جامعه ایران جلوگیری کرده یا از قدرت و توان آن بکاهند.

بهترین دوران مناسبات ایران و عراق

بهترین دوران مناسبات ایران و عراق

ایــران و عــراق در حــال حاضــر اســتراتژیک ترین دوران مناســبات تاریخی خود را ســپری می کنند. ایــران و عراق در دوران نویــن مناســبات خــود خاطرات شــب ها و قصه های دلنشــین بغــداد را احیا می کننــد.

گفتمان سَلَفی در مصر

گفتمان سَلَفی در مصر

سلفی ها در مصر خود را پیرو اسلام اصیل، راستین و واقعی معرفی می کنند و مدعی اند که کوشش آن ها این است تا پیرایه هایی که در طول سده ها پس از بعثت، بر دامن اسلام نشسته پاک نمایند و مسلمانان بلکه جهانیان را به اسلام اصیل رهنمون شوند. آن ها تفسیر و نگاه خود از دین را «عین حقیقت» پنداشته و بقیه را در چارچوب دین تعریف نمی کنند، خود را «فرقه ی ناجیه» نامیده و بقیه ی فرقه های اسلامی را مستوجب آتش می دانند.

نشست لهستان؛ با و بدون ایران

نشست لهستان؛ با و بدون ایران

غلامرضا نظربلند در سرمقاله ای در روزنامه شرق، نوشته است: چند روز است موضوع نشستی بین‎المللی با تمرکز روی خاورمیانه به‎ویژه ایران که قرار است در ماه آینده در ورشو، پایتخت لهستان برگزار شود، خبرساز شده و بازتاب زیادی پیدا کرده است.

دیپلماسی عمومی ظریف بهترین پاسخ به رویکرد خصمانه لهستان

دیپلماسی عمومی ظریف بهترین پاسخ به رویکرد خصمانه لهستان

در روزهای اخیر جمهوری لهستان به دلیل پذیرش میزبانی یک نشست بین المللی ضد ایرانی با مشارکت آمریکا، به مرکز توجه بسیاری از مقامات و رسانه های ایرانی تبدیل شده است. دلیل این نارضایتی و خشم عمومی شاید به سابقه طولانی روابط دو کشور بر می گردد که در قرن پانزدهم میلادی ریشه دارد. اسناد تاریخی گواهی می دهند که از زمان حکومت آق قویونلوها در ایران، مناسبات تجاری و سیاسی بین دو کشور برقرار بوده است.

بحران خبررسانی حوادث

بحران خبررسانی حوادث

هیچ کشور و سازمانی از وقوع بحران مستثنی نیست. این اصل موجب شده تا در بسیاری از کشورهای جهان دستورالعمل هایی تدوین شود و بر اساس آن سخنگو یا سخنگویانی مشخص شوند تا در زمان وقوع بحران به رسانه ها پاسخگو باشند. طبیعتا کشور ایران هم مستثنی از این ماجرا نیست و باید در زمان وقوع بحران سخنگو و سخنگویان واحدی از سوی سازمان های متولی مسوولیت اطلاع رسانی دقیق و همه جانبه را بر عهده بگیرند.

راه پایان دوئل ایران و عربستان

راه پایان دوئل ایران و عربستان

وضعیت در عربستان تغییراتی کرده که اگر ایران بتواند با نوعی ابتکار عمل، عربستان را به بهبود رابطه دعوت کند، شاید بتوان مسائل را از معبر منطقه ای مرتفع کرد؛ موضوعی که برای کره جنوبی و شمالی رخ داد و حداقل در ظاهر، قدرت های فرامنطقه ای نیز به سمت نوعی تعامل حرکت کردند.

وضعیت هشدار در منطقه

وضعیت هشدار در منطقه

زود است برای اتفاقاتی که خاورمیانه و بالتبع آن منطقه خلیج فارس در ماه های آینده آبستن آن است، به روشنی پیش بینی کرد. با این حال قرائن ضدونقیض در آن بسیار است. همین مهم سبب می شود تا با احتیاط به فرآیند تحولات نگریست.

یک قبیله پشت هر ردیف بودجه!

یک قبیله پشت هر ردیف بودجه!

شما می خواهید بودجه را تحلیل علمی و اقتصادی کنید یاد حرف مشاور عالی رئیس جمهور در جلسه با دانشجویان می افتید که گفت: «هر ردیف بودجه پدر و مادر دارد. پشت هر ردیف بودجه یک قبیله است»، معاون وزیر آموزش و پرورش از نمایندگان مجلس می خواهد در اعتراض به کم بودن بودجه آموزش و پرورش کلیات بودجه را رد کنند. نمایندگان هم هر کدام پشت لیستی از نیازهای منطقه ای و کشوری فریاد می زنند.همه، پول و اعتبار بیشتر می خواهند.

اهمیت عراق و ایران برای یکدیگر

اهمیت عراق و ایران برای یکدیگر

در دوران معاصر روابط میان دو کشور ایران و عراق با فراز و فرودهای بسیاری همراه بوده است. این اتفاق در روابط بین دو کشور بسته به اینکه حکومت‎های مستقر از چه گرایش سیاسی باشند، شاهد افت و خیز بوده است.

اسرار مگوی دو رییس جمهور

اسرار مگوی دو رییس جمهور

آخرین موضوع به نوع ارتباط دونالد ترامپ با ولادیمیر پوتین رییس جمهوری روسیه باز می گردد. به طور مثال دونالد ترامپ اجازه درز هیچ اطلاعاتی از جلسه خصوصی خود با پوتین را نداده است. به نوشته رسانه های امریکایی حتی ترامپ پس از دیدار خصوصی خود در هلسینکی فنلاند تمام یادداشت های مترجم را گرفته و اجازه نداده تا اطلاعاتی در مورد مذاکرات به بیرون درز کند، از همین رو هیچ یک از مقام های فعلی و سابق دولت ترامپ نمی دانند چه صحبت هایی میان ترامپ و پوتین رد و بدل شده است.

چرا تاریخ را دوست نداریم

چرا تاریخ را دوست نداریم

اینکه جوانان به تاریخ علاقه ندارند یا دوست ندارند متون تاریخی را مطالعه کنند، بحث بسیار مهمی است که باید از نگاه جامعه شناختی آن را مورد بررسی قرار داد. به طور کل باید اذعان داشت نسل جوان ما زمانی به مطالعه تاریخ می پردازد که به آن نیاز پیدا کند و این نیاز را در خود احساس نمی کند.

ضرورت وحدت در شیوه حل اختلاف

ضرورت وحدت در شیوه حل اختلاف

مهم ترین مسأله ای که امروز باید در دستور کار گروه های سیاسی قرار گیرد، تفاهم و توافق نسبت به شیوه حل اختلاف است و اینکه چگونه می توان نهاد حل اختلاف را ارتقا داد و از مجادلات سیاسی و گروهی فراتر برد تا به عنوان مرجعی معتبر برای داوری نهایی باقی بماند.

1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10بعدی

بررسی چهار دهه تجربه رسانه ایی انقلاب اسلامی

فرهنگسرای رسانه و شبکه های اجتماعی برگزار می کند،

بررسی چهار دهه تجربه رسانه ایی انقلاب اسلامی

1 از 4

بررسی انتقادی پرونده یرواند آبراهامیان

انجمن علوم سیاسی ایران برگزار می کند:

بررسی انتقادی پرونده یرواند آبراهامیان

2 از 4

چندجانبه گرایی در سیاست خارجی ایران

انجمن ایرانی مطالعات جهان برگزار می کند:

چندجانبه گرایی در سیاست خارجی ایران

3 از 4

تازه ترين مطالب