web
stats
لیست مطالب

سرمایه اجتماعی روحانی

سرمایه اجتماعی روحانی

می توان گفت بازسازی امید به دگرگونی و اصلاح و تقویت آن ضرورتی اساسی در شرایط کنونی جامعه ما است. سرمایه عظیم سیاسی-اجتماعی اصلاح طلبان، دستمایه پر ارزشی برای دوره دوم دولت آقای روحانی بوده که باید جایگاه خود را باز یابد. دولت باید با تقویت نهادهای مدنی و سیاسی، زمینه را برای افزایش امید و تقویت نگرش مثبت به روند پیشبرد سیاست ها و برنامه ها فراهم سازد.

مسئولیت مدیران، پدیده کودکان خیابانی

مسئولیت مدیران، پدیده کودکان خیابانی

براساس قوانین موجود، سازمان هایی مانند شهرداری، بهزیستی، وزارت بهداشت، نیروهای انتظامی و انجمن های حمایت از کودکان به تدریج متولیان رسمی و یا جامعوی حل و فصل مشکلات این کودکانند.

انتخابات عراق و ناکامی عربستان

انتخابات عراق و ناکامی عربستان

حسن هانی زاده کارشناس مسائل عراق معتقد است: در تجزیه وتحلیل انتخابات عراق این حقیقت کاملا روشن می شود که ملت عراق برنده اصلی این انتخابات است وعربستان سعودی که قصد داشت انتخابات را مدیریت کند با شکست مواجه شد.

راه دشوار اروپا در مقابله با تحریم ها

راه دشوار اروپا در مقابله با تحریم ها

اخباری که از اروپا درباره همکاری با ایران مخابره می شود متناقض است. دیروز سران اتحادیه اروپا تصمیم گرفتند تا مقررات قدیمی «انسداد تحریم ها» را برای مقابله با تحریم آمریکا علیه ایران اجرایی کنند تا اگر در دو ماه آینده یکی از دولت های اروپایی و یا پارلمان اروپا با آن مخالفت نکنند از همکاری شرکت ها و بانک های اروپایی با ایران حفاظت و حمایت کنند.

بازی خطرناک با تقسیمات کشوری

بازی خطرناک با تقسیمات کشوری

تقسیمات کشوری نقش مهمی در امنیت ملی و توسعه ملی دارد. تقسیمات کشوری را نباید با تفکیک کشور اشتباه گرفت. کشاندن قلمرو «سرزمین» به رقابت برای افزایش قدرت فردی و گروهی، نطفه نارس بازی خطرناکی است که اگر پیشرفت کند، به ناکجاآبادی توصیف ناپذیر می رسد. وسیله ساختن از چنین موضوعی برای منافع قدرت طلبانه شخصی و گروهی، صدمه های کوتاه مدت و درازمدت عمیق و جبران ناپذیری به امنیت و توسعه کشور وارد می کند.

نرخ ارز و جزئیات فراموش شده

نرخ ارز و جزئیات فراموش شده

علت ریشه ای تورم، بی انضباطی مالی در بودجه و نظام بانکداری است، نه در جهش ارزی. مولفه های مختلف سیاست گذاری دولت، اعم از یارانه هدفمند، بنزین ۱۰۰۰ تومانی، مدیریت قیمت کالاهای اساسی، ارز مسافرتی، پرداخت سود بالا به سپرده بانکی و... از محل چاپ بی رویه پول و دست در جیب مردم کردن است.

 اجلاس استامبول فرصتی برای جهان اسلام

اجلاس استامبول فرصتی برای جهان اسلام

اجلاس فوق العاده این سازمان با هدف بررسی دو حادثه فاجعه بار انجام می گیرد که نخستین مورد به انتقال غیرقانونی و فاجعه آمیز سفارت آمریکا به بیت المقدس باز می گردد و حادثه دوم نیز موضوع کشتار بیرحمانه مردم فلسطین توسط رژیم صهیونیستی است.

تقابل سیاست بردباری با شتابکاری

تقابل سیاست بردباری با شتابکاری

اعلام فهرست تحریم شامل رئیس بانک مرکزی ایران و بانک های فعال در کشورهای دیگر به بهانه همکاری های ویژه با ایران در شرایطی که بر اساس دستور صادر شده از سوی رئیس جمهوری امریکا مهلت های 90 و 180 روزه برای بازگرداندن تحریم های هسته ای علیه ایران تعیین شده بود.

٤ چالش پیش روی شهردار

٤ چالش پیش روی شهردار

واقعیت این است که وضعیت مالی امروز شهرداری تهران چندان خوب و رضایت بخش نیست و حتی می توان گفت از جهاتی بحرانی است. از سویی شهرداری از لحاظ کسب درآمدهای خود با مشکلاتی اساسی روبه روست و از سویی نمی تواند هزینه های جاری خود و شهر را به سادگی تعطیل کند.

تداوم برجام در سایه اعتماد متقابل

تداوم برجام در سایه اعتماد متقابل

برجام بدون آمریکا از جهات مختلف قابلیت اجرایی را دارد زیرا در عین حال که مورد تائید و تاکید دیگر رهبران اروپایی قرار دارد از طرف دیگر خواست سازمان ملل و جامعه جهانی بر تداوم و بقای آن است.

جدال قدیم و جدید

پس از زمین لرزه ی تهران

جدال قدیم و جدید

ما انسان ها هیچ حقی در اعتراض به رویداد زمین لرزه نداریم. این بی نظمی برای ایجاد نظمی جدید است و تنها این نظم و نظام هستی و خدایی ارزشمند است. ما جزء هستیم و عالم، کل. در نسبت جزء با کل، حق با کل است.

فیلترینگِ فیلترشکن

میلیون ها دلار ضرر مسدودشدن تلگرام

فیلترینگِ فیلترشکن

استفاده از فیلترشکن ها اگر روزی یک توانایی فنی محسوب می شد، امروز و پس از فیلترینگ تلگرام به مسئله ای عادی برای ایرانیان تبدیل شده است. از نوجوانان تا سالمندان دیگر راه و رسم استفاده از آن را آموخته اند و تبادل فیلترشکن های تازه، به عادت روزمره مردم تبدیل شده است.

عبور ایران و اروپا از امریکا

عبور ایران و اروپا از امریکا

جدا از اینکه چه رویکردی نسبت به مقوله غرب و اروپا داشته باشیم، به نظر لازم است به دستگاه دیپلماسی کشوراین فرصت داده شود تا در راستای چارچوب سازی های پیشنهادی و ایجاد این سازوکارهای موازی جدید - با خیالی آسوده - با اروپا و بازیگران مربوطه به مذاکره و گفت وگو بنشیند. شاید خروج امریکا از برجام در نهایت سبب خیر شود!

شگفتی های انتخابات عراق

مردم پیام خود را صریح گفتند

شگفتی های انتخابات عراق

نتایج انتخابات عراق شگفتی ساز شد. البته از یک بابت پیش بینی می شد که شگفتی ساز شود، مشارکت پایین مردم در انتخابات همیشه سبب شده است تا شاهد نتایج شگفت آور باشیم.

رایزنی سرنوشت ساز ایران و اروپا

رایزنی سرنوشت ساز ایران و اروپا

دولت های اروپایی در تلاش خود برای حفظ برجام در شش ماه گذشته، مرتکب یک اشتباه تاکتیکی مهم شدند و آن اینکه آنها برای مماشات با ترامپ، با اتخاذ یک ادبیات تند و تأیید صوری و ضمنی اتهامات او علیه ایران، هم خاطر تهران را مکدر کردند و هم جامعه بیزینسی و سرمایه گذاران را در ارتباط با ایران دچار تردید و هراس بیشتری کردند.

شلتاق اسرائیل زیر چتر واشنگتن

شلتاق اسرائیل زیر چتر واشنگتن

رژیم اسرائیل این روزها به پشتوانه حمایت های واشنگتن و برخی دولت های عربی منطقه شلتاق می کند، اما هزینه آن گسترش بی ثباتی و ناآرامی در سراسر منطقه خواهد بود.

دام نگران کننده

دام نگران کننده

خروج آمریکا از برجام شرایط جدیدی را برای سرنوشت مهم ترین رویداد دیپلماتیک جهان در چند دهه گذشته رقم زد و ترامپ، با وجود مخالفت گسترده جهان، متحدان اروپایی و افکار عمومی کشورش، به وعده ای که در زمان مبارزات انتخاباتی داده و در یک سال و اندی از زمان به دست گرفتن قدرت بارها تکرار کرده بود، عمل کرد.

برجام و باید و نبایدهای آن

برجام و باید و نبایدهای آن

برجام به محض اینکه در شورای امنیت به اتفاق آرا تصویب شد ایران به حیاتی ترین هدف خود یعنی خروج از ذیل ماده هفت منشور ملل متحد رسید و پس از آن به سود بیشتر و ارزش افزوده دست یافت.

شهردار جدید و گره های مدیریتی تهران

شهردار جدید و گره های مدیریتی تهران

شهردار کلانشهر تهران انتخاب شد. مهندس محمدعلی افشانی به سبب پیشینه کاری که از آن برخوردارند، انتخاب بجایی برای پایتخت بود. ضمن اینکه ضروری است به فرایند شفاف و دموکراتیک انتخاب نیز اشاره شود. جلسات شورا هم چنان که همه می دانیم به صورت علنی برگزار شد.

میراث یک مدیر تحول خواه

میراث یک مدیر تحول خواه

وردی نژاد از زمره چهره های امنیتی بود که درتجربه مدیریت «ایران» و ایرنا دامن خویش را از نگاه امنیتی دور ساخت و انگشت شمارند کسانی که از حوزه امنیتی نظام برخاسته اند اما ذهنیت و نگرش امنیتی به امور و اوضاع ندارند.

1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10بعدی

تازه ترين مطالب