web
stats
لیست مطالب

رژه اتوبوس های پیر در پایتخت

رژه اتوبوس های پیر در پایتخت

بسیاری از اتوبوس های تهران پیر و فرسوده شده و به سن بازنشستگی رسیده اند، اما به جای استراحت در گاراژها هنوز با تنی خسته و رنجور در سطح شهر در حال جابه جایی مسافر هستند. براساس استانداردهای جاری عمر مفید و استاندارد هر اتوبوس ۸ سال است، این در حالی است که به گفته مسئولان مربوطه بیشتر اتوبوس های فعال در ناوگان اتوبوسرانی تهران بالای ۸ سال عمر دارند و در زمره اتوبوس های فرسوده به شمار می روند.

 سینما آزمایشگاه علوم انسانی

سینما آزمایشگاه علوم انسانی

باید بدانیم که سینما «آزمایشگاه علوم انسانی» محسوب می شود؛ زیرا بستری برای اجرایی کردن سیاستگذاری های کلانی است که پیشتر در حوزه علوم انسانی شکل گرفته اند؛ از این رو می توان مدعی شد مدخل علوم انسانی به جامعه «سینما» است. فقدان سینما، در یک جامعه به معنای فقدان رابطه علوم انسانی با جامعه است و چگونگی رابطه سینما با جامعه به نوعی بازتابی از رابطه علوم انسانی بومی با آن جامعه است.

سه باور اشتباه معامله گران ارز

نوسان سازان دلار ناکام ماندند؛

سه باور اشتباه معامله گران ارز

روز گذشته با وجود تلاش های نوسان گیران، قیمت دلار تغییرات زیادی را تجربه نکرد. روز چهارشنبه دلار با رشد محدود ۳۰ تومانی به قیمت ۱۱ هزار و ۵۱۰ تومان رسید. این درحالی بود که نوسان گیران تلاش کردند با ایجاد سه پندار اشتباه در میان معامله گران، هیجان کاذب در بازار ایجاد کنند.

خروج از برجام دشمنان ایران را متحد می کند

خروج از برجام دشمنان ایران را متحد می کند

حسن بهشتی پور، معتقد است:الان برجام سبب اختلاف امریکا و اروپا شده است؛ چین و روسیه نیز با اتکا به همین روش ایران توانسته اند مدافع کشورمان باشند. خروج ایران از برجام یعنی با دست خود اروپا، چین و روسیه که الان با ما در این زمینه اشتراک نظر دارند را به سمت امریکا و عربستان سعودی سوق بدهیم.بزرگ ترین ضرر خروج ایران از برجام همان گونه که گفتم، این است که دشمنان ایران را دوباره با هم متحد می کند که این به نفع منافع ما نیست.

دیپلماسی تنها هنر مذاکره با دوستان نیست

دیپلماسی تنها هنر مذاکره با دوستان نیست

در سالگرد اجرائی شدن برجام با عباس ملکی، یکی از دیپلمات های باسابقه ایرانی به گفت وگو نشستیم. ملکی عضو تیم مذاکره کننده قطع نامه ۵۹۸ و همچنین مذاکرات خزر بود.وی معتقد است فرصت دولت ترامپ و حتی غیرقابل پیش بینی بودن او، می تواند برای ایران، زمان مناسبی برای مذاکره و حتی توافق مجدد باشد.

همه علیه «خودرو محوری»

همه علیه «خودرو محوری»

23 سال است که روز 29 دی ماه هر سال به نام «روز هوای پاک» شناخته می شود. هر چند آلودگی هوا همچنان یکی از مسائل جدی تهران و شماری از کلانشهرهای کشور است اما طی این سال ها پویش ها و تلاش هایی شکل گرفته تا سیاستگذاری های شهری از خودرو محوری به انسان محوری تغییر کند. مهم ترین این پویش ها، «سه شنبه های بدون خودرو» نام دارد.

آسیب های اجتماعی را سیاه نمی بینم

آسیب های اجتماعی را سیاه نمی بینم

تقی رستم وندی ، رئیس سازمان امور اجتماعی کشور می گوید؛ پنج اولویت مهم از بین بیش از 20 آسیب اجتماعی بزرگی که در کشور وجود دارد، به ترتیب اعتیاد، حاشیه نشینی، فساد اخلاقی، طلاق و مناطقی که این چهار عامل در آنها وضعیت حاد و بحرانی دارد، است. ما اگر به این پنج عامل رسیدگی کنیم، آسیب های اجتماعی در کشور به طرز قابل توجهی کاهش می یابد.

 ایرانی ها روزانه 8000 کیلومتر سیگار می کشند

ایرانی ها روزانه 8000 کیلومتر سیگار می کشند

«مصرف توتون در ایران طی یک دهه گذشته7 برابرشده است»این خبررا دیروز معاون اجتماعی دانشگاه علوم پزشکی تهران درنشست خبری با رسانه ها اعلام کرد.«عبدالرحمان رستمیان»گفت:در برهه زمانی 10 سال مصرف سیگار از 2 هزار تن به 15 هزار تن رسیده که فاجعه است وضرورت دارد راه های عدم دسترسی مردم به دخانیات را اجرایی کنیم.

بازار زمین در دو سناریو

روند ۲۷ ساله تورم املاک بررسی شد؛

بازار زمین در دو سناریو

چشم انداز بازار زمین- املاک کلنگی- در پایتخت را می توان در قالب دو سناریو ترسیم کرد. سازنده ها در تهران اگر چه طی هفته های اخیر نشانه های خفیف از آرام شدن التهاب قیمت زمین را دریافت کرده اند، اما همچنان نسبت به وضعیت ماه های آتی سردرگم هستند و به همین علت، ساخت و ساز با رکود موقت مواجه شده است.

پیوند نامبارک

پیوند نامبارک

«فساد» و مبارزه با آن، یکی از مهم ترین موضوعاتی است که کشورهای مختلف در دنیا را به خود مشغول کرده است؛ این یکی از بزرگ ترین چالش های پیش روی برخی کشورها ازجمله ایران است که با فساد رو به گسترش درگیرند و شاخص های مربوط نیز وضعیت خوبی را نشان نمی دهند.گاه مقوله مبارزه با فساد نیز چالش برانگیز می شود؛ آن زمان که تحت سیطره و تاثیر سیاست و منافع اقتصادی جریان های سیاسی قرار می گیرد.

نفس مطبوعات با گرانی کاغذ به شماره افتاد

نفس مطبوعات با گرانی کاغذ به شماره افتاد

این روز ها نفس مطبوعات و در کل آنچه با کاغذ سرو کار دارد به شماره افتاده است.تنزل توان مالی مطبوعات با توجه به تغییر چندین و چندباره قیمت کاغذ و رشد تصاعدی آن و نیز تغییر شرایط فروش کاغذ باعث شده تا واردکنندگان و تجار بازار کاغذ به دنبال خریداران توانمندتری باشند و در این میان استقبال ساندویچی ها و فست فودی ها باعث شده تا کاغذها قبل از آنکه در چاپخانه ها برای صفحات روزنامه برش و قطع زده شوند، در ابعاد بشقاب ها، جعبه های سفارشی بیرون بر و ساندویچ ها طراحی شوند!

مهار «کودک همسری» با اصلاح قانون

مهار «کودک همسری» با اصلاح قانون

با متوقف ماندن طرح کودک همسری در مجلس شورای اسلامی، واکنش ها همچنان از سوی مسئولان و فعالان حوزه کودک ادامه دارد. تاجایی که چند روز پیش معصومه ابتکار معاون رئیس جمهوری در امور زنان و خانواده در این زمینه اظهار داشت: «متأسفانه آن طور که آمارها نشان می دهد، در مناطق مرزی ازدواج های صوری انجام می شود که امیدواریم با اجرای طرح ممنوعیت ازدواج دختران زیر 13 سال جلوی این ازدواج ها گرفته شود.»

تجدید نظر در چهل سالگی انقلاب ضروری است

تجدید نظر در چهل سالگی انقلاب ضروری است

رسول منتجب نیا، می گوید؛ ما در آستانه چهلمین سال پیروزی انقلاب اسلامی هستیم و انقلاب ما 40 سال شده، یعنی به اوج کمال و تعالی خود باید برسد. در چنین سالی ما باید بیش از گذشته به ابعاد انقلاب و آرمان ها و اهدافی که مردم برای آن قیام کردند بپردازیم و به نوعی آسیب شناسی کنیم که اگر ضعف و کاستی وجود دارد برطرف شود.

بودجه خـواری نامـرئی

بودجه خـواری نامـرئی

ایران کشور ثروتمند با ذخایر فراوانی است ، دشمن به دنبال دارایی های ملت ایران است و... سال هاست این جملات را می شنویم و گاهی نیز زمزمه ها یا پچ پچ هایی می کنیم که اگر این اظهارات صحت دارد پس چرا در بیشتر اوقات با کسری بودجه روبه رو هستیم یا بودجه های عمرانی کشور با مشکل مواجه می شود! بی شک شفاف نبودن بودجه و هزینه هایی که شیشه ای نیست را می توان اصلی ترین عامل این وضعیت دانست.

جعبه سیاه خبر

بازهم آشفتگی در اطلاع رسانی یک حادثه تلخ؛

جعبه سیاه خبر

خبری کوتاه و البته ناقص در ساعت حدود 8 و 30 دقیقه صبح دیروز که حکایت از سقوط هواپیمایی ارتشی در زیبادشت کرج داشت. خبرهای بعدی حاکی از آن بود که هواپیمای حادثه دیده، هواپیمایی از نوع بویینگ بوده که قرار بوده بار 20 تنی گوشت خود که در قالب 700 لاشه، از کشور قرقیزستان آورده بوده را در فرودگاه پیام تخلیه کند.

مخدر گل را ساده نگیریم

مخدر گل را ساده نگیریم

گل، ماده مخدری است که امروزه سلامت جامعه ما را تهدید می کند و همان طور که گفته شد بیشترین آسیب این مخدر روی قشر جوان جامعه است اما بسیاری از جوانان فکر می کنند مخدر گل آسیب زا نیست و همین باور رایج شده و صد درصد اشتباه، باعث شده که جوانان به دام این مخدر کشیده شوند.

ممنوع الخروجی زن توسط شوهر قانونی یا غیر قانونی؟

ممنوع الخروجی زن توسط شوهر قانونی یا غیر قانونی؟

اجازه خروج زنان ازکشور وصدورگذرنامه آنان توسط شوهر، حکم قانونی است.جدا از درست یا نادرست بودن این موضوع ومتن قانون آنچه مورد نظراست اینکه شوهر درمواردی از این اختیار قانونی پا را فراتر گذاشته وبا دستنوشته ای که متضمن اعلام«ممنوع الخروج»کردن همسرخود با مراجعه به دفاتر اسنادرسمی تقاضای ممنوع الخروجی زوجه خودرا می کند.

سکوت؛ پیامد بن بست گفتمانی

سکوت؛ پیامد بن بست گفتمانی

گفتمان سازی، مقوله ای مهم در حیات و نشاط هر کشور است. ایجاد شور و نشاط در جامعه و انگیزه و تقویت پیوست های ارتباطی از رسالت های مهم روشنفکران، احزاب و حاکمیت در هر کشوری است. غفلت از آسیب پذیری در این حوزه ، می تواند در دراز مدت ساختارهای پایه ای هر کشوری را دستخوش شکنندگی کند. درواقع بی تفاوتی در جامعه نوعی بیماری اجتماعی است.

به اختلافات داخلی امریکا امید نبندیم

به اختلافات داخلی امریکا امید نبندیم

«محمد جواد ظریف» وزیر امور خارجه می گوید: اختلافات در داخل امریکا جدی است،اما اینکه ما به این اختلافات امید ببندیم که از طریق اختلافات داخلی امریکا مشکلات مان را حل بکنیم این هم از این تفکر ناشی می شود که ما همه چیز را در امریکا ببینیم،ما واقعاً باید نگاه مان را عوض کنیم.

حذف دفاتر بانوان در دولت با چه هدفی؟

حذف دفاتر بانوان در دولت با چه هدفی؟

زهرا شجاعی می گوید؛ نیاز های زنان و انتظارات آنها از نظام حاکمیتی از یک سو و ظرفیت ها، استعدادها و سرمایه اجتماعی که در حوزه زنان وجود دارد، ایجاب می کند که از این ظرفیت بر اساس منافع و مصالح ملی مورد استفاده قرار گیرد. از سویی تفاوت هایی که در این حوزه وجود دارد و تبعیض هایی که صورت می گیرد شناسایی و تبعیض ها رفع شود تا به اهداف نظام که عدالت اجتماعی، عدالت جنسیتی و برابری است، دسترسی پیدا کنیم.

1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10بعدی

بررسی چهار دهه تجربه رسانه ایی انقلاب اسلامی

فرهنگسرای رسانه و شبکه های اجتماعی برگزار می کند،

بررسی چهار دهه تجربه رسانه ایی انقلاب اسلامی

1 از 4

بررسی انتقادی پرونده یرواند آبراهامیان

انجمن علوم سیاسی ایران برگزار می کند:

بررسی انتقادی پرونده یرواند آبراهامیان

2 از 4

چندجانبه گرایی در سیاست خارجی ایران

انجمن ایرانی مطالعات جهان برگزار می کند:

چندجانبه گرایی در سیاست خارجی ایران

3 از 4

تازه ترين مطالب