web
stats
لیست مطالب

این انتخابِ آخر روحانی است

این انتخابِ آخر روحانی است

تنش های دولت روحانی به دلیل ناکارآمدی آن نیست. تنش های این دولت از آنجا نشئت می گیرد که حافظ منافع طبقه مشخصی نیست و به لحاظ سیاسی مخاطب مستقیم بین توده مردم ندارد. با اغماض می توان گفت حامیان دولت روحانی اصلاح طلبان و البته جمعیت سیالی هستند که به اقتضای شرایط سیاسی، منافع اقتصادی و قبض و بسط های اجتماعی به دولت روحانی دور یا نزدیک می شوند.

شفافیت عامل پیشگیری فساد

شفافیت عامل پیشگیری فساد

یکی از مسائلی که طی سال‎های اخیر چه در ایران وچه در کشورهای مختلف دنیا نظرها را به خود جلب کرده و حساسیت‎های زیادی را در میان مردم برانگیخته، مسأله فساد اقتصادی- اداری و شیوه‎های مبارزه با آن است. اما اینکه فساد ناشی از چیست؟ طبعاً می‏ توان موارد و دلایل مختلفی را برای آن ذکر کرد؛ از خلأ و ناکافی بودن قوانین گرفته تا ضعف نهادهای نظارتی. در این میان آنچه که برای پیشگیری مهم است، موضوع شفافیت است.

دولتمرد یا سیاستمدار

دولتمرد یا سیاستمدار

تفاوت سیاستمدار و دولتمرد در این است که «سیاستمدار فردی است که برای انتخاب آینده فکر می کند اما دولتمرد کسی است که برای نسل آینده می اندیشد.» این گزاره ای است که تقریبا در همه کشورها کاربرد دارد و از جمله در کشور ما. اما کاربرد آن بستگی به شرایط سیاسی و اقتصادی هر کشور دارد، بنا بر این سوالی که می توان بر این اساس طرح کرد که کشور ما در حال حاضر بیشتر به کدام فرد نیاز دارد، دولتمرد یا سیاستمدار؟

بایدها و نبایدهای تصویب FATF

بایدها و نبایدهای تصویب FATF

لازمه اجرایی شدن قانون مبارزه با پولشویی اصلاح ساختار بانکی ایران است. لایحه مطرح شده درصدد است که در نقل و انتقال پول بین کشورهای جهان شفافیت ایجاد کند و اگر کشوری خود را از این قاعده دور کند به آسانی نمی تواند ارتباط مالی با سایر کشورها داشته باشد. اجرای اف ای تی اف ارتباطی با برجام ندارد و اگر ایران آن را اجرایی نکند در داد و ستد های بین المللی باید انرژی و هزینه بیشتری را به کار ببندد.

ملاقات شگفتی ساز هلسینکی

ملاقات شگفتی ساز هلسینکی

نشست هلسینکی را می توان تحول مهمی به شمار آورد که اثرات آن به این زودی ها برطرف نخواهد شد و می تواند آثار دامنه داری برای سیاست داخلی و خارجی آمریکا داشته باشد. این ملاقات از آن نظر که نحوه عملکرد ترامپ، بی خردی او و اغتشاش ذهنی اش را بیش ازپیش به نمایش گذاشت نیز حائز اهمیت است.

بازارهای اولیه، ثانویه، ثالثیه و رابعیه ارزی چیست؟

بازارهای اولیه، ثانویه، ثالثیه و رابعیه ارزی چیست؟

متولیان اقتصاد کشور، از دولت محترم گرفته تا سایر نهادهای حاکمیتی و قدرت های اقتصادی باید بپذیرند که اصول ساختاری اقتصادی اساسا، در هیچ شرایطی تغییر نمی کند. یکی از این اصولی که در حال حاضر زیر پا گذاشته شده است، ورود ناپایدار، به تعیین قیمت دستوری برای مهمترین کالای اقتصاد یعنی ارز است.

شفافیت در امور عمومی

شفافیت در امور عمومی

پیش فرض شفافیت آن است که همه کارگزاران امور عمومی، موظف هستند تا مسؤلیت ها و وظایفی را که برای تأمین منافع عمومی بر عهده دارند به نحو درست و قانونی انجام دهند. در نتیجه، شفافیت صرفاً نشان می دهد که امور عمومی به نحو مناسب و قانونمند اداره می شوند.

مثلث فشار بر بازار نفت

سه جبهه تشدید عرضه طلای سیاه فعال می شود؟

مثلث فشار بر بازار نفت

به دنبال کاهش نگرانی ها از کمبود عرضه نفت بعد از اعمال تحریم های آمریکا علیه ایران، قیمت طلای سیاه روز گذشته بیش از ۵/ ۲ دلار کاهش یافت.تلاش دولت ترامپ برای تحت فشار قرار دادن ایران و به حداکثر رساندن تحریم ها علیه کشور هر روز ابعاد جدیدی به خود می گیرد.

تغییر اوضاع اقتصادی با بهبود ساختار سیاسی

تغییر اوضاع اقتصادی با بهبود ساختار سیاسی

واقعیت این است که اقتصاد ایران با بحران های جدی ساختاری رو به روست و مشکل وجود و یا میدان داری افراد نیست. این اقتصاد از بحران های درون ساختاری در حال ضربه خوردن است. همین ساختارهای معیوب باعث پدید آمدن سودجویان و رانت خواران بی شمار شده است.

پیام اقتدار یک دیدار

پیام اقتدار یک دیدار

دیدار رئیس جمهوری و اعضای کابینه با رهبر انقلاب از نظر ما روزنامه نگاران یک رویداد است و بسیار قابل توجه و تأمل.آنجا که رهبر دولت را نماد نظام دانستند شاید قابل پیش بینی بود، اما این جمله که «یک نظام مقتدر باید یک دولت مقتدر داشته باشد و وظیفه همگان حمایت از دولت است» می تواند پاسخی باشد به آنانی که می کوشند حساب دولت را از حساب نظام جدا کنند.

هلسینکی؛ آغاز پایان بازی بزرگ پوتین و ترامپ

هلسینکی؛ آغاز پایان بازی بزرگ پوتین و ترامپ

هلسینکی را شاید بتوان نقطه آغاز گفت وگوهای ناتمام روسای جمهوری آمریکا و روسیه دانست و در دیگر سو این نشست می تواند پایانی بر بازی بزرگ میان این دو کشور باشد.

چراغ خاموش

چراغ خاموش

خاموشی های اخیر بار دیگر توجهات را به صنعت برق کشور، ظرفیت ها و چالش های آن معطوف کرده است.اگرچه مسئولان دولتی، خاموشی های اخیر را به خشکسالی و کاهش تولید نیروگاه های برق آبی ربط می دهند، اما کارشناسان معتقدند کند شدن روند توسعه صنعت برق در چند سال اخیر، دلیل اصلی خاموشی هاست.

توهم مهار تورم با دلار ارزان

توهم مهار تورم با دلار ارزان

بنای این نوشتار تحلیل سیاست های اخیر در حوزه ارزی نیست، بلکه ارائه یک راهکار مشخص برای بازکردن گرهی از مشکلات پیش روی اقتصاد ایران و بانک مرکزی است.

خودآگاهی اجتماعی لازمه تحقق شفافیت

خودآگاهی اجتماعی لازمه تحقق شفافیت

ایجاد شفافیت خواسته ای است که اگر چه چندین دهه قدمت دارد اما این روزها با بروز مشکلات اقتصادی، قوی تر از گذشته پیش روی دولت و دیگر نهادهای حاکمیتی گذاشته شده است. با این حال مشخص است که چه در طرح این خواسته و چه در به ثمر رسیدن آن نقش اساسی و اصلی بر دوش ملت قرار دارد.

کدام ابردزدی؟

کدام ابردزدی؟

غلط ترین اقداماتی که در رژیم سابق از دولتمردان آن عهد و زمان سر زد، همین بی برنامگی در قوانین مربوط به آب و حفر چاه و حمایت از قنات ها بود که عملا حیات آبی سرزمین ایران را از بین بردند.در کنار قنات های هزارساله، چاه های جدیدی حفر شد که در کوتاه مدت آب های سطحی را با قدرت موتورهای دیزل استخراج کردند.با استخراج آب های زیرزمینی، قنات ها خشکیدند.حالا گناه را گردن برف دزد و ابردزدهای خارج نشین می اندازیم؟

نقش موثر حضرت معصومه(س) در دفاع از دین و ولایتمداری

نقش موثر حضرت معصومه(س) در دفاع از دین و ولایتمداری

حضرت فاطمه معصومه(س) بانوی با تقوا و گرانقدر جهان تشیع است که در دفاع از حریم ولایت نقش موثری ایفا کرد و به شفیعه روز محشر و کریمه اهل بیت شهرت یافت. نامگذاری روز ملی دختران در زاد روز ولادت آن حضرت، حرکتی نمادین برای رسیدن به جایگاه معنوی و الگوسازی از شخصیت ایشان برای زنان این مرز و بوم محسوب می شود.

کجا اشتباه می کنیم؟

کجا اشتباه می کنیم؟

یکی از مشکلات جدی کشور در مباحث آبی، ضعف شدید دیپلماسی رسانه ای آبی است. بررسی عملکرد مدیریت رسانه ای مسائل آبی کشور نشان می دهد که متأسفانه برخی مسئولان ذی ربط و غیرذی ربط دخیل در مسائل آبی از دو مشکل عمده «عدم ورود به موقع رسانه ای» و «اظهارنظر بی موقع و نابجا در مسائل آبی» رنج می برند.

گریز از دام ابرتورم

گریز از دام ابرتورم

این نگرانی وجود دارد که مشکل کسری بودجه دولت و همچنین چالش بدهی های انباشته و تعهد دولت به بازپرداخت اصل و فرع بدهی های سررسیدشده قبلی و همزمانی آن با مشکلات ساختاری نظام بانکی کشور، در نهایت به منابع بانک مرکزی منتقل شود و زمینه وقوع ابرتورم را در اقتصاد ایران فراهم سازد.

جنگ اقتصادی؛ استراتژی و تاکتیک

جنگ اقتصادی؛ استراتژی و تاکتیک

جنگ اقتصادی اصطلاحی است که این روزها هم در صحنه جهانی و هم در عرصه داخلی سخن از آن به شدت باب شده است و بر آن تاکید می شود. این اصطلاح آشکارا در تضاد با مفهوم اقتصاد آزاد یا بازار آزاد است؛ چراکه در چنین بازاری که تمامی مشارکت کنندگان در آن سود می برند، سخن گفتن از جنگ بی معنی است.

«گفت وگو»؛ راه حل منازعات

«گفت وگو»؛ راه حل منازعات

سومین سالروز توافق هسته ای ایران با قدرت های بزرگ جهانی در حالی فرا رسیده است که گرچه امریکا به عنوان یکی از اصلی ترین کشورهای طرف توافق از آن کناره گیری کرده است، اما مقاومت و پافشاری سایر قدرت ها در حفظ این پیمان مهم چندجانبه بر درستی رویکرد اعتدال جویانه ایران در صحنه سیاست بین الملل مهر تأیید زده است، رویکردی که محور اساسی آن گفت وگو به جای منازعه است.

1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10بعدی

تازه ترين مطالب