web
stats
لیست مطالب

پایان کمیت گرایی در توسعه دانشگاه ها

پایان کمیت گرایی در توسعه دانشگاه ها

«مجتبی شریعتی نیاسری» معاون آموزشی وزیر علوم می گوید: یکی از اقدامات اصلی ما موضوع ساماندهی مؤسسات است که یکی از بندهای طرح آمایش است. ما مانعی برای افزایش مراکز آموزش عالی نداریم اما بر این باوریم که استانداردهای لازم را باید داشته باشند.

رئیس جمهور اختیار ویژه

رئیس جمهور اختیار ویژه

افطار رئیس جمهوری با جمعی از روحانیون و شخصیت های حوزوی، بهانه ای شد تا او یادی از دوران دفاع مقدس کند و اعلام کند که امروز هم در شرایط جنگ اقتصادی هستیم.البته حسن روحانی، راه پیروزی در این جنگ را هم داشتن اختیارات ویژه دانسته است. داشتن یا نداشتن اختیارات همیشه از مواردی بوده که رؤسای جمهور با آن دست به گریبان بوده اند؛ از رئیس دولت اصلاحات که رئیس جمهور را یک تدارکاتچی می دانست تا حسن روحانی که برای حل مشکلات حال حاضر کشور به دنبال اختیارات ویژه است.

موج سوم ایدز قربانی می گیرد

گزارش «ایران» از تغییر الگوی ابتلا به بیماری اچ آی وی؛

موج سوم ایدز قربانی می گیرد

بیمار که می شوی دیگر فرقی نمی کند که متهم باشی یا قربانی. مهم نیست که تو مرتکب اشتباه شده ای یا دیگری در حق ات جفا کرده. جواب آزمایش که مثبت می شود دیگر راه برگشتی نیست همه پل های پشت سرت خراب می شود انگار. اما متخصصان معتقدند که باید این تفکر تغییر کند. باید آگاهی تک تک افراد جامعه بالا برود تا بتوانیم موج سوم ایدز در کشور را کنترل کنیم.

ایران، عراق و افغانستان نیست

ایران، عراق و افغانستان نیست

صادق زیباکلام، استاد دانشکده حقوق و علوم سیاسی دانشگاه تهران می گوید؛ آنچه که مسلم است این است که آمریکایی ها به هیچ وجه قصد اشغال خاک ایران را ندارندیعنی توانای اش را ندارند. سناریویی را که آمریکایی ها در افغانستان (2001) و عراق (2003) عملیاتی کردند به هیچ وجه به دنبال عملیاتی کردن چنین سناریویی در قبال ایران نیستند. چون این سناریو قابل اجرا نیست.

آگاهی تزریقی نیست

آگاهی تزریقی نیست

دکتر امیر محبیان، روزنامه نگار و تحلیلگر مسائل سیاسی و استاد فلسفه غرب معتقد است سیاست گذاری بهنگام نیاز به نگرشی تحت عنوان «حکمروایی» دارد. نگرشی که تعامل بین مردم و حکومت و مدیریت جامعه و توده های مردم را یک تعامل دیالکتیکی و دائم می بیند. شرایطی که باید دائم بین مطالبات مردم و امکان سوءاستفاده از قدرت توسط دولتمردان یک توازن ایجاد شود به گونه ای که تصور شود دولتمردان منصوبان مردم برای حل مسائل آنها هستند و نه بیشتر.

حزب گریزی از مشروطه تا به امروز

حزب گریزی از مشروطه تا به امروز

دوران مشروطه با خود قانون اساسی ای آورد که نقش احزاب را در تشکیل مجلسی از نمایندگان مردم، وارد فرهنگ سیاسی ایران آن زمان کرد. شاید اولین نشانه های مربوط به شکل گیری تشکل هایی از جنس احزاب در ایران، به اواسط دوره حکومت ناصرالدین شاه قاجار بازگردد؛ اما فعالیت شناخته شدن احزاب از اواسط دوره مظفرالدین شاه و هم زمان با مشروطه شکل گرفت تا فعالیت این احزاب، نقشی در شکل گیری اولین مجلس ملی ایران داشته باشد.

تحریم های امریکا علیه ایران را قبول نداریم

تحریم های امریکا علیه ایران را قبول نداریم

«سعد جواد قندیل» سفیر عراق در ایران می گوید: مسئولان دولت عراق در مناسبت های مختلف مواضع صریحی را در مورد تحریم های یکجانبه امریکا علیه ایران اتخاذ کردند.ما این تحریم ها را قبول نداریم و آنها را مغایر قوانین و حقوق بین الملل می دانیم.بغداد به تمام توافقنامه هایی که با جمهوری اسلامی امضا کرده است، التزام دارد.

مواد پلاستیکی، تهدیدی برای زندگی زمین

مواد پلاستیکی، تهدیدی برای زندگی زمین

مواد پلاستیکی بلای جان طبیعت وعامل نابودی پرندگان، آبزیان وحیات وحش هستند واستفاده بی حد و اندازه از این مواد از جدی ترین چالش های کره زمین است که نه تنها خشکی ها بلکه دریاها را نیز به خطر انداخته است.

چرخه خشونت را متوقف کنید

چرخه خشونت را متوقف کنید

طرح تشدید مجازات اسیدپاشی با هدف تشدید سخت گیری ها نسبت به جرم اسیدپاشی و برداشته شدن خلاءهای قانونی برای احقاق حق قربانیان و حمایت از بزه دیدگان ناشی از اسید پاشی در مجلس مطرح شد، تا پس از بررسی طرح در کمیسیون های مربوطه، قانون ۶۰ ساله مجازات اسیدپاشی در کشور اصلاح شود. تا بعد از این قانون جدید که به گفته طراحانش بازدارندگی بیشتری دارد، اجرا شود.

لایحه شفافیت و راه طولانی مبارزه با فساد اداری

لایحه شفافیت و راه طولانی مبارزه با فساد اداری

تصویب «لایحه شفافیت» در دولت هرچند گامی موثر در برخورد با فساد است؛ اما هنوز تا تبدیل آن به قانون راه طولانی درپیش دارد و تصویب این لایحه در این مرحله، تاثیر چندانی بر حل مشکلات مبارزه با فساد ندارد و بهتر است قوای سه گانه در فرصت باقی مانده عزم واراده خود را برای اجرای قوانین قبلی مصوب مبارزه با فساد اداری جزم نمایند.

نبرد مقدس علیه ناامیدی

نبرد مقدس علیه ناامیدی

«هادی خانیکی» فعال سیاسی می گوید: بین گفت وگو و امید یک رابطه تنگاتنگ و تعاملی وجود دارد. افراد امیدوار به دنبال امکاناتی باید باشند و ساز و کارهایی ایجاد کنند که به آنها قدرت بخشد. امید نیاز به فاعل قدرتمند دارد. فاعلی که بتواند کاری را پیش ببرد. این به آن معنا نیست که هر کاری انجام دهند، موفق خواهند بود. فرد امیدوار می داند که باید مطالبه کند و کنشگر باشد.

مهاجرت بی صدای کار آفرینان

مهاجرت بی صدای کار آفرینان

مهاجرت روزافزون کارآفرینان به معنای از دست دادن سرمایه هایی است که سال های مدیدی برای آنها هزینه شده است، اما امروز به دلیل فراهم نبودن فضا آنها ناگزیر از ترک وطن هستند. بنابراین، توجه به خواسته های آنها می تواند سدی باشد در مقابل گسترش ابعاد سوء این قضیه در کشور.

زخم بازار خودرو و مسکن از نبود تقارن اطلاعاتی

زخم بازار خودرو و مسکن از نبود تقارن اطلاعاتی

در روزهای اخیر سایت های اینترنتی یکی از متهمان نوسان قیمت در بازارها بودند. بر این اساس سایت های اینترنتی قیمت آگهی های خودرو را حذف کردندو سامانه سابا منبع اعلام قیمت مسکن و اتحادیه نمایشگاه داران مسوول تعیین قیمت خودرو شده اما بسیاری از تحلیلگران معتقدند اطلاعات سامانه سابا ناقص است و نمی تواند مساله تقارن اطلاعاتی در بازار مسکن و سایت های اینترنتی را حل کند.

جان سخت دیپلماسی

به مناسبت زادروز دکتر محمد مصدق؛

جان سخت دیپلماسی

مصدق در آینه تاریخ نه فقط نماد ملی شدن صنعت نفت است، بلکه استقلال بخش ایرانیان است و در حقیقت ملی شدن نفت ایران در نگاه او وسیله ای برای قطع ید دولی بود که منابع کشورهای جهان سوم را حق خود می دانستند و شاید عنصر «ملی شدن» بسیار مهم تر از واژه «نفت» در نهضت او باشد، زیرا که تثبیت حق مردم ایران بر منابع خود تا امروز بر تارک ایران زمین می درخشد.

دور باطل بازار خودرو

دور باطل بازار خودرو

«واردات خودروهای دست دوم خارجی، قیمت ها را کاهش می دهد؟»؛ چند وقتی می شود که این سوال ذهن بسیاری از مردم و حتی دست اندرکاران اقتصادی را مشغول کرده است. قصه از جایی آغاز شد که مدت ها بعد از گرانی های عجیب و غریب خودرو و رسیدن پراید به بالاتر از 60 میلیون تومان، یک پست اینستاگرامی از راه رسید و روز به روز حاشیه های بیشتری را در این بازار ایجاد کرد تا شاید ترمز گرانی خودرو را کشیده باشد.

آهن ربای ارز صادراتی

آهن ربای ارز صادراتی

سرانجام پس از مدت ها اعلام آمارهای مختلف و در برخی موارد ناهمسو، رئیس کل بانک مرکزی رقم دقیق بازگشت ارز حاصل از صادرات را ۷/ ۱۸ میلیارد دلار اعلام کرد. با توجه به اعلام عملکرد ۶۰ درصدی در تحقق هدف بانک مرکزی، هنوز سرنوشت ۱۲ میلیارد دلار ارز حاصل از صادرات مشخص نشده است.

مالیات در کمین خریداران ارز

مالیات در کمین خریداران ارز

وقتی صحبت از اخذ مالیات از خریداران ارز می شود چون و چراهای بسیاری به میان می آید. برخی از صاحب نظران اتخاذ چنین سیاست هایی را برای بهبود اقتصاد ضروری دانسته و در مقابل برخی دیگر از کارشناسان هرگونه تصمیم گیری در زمینه اقتصاد کشور را نیازمند بررسی همه جانبه می دانند.

حرکت آونگی بورس و ارز

«دنیای اقتصاد» روند هفتگی بازارها را بررسی کرد؛

حرکت آونگی بورس و ارز

حرکت دلار و شاخص سهام در هفته جاری روند آونگ گونه ای را تجربه کرده است. قیمت دلار از ابتدای هفته در پس هر افزایش، کاهشی را تجربه کرده و پس از هر نزول، رشدی را به ثبت رسانده است.به گفته فعالان، حرکت آونگی و رفت و برگشت دلار در مرز روانی ۱۵ هزار تومانی نشان دهنده تردید معامله گران در مورد آینده قیمت این ارز است.

بغداد زیر منگنه واشنگتن

دولت ترامپ برای فشار به تهران دولتمردان عراقی را با پیام های متناقض تحت فشار می گذارد؛

بغداد زیر منگنه واشنگتن

همزمان با افزایش تنش زایی های ایالات متحده امریکا در منطقه و ادبیات ستیزه جویانه علیه ایران به عنوان بزرگ ترین شریک تجاری عراق، تهدیدهای امریکا علیه ثبات و امنیت در عراق و فشار به دولت بغداد برای قطع روابط با تهران، افزایش بیشتری پیدا کرده است.

خوش آمدن مهمانان ناخوانده به پایتخت

آیا باید از پروانه های «رنگین بانو» ترسید؟

خوش آمدن مهمانان ناخوانده به پایتخت

«پروانه هایی به رنگ قهوه ای با خال هایی سیاه»، مهمانان ناخوانده یک ماهه تهران و شهرستان های اطراف پایتخت هستند. مهمانانی که گرچه تعداد زیادشان باعث تعجب و گاهی نگرانی برای مزرعه داران تهرانی شده اما سبب زیبایی چهره بهاری تهران شده است.

1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10بعدی

ایران و دیوان بین المللی دادگستری

دانشگاه تبریز برگزار می کند:

ایران و دیوان بین المللی دادگستری

2 از 4

ایدئولوژی و امر خیالی از لاکان تا آلتوسر

انجمن جامعه شناسی ایران برگزار می کند:

ایدئولوژی و امر خیالی از لاکان تا آلتوسر

3 از 4

یکجانبه گرایی و حقوق بین الملل

دانشکده نفت برگزار می کند:

یکجانبه گرایی و حقوق بین الملل

4 از 4

تازه ترين مطالب