web
stats
لیست مطالب

مکن ای صبح طلوع

مکن ای صبح طلوع

وجوه هنری هر مراسم آئینی در میزان تاثیر، گستره و ماندگاری آن تعیین کننده است.یکی از آن ملودی ها و ریتم های پرهیجان و ماندگار در مراسم شبِ عاشورا، نوحه ای است قدیمی و کوتاه اما پرهیجان با ترجیع «مکن ای صبح طلوع» که دستجات عزادار در کثیری از مناطق ایران همچنان تکرار می کنند بی آنکه این تکرارِ سالیان، از تاثیر آن بر عواطف و ذوق ارادت ما بکاهد.

تعزیه همنشینی شکوهمند هنر و باور

تعزیه همنشینی شکوهمند هنر و باور

خیلی ها بر این باورند که عمر تعزیه به سرآمده و زمان و تغییرات دائمی و پرسرعت پدیده ها و بازآفرینی مدام باورها و مفاهیم، آن را محتوم و محکوم کرده است به زوال. اما برخی دیگر معتقدند که تعزیه نیز مانند هرگونه نمایشی دیگر، برای پویایی و تحرک، نیاز به نوآوری و تغییراتی دارد.

شبیه خوانی؛ اثری موزه ای یا نمایشی پیشرو و ساختارشکن

شبیه خوانی؛ اثری موزه ای یا نمایشی پیشرو و ساختارشکن

شبیه خوانی مهم ترین و رادیکال ترین گونه نمایشی در بین گونه های نمایش های ایرانی است و بواسطه موضوع و محتوای آیینی و مذهبی خود، همواره مورد استقبال و توجه مردم بوده است. نمایشی که فرم و شیوه اجرایی آن، چنان با درون مایه اش گره خورده که بیش از چند قرن تماشاگر ایرانی را با خود همراه کرده است.

«نه» به سیاست در تریبون عزاداری!

«نه» به سیاست در تریبون عزاداری!

آنچه که به عنوان نکته مهم در این ماه مطرح می شود این است که قیام امام حسین یک حرکت سیاسی در لوای رسیدن به حقیقت و منع خشونت است. بنابراین نباید عزاداری در این ماه را به سمت جناحی شدن از نوع امروزی و تریبونی برای تضعیف رقیب سوق داد.

ممنوعیت بکارگیری بازنشستگان و الزامات آن

ممنوعیت بکارگیری بازنشستگان و الزامات آن

ماده واحده قانون اصلاح «قانون ممنوعیت بکارگیری بازنشستگان» با تصویب در جلسه علنی روز سه شنبه مورخ 6/6/1397 و تاییدشورای نگهبان درتاریخ 21 شهریور وابلاغ آن توسط رییس مجلس به دولت مراحل قانونی را طی کرد. وفق قانون پس از طی فرصت دوماهه قانونی باید اجرایی شود.

عاشورا، قابلیتی بی بدیل برای روایتگری

عاشورا، قابلیتی بی بدیل برای روایتگری

هر ملتی بنا بر ویژگی های فرهنگی و هنری خود، در راستای مانایی و انتقال وقایع مهمش، از رسانه های مختلف سود می برد؛ و ما هم ساکت نبوده ایم در طول تاریخ. عاشورا روایتگری را در ما زنده کرده است. روایت داشته ایم، مانند گوسان ها، نقالان کهن؛ ولی عاشورا خون تازه ای به روایتگری ما افزوده است.

«دانش» آموز یا انسان تست زن

«دانش» آموز یا انسان تست زن

سیطره کنکور بر آموزش مدارس ما، موجب شده «مهارت های زندگی»، «مهارت های اخلاقی» و «مقتضیات توسعه شخصیتی» یک شهروند مطلوب در پیشگاه نظام تست زنی کنکور قربانی شوند. این موضوع در نهایت سبب شده اقتصاد سیاسی مافیاهای کنکوری، روح و جان دانش آموزان را قربانی خدای تست کرده و «انسان مدرسه ایرانی» را به «انسان تست زن» مبدل کنند.

قاچاق سازمان یافته سوخت؛  روزانه 40میلیون لیتر

قاچاق سازمان یافته سوخت؛ روزانه 40میلیون لیتر

یافته های همشهری نشان می دهد روزانه دست کم 15 میلیون لیترگازوئیل و تا 25میلیون لیتر بنزین از مرزها قاچاق می شود.شاهدان عینی می گویند بخش بزرگی از سوخت قاچاق شده در مرزهای شرقی به وسیله شلنگ هایی که بعضا طول آنها به 20کیلومتر هم می رسد، از این سوی مرز با پمپاژ به پاکستان منتقل می شود.

کوچ تهرانی ها به دلیل گرانی

کوچ تهرانی ها به دلیل گرانی

موج افزایش اجاره بها و خرید مسکن بسیاری از تهرانی ها را رهسپار سفری بی بازگشت از پایتخت کرد. بسیاری از پایتخت نشینان امروز کرج و قزوین نشین شده اند و پیش بینی ها حاکی از ادامه افزایش مهاجرت از کلانشهر تهران است.به نظر می رسد افزایش قیمت سکه، ارز و گرانی اجاره بها و مسکن اگر هزاران بدی دارد، لااقل یک خوبی آن ترک شهری مستعد زلزله، پرترافیک و دود توسط برخی از مردم بود.

سه سخنرانی امام حسین(ع)

سه سخنرانی امام حسین(ع)

در طول تاریخ اسلام کتاب های بسیاری درباره امام حسین(ع)، خاندان و یارانش، وقایع کربلا و زمینه ها و پیامدهای آن نوشته اند و از زوایای گوناگون این موضوع مهم را بررسیده اند و این کار همچنان ادامه دارد. یکی از موثق ترین کتاب ها در این باره، «مقتل سیدالشهدا(ع)» به قلم آیت الله یوسفی غروی است که سالیان درازی را به تحقیق و بررسی تاریخ اسلام سپری کرده اند و بخشی از آن، همین کتاب است که انتشارات اطلاعات به چاپ رسانده است.

از دانش تا عشق، از شعر تا شعار

غنای شعر آیینی عاشورایی از دیروز تا امروز در گفت و گو با «عبدالجبار کاکایی»؛

از دانش تا عشق، از شعر تا شعار

فرهنگ عاشورایی، در ادبیات فارسی ما علی الخصوص در شعر فارسی با زیست و عمری چندصدساله موضوعی است که شاعران کهن فارسی به آن توجه بسیار نشان داده اند.عاشورا در شعر شاعران معاصر نیز، موضوعی با اهمیت است.

کاهش ولع خرید

کاهش ولع خرید

به نظر می رسد اصلاح برخی سیاست های ارزی و گمرکی و تسهیل شرایط ترخیص مواداولیه و کالاهای مصرفی از گمرک، تغییر رویکرد وزارت صنعت از سرکوب قیمت ها به سوی آزادسازی در بازار برخی کالاها، رشد تولید و عرضه اقلام کالایی و کاهش برخوردهای نظارتی با بازار موجب فروکش کردن تب خرید کالا، با وجود افزایش نسبی قیمت ها شده است.

خانه های ابدی میلیاردی

خانه های ابدی میلیاردی

4میلیارد تومان کافی است تا جایی به دست آوریم، با امکانات کامل و ویوی ابدی؛ این توصیف برای خرید یک ویلای گران قیمت نیست، بلکه توصیف خرید یک مقبره خانوادگی است.شاید عجیب باشد اما سقف خرید قبر در تهران آنگونه که سازمان بهشت زهرا (س) می گوید«16میلیون تومان» نیست، بلکه اعداد و ارقام نجومی است.

قوانین باید زنانه باشد

قوانین باید زنانه باشد

«فرزانه ترکان» درباره لایحه «منع خشونت علیه زنان»می گوید: با توجه به ناهنجاری ها و خشونت هایی که در جامعه نسبت به زنان صورت می گیرد، لایحه ای با نام «منع خشونت علیه زنان» با همکاری کمیسیون های فرهنگی و زنان و خانواده تهیه شده است. این لایحه یکی از مهم ترین قوانینی است که انواع خشونت ها علیه زن را تعریف کرده و جزاهایی را برای آن در نظر گرفته است.

سفر، سیاست، صبحانه!

«ابتکار» از تحرکات انتخاباتی سه چهره اردوگاه اصولگرایی گزارش می دهد؛

سفر، سیاست، صبحانه!

دولت از یک سو با منتقدان و مخالفان تندرو مواجه است و از سوی دیگر با برخی رفقای نیمه راه. گویا اصولگرایان میتینگ های انتخاباتی خود را خیلی وقت است استارت زده اند. دیدارها و سفرهای اخیر برخی از چهره‏ های شناخته شده جریان اصولگرا در چند ماه اخیر نشان از ورود زودهنگام آنها به انتخابات 1400 است.

تولید محصولات کشاورزی، دیروز، امروز و فردا

تولید محصولات کشاورزی، دیروز، امروز و فردا

تا اوایل دهه 40 و با وجود 75 درصد از جمعیتی که در روستاها زندگی می کردند می توانیم ادعا کنیم که کشور ما عمدتاً مبتنی بر اقتصاد کشاورزی و دامداری اداره می شد. اما تحولات نظام بهره برداری موسوم به اصلاحات ارضی موجب دگرگونی های پرشتابی در مناسبات تولید و ترکیب جامعه بهره برداران شد. به طوری که در خلال بیش از پنج دهه، جمعیت روستانشین اکنون به حدود 25 درصد جمعیت کل کشور رسیده است.

مجلس گره فیلترینگ را بازکند

آذری جهرمی وزیر ارتباطات:

مجلس گره فیلترینگ را بازکند

آذری جهرمی وزیر ارتباطات بارها مخالفتش را با روند فعلی فیلترینگ سایت ها، پلتفرم ها و اپلیکیشن ها به روش های مختلف اعلام کرده است.وی می گوید: فیلترینگ یک نارضایتی عمومی و چالشی برای موضوع کیفیت اینترنت است ونمایندگان می توانند رویه نادرست فیلترینگ را اصلاح کنند.

روحانی توپ را به زمین ترامپ بیندازد

روحانی توپ را به زمین ترامپ بیندازد

عمده مطالب ترامپ در مجمع عمومی سازمان ملل درباره ایران خواهد بود. بنابراین طبق منشور هنگامی که موضعی در شورای امنیت از سوی کشوری مطرح شود و آن مطلب به نحوی ارتباط با مصالح و منافع کشور دیگری را هدف گرفته باشد، نماینده آن کشور مجاز است تا در آن جلسه شرکت کرده و در قبال مواضع نسبت به کشورش پاسخگو باشد.

التهاب اقتصادی و رسانه های کژکارکرد

التهاب اقتصادی و رسانه های کژکارکرد

یکی از مهمترین کارکردهای رسانه ها در عصر مدرن، کمک به ایجاد و تقویت همبستگی اجتماعی است. طبق نظریه های کارکردگرایانه، رسانه ها با تحلیل و تفسیر اطلاعات، به درک عمومی از اخبار و رویدادها کمک می کنند و این درک مشترک، پشتوانه ای برای هنجارهای اجتماعی از جمله همبستگی اجتماعی هستند.

بی اعتمادی یا پراکندگی

بی اعتمادی یا پراکندگی

گسترش سریع اینترنت و فناوری های ارتباطی باعث شده است فضای مجازی از جمله شبکه های اجتماعی نقشی پررنگ در جنبش ها و تحولات اجتماعی و سیاسی در کشورها بازی کنند. در شبکه های اجتماعی فرصت ایجاد پیوند بین فعالان این قبیل جنبش ها از سراسر جهان میسر می شود و اعتراض ها با برشمردن مصادیق مختلف از قبیل فساد، بی عدالتی، خفقان و موارد نظیر این برانگیخته می شود.

1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10بعدی

بررسی لایحه تأمین امنیت زنان؛ بیم ها و امیدها

حزب اتحاد ملت ایران اسلامی برگزار می کند:

بررسی لایحه تأمین امنیت زنان؛ بیم ها و امیدها

1 از 4

همایش «نقش سازمان بین المللی کار در تحقق اهداف منشور ملل متحد»

انجمن ایرانی مطالعات سازمان ملل متحد فراخوان مقاله داد:

همایش «نقش سازمان بین المللی کار در تحقق اهداف منشور ملل متحد»

2 از 4

38مین نشست آشنایی با ملل "برزیل"

بنیاد جوانه صلح برگزار میکند:

38مین نشست آشنایی با ملل "برزیل"

3 از 4

نشست نقد و بررسی کتاب دانشگاه نخبه، دانشگاه توده

پژوهشکده مطالعات فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم برگزار می کند:

نشست نقد و بررسی کتاب دانشگاه نخبه، دانشگاه توده

4 از 4

تازه ترين مطالب