web
stats
لیست مطالب

مثلث سیاستی ضدشوک ارزی

رئیس کل سابق بانک مرکزی مکزیک از یک تجربه موفق می گوید

مثلث سیاستی ضدشوک ارزی

در اقتصاد به هم پیوسته جهانی، اجرای سیاست های تسهیل مقداری در کشورهای توسعه یافته در تقابل با دامنه های بحران، چالش هایی را برای سیاست گذاران پولی در اقتصادهای نوظهور نیز ایجاد کرد.

فوبیای تورم بنزینی

اکثریت نمایندگان مجلس با اصلاحات در بازار سوخت مخالفت کردند؛

فوبیای تورم بنزینی

بحث بر سر اصلاح قیمتی بنزین بار دیگر به نقل محافل تبدیل شده است و دیروز نمایندگان مجلس بار دیگر در برابر اصلاحات کارساز اقتصادی در شرایط دشوار کشور مخالفت کردند. شاید علت اصلی این مخالفت ها را بتوان هراس از موج تورمی و افزایش فشار ناشی از گرانی به عموم جامعه دانست. این در حالی است که بررسی های علمی و عملی از سطوح مختلف اثرگذاری نرخ بنزین بر قیمت ها خلاف این موضوع را اثبات می کند.

فرجام ترس و توهم در اقتصاد

اکونومیست دو مورد عجیب آرژانتین و ژاپن را بررسی کرد؛

فرجام ترس و توهم در اقتصاد

اکونومیست می گوید به دسته بندی قدیمی کشورهای توسعه یافته و توسعه نیافته دو گروه دیگر باید اضافه شوند. کشورهایی که توهم توسعه دارند و کشورهایی که ترس توسعه. آرژانتین و ژاپن دو نمونه عجیب دسته بندی جدید این نشریه معتبر اقتصادی هستند.

رمزگشایی از سیاست پولی جدید

بانک مرکزی چگونه ترکیب پایه پولی را تغییر می دهد؟

رمزگشایی از سیاست پولی جدید

مجموعه شواهد حکایت از تغییر رویکرد سیاست پولی در ماه های آتی دارند؛ تغییری که احتمالا از هر دو سمت «مقدار نقدینگی» و «ترکیب پایه پولی» اتفاق خواهد افتاد. واکاوی اظهارنظرات عبدالناصر همتی در هفته های اخیر نشان می دهد بانک مرکزی از یک طرف تصمیم دارد در ترکیب پایه پولی خود سهم «اضافه برداشت بانک ها» را کاهش و سهم «دارایی های خارجی» را افزایش دهد و از طرف دیگر حجم کل نقدینگی را با رشد پایه پولی افزایش دهد.

خطوط قرمز در زمان تحریم

رژیم سیاستی مقابله با محدودیت های خارجی چه باید باشد؟

خطوط قرمز در زمان تحریم

نگاه به تجربه دوره پیشین تحریم ها نشان می دهد که اتخاذ رویکرد کج دار و مریز، نداشتن تصویر درست از میزان امتداد آثار تحریم و نبود بسته سیاست هماهنگ و همه جانبه در حوزه پولی، مالی و تجاری باعث شد تا واکنش سیاست گذار در برخی از موارد خود به عاملی برای تشدید آثار تحریم ها تبدیل شود.بنابراین سیاست گذار باید با شناخت خطوط قرمز در دوره کنونی، بسته سیاستی خود را از اشتباهات گذشته تصفیه کند تا استراتژی مبارزه با تحریم به صحنه رفت وآمد تصمیمات متناقض تبدیل نشود.

بازار متشکل ارزی و ابهامات آن

بازار متشکل ارزی و ابهامات آن

امیر سلیمی بانک مرکزی اعلام کرده است که بازاری تحت عنوان بازار متشکل ارزی شکل خواهد گرفت. گفته می شود که این بازار، محلی برای معاملات عمده ارز بین صرافان است و علاوه بر آن، بانک مرکزی نیز مداخله ارزی خود را از طریق این بازار انجام خواهد داد و عرضه اسکناس را در این بازار صورت خواهد داد. بانک مرکزی معتقد است این ابتکار منجر به ایجاد شفافیت بیشتر در بازار ارز خواهد شد.

خواب آشفته تحریم نفتی

هر دلار افزایش قیمت نفت پنج میلیارد دلار به مصرف کنندگان آمریکایی ضرر می زند

خواب آشفته تحریم نفتی

تنها دو هفته تا پایان مهلت معافیت از تحریم خرید نفت ایران زمان باقی است و ترامپ مجددا بر سر دوراهی افزایش فشارها بر ایران یا افزایش قیمت نفت قرار گرفته است. افزایش قیمت نفت ممکن است هزینه های بسیاری به خصوص در انتخابات پیش رو برای ترامپ داشته باشد.

بازگشت چپ با لباس جدید

نظریه پولی مدرن (MMT) چه می گوید و به دنبال چیست؟

بازگشت چپ با لباس جدید

با آغاز مبارزات انتخاباتی در آمریکا و ارائه برخی از وعده های هزینه زا ازسوی بال چپ حزب دموکرات، بار دیگر بحث بین طرفداران و منتقدان «نظریه پولی مدرن» بالا گرفته است؛ تا جایی که بسیاری از نشریه های معتبر طی هفته گذشته دست کم یک مقاله در رد یا تایید این نظریه نگاشته اند. بر مبنای نظریه پولی مدرن، از آنجا که دولت ها خودشان پول را عرضه می کنند، در نهایت بدهی دولت ها تسویه خواهد شد.

تأمین مالی فناوری و تجاری سازی نوآوری: مقایسه مدل های فضایی در منتخبی از کشورها

تأمین مالی فناوری و تجاری سازی نوآوری: مقایسه مدل های فضایی در منتخبی از کشورها

عملکرد اقتصادی و سطح مخارج تحقیق و توسعه در کشورهای مختلف می تواند از کشورهای دیگر متأثر شود. مطالعه حاضر سعی در شناسایی مناسب ترین مدل فضایی و مقایسه سیاست های حمایتی دولت با رویکرد مدل پانل پویای فضایی برای دوره (2016-2005) و برای منتخبی از کشورهای اروپایی (OECD)، جنوب شرقی آسیا و آسیای مرکزی دارد.

اصلاح نظام بانکی در سال ۱۳۹۷ چقدر پیشرفت کرد؟

اصلاح نظام بانکی در سال ۱۳۹۷ چقدر پیشرفت کرد؟

یکی از پیش شرط های اساسی در اعمال موفقیت آمیز سیاست های پولی برخورداری از نظام بانکی سالم و باثبات است. در چنین محیطی، سیاستگذار پولی نیز با رعایت سایر جوانب امر، توانایی دستیابی به اهداف مدنظر کلان اقتصادی را خواهد داشت. بر این اساس، در اقتصاد ایران نیز با توجه به مشکلات و چالش های پیش انباشته نظام بانکی، اصلاح ساختاری و بهبود ثبات مالی در نظام بانکی طی سالیان اخیر مورد تاکید محافل علمی و نهادهای متولی و سیاستگذاری ذی ربط بوده است.

سایه روشن ملی شدن نفت

«دنیای اقتصاد» سایه روشن ملی شدن نفت را بررسی کرده است

سایه روشن ملی شدن نفت

تجربیات بین المللی نشان می دهد که ملی شدن نفت به سبک و سیاق ایران، لااقل از نظر بده بستان اقتصادی، انتخاب مقرون به صرفه ای نبود. ادعایی که گواه آماری آن، عملکرد بخش نفت ایران در سال ۱۹۵۱ بود. یعنی جایی که «عایدی نفت» به جای «سرازیرشدن به جیب عموم ملت ایران» به سمت مبدا مختصات حرکت کرد.

درس تحریم های گذشته

تحریم ها نقاط ضعف و مثبت اقتصاد ایران را روشن می کند

درس تحریم های گذشته

تحریم های اقتصادی بین المللی یکی از متغیرهای مهمی است که می تواند تاثیرات عمیقی بر سطح رفاه اجتماعی کشور بر جای بگذارد. اقتصاد متکی به نفت کشور و همین طور حساس به وضعیت تولید و صادرات نفت و گاز با هرگونه شوک منفی درآمدهای نفتی ممکن است دچار تنزل شدید در سطح رفاه اجتماعی شود. طی دهه اخیر، تحمیل تحریم های غرب در چند نوبت از جمله در سال 1397 شاخص های اقتصاد کلان را به شدت تحت تاثیر قرار داد و هزینه های سنگینی را بر اقشار مختلف جامعه به خصوص آسیب پذیران تحمیل کرد.

بررسی دوگونه سرمایه گذار و رشد دهنده به عنوان بازیگران کلیدی اکوسیستم کارآفرینی

بررسی دوگونه سرمایه گذار و رشد دهنده به عنوان بازیگران کلیدی اکوسیستم کارآفرینی

پژوهش حاضر با هدف توصیف و بررسی اکوسیستم کسب و کارهای نوپای ایرانی و ارائه راهکارهایی جهت رشد و توسعه آن تعریف گردید. در این راستا با انجام مطالعه گسترده ادبیات، کنشگران این اکوسیستم تعیین و معرفی گردند و سپس با توجه به اهمیت و نقش حیاتی "سرمایه گذاران و رشددهندگان" در جهت بهبود و تسریع تکامل اکوسیستم این دو کنشگر کلیدی و تعاملات آنها مورد بررسی و تحلیل قرار گرفتند.

تحلیل ساختار بازار صادراتی سیب ایران با رهیافت رفتار قیمت گذاری برای بازار (PTM)

تحلیل ساختار بازار صادراتی سیب ایران با رهیافت رفتار قیمت گذاری برای بازار (PTM)

سیب از جمله محصولات باغی صادراتی به شمار می آید که از جایگاه بالایی در زمینه اشتغال زایی و ارزآوری برخوردار است. در مطالعه حاضر، به تجزیه و تحلیل تجربی عمده بازارهای صادراتی سیب ایران با رهیافت رفتار قیمت گذاری برای بازار (PTM)، تحت شرایط دو نرخ ارزهای اسمی و واقعی پرداخته شد.

رشد دوبرابری صادرات نفت پس از برجام

توافق هسته ای و فرصتی که برای نفت به همراه داشت

رشد دوبرابری صادرات نفت پس از برجام

از تحریم و برجام گفتن هم سخت است و هم سهل.با آغاز دور پیشین تحریم ها در سال 91، 92 صادرات نفت به حدود یک میلیون بشکه نفت در روز رسید. با امتداد تحریم ها در آن زمان نمی توانستیم، افق چندان مطلوبی برای کشور تصور کنیم و درآمدهای این بخش کفاف هزینه اقتصاد وابسته و چسبنده به نفت ایران را نمی داد.

برآورد اقتصاد سایه و فرار مالیاتی با در نظر گرفتن عوامل رفتاری

برآورد اقتصاد سایه و فرار مالیاتی با در نظر گرفتن عوامل رفتاری

هدف اصلی این پژوهش برآورد اقتصاد سایه و فرار مالیاتی با در نظر گرفتن عوامل رفتاری طی دوره 94-1346 در اقتصاد ایران می باشد. برای این منظور در ابتدا مدل های مختلف برآورد شده و از بین آنها مدل نهایی با رویکرد علل چندگانه-آثار چندگانه (MIMIC) انتخاب می گردد.

ضیافت ناتمام داماد ترامپ با سرمایه داران قطری

پروژه های اقتصادی کوشنر چگونه به سیاست خارجی آمریکا جهت می دهد؟

ضیافت ناتمام داماد ترامپ با سرمایه داران قطری

«دمیتری ژانیکوف»، «هربرت لاش» و «سعید اظهر» گزارشگران رویترز در گزارش ۱۱ فوریه نوشتند که «بروکفیلد»- یک سرمایه گذار جهانی در صنعت املاک که دولت قطر در آن سرمایه گذاری کرده است – سال گذشته به توافقی با دوحه دست یافت که موجب شد شرکت املاک خانوادگی کوشنر با عنوان «برج خیابان پنجم شماره ۶۶۶» واقع در منهتن از بحران مالی نجات یابد.

نفرین نفت

بررسی ریشه های اقتصادی انقلاب؛

نفرین نفت

در سطح نظری هرکسی می خواهد درباره اوضاع اقتصاد و توسعه ایران و فرازوفرودهایش در عرصه سیاسی در صد سال اخیر بحث کند، یک سر ماجرا را از کانال نفت پیگیری می کند. طبیعتا هرچه به سال های اخیر نزدیک تر می شویم، اثر نفت جدی تر هم می شود و نقطه عطف آن هم شوک اول نفتی است.

برداشتی متفاوت از مدیریت ریسک در بازار سرمایه و بانکداری

برداشتی متفاوت از مدیریت ریسک در بازار سرمایه و بانکداری

در جهان رقابتی حاضر که به بازاربزرگ و متنوعی تبدیل شده است و سرمایه ها به سمت و سوی درآمدهای قابل قبول، تعیین شده و مستمر سوق پیدا می کند؛ بسیاری از معامله گران بازار با وجود تسلط بر مباحث تکنیکی و بنیادی فعالیت خود را با احتساب و رخداد عوامل بیرون از کنترل و وارد آمدن زیان انجام می دهند.

روایت نفتی از یک کودتای پیچیده

تحولات ونزوئلا چه نقشی در بازار نفت خواهد داشت؛

روایت نفتی از یک کودتای پیچیده

ونزوئلا یک کشور خام فروش است؛ کشوری درگیر با رکود و تورمی چند هزار درصدی. در گزارش چشم انداز اقتصادی جهان که توسط صندوق بین المللی پول منتشر شد، پیش بینی شده بود که قیمت کالاهای مصرفی در این کشور نفت خیز امریکای جنوبی در سال ۲۰۱۹، 10 میلیون برابر افزایش پیدا کند.

1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10بعدی

ایران و دیوان بین المللی دادگستری

دانشگاه تبریز برگزار می کند:

ایران و دیوان بین المللی دادگستری

2 از 4

ایدئولوژی و امر خیالی از لاکان تا آلتوسر

انجمن جامعه شناسی ایران برگزار می کند:

ایدئولوژی و امر خیالی از لاکان تا آلتوسر

3 از 4

یکجانبه گرایی و حقوق بین الملل

دانشکده نفت برگزار می کند:

یکجانبه گرایی و حقوق بین الملل

4 از 4

تازه ترين مطالب