web
stats
گزارش

تئاتر؛ روشنگر یا توده پرور؟

تئاتر؛ روشنگر یا توده پرور؟

به رغم رسالت عمده ای که سینما و فیلم همچنان در راستای سرگرمی مخاطب دارند اما تئاتر همواره و در اکثر جوامع نقشی فراتر از سرگرمی داشته و به عنوان نقاد و مصلحی اجتماعی عمل کرده است.

تدابیر بانک مرکزی و راه ناهموار بازگشت ارز حاصل از صادرات

تدابیر بانک مرکزی و راه ناهموار بازگشت ارز حاصل از صادرات

طبق نظر کارشناسان موضوع چگونگی بازگشت ارز حاصل از صادرات به اقتصاد کشور به چالشی مهم تبدیل شده و به نظر می رسد سازوکارهایی مانند بازار نیما به تنهایی جوابگوی حل مشکلات به وجود آمده نیست.

خصوصی سوزی 5 غول صنعت ایران

«شرق» سرنوشت چند شرکت بزرگ پس از خصوصی سازی را بررسی کرد؛

خصوصی سوزی 5 غول صنعت ایران

در میان صد شرکت نخستی که سازمان خصوصی سازی بین سال های 1380 تا 1385 واگذاری کلی یا جزئی شان را انجام داده است، بیش از 50 شرکت و کارخانه به چشم می خورند که پس از گذشت 15 سال در حال حاضر تعطیل، نیمه تعطیل یا دچار مشکلات جدی هستند. روایت نابودی هریک از این شرکت ها داستانی مفصل است اما خلاصه ای را از آنچه بر سر مهم ترین شرکت های این فهرست آمد، با هم مرور کنیم.

جریان شناسی بازار ارز

دلار به مرز ۱۱ هزار و ۵۰۰ تومان نزدیک شد؛

جریان شناسی بازار ارز

زیر پوست نوسانات رفت و برگشتی بازار ارز جریان های متناقضی شکل گرفته است. گروهی باور دارند، بازارساز در پی آن است که پس از تثبیت اولیه قیمت، دلار را در مسیر کاهشی قرار دهد. دسته دومی از معامله گران معتقدند بازارساز به جای تثبیت قیمت ها، به دنبال افزایش پلکانی و آرام قیمت است. در مقابل این دو دسته، گروه سومی از معامله گران باور دارند دلار در حال سوخت گیری برای پرش به سطوح بالاتر است. دسته چهارم معامله گران تصور می کنند بهتر است در شرایط غیرقابل پیش بینی فعلی در بازار مداخله ای نکنند.

آغاز فصلی جدید در برچیدن موانع تحریم

«ابتکار» در گفت و گو با نمایندگان مجلس، دیپلماسی نفتی ایران را بررسی می کند؛

آغاز فصلی جدید در برچیدن موانع تحریم

پس از آنکه رئیس ایالات متحده آمریکا اعلام کرد در پی تحریم های بی سابقه، فروش نفت ایران را به صفر خواهد رساند، رفته رفته شاهد هستیم، هند که به عنوان یکی از اصلی ترین مشتریان نفت ایران محسوب می شود، به بازار واردات بازگشته است. این موضوع نشانگر آن است که تهدیدهای دولت آمریکا تنها جنبه تبلیغاتی دارد.

پایان رقت انگیز یک دیکتاتور

پایان رقت انگیز یک دیکتاتور

فرار محمدرضا پهلوی یکی از مهمترین وقایع تاریخ معاصر ایران و نقطه عطف استمرار نهضت اسلامی محسوب می شود که با بیداری ملت و رهبری امام خمینی(ره) به وقوع پیوست و اینگونه بساط حکومت خودکامه پهلوی برای همیشه برچیده شد و نظام جمهوری اسلامی با حمایت گسترده مردم استقرار یافت.

نفع نمایندگان در استانی شدن انتخابات است

بررسی تبعات امنیتی استانی شدن انتخابات مجلس در گفت وگو با متخصص «نظام های انتخاباتی»؛

نفع نمایندگان در استانی شدن انتخابات است

بیشتر نمایندگان این روزها درباره «استانی شدن» انتخابات مجلس صحبت می کنند. بازار اظهارنظر داغ است. موافقی «استانی شدن» را باعث تقویت احزاب و ملی ترشدن نماینده ها عنوان می کند و مخالفی بر تشدید گسل های قومی یا مذهبی دست می گذارد و از گسست رابطه مردم با قدرت می گوید.

«اعتماد ملی» هنوز زنده است

محمدجواد حق شناس مدیرمسوول روزنامه «اعتمادملی»:

«اعتماد ملی» هنوز زنده است

محمدجواد حق شناس، مدیر مسوول روزنامه «اعتمادملی» که بنا به گفته وکیل این روزنامه به تازگی و پس از قریب به 10 سال، نقض حکم توسط دادگاه تجدیدنظر برای آن صادر شده است، به روایت نحوه توقیف و همچنین پیگیری این پرونده در بازه زمانی مرداد 88 تا چند سال بعد از آن پرداخته است.

سرنوشت ایران بین دو انقلاب

بررسی انتقادی کارنامه یرواند آبراهامیان در دانشگاه تربیت مدرس؛

سرنوشت ایران بین دو انقلاب

آبراهامیان نخستین فردی بود که رویکرد تاریخ از پایین را به شیوه ای منضبط و آگاهانه وارد تاریخ نگاری ایران کرد. به این اعتبار، او شأن بنیان گذارانه در تاریخ نگاری ایران دارد و پدر تاریخ نگاری از پایین است.

سن آسیب های اجتماعی به زیر 30 سال رسیده است

گزارش «ایران» از تغییرات آسیب های اجتماعی در کشور؛

سن آسیب های اجتماعی به زیر 30 سال رسیده است

این نخستین هشدار نیست و سال هاست که زنگ خطر آسیب های اجتماعی به صدا درآمده است. آمارهای رسمی و غیررسمی درباره طلاق، اعتیاد، بزه کاری، فقر و بیکاری آنقدر نگران کننده است که مقام معظم رهبری، تاکنون طی 6 جلسه با مسئولان قوا درباره این آسیب ها گفت و گو کرده و حالا قرار شده بزودی هفتمین جلسه هم برگزار شود.

افکار عمومی در انتظار روشنگری

دادستان کل کشور با عنوان این که «اسماعیل بخشی شکنجه نشده است»، این پرونده را با پرسش های بیشتری روبرو کرد؛

افکار عمومی در انتظار روشنگری

نعمت احمدی با بیان این که، درصورت احراز شدن ادعاهای اسماعیل بخشی، دادگاه دستور تعقیب عواملی که او را شکنجه داده اند صادر می‎ کند، گفت: «حتی اگر احراز شود که ادعاها و مستندات اسماعیل بخشی در این باره مسموع یا قابل اتکا نیست و دروغ می گوید، او را به جرم نشر اکاذیب محکوم کند. به نظر من هر کاری غیر از روال قانونی و فقط خوراکی برای حوزه عمومی و فضای رسانه ای است که نه وجه قانونی دارد و نه می تواند افکار عمومی را قانع کند».

نقد مستند اینستاگرامر، روایت دنیای مجازی

نقد مستند اینستاگرامر، روایت دنیای مجازی

مستند اینستاگرامر که اخیرا به دلیل رواج اخبار مربوط به فیلترینگ اینستاگرام مورد توجه بیشتری قرار گرفته به روایت زندگی کسانی می پردازد که در طی زندگی روزمره و در مسیری کاملا طبیعی به شهرت و اعتباری در جامعه دست یافتند.

نقش سازمان های مردم نهاد در آموزش حقوق شهروندی

نقش سازمان های مردم نهاد در آموزش حقوق شهروندی

سازمان های مردم نهاد با ایجاد زمینه لازم برای آشنا کردن مردم با وظایف خود و همچنین پیشگام بودن در عمل به حقوق شهروندی می توانند با فراهم بودن بسترهای لازم، نقش موثری در نهادینه ساختن این امر داشته باشند.

انتقادهای موسوی خویینی ها، `افشاگرانه` یا `مغرضانه`

انتقادهای موسوی خویینی ها، 'افشاگرانه' یا 'مغرضانه'

انتقادات «سیدمحمد موسوی خوئینی» از «اکبر هاشمی رفسنجانی» در گفت و گو با ایرنا با واکنش های متفاوتی در فضای مجازی مواجه شد؛ برخی کاربران این اظهارات را 'افشاگری' در مورد بخشی از تاریخ انقلاب می دانند و برخی دیگر آن را 'مغرضانه' تفسیر کردند.

هنرِ حکیم معنوی

به مناسبت بزرگداشت دکتر غلامرضا اعوانی در انجمن آثار و مفاخر فرهنگی

هنرِ حکیم معنوی

در باب استاد اعوانی کتاب ایشان با عنوان حکمت و هنر معنوی، مثال زدنی است و خود نمونه ای آشکار از تحقق سنّت در اندیشه و حیاتشان.

جوانانی که به پای هم پیر نمی شوند

جوانانی که به پای هم پیر نمی شوند

پدیده تجرد امروز یکی از مشکلات اجتماعی شمرده می شود، پدیده ای که در صورت استمرار به تجرد قطعی یعنی گذشتن از سن ازدواج برای همیشه و مجرد ماندن تا پایان عمر منجر خواهد شد.

خداحافظ سوپرمن!

خداحافظ سوپرمن!

یکی از مشکلات کشور سوپرقهرمان پروری است که دو حالت دارد؛ یعنی برخی افراد توهم اشتباهی از وزن سیاسی و تاثیرگذاری خود دارند و بر همین اساس برای القای بزرگی خود به دیگران اقداماتی صورت می دهند که تبعات زیادی دارد.

مخالفان و موافقان درباره اصلاح ساختار نظام انتخابات چه می گویند

مخالفان و موافقان درباره اصلاح ساختار نظام انتخابات چه می گویند

درک ضرورت اصلاح ساختار نظام انتخابات کشور، یک بار دیگر طرح استانی شدن انتخابات را به صحن علنی مجلس آورده است؛ طرحی که به گفته موافقانش در صورت تصویب و اجرا می تواند کارکردهای ملی مجلس را احیا کند.

کودک همسری؛ آبستن ناهنجاری های اجتماعی

کودک همسری؛ آبستن ناهنجاری های اجتماعی

کودک همسری به عنوان یکی از بزرگترین آسیب های اجتماعی شناخته می شود که به نوعی آبستن بسیاری از معضل های دیگر در سطح اجتماع است. از این رو تصویب یک فوریت طرح افزایش سن ازدواج در راستای فرهنگ سازی و آگاهی بخشی خانواده ها می تواند حقوق کودکان و زنان را محقق سازد و سلامت آینده جامعه را تضمین کند.

پراگماتیسم در علوم اجتماعی

پراگماتیسم در علوم اجتماعی

کتاب «فلسفه علوم اجتماعی؛ به سوی پراگماتیسم» دو هدف عمده را دنبال می کند؛ نخست خوانشی موشکافانه از مهم ترین جریان ها و چهره های تأثیرگذار در فلسفه علوم اجتماعی از دورکیم، پوپر، رئالیست های انتقادی و پراگماتیست ها تا وبر، نظریه پردازان انتقادی، فوکو و چهره هایی همچون گیدنز ارائه می کند و هدف دوم معرفی رویکردی جدید به فلسفه علوم اجتماعی است که پاتریک برت، نویسنده کتاب از سنت پراگماتیسم آمریکایی الهام گرفته است.

1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10بعدی

بررسی چهار دهه تجربه رسانه ایی انقلاب اسلامی

فرهنگسرای رسانه و شبکه های اجتماعی برگزار می کند،

بررسی چهار دهه تجربه رسانه ایی انقلاب اسلامی

1 از 4

بررسی انتقادی پرونده یرواند آبراهامیان

انجمن علوم سیاسی ایران برگزار می کند:

بررسی انتقادی پرونده یرواند آبراهامیان

2 از 4

چندجانبه گرایی در سیاست خارجی ایران

انجمن ایرانی مطالعات جهان برگزار می کند:

چندجانبه گرایی در سیاست خارجی ایران

3 از 4

تازه ترين مطالب