web
stats
یادداشت

فضای مجازی، عوام گرایی و اقتصاد

فضای مجازی، عوام گرایی و اقتصاد

سیاستمدار ایرانی، به طرز بی سابقه ای اسیر عوام گرایی شده و به نحو روز افزونی تصمیماتی اتخاذ می کند تا خشنودی لحظه ای مردم را به دست آورد؛ فارغ از آنکه در آینده این تصمیمات آثار سوء جدی و زیان گسترده ای برای همین مردم به دنبال داشته باشد. بخشی از علت این امر، به جهت گیری محتواهای تولیدشده در فضای مجازی برمی گردد. فضای مجازی یک ضرورت دنیای امروز است.

سیاستگذاری اقتصادی در بحران

آیا حجم بالای نقدینگی به ابرتورم تبدیل می شود؟

سیاستگذاری اقتصادی در بحران

اکنون سیاستگذار اقتصادی خود را در مواجهه با یک بحران ارزی و فشار عمومی برای کنترل آن می بیند. در این شرایط ملتهب شناسایی و اجتناب از سیاست هایی که بحران را گسترش داده و موجب سرایت بحران به سایر بخش ها شود، بسیار ضروری است که این نوشتار به برخی از آنها می پردازد.

آیا بازار مسکن به رکود تورمی رفته است؟

خالی از تقاضای مصرفی

آیا بازار مسکن به رکود تورمی رفته است؟

گزارش تحولات بازار مسکن شهر تهران در خردادماه سال 1397 که توسط اداره بررسی ها و سیاست های اقتصادی بانک مرکزی تهیه و منتشر شده است حاوی نکات قابل توجهی است که نگرانی هایی را برای فعالان تخصصی این صنعت به همراه داشته است.

عزم مشترک دولت و مدیریت شهری؛ نوسازی بافت های فرسوده تهران

عزم مشترک دولت و مدیریت شهری؛ نوسازی بافت های فرسوده تهران

در تاریخ ۲۶ تیرماه جلسه ای در حضور ریاست محترم جمهوری با حضور دست اندرکاران برنامه ملی بازآفرینی شهری تشکیل شد. این موضوع در چند سطح قابل تحلیل است.

آزمون صحیح و خطای بازار ارز

آزمون صحیح و خطای بازار ارز

ایجاد بازار ثانویه ارز، جدیدترین تصمیم دولت در زمینه کنترل بازار این کالاست.ایجاد بازار ثانویه ارز زمانی به موفقیت منجر می شود که تعادل در اقتصاد حاکم باشد.اما شرایط بحران یا کمبود هر برنامه ای که در اقتصاد اجرا شود، محکوم به شکست است. حال تفاوتی ندارد که این برنامه یکسان سازی نرخ ارز باشد، یا ایجاد بازار ثانویه.

آیا ریاضت می تواند اقتصاد ایران را به حرکت درآورد؟

دربند

آیا ریاضت می تواند اقتصاد ایران را به حرکت درآورد؟

این یادداشت با مرور ادبیات کلاسیک و نوین سیاست های مالی به دنبال یافتن پاسخی به این پرسش مهم است که آیا دنبال کردن سیاست ریاضت اقتصادی1 در وضعیت فعلی می تواند لزوماً دولت را به هدف خود نزدیک کند یا خیر.

هراس از سایه ایران بر منطقه

هراس از سایه ایران بر منطقه

دشمنان منطقه ای ایران ازحضور وهمراهی ایران با کشورهای منطقه بیم دارند. به عنوان نمونه اعتقاد براین است که تداخل زمان رایزنی های ایران و رژیم صهیونیستی با رئیس جمهور روسیه می تواند یک موضوع مشترک را در کرملین مطرح کند و آن مساله حضور مستشاران نظامی ایران در خاک سوریه است.

دو گام پیشنهادی به اروپا برای نجات برجام

دو گام پیشنهادی به اروپا برای نجات برجام

بنظر نگارنده؛ دو گام پیشنهادی برای نجات برجام بدون آمریکا این دو گام می تواند باشد: در حوزه نفت، انعقاد یکی دو قرارداد برای سرمایه گذاری و توسعه میادین در ایران و در حوزه های دیگر، به عنوان نمونه، تداوم تحویل هواپیماهای برجامی که ایرباس قرار بود به ایران تحویل دهد می تواند دو نقطه امید بخش و آغازی برای شکست خروج آمریکا از برجام باشد.

مردان نیز ملزم به رعایت حجابند

مردان نیز ملزم به رعایت حجابند

در کنار پوشش و عفافی که زنان باید در جامعه داشته باشند مردان نیز از این امر مبرا نیستند و آنها نیز مقید به رعایت حدودی هستند. چرا که فلسفه حجاب مصونیت است و چه زن و چه مرد نباید با نوع لباس و پوشش و شکل ظاهری خود به نحوی عمل کند که به حریم اجتماعی تعدی ای شکل بگیرد و بر این اساس حجاب امری نیست که صرفا به موضوع پوشش مرتبط باشد بلکه امری رفتاری نیز به حساب می آید.

باتلاق بی نظمی سیاسی

باتلاق بی نظمی سیاسی

در سال 1968، ساموئل هانتینگتون، اندیشمند سیاسی، که امروزه بیشتر با نظریه «برخورد تمدن ها» شناخته می شود، کتابی بسیار تأثیرگذار با نام «سامان سیاسی در جوامع دستخوش دگرگونی» نوشت. انگیزه هانتینگتون یافتن پاسخی به این پازل بود که چرا بسیاری از کشورهای جهان سوم در باتلاق بی نظمی سیاسی گرفتار آمده اند.

فرصتی برای گفت وگوهای اصلاحی در مورد صدا و سیما

فرصتی برای گفت وگوهای اصلاحی در مورد صدا و سیما

نکته مهم این است که از نظر حقوق رسانه، مسئولیت پخش و انتشار هر مطلب و برنامه ای مستقیماً متوجه همان رسانه است. درخواست ها یا تمایلات دیگران برای پخش یا انتشار یک مطلب در یک رسانه رافع مسئولیت آن رسانه نیست.

جنگ تمام عیار

جنگ تمام عیار

دولت استکباری آمریکا وقیحانه تعهدات امضاشده خود را زیر پا می گذارد و بر طبل تشدید تحریم های همه جانبه می کوبد. گویی شیطان بزرگ، آخرین صحنه جنگِ همه جانبه خود را علیه ملت سربلند ایران کلید زده است و همه امکانات و توان خود را نیز برای تحقق آن به کار گرفته است.

نگرانی از گسترش اقتصاد پنهان

سلامت و شفافیت نظام اقتصادی اداری کشور چگونه حفظ می شود؟

نگرانی از گسترش اقتصاد پنهان

بازگشت و تشدید تحریم ها، اقتصاد ایران را از جهات مختلف تحت تاثیر قرار خواهد داد. برای حفظ ثبات اقتصاد و کاهش آسیب پذیری کشور در برابر تحریم های خارجی، اقدامات مختلفی باید در دستور کار قرار بگیرد.

اشتباه استراتژیک رسانه ملی

اشتباه استراتژیک رسانه ملی

تصمیم و اقدام رسانه ملی در نمایش اعترافات کاربران اینستاگرام در مستندی با نام «بیراهه» بیش از آنکه به ترویج اخلاق، آگاهی بخشی و آموزش خانواده وآسیب شناسی معضلات و ناهنجاری های شبکه های اجتماعی بپردازد بیشتر برخلاف مصالح و منافع ملی حرکت کرده و تصویر غیرموجهی از خود در بین مخاطبان و افکار عمومی به جا گذاشته است.

بانک های گلخانه ای

آیا ایده تشکیل «کمپین بانک های سالم» مناسب است؟

بانک های گلخانه ای

مسیر بانکداری در ایران، مسیر پرفراز و نشیبی بوده است که به نوعی همپا با تحولات سیاسی کشور، بانک ها نیز در کشورمان تغییر و تحول یافته اند.

ترامپ در انزوا

ترامپ در انزوا

عزم کشورهای اروپایی در حمایت از برجام نشان از انزوای آمریکا و پایان سیاست های تک قطبی ترامپ درعرصه نظام بین الملل دارد.

ضرورت هم صدایی بخش خصوصی

ضرورت هم صدایی بخش خصوصی

برای انسجام بخش خصوصی، باید اکثریت بنگاه دارها در تشکل های مختلف بخش خصوصی حضور داشته باشند و تشکل های موازی و کوچک با همدیگر ادغام شوند و به صورت سیستمی کار کنند.

برخوردهای آمرانه راه حل نیست

برخوردهای آمرانه راه حل نیست

همه ما به تجربه فهمیده‎ایم که در غیاب یک برنامه اصولی چالش‎های موجود نه با موعظه، نه با بگیر و ببند و نه با برخوردهای آمرانه و یکسویه حل ‎و فصل شدنی نیست. توصیه مؤکد اینجانب این است که دولت محترم تا سرحد ممکن بر کیفیت دانایی و قوه یادگیری مدیریت اقتصادی خود بیفزاید تا ان‎شاءالله بتدریج و در چارچوب برنامه‎های اندیشیده، چالش‎ها و بحران‎های کنونی مهار شود.

ماراتن ضدکودکی کنکور

چرا دانش آموزان مهارت های زندگی کردن را در مدرسه نمی آموزند؟

ماراتن ضدکودکی کنکور

در گذشته ماراتن کنکور خیلی دیرتر و در سال های دبیرستان شروع می شد و هنوز پای کودکان به ماراتن های عجیب و غریب دلالان آموزشی باز نشده بود اما حالا کودکان بسته به پایگاه اقتصادی و اجتماعی خانواده هایشان به سرعت وارد این رقابت می شوند و بچه هایی که فرصت و شرایط حضور در این رقابت را ندارند از فرصت های آموزشی چندان مناسبی بهره نخواهند برد.

خیزش «آگاهی انکار»

خیزش «آگاهی انکار»

«آگاهی انکار» وضعیتی است که جامعه اغلب ظرفیت های مثبت، تلاش ها برای بهبود، حرکت برای امیدواری و امیدآفرینی را انکار و نفی می کند. این انکار و نفی هم برآمده از آگاه شدن بر «بخش هایی مهم از واقعیت» است که بی اعتمادی را خلق کرده است.

1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10بعدی

تازه ترين مطالب