web
stats
یادداشت

به وجدان جمعی احترام بگذاریم

به وجدان جمعی احترام بگذاریم

همیشه باید از برخی مقایسه ها یا خودکم بینی ها پرهیز کرد. ولی اینکه سنتی ترین کشور منطقه یعنی عربستان سعودی نیز پذیرفته که حداقل سن ازدواج دختران را به لحاظ قانونی افزایش دهد، نشان دهنده آن است که مسأله مهم تر از آن است که گمان می کنیم.

مردی که مرگ را طعنه سختی زد

دوستان و همکاران حسین محب اهری از خصلت های او به «ایران» گفتند؛

مردی که مرگ را طعنه سختی زد

از بامداد دیروز، با کلماتی به تعداد انگشتان یک دست خبری در فضاهای مجازی و حقیقی مخابره می شد: حسین محب اهری از دنیا رفت؛ حسین محب اهری (29 مهر 1330 - 26 دی 1397) مدت ها با غول سرطان مبارزه کرده و به قول دوست و همکارش ایرج راد به مرگ طعنه سنگینی زده بود.

دست انداز های برجام

دست انداز های برجام

تاریخ مخالفت داخلی و خارجی با برجام به پیش از امضای آن بازمی گردد. وزیر خارجه پیشین سعودی در واپسین روزهای عمر ملک عبدالله برای جلوگیری از امضای این توافق جهانی، سراسیمه به وین رفت. نتانیاهو به واشنگتن و به کنگره رفت، نمایندگان کنگره آمریکا برای اوباما خط و نشان کشیدند، در داخل نیز دلواپسان در آستانه هر دور مذاکره از اقدامات نومیدکننده و حتی لنگه کفش پرانی به ماشین ظریف خودداری نکردند.

قصه تلخ کودک آزاری در جامعه

قصه تلخ کودک آزاری در جامعه

وجود برخی تبهکاران نامریی ومریی درمیان آشنایان و ناآشنایان می تواند قصه تلخ کودک آزاری در جامعه را سبب شود وهمین امر لزوم آموزش های خودمراقبتی به کودکان را دوچندان می کند.

چشم خصولتی ها به پارس جنوبی

دلواپسانی که تکنوکرات ها را دوست ندارند؛

چشم خصولتی ها به پارس جنوبی

سخن گفتن از قراردادهای جدید نفتی و مخالفان آن شاید آن قدر بیان شده باشد که دلایل این خصومت ها برای تحلیلگران و کارشناسان صنعت نفت واضح و مبرهن باشد. در این میان همچنان شاهد بازی های رسانه های به اصطلاح دلواپس و تحریف افکار عمومی و برانگیختن عواطف عمومی در قالب توانمندی داخلی و منافع ملی هستیم.

سردرگمی کاخ سفید از خط سیاست های ترامپ در قبال منطقه

سردرگمی کاخ سفید از خط سیاست های ترامپ در قبال منطقه

تحلیلگران و رسانه های آمریکایی موضوع کردهای سوریه و تهدید اقتصادی «دونالد ترامپ» علیه ترکیه را از جمله اقدامات وی در حوزه سیاست خارجی می دانند که باعث سردرگمی وزارت امور خارجه این کشور شده است.

چرا خوزستان ؟

چرا خوزستان ؟

هفته گذشته سفری داشتیم به اهواز مرکز خوزستان، شهری که هربار پا به آن می گذارم، خاطراتم را از دوران جنگ بطور کامل مرور می کنم؛ جایی که انگار همه خوبی های عالم در یک دوره 8 ساله درآن متمرکز بود؛ اتحاد، برادری، همبستگی، مهر و محبت.

اصلاحات نیازمند اجماع

اصلاحات نیازمند اجماع

اصلاحات باید برای تصمیم سازی و تصمیم گیری خود از قالب های موفق تر که می تواند اجماع بیشتری را در پی داشته باشد استفاده کند دلیل آن هم این است که این شیوه راهی خواهد بود برای بهره بردن بیشتر از خرد جمعی و البته تصمیمی عقلانی تر و نهایتا نقشی موثر تر و کارآمدتر در سپهر سیاسی کشور.

چه خوب شد که به دنیا آمدید!

به مناسبت هشتمین دوره اهدای جایزه دکترمجتبایی؛

چه خوب شد که به دنیا آمدید!

تولد آدمی یکی از شگفتی های بزرگ طبیعت است. هر روز در سراسر جهان میلیون ها بار این معجزه به وقوع می پیوندد. هر روز میلیون ها انسان پا به عرصه وجود می گذارند. از این میان، بسیار کسان روزمرگی می کنند: زندگی نبات گونه ای را ادامه می دهند، مدار زندگی را طی می نمایند و تولد را به مرگ می رسانند.

مساله ای به نام زندان

مساله ای به نام زندان

پس از درگذشت آقای هاشمی شاهرودی به طور معمول رسانه های گوناگون به تحلیل و توضیح دیدگاه های فقهی و سیاسی ایشان پرداختند. یکی از نکاتی که بیش از هر چیز دیگر برجسته شد، مواضع و اظهارات و عملکرد ایشان در دوره تصدی ریاست قوه قضاییه به ویژه درباره زندان ها بود که صریحا چندین بار تاکید داشتند که در اسلام زندان نداریم.

شایعه سوار بر اسب رسانه/ شیطانی که باید به بند کشید

شایعه سوار بر اسب رسانه/ شیطانی که باید به بند کشید

شایعات انواع مختلفی دارند؛ اما هدف از دامن زدن به آن گل آلود کردن آب و گرفتن ماهی منفعت توسط شایعه سازان است؛ هرچند که برخی از رسانه ها نیز به شایعه سازی ها دامن می زنند .

تئاتر و ترجمه و ضرورت بازگشت به خویشتن

تئاتر و ترجمه و ضرورت بازگشت به خویشتن

سابقه ی طولانی ترجمه متون تئاتر در ایران به رغم شروع مناسب و کارکردی که در راه اعتلای فرهنگی داشته، امروز به قول جامعه شناسان دچار نوعی از کژکارکرد یا کارکردی نامتناسب شده است.

سفر به عراق در سپیدی روز

محمد جواد ظریف وارد بغداد شد؛

سفر به عراق در سپیدی روز

محمد جواد ظریف، وزیر خارجه کشورمان بعدازظهر روز یکشنبه در راس هیاتی سیاسی و اقتصادی وارد بغداد، پایتخت عراق شد.ظریف در حالی به عراق سفر کرده که قریب به دو هفته پیش سفر دونالد ترامپ، رییس جمهور امریکا به عراق به منظور دیدار در کریسمس با سربازان امریکایی سر و صدای بسیاری در بغداد به راه انداخت. رییس جمهور امریکا شبانه و در حالی که تنها چند ساعت پیش از سفر مقام های عراقی در جریان قرار گرفته بودند به عراق سفر کرد و پس از دیدار با سربازان امریکایی این کشور را بدون حضور در بغداد و دیدار با نخست وزیر یا رییس جمهور ترک کرد.

ماجرا از اینستاگرام آغاز شد

دو سال حبس و خلع لباس دایم برای سیدحسن آقامیری

ماجرا از اینستاگرام آغاز شد

ماجرا از یک پست اینستاگرامی آغاز شد. حسن آقامیری روحانی که با نطق های انتقادی و همچنین سبک زندگی متفاوت محبوبیت خوبی در میان نسل جوان به دست آورده بود با انتشار عکسی بدون لباس به همراه سه فرزندش از حکم 2سال حبس و خلع لباس خود خبر داد. همین موضوع پست کافی بود تا موج واکنش ها آغاز شود.

لشکرکشی پنبه ای برای تقابل با ایران

لشکرکشی پنبه ای برای تقابل با ایران

«مایک پمپئو» وزیر امور خارجه آمریکا در تور خاورمیانه گری خود مصرانه به دنبال هدفی است که اسلاف وی طی چهار دهه با ابزارهای چون تهدید، تحریم، ائتلاف سازی و حتی درگیری نظامی در تحقق آن ناکام مانده اند.

درباره سفر ظریف به عراق

درباره سفر ظریف به عراق

محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه کشورمان روز یکشنبه 13 ژانویه (23 دی) سفر خود را به عراق آغاز می کند. آقای ظریف انتظار دارد سفرش به عراق همانند سفرش به هند پربار باشد. عراق به مهم ترین شریک تجاری ایران تبدیل شده و در سایه فشارهای امریکایی ها بعد از خروج یکجانبه شان از برجام، برای تنگ تر کردن حلقه محاصره علیه ایران، حفظ این شراکت از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است.

افلاطون در ایران

افلاطون در ایران

در مورد افلاطون بی هیچ تردید وجود پاره ای اسباب و جهات که وقوع ارتباط بین او و دنیای هخامنشی را ممکن می داشته است، واقعیتی تاریخی و انکارناپذیر است. از اشارت هایی که در آثار خویش به احوال ایرانیان و آیین حکومت و شیوه زندگی آنها دارد، توجه او به اوضاع و احوال مربوط به قلمرو هخامنشی ها پیداست.

ایران، هدف ماموریت خاورمیانه ای پمپئو

ایران، هدف ماموریت خاورمیانه ای پمپئو

«مایک پمپئو» وزیر امور خارجه آمریکا که چند روزی است در سفر خاورمیانه به سر می برد، اجماع سازی علیه ایران را در دستور کار قرار داده، ضمن این که توجیه سیاست های کاخ سفید در غرب آسیا نیز از دیگر اهداف این سفر به شمار می رود.

اروپا و فرجام تزلزل و تعلل

اروپا و فرجام تزلزل و تعلل

مجموع اقدامات اروپایی ها در قبال تعهدات مربوط به توافق هسته ای از موضع گیری های سیاسی تکراری تجاوز نکرده و در مقابل، موجی از رفتارهای غیردوستانه برخی دولت های عضو اتحادیه در قبال تهران بر اثر تحریکات دولت ترامپ به راه افتاده است.

اَبَر زنان در تاریخ ملی و مذهبی ما

اَبَر زنان در تاریخ ملی و مذهبی ما

در گذشته ای نه چندان دور اَبَر زنان در تاریخ ایران و اسلام در ذهن و روح زنان ایرانی تأثیری ماندگار داشتند. زنانی که در مقاطع مختلف تاریخ اسلام و ایران نقش آفرینی کرده و نام و اعمال و آثارشان برای همیشه ثبت شده بود.

1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10بعدی

بررسی چهار دهه تجربه رسانه ایی انقلاب اسلامی

فرهنگسرای رسانه و شبکه های اجتماعی برگزار می کند،

بررسی چهار دهه تجربه رسانه ایی انقلاب اسلامی

1 از 4

بررسی انتقادی پرونده یرواند آبراهامیان

انجمن علوم سیاسی ایران برگزار می کند:

بررسی انتقادی پرونده یرواند آبراهامیان

2 از 4

چندجانبه گرایی در سیاست خارجی ایران

انجمن ایرانی مطالعات جهان برگزار می کند:

چندجانبه گرایی در سیاست خارجی ایران

3 از 4

تازه ترين مطالب