web
stats
یادداشت

بازی پیچیده

شوک سیاسی ائتلاف السائرون به عراق

بازی پیچیده

ائتلاف سائرون وابسته به مقتدی صدر و کمونیست ها و برخی جریان های سکولار و مدنی که هیچ کس پیش بینی کسب نتایج قابل توجه توسط آنان را نمی کرد در یک غافلگیری، پیشرو نتایج انتخابات شدند و شوک سیاسی بزرگی را چه در میان سیاستمداران این کشور و چه در میان بازیگران منطقه ای و بین المللی صحنه عراق به وجود آوردند.

خون بازی

خون بازی

اتفاقات اخیر فلسطین بار دیگر بهانه ای فراهم آورد تا ملت غیور دوقطبی پرور در مقابل یکدیگر صف آرایی کنند. این طرفی ها آن طرفی ها را متهم می کنند چرا در مقابل کشته شدگان پاریس پستان به تنور آزادی می چسباندند و در چنین هنگامه ای خفقان مرگ گرفته اند؟

زندانی حباب اطلاعات

زندانی حباب اطلاعات

«حباب غربال اطلاعات»؛ یعنی حبابی که کاربر به خاطر داشتن توانایی فیلترکردن یا غربال کردن اطلاعات در آن قرار می گیرد و با جدا شدن از دیگران به نوعی دور خود پیله ای می تند؛ به طوری که اطلاعات ضروری دیگری که لزوما هم اطلاعات مورد توافق او نیستند به او نمی رسند. به عبارت دیگر یک نوع انزوای فکری در حبابی که کاربر در آن گیرافتاده شکل می گیرد.

چگونه گتوند به بزرگ ترین گاف سد سازی ایران تبدیل شد؟

سد منهدم نشود

چگونه گتوند به بزرگ ترین گاف سد سازی ایران تبدیل شد؟

20 سال قبل از آنکه جانمایی سد گتوند در سال 68 صورت بگیرد، آمریکایی ها پیشنهاد داده بودند 20 کیلومتر بالاتر از مخزن فعلی، سد گتوند احداث شود. اما در آن سال ها متخصصان داخلی بر این باور بودند که آمریکایی ها چون می خواستند مخزن سد کوچک باشد، این اختلاف مکانی را مطرح کردند.لذا تصمیم بر این شد که دریاچه سد درست بر روی گنبدهای نمکی گچساران جانمایی شود و نهایتاً در اوایل دهه 80 کار به صورت عملیاتی آغاز شد.

خاورمیانه روی خط دگرگونی

خاورمیانه روی خط دگرگونی

تحولات منطقه در یکی دو هفته اخیر شتاب فزاینده ای گرفته است. در لبنان، ائتلاف سیاسی متحد حزب الله، با کسب بیش از نیمی از کرسی های پارلمان و با وجود آنکه هنوز امکان نخست وزیری برای سعد حریری متحد عربستان فراهم است، به پیروزی خیره کننده ای دست یافته است.

ماجرای صید چشم بادامی ها

اعطای مجوز به چینی ها برای صیادی در آب های جنوب بر چه اساسی است؟

ماجرای صید چشم بادامی ها

اساسا سازمان بنادر موظف به ثبت همه شناورها برای ورود به آب های ایران است و به هیچ شناور خارجی مجوز داده نمی شود و نمی تواند به آب های ایران وارد شود، اما ممکن است یک شرکت ایرانی از طریق اجاره به شرط تملیک شناورهای خارجی را در اختیار بگیرد و از آن برای صیادی استفاده کند.

راه های گذر از تنگناهای مالی در نظام سلامت

راه های گذر از تنگناهای مالی در نظام سلامت

خیلی از افراد، حتی برخی از کارشناسان خبره، نظام سلامت را سیستمی می دانند که به دلیل ساز و کار خاص خودش، به اصطلاح، بودجه بر است و تولیدکننده نیست؛ این دیدگاه سنتی از آنجا منشأ می گیرد که نظام سلامت، ارائه دهنده خدمت است و در نتیجه، بر اساس دیدگاه این گروه از افراد، حتماً جزو سیستم های مصرف کننده در بودجه بندی کشور محسوب می گردد.

ایران و اروپا اعتماد متقابل

ایران و اروپا اعتماد متقابل

اگر ایران تردیدی در نیّات اروپایی ها دارد، می تواند ضمن همکاری با اروپا خود را برای بدترین حالت همواره نگه دارد. این همه شواهد نشان می دهد اروپا اراده برای حمایت از ایران در قبال تحریم های سخت آمریکا دارد ولی قطعا توانایی های اقتصادی اروپا در قبال آمریکا محدود است. اگر ایران پا به پای اروپا همکاری کند، می تواند اروپا را در مقابل آمریکا بلند قامت نگه دارد.

امکان تحقق خروج

تحلیل آثار اقتصادی خروج آمریکا از برجام برای ایران؛

امکان تحقق خروج

تصمیم 22 اردیبهشت آمریکا چه تاثیری بر اقتصاد ایران خواهد داشت؟ آیا برجام از بین خواهد رفت؟ کانال های اثرگذاری فقدان برجام بر اقتصاد ایران کدام است؟ آثار حداکثری سقوط برجام تا چه مدت بروز می یابد؟ آثار کوتاه مدت خروج از برجام چگونه خواهد بود؟

واکنش اقتصادی به ابزارهای غیر اقتصادی

اشتغال در بنگاه های صادرکننده چه سرنوشتی پیدا می کند؟

واکنش اقتصادی به ابزارهای غیر اقتصادی

به عبارت دیگر، دولت را همانند بنگاهی فرض می کنیم که هزینه های ریالی مازاد بر درآمدهای ریالی دارد. در این حالت، دولت را نمی توان تنها واردکننده اقتصاد مطرح کرد، زیرا لازم است بخشی از ارزهای صادرات نفت خود را در بازار بفروشد و هزینه های ریالی خود را تامین کند.

توانمندی های اروپا برای حفاظت از برجام

توانمندی های اروپا برای حفاظت از برجام

پیشنهاد راه حل هایی از سوی مقامات اروپایی برای حفاظت از برجام در برابر برنامه تحریمی امریکا در وهله نخست و پیش از آنکه بخواهیم راه حل های پیشنهادی را از نظر قابلیت اجرا و از نظر توانمندی شان در برآوردن انتظارات ایران و تضمین های خواسته شده بررسی نماییم، دارای یک اهمیت ویژه است.

اروپا در مقابل آمریکا

اروپا در مقابل آمریکا

نویسنده معتقد است اگر اتحادیه اروپا تضامین لازم را به ایران بدهد که برحفظ برجام و انجام تعهدات خود درمقابل ایران مصمم باشد، به نظر می رسد توافق وین( برجام) همچنان سندی بین المللی و چند جانبه محکمی خواهد بود.

جای خالی پیوست اقتصادی برجام

جای خالی پیوست اقتصادی برجام

برجام برای ماندگاری و اثرگذاری نیازمند پیوست های سیاسی، اقتصادی و سیاست خارجی به ویژه در حوزه منطقه ای بود که محقق نشد اما این شرایط برای ایران به معنای پایان خط نیست.

ترامپ برجام را پاره کرد چه کنیم؟

ترامپ برجام را پاره کرد چه کنیم؟

ماندن در برجام، بدون آمریکا نیازمند طراحی برنامه های دقیق بر پایه تأمین حداکثر منافع ملی است. آیا اروپا، چین و روسیه اجرای تعهدات مندرج در برجام را تضمین می کنند؟ تضمین و قول اروپایی ها تا چه میزان اعتبار دارد؟

ایران بخشی از «راه حل»؛ نه صورت مسأله

ایران بخشی از «راه حل»؛ نه صورت مسأله

تا زمانی که در میان قدرت های جهانی ایران به عنوان «صورت مسأله» مطرح باشد و نه «بخشی از راه حل» دستیابی به «برجام بزرگ» نه ممکن است و نه مفید.

ذبح اخلاق در فضای مجازی

نگاهی به مخاطرات و خسارت های عدم نظارت بر فعالیت شبکه های اجتماعی

ذبح اخلاق در فضای مجازی

یکی از معضلات فضای مجازی، درواقع پنهان ماندن هویت افراد است که باعث افزایش احتمال سوء استفاده از آنها خواهد شد. همچنین تخریب اخلاق اجتماعی نیز یکی از نگرانی های موجود است که اگر بدرستی تدبیر نشود پیامدهای منفی گسترده ای را به دنبال خواهد داشت.

روز تنهایی ترامپ

روز تنهایی ترامپ

آنچه مشخص است، این است که بر اساس ظرفیت های کم نظیر ایران، می توان مسیر توسعه را ادامه داد. فعالان و کنشگران اقتصاد و حتی عامه مردم و هر شخص یا نهادی که دستی در کار بازار دارد، می تواند به آرامش آن کمک کند. فردگرایی و تأمین منافع گذرا با تکیه بر باور ملی، باید کنار گذاشته شده و همه به کلیت اقتصاد ایران فکر کنند.

 راه دشوار اصلاحات

چرا حل و فصل مساله تعارض منافع در نظام اداری ساخت وساز دشوار است؟

راه دشوار اصلاحات

«اگر می خواهید کاری درست انجام نشود آن را به دو نفر بسپارید!» مثلی معروف که به یک مشکل اساسی در انجام کارها و تحقق اهداف اشاره دارد: «پراکندگی مسوولیت». مشکلی که امروز در بخش های مختلف کشور از جمله ساخت وسازهای شهری به مانعی بزرگ برای پیشرفت و توسعه تبدیل شده است.

خودباوری داخلی همراه با تعامل جهانی

خودباوری داخلی همراه با تعامل جهانی

امروز شرکت های ایرانی به این باور رسیده اند که می توانند ضمن تأمین نیاز داخلی در بازارهای بین المللی حضور پیدا کنند و از طرفی سران دولت ها و مالکان شرکت های خارجی نیز برای حفظ منافع سهامداران خود نسبت به سرمایه گذاری در صنعت نفت ایران از هیچ کوششی دریغ نخواهند کرد.

مجلس اخلاق مدار

ارتقای شأن مجلس و نمایندگان آن چگونه میسر می شود؟

مجلس اخلاق مدار

انتشار گسترده جملاتی نامناسب و جنسیت زده از زبان یکی از نمایندگان حاضر در صحن علنی هنگام پخش مذاکرات جلسه هفته گذشته در رسانه ها و شبکه های اجتماعی و بازتاب آن، نخستین باری نیست که به شأن مجلس در افکار عمومی آسیب می زند و آخرین واقعه از این دست هم نخواهد بود.

1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10بعدی

تازه ترين مطالب