web
stats
تحلیل

آیا بازار دوم ارز می تواند التهاب را کاهش دهد؟

گذر از طوفان

آیا بازار دوم ارز می تواند التهاب را کاهش دهد؟

دخالت دولت در بازار ارز و قیمت گذاری ارز همواره یکی از مسائل پرچالش برای ایران بوده که به رغم نقدهای فراوان وارد بر آن هنوز هم کسانی هستند که با استدلال های خود طرفدار قیمت گذاری دولتی در بازار ارز هستند؛ به همین دلیل بر سر سازوکار قیمت گذاری این متغیر کلیدی هنوز اجماعی شکل نگرفته است.

سوخت تورم دورقمی چیست؟

انبار باروت

سوخت تورم دورقمی چیست؟

اگر عرضه پول (که نقدینگی معیاری برای آن است) رشدی متناسب با رشد بخش واقعی اقتصاد (که محرک تقاضای پول است) داشته باشد، ارزش پول تغییری نمی کند. ولی اگر رشد نقدینگی بیشتر از رشد اقتصادی باشد شاهد کاهش ارزش پول خواهیم بود. کاهش ارزش پول رایج نیز به معنی افزایش قیمت کالاها و خدمات (بر حسب پول رایج) و تورم خواهد بود.توضیح علت تورم کشور ما به همین سادگی است: «عدم تناسب رشد نقدینگی و رشد اقتصادی.»

دولت چگونه می تواند از بار یارانه روی دوش خود بکاهد؟

شجاعتی که باید خرج شود

دولت چگونه می تواند از بار یارانه روی دوش خود بکاهد؟

محدودیت بودجه دولت و فشار یارانه های نقدی طی سال های اخیر موجب شده است تا هر از چند گاهی موضوع حذف بخشی از یارانه بگیران در فضای عمومی مطرح شود.پیش از ارائه راهکاری برای مواجهه با چالش بودجه ای پرداخت یارانه های نقدی لازم است تا نگاهی به دلایل تصویب و اجرای قانون هدفمندی یارانه ها داشته باشیم.

اهمیت اقتصادی سفر هیات عالی رتبه نظامی کشورمان به پاکستان

اهمیت اقتصادی سفر هیات عالی رتبه نظامی کشورمان به پاکستان

سفر مقامات عالی رتبه نظامی کشورمان به پاکستان علاوه بر بررسی تحولات امنیتی منطقه و جهان اسلام می تواند بستر همکاری های اقتصادی دو کشور و استفاده از ظرفیت های منطقه ای را فراهم نماید.

مذاکرات پوتین و ترامپ در هلسینکی؛ توافق یا تقابل

مذاکرات پوتین و ترامپ در هلسینکی؛ توافق یا تقابل

باوجود تیرگی روابط آمریکا و روسیه در سال های اخیر، امید رهبران این دو کشور به بهبود مناسبات، آنها را پشت یک میز کشانده و این پرسش را به ذهن متبادر می کند که کاخ سفید و کرملین تا چه حد به فرایند تنش زدایی و حل اختلافات فی مابین نزدیک خواهند شد؟

بستن راه رانت مهم تر است یا شفاف سازی رانت ها؟

خود کرده را تدبیر نیست

بستن راه رانت مهم تر است یا شفاف سازی رانت ها؟

حاکمیتی که 30 سال تجربه نظام دونرخی ارز را دارد، باید در انتهای سال سی ام از تجارب گذشته استفاده می کرده تا حداقل تبعات نامطلوب این سیستم را کاهش دهد. اما اتفاقات اخیر نشان داد که متاسفانه بعد از دهه ها آزمون و خطا و اتلاف منابع ارزی کشور، در مدیریت کشور پیشرفت خاصی صورت نگرفته است.

صنعت گردشگری ایران از چه رنج می برد؟

صنعت گردشگری ایران از چه رنج می برد؟

کشور چهارفصل ایران که از نظر جاذبه های توریستی جزء 10 کشور نخست دنیا محسوب می شود در زمینه جذب توریست وضعیت مناسبی نداشته و نه تنها در دنیا بلکه در منطقه خاورمیانه هم در رتبه های پایین قرار می گیرد.

احزاب و نقد قدرت

احزاب و نقد قدرت

در چند روز اخیر سه حزب سیاسی به اعلام نظر درباره وضعیت اخیر کشور پرداختند. حزب اتحاد ملت از اردوگاه اصلاح طلبان و جبهه پایداری و جمعیت ایثارگران از جناح اصولگرایان طی بیانیه هایی علاوه بر تشریح اوضاع کشور از دیدگاه خودشان به نقد دولت هم پرداختند و کم و بیش پیشنهادهایی هم عرضه کردند.

تأثیر مثبت واقع گرایی بر دیپلماسی

تأثیر مثبت واقع گرایی بر دیپلماسی

روابط ایران و همسایگان عربش، همراه با پیچیدگی های عجیب و حیرت آوری که دارد بسیار جذاب و در عین حال عمیقا دلهره آور شده، یا در آستانه آن قرار گرفته است جذاب برای تحلیلگران، دلهره آور بری سیاستمداران!با این اوصاف تهران باید راهی برای ترمیم روابط و مناسبات خود با اعراب پیدا کند.

رویکرد جلیلی وار به اقتصاد؟

رویکرد جلیلی وار به اقتصاد؟

عنوان «جلیلی» شاید برای بسیاری از افراد یادآور سیاست مداری باشد که شش سال مسئول مذاکرات پرونده هسته ای ایران بود، در انتخابات سال 92 داوطلب تصدی سمت ریاست جمهوری شد و رأی چندانی کسب نکرد؛ اما برای نگارنده «جلیلی» عنوان کلی نوعی نگرش به اقتصاد و سیاست کشور است که ممکن است در برنامه انتخاباتی نامزدی دیگر یا برخی احزاب همسو نیز دیده شود.

بازسازی بنای اقتصاد

چند نکته در باب اصلاحات ساختاری برای ثبات مالی

بازسازی بنای اقتصاد

شرایط فعلی اقتصاد فرسنگ ها از یک شرایط باثبات فاصله گرفته و اهمیت موضوع ثبات بر کسی پوشیده نیست. آنچه در سال های اخیر رخ داد، کم اهمیت تر شدن تغییرات تورم و پررنگ تر شدن نوسانات قیمت دارایی هاست. به عبارت دیگر تحولات مهمی در کنترل پذیری قیمت ها در بازارهای مالی رخ داده است. از این رو تمرکز بر ثبات مالی است.

پایان ماه عسل اروپا

پایان ماه عسل اروپا

اختلاف نظرهای کنونی آمریکا با اتحادیه اروپا در رابطه با برجام و همچنین دیگر مسایل جامع اقتصادی و سیاسی نشان از افول دوستی دیرینه این 2 قطب تاثیرگذار سیاسی جهان در روابط بین المللی در سال 2018 میلادی دارد.

انتخاب سخت

انتخاب سخت

ایران با نگاه به واقعیت های جاری در صحنه بین الملل، توقعات خود را از گروه 1+4 براساس امکانات بسنجد و اتکای خود را بیش از همه در داخل قرار دهد. مشروعیت مواضع ایران در جامعه جهانی نیز باید قادر باشد منافع جامع بین الملل را بازتاب دهد.

امکان سنجی خروج

آیا اروپا می تواند ایران را در برجام نگه دارد؟

امکان سنجی خروج

روابط ایران با دنیای خارج در دو سال گذشته به قبل و بعد از برجام تقسیم شده بود و اکنون به قبل و بعد از خروج ترامپ از توافقنامه هسته ای ایران؛ با تصمیم ترامپ مبنی بر خروج برجام سیاست های ایرانی در قبال تمامی موضوعات داخلی و خارجی دستخوش تغییر و تحولات خرد و کلان شد و با توجه به تحولاتی که متعاقب آن روی داد زمزمه هایی از درون و بیرون ایران به گوش می رسد که تهران در هفته های آینده رسماً اعلام خواهد کرد که به برجام پایبند خواهند ماند یا خیر.

خلاقیت به سبک سیاستگذار ایرانی

آیا استفاده از مالیات به عنوان ابزار تهدید اقتصادی کارگشاست؟

خلاقیت به سبک سیاستگذار ایرانی

در کشور در حال توسعه که با رکود دست وپنجه نرم می کند و در شرایطی که مردم تا این حد تحت فشار هستند اصولاً مالیات راه حل خوبی برای مشکلات جاری کشور نیست. اما باید انصاف داد، در قرن بیست و یکم اختراع یک مالیات جدید که در تاریخ مسبوق به سابقه نیست نشان از خلاقیت و نوآوری سیاستگذار ایرانی دارد.

جنگ تجاری با رقبا

چرا ترامپ اصرار بر توقف صادرات نفت ایران دارد؟

جنگ تجاری با رقبا

به دنبال خروج ایالات متحده آمریکا از برجام، دولت ترامپ فشار سنگینی را برای خار ج کردن نفت ایران از بازار جهانی آغاز کرده و این سوال برای همه مطرح است که این فشارها چه هدفی دارد؟ به صفررساندن صادرات نفت ایران تا چه حد امکان پذیر است و شرایط بازار نفت بدون ایران چگونه خواهد بود.

پاسخ غلط به مساله گرانی

چرا کمپین «جادوگر» نتوانست گرانی را دریبل بزند؟

پاسخ غلط به مساله گرانی

علی کریمی بازیکن محبوب فوتبال کشورمان به گرانی های اخیر واکنش نشان داد و اقدام به راه اندازی کمپین نه به خرید کالاهایی که در حال گران شدن هستند کرد. سوالی که در ابتدا می توان از خود پرسید این است که در صورت فرض پیوستن همه مردم به این کمپین آیا باز هم قیمتی افزایش پیدا می کند؟ به نظر می رسد پاسخ روشن است.

سیاست های تاخیری ایران و اروپا؟!

سیاست های تاخیری ایران و اروپا؟!

اگر ایران و اروپا می خواهند برجام در همین حد حداقلی اش زنده بماند تا بستری باشد برای همکاری های سازنده بیششر باید انتظاراتشان را از همدیگر منطقی و معقول کنند. هیچیک از دو طرف در این راه پر سنگلاخ دستشان باز نیست و دغدغه، اهداف، امیال و نیازهائی دارند که خوبه هر یک از دو طرف به آنها توجه و برای پاسخگوئی به آنها راه حل پیدا کند.

تاملی در تغییر تیم اقتصادی

تاملی در تغییر تیم اقتصادی

ضروری است دولت و شخص رییس جمهور در کنار جلب حمایت و همکاری همه نهادهای قدرت در نظام به ویژه بهره گیری از ظرفیت های اتحاد آفرینی مقام معظم رهبری و تلاش برای تغییر برخی رفتارهای تفرقه انگیز و ناامیدکننده، با تشریح دقیق و روشن شرایط کنونی و آتی اقتصاد کشور برای همه مردم زمینه مشارکت بیشتر ایشان را در گذر از این گردنه دشوار فراهم نماید.

حمایت از تولید داخلی با ابهام زدایی از خصوصی سازی

حمایت از تولید داخلی با ابهام زدایی از خصوصی سازی

نامگذاری سال تولید ملی از سوی مقام معظم رهبری مخاطبان عمده ای دارد که یک وجه جدی آن خطاب به مسئولین اجرایی است. یکی از زمینه های کلیدی که مسئولان می توانند از آن طریق تولید داخلی را حمایت کنند، رفع مشکلات و ابهامات قانونی مبتلا به بخش تولید است.

1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10بعدی

تازه ترين مطالب