web
stats
تحلیل

ترفند از پیش طراحی شده پایان برجام

وابستگی آمریکا به انرژی خلیج فارس به پایان رسید

ترفند از پیش طراحی شده پایان برجام

تحولات سیاسی و اقتصادی و صف آرایی های نظامی اخیر، به نگرانی های وقوع جنگ بین ایران و آمریکا در هر دو کشور دامن زده است. آمریکا به بهانه مبارزه با تروریسم و کنترل قدرت ایران در منطقه، اقدام به تحریم نفتی ایران کرد که در این راستا کم وبیش همه کشورها از تحریم آمریکا تبعیت کرده اند.

همکاریِ چینی

«همدلی» سفر دیروز وزیر امورخارجه ایران به پکن را بررسی کرد

همکاریِ چینی

«محمدجواد ظریف»، وزیر امور خارجه، هفته گذشته به مسکو سفر کرد و یک سفر از پیش تعیین شده نیز به ترکمنستان داشت. او پیش از آنکه ژاپن را ترک کند، در خصوص لزوم انجام سفرهای اخیر خود به هند، ژاپن و همچنین سفر دیروزش به چین گفته بود «حتما لازم است در شرایطی که آمریکا با تلاش برای ایجاد تنش و درگیری و نقض برجام اقدام می کند ما نیز در پی آنیم تا شرکایمان مخصوصا اعضای برجام را در جریان آخرین تحولات قرار داده و مشورت های خود را با آنها ادامه دهیم».

مالیات بر ارزش افزوده یا تخطئه مدیریت شهری؟!

مالیات بر ارزش افزوده یا تخطئه مدیریت شهری؟!

طی هفته های اخیر انتشار گزارش نهایی کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی درخصوص لایحه مالیات بر ارزش افزوده در بحبوحه انتشار اخبار و حاشیه های سیاسی و اقتصادی کشور کمتر دیده شد.لایحه مالیات بر ارزش افزوده در تاریخ 1395/12/24 توسط هیأت رئیسه مجلس شورای اسلامی اعلام وصول و با صلاحدید هیأت رئیسه مجلس به کمیسیون اقتصادی به عنوان کمیسیون اصلی ارجاع شد.

ترامپ و انتظار برای تماس از تهران

ترامپ و انتظار برای تماس از تهران

برخی رسانه ها و تحلیلگران در غرب بروز اخبار متناقض از رویکرد کاخ سفید در مقابل ایران را به اهداف منفعت طلبانه «دونالد ترامپ» و نیاز وی برای مذاکره با تهران به عنوان موفقیت دیپلماتیک بزرگ مربوط می دانند.

سفره افطار احمدی نژاد در محمودیه!

سفره افطار احمدی نژاد در محمودیه!

روزی لباس ورزشی بر تن می کند و در زمین چمن عکس می اندازد؛ روز دیگر در جایگاه دیگری حاضر می شود چون 8 سال رئیس دولت های نهم و دهم بود، اما پس از آن دو یار نزدیکش که می توان آنها را بال پروازش نامید راهی زندان شدند. اکنون جوانفکر و داوری جانشین آنها هستند که البته عملکرد و مواضع آنها قابل قیاس با مشایی و بقایی نیست. محمود احمدی نژاد هم مجبور شده در غیاب دو یار اصلی اش بیش از همیشه در عرصه «من هم هستم» خودنمایی کند.

دربست از جام جم به پاستور!

دربست از جام جم به پاستور!

برخی نهادها هستند که هیچ گاه کهنه یا حذف نمی شوند، چرا که هویتی ملی برای آنها تعریف شده که صداوسیما نمونه ای از این نهادهاست.به نظر می رسد عدم نظارت بر عملکرد و تصمیمات جدی در رسانه ملی با هدفی در آینده صورت می گیرد که یک نمونه واضح آن جلوس بر کرسی های قدرت است. البته باید در نظر داشت مدیریت در صداوسیما به عنوان یک فرصت برای خودنمایی در انتخابات های بعدی است.

باشگاه های «فرهنگی- ورزشی» در هزارتوی واگذاری

باشگاه های «فرهنگی- ورزشی» در هزارتوی واگذاری

در حالی بحث درباره واگذاری باشگاه های «پرسپولیس» و «استقلال» در روزهای اخیر برای چندمین بار در یک دهه گذشته مطرح می شود، بدون آنکه تغییری در زیرساخت ها و شرایط ورزش حرفه ای کشور رخ داده باشد.

دیپلماسی فعال ظریف با شرکای سنتی ایران

دیپلماسی فعال ظریف با شرکای سنتی ایران

همزمان با تشدید سیاست های خصمانه ترامپ علیه ملت ایران، تلاش های محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه هم برای بی اثر کردن برنامه های تیم موسوم به «تیم بی» و جریانات پشت آن دو چندان شده است.ایالات متحده در یک سال اخیر تقریبا تمامی تحریم های یک جانبه ای که قرار بود به موجب توافق هسته ای تعلیق و یا لغو شود را دوباره در دو نوبت اعاده کرد.

نورسیده های فهرست ارزی

نیمی از 20 شرکت بازرگانی صدر فهرست ارزی، تازه تأسیس هستند

نورسیده های فهرست ارزی

نیمی از 20 شرکت بزرگ بازرگانی دریافت کننده ارز نیمایی، کمتر از شش سال سابقه فعالیت دارند. این حقیقتی است که با بررسی فهرست منتشر شده توسط بانک مرکزی از دریافت کنندگان ارز دولتی و نیمایی هویدا می شود و می تواند منشأ سؤالات بسیاری درباره ساختار اقتصاد ایران باشد.

برجام و پررنگ تر شدن اختلافات آمریکا و اروپا

برجام و پررنگ تر شدن اختلافات آمریکا و اروپا

اختلافات ایالات متحده و اتحادیه اروپا در دوره ریاست جمهوی «دونالد ترامپ» به شکل بی سابقه ای افزایش یافت؛ یکی از مهمترین محورهای اختلافی حمایت کشورهای اروپایی از برجام و مخالفت با رویکردهای تند کاخ سفید علیه ایران بوده است.

آرزو تا واقعیت قیمت نفت

آرزو تا واقعیت قیمت نفت

تجربه موفق دولت ملی قبل از کودتای ۱۳۳۲ در حرکت به سمت اقتصاد بدون وابستگی به نفت که به دلیل اعتماد و یاری گرفتن از مردم حاصل شد و کودتای ناشی از مجموعه اختلاف های داخلی و دخالت‎های خارجی آن را عقیم گذاشت، نه تنها در این دوران سخت بلکه بعد از رفع آن نیز باید مبنای سیاست اصلی اقتصادی کشور قرار بگیرد. البته این کاهش وابستگی به نفت نباید به معنی کم شدن وابستگی کشورهای نیازمند به نفت و گاز ایران باشد.

آرامش پیش از توفان

انتخابات هیات رییسه مجلس در اجلاسیه چهارم برگزار می شود؛

آرامش پیش از توفان

به نظر می رسد تنها باید منتظر بمانیم تا این روزهای آرام و این به اصطلاح «آرامش پیش از توفان» سر بیاید تا مگر پس از آن مشخص شود که آرامش این روزهای پارلمان در فضای رقابت های جناحی، آرامشی مدام و پایاست یا چنانچه به نظر می رسد، «آرامش پیش از توفان.»

آغاز شوی مذاکره ترامپ با ایران

آغاز شوی مذاکره ترامپ با ایران

دونالد ترامپ رییس جمهوری آمریکا در حالی پیشنهاد مذاکره باایران را ارایه می دهد که تمامی شواهد ازجمله مواضع و اقدامات عملی واشنگتن نشان می دهد که این کشور در عمل به دنبال محدودسازی راهبردی ایران است و شوی مذاکره بی هیچ نتیجه ای پایان خواهد یافت.

آقای مکنزی! ادوات جنگی «قدرت» نمی آورد

آقای مکنزی! ادوات جنگی «قدرت» نمی آورد

رییس ستاد فرماندهی مرکزی ایالات متحده آمریکا(سنتکام) وقتی خبر حرکت ناو هواپیمابر آبراهام لینکلن به خاورمیانه را شنید، ذوق زده گفت: اگر جنگی در بگیرد (با ایران) من فکر نمی کنم چنین جنگی عادلانه باشد.

فرانسه و وزن کشی افتان و خیزان روی ترازوی برجام

فرانسه و وزن کشی افتان و خیزان روی ترازوی برجام

مواضع فرانسه به عنوان یکی از اعضای توافق هسته ای، از آغاز گفت وگوهای جمهوری اسلامی ایران و 5+1 تاکنون که تهران سطح تعهدات برجامی خود را کاهش داده، دارای پیچ و خم های بسیاری بوده و به پاریس نقشی متمایز و البته پرسش برانگیز داده است.

درک ناقص ترامپ از بازار شکننده نفت

درک ناقص ترامپ از بازار شکننده نفت

رئیس جمهوری آمریکا در چند ماه اخیر بر ثبات در بازار نفت از طریق تنظیم عرضه و تقاضا تاکید داشت حال آنکه به اعتقاد کارشناسان بسیاری از مولفه های گوناگون غیراقتصادی بر بازار انرژی اثرگذار هستند.

پای روحانی بایستیم

پای روحانی بایستیم

امروز زمان اتحاد است؛ نه کینه ورزی و گرفتن انتقام. او پای عزت مردم ایران ایستاد و به همه نشان داده هم مرد مذاکره ایم و هم مرد دفاعیم. پای او بایستیم، او را تنهاتر نگذاریم.

در سوگ میراث سوخته و ناشناخته مان

در سوگ میراث سوخته و ناشناخته مان

سه آتش سوزی در فاصله زمانی اندک، میراث های جهانی را شاید بهتر است بگوییم بخشی از آن را خاکستر کرد؛ کلیسای جامع نوتردام پاریس، مسجد الاقصی و بازار بزرگ تبریز. سه آتش سوزی با سه واکنش متفاوت در رسانه ها و سرزنش مردم برای واکنش هایشان.

آقای روحانی! چرا حالا می گویید؟

آقای روحانی! چرا حالا می گویید؟

آقای روحانی به نکته ای اقرار کرده که می شد در همان ماه های اول کار به آن اشاره کرد، نه اینکه بعد از 6 سال مطرح شود. آیا طرح این مساله با چنین کلمات و چنین سیاقی به معنای آن نیست که مردم خیالشان از پاسخ به وعده ها آسوده باشد؟

بحران کاغذ و منطق اقتصاد

بحران کاغذ و منطق اقتصاد

این روزها، کاغذ کمیاب است و قیمت آن فزاینده. تعدادی از نشریات کشور برای تنظیم دخل و خرج خود از تعداد صفحات کاسته اند و شاید تیراژها هم پایین آمده باشد. عمده خبرها درباره بحران کاغذ، بر همین خبرهای تکراری متمرکز شده است و درباره دو نکته کلیدی کمتر سخن گفته می شود یا چنین سخنانی در هیاهوی بحران نشریات گم می شود.

1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10بعدی

ایران و دیوان بین المللی دادگستری

دانشگاه تبریز برگزار می کند:

ایران و دیوان بین المللی دادگستری

2 از 4

ایدئولوژی و امر خیالی از لاکان تا آلتوسر

انجمن جامعه شناسی ایران برگزار می کند:

ایدئولوژی و امر خیالی از لاکان تا آلتوسر

3 از 4

یکجانبه گرایی و حقوق بین الملل

دانشکده نفت برگزار می کند:

یکجانبه گرایی و حقوق بین الملل

4 از 4

تازه ترين مطالب