web
stats
تحلیل

سونامی ماهاتیر

آیا معمار مالزی این بار هم موفق خواهد بود؟

سونامی ماهاتیر

باتوجه به دیدگاه های ماهاتیر محمد درباره مسائل سیاسی و اقتصادی، برخی تحلیلگران انتخابات صورت گرفته در مالزی را نوعی سونامی توصیف کرده اند.

راه ورود به بازارهای جهانی

چگونه می توان محصول ایرانی را در جهان رقابت پذیر کرد؟

راه ورود به بازارهای جهانی

ورود به بازارهای جهانی و توسعه صادرات، به معنی افزایش دامنه تقاضا برای اقتصاد کشور است. افزایش تقاضا از طریق توسعه صادرات، یکی از عوامل موثر بر رشد اقتصادی پایدار است. بررسی ها نشان می دهد طی پنج دهه گذشته در جهان، رشد تجارت به ویژه صادرات محصولات صنعتی، بیش از متوسط رشد اقتصادی کشورهای جهان بوده و نقش پیشران رشد را ایفا کرده است.

جنبش ملی ارمنستان

جنبش ملی ارمنستان

دولتمردان ارمنی به خوبی آگاهی دارند که بدون پشتیبانی روسیه امکان مقاومت در برابر آذربایجان و حفظ مناطق اشغالی قره باغ و پیرامون برای آنها وجود نخواهد داشت. اکنون با روشن شدن این دیدگاه می توان دریافت که روابط با روسیه کماکان ادامه خواهد یافت، هرچند انتظار کمک بیشتر از روسیه ای که خود درگیر تحریم غرب و در وضعیت نامساعد اقتصادی قرار دارد امکان پذیر نیست.

باز چرخانی؛ الگوی فراموش شده

باز چرخانی؛ الگوی فراموش شده

آب در تهران از همان نخستین روزهای پایتخت شدن این شهر، همواره بحرانی جدی بوده است؛ بحرانی که طی 200سال گذشته باعث شده خروجی منابع آبی نقاط مختلفی به این شهر کشیده شود و در دوره هایی نیز باعث بروز اتفاقات گسترده ای شده است.

بودجه برای مردم

تحلیلی درباره ضرورت شفافیت در انتشار آمار مالی دولت؛

بودجه برای مردم

یکی از سازمان های بین المللی در زمینه بررسی میزان شفافیت بودجه ای در کشورهای مختلف جهان «مشارکت بین المللی بودجه ای» یا IBP است. این سازمان در قالب پرسش نامه ای اطلاعات و عملکرد کشورها را درباره اسناد بودجه ای و انتشار آنها مورد سنجش قرار می دهد.

هنر ریختن آب بر آتش بحران

هنر ریختن آب بر آتش بحران

اسرائیل همان طورکه خود می گوید نگران آن است که تحولات سوریه منجر به استقرار پایگاه های دائم نظامی ایران در سوریه شود. از همین رو به جای آنکه منتظر حوادث آتی باشد، می خواهد با به راه انداختن جنگی پیشدستانه منافع خود را برآورده کند.

فایده شفاف سازی های بودجه ای چیست؟

مبارک اما ناکافی

فایده شفاف سازی های بودجه ای چیست؟

شفافیت در بودجه و نحوه هزینه کرد آن اگرچه دغدغه ای همیشگی است اما در ایران اخیراً به یک موضوع مورد توجه عمومی تبدیل شده است.

کردها و انتخابات عراق

طایفه ای که برای اولین بار ضعیف وارد شده است

کردها و انتخابات عراق

این اولین انتخابات در عراق پس از صدام است که کردها با موضعی ضعیف وارد آن می شوند. شکست رفراندوم موازنه میان کردها و شیعیان در عراق جدید را بر هم زد و از لحاظی کردها را مانند اهل سنت به اقلیتی فاقد اعتماد به نفس تبدیل کرد.

هزینه - فایده پیش فروشی سکه در اقتصاد ایران چیست؟

تعارض طرح های موازی

هزینه - فایده پیش فروشی سکه در اقتصاد ایران چیست؟

اخیراً بانک مرکزی اقدام به اجرای طرح پیش فروش سکه طلا در سررسیدها و قیمت های بسیار متنوع تر نسبت به طرح قبلی خود کرد.در این نوشته، به طور خلاصه نقش سیاستگذاری بانک مرکزی در این حوزه، عملکرد بازار آتی، تعارض این دو و راه حلی برای تطابق این دو ارائه شده است.

آشفتگی در تئوری و عمل

چرا دولت در اجرای نقش های اصلی خود موفق نبوده است؟

آشفتگی در تئوری و عمل

کارکردهای متعارف دولت در ادبیات بخش عمومی در دو مورد خلاصه می شود: عرضه کالای عمومی و بازتوزیع منابع. کارکرد اول بر وجود یک تعادل کارا در نظام اقتصادی مبتنی بر بازار رقابتی استوار بوده و به نقش اثباتی دولت در موارد شکست بازار یعنی مواردی که بازار رقابتی وجود نداشته یا سازوکار قیمت قادر به تخصیص بهینه منابع نیست، مربوط می شود.

در متن تغییر تکتونیک

در متن تغییر تکتونیک

ایران کنونی در متن این تغییر تکتونیک قرار دارد و فراز و فرود برجام یکی از نشانه های کلیدی آن است. آینده این توافق نیز به شدت از این تغییر تاثیر خواهد پذیرفت.

مهلت مشروط به اروپا

مهلت مشروط به اروپا

ما امروز مخیر هستیم که در برجام بمانیم یا از آن خارج شویم. در هر صورت ما نباید عجولانه اقدام کنیم. موضعی که شب گذشته از سوی رئیس جمهوری اسلامی ایران مطرح شده فرصتی را در برابر طرف های دیگر مذاکره کننده قرار می دهد تا دوباره میزان پایبندی آنان نسبت به تعهدات بین المللی در بوته آزمایش قرار گیرد.

برجام و سیاست جانشینی واردات

برجام و سیاست جانشینی واردات

خروج آمریکا از توافق برجام در صورتی که همراهی سایر کشورها را به همراه داشته باشد بخش خارجی اقتصاد را تحت تاثیر قرار می دهد. هرچه اقتصاد کشور باز و میزان تجارت یعنی واردات و صادرات کشور بیشتر باشد تاثیر تحریم ها بیشتر خواهد بود.

حیات نباتی

حیات نباتی

محمدعلی هژبری کارشناس روابط بین الملل معتقد است: خروج آمریکا از برجام و تغییر محورهای درخواستی ترامپ، هر دو به یک نتیجه منجر می شود.

اروپا یک بار برای همیشه محکم بایستد

اروپا یک بار برای همیشه محکم بایستد

این امکان وجود دارد که اروپایی ها راه جدیدی برای ماندن در برجام بیابند و بر پایه آن هم منافع خودشان را در نظر بگیرند و هم منافع ایران را. اما نوع ماندگاری برجام این است که طرف های برجام بازیگری که قواعد و مقررات بین المللی را زیر پا می گذارد وارد بازی کرده و با توجه به ویژگی های شخصیتی ترامپ، او را متقاعد کنند که این بازی امریکای ترامپ است نه امریکای اوباما.

مساله اشتغال و بیکاری

مساله اشتغال و بیکاری

ایمان نوربخش معضل بیکاری و اشتغال یکی از مهم ترین دغدغه ها و مطالبات مردمی است. برای حل این معضل راه های متفاوتی را می توان در پیش گرفت، اما در هر صورت باید به چند محدودیت توجه داشت.

آیا صرافی ها از چرخه اقتصاد ایران حذف می شوند؟

حذف جبری

آیا صرافی ها از چرخه اقتصاد ایران حذف می شوند؟

از شهریورماه سال گذشته؛ مقطعی که سیاستگذار به منظور پالایش ترازنامه موسسات پولی ناسالم سقف نرخ سود سپرده های بانکی را به ۱۵ درصد کاهش داد تاکنون، بازار ارز التهابات قابل ملاحظه ای را پشت سر گذاشته است.

تلگرام؛ مجازی که به واقعیت نزدیک تر بود

تلگرام؛ مجازی که به واقعیت نزدیک تر بود

وقتی تلگرام آمد، به دلیل امکانات فوق العاده ای که داشت، توانست نیمی از جمعیت ایران را به سوی خود جلب کند. گواینکه برای ایران ساخته شده بود. از باسواد، کم سواد و بی سواد جلب آن شدند و فضایی شد که هرکس کالای فکری یا حتی تجاری خود را عرضه کرد.

چرا کمتر کتاب می خوانیم

چرا کمتر کتاب می خوانیم

آمار ناامید کننده کتابخوانی در ایران را باید از دریچه های مختلف مورد توجه قرار داد. مسائلی که بیشتر به ساختارهای ضعیف حوزه فرهنگ باز می گردد.

سازگاری اقتصاد ایران با اقلیم چگونه ممکن است؟

بازگشت به آمایش سرزمین

سازگاری اقتصاد ایران با اقلیم چگونه ممکن است؟

گرفتاری های روزافزون حوزه آب محصول غفلت در انطباق اصول آمایش سرزمین در اقلیم خشک و نیمه خشک ایران است. تصمیمات انتزاعی و مجرد، بدون نگرش کلان به همه زیر بخش های توسعه سبب پیدایش این گونه مسائل و دشواری های بیش از پیش و معضلات کلان می شود.

1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10بعدی

تازه ترين مطالب