web
stats
گفت و گو

رسانه سلاح جهان امروز است

تصویر ایران در رسانه های عرب زبان چگونه است؟

رسانه سلاح جهان امروز است

«فرح الزمان شوقی» مسئول دفتر العربی الجدید در تهران می گوید: رسانه سلاح است، آن هم سلاحی بسیار خطرناک. زمانی که یک رسانه به نقطه ای می رسد که برای کشوری تهدید به حساب می آید، یعنی وظیفه رسانه ای خود را انجام داده است.

شریعتی و چپ ها؛ سروش و لیبرال ها

پروژه تاریخ شفاهی ایرنا/ ناصر آملی (2):

شریعتی و چپ ها؛ سروش و لیبرال ها

ناصرآملی سردبیر اسبق روزنامه های خراسان و طوس در بخش دوم گفت و گوی خود با پروژه تاریخ شفاهی ایرنا از تحول چپ ها پس از اخراج آنها از قدرت در سال 68 و نقش دکترعبدالکریم سروش در تضعیف اندیشه های چپ و گراییدن آنها به لیبرالیسم سخن گفت.

کتاب، تبلور اندیشه و محور توسعه فرهنگی است

در گفت و گو با ایرنا مطرح شد؛

کتاب، تبلور اندیشه و محور توسعه فرهنگی است

علی اصغر شعردوست فعال حوزه فرهنگ و ادب درباره استحکام جایگاه کتاب معتقد است: کتاب، تبلور علم و اندیشه و محور و پایه توسعه فرهنگی کشور است. از این رو تمام آحاد جامعه ‏براهمیت آن واقف هستند و تردیدی در این نکته ندارند که بدون تعمیم کتاب خوانی، کشور راه توسعه فرهنگی را نخواهد پیمود.

سوء استفاده از فضای مجازی برای ترویج خشونت و نفرت پراکنی

گفت و گو با دکتر حسین امامی، پژوهشگر رسانه های نوین:

سوء استفاده از فضای مجازی برای ترویج خشونت و نفرت پراکنی

«حسین امامی» پژوهشگر رسانه های نوین می گوید: متأسفانه در توئیتر ترویج خشونت آنلاین بسیار چشمگیر است؛ گرچه در اینستاگرام هم این خشونت وجود دارد ولی همانگونه که عرض کردم هدف در اینستاگرام تمسخر کردن و دست انداختن است ولی در توئیتر ما شاهد اظهارات نفرت پراکنانه با تم سیاسی هستیم که عمدتاً هدایت شده با تیم های محتوایی امثال منافقین یا گروه های معاند نظام صورت می گیرد.

تلاش همگانی برای توقف چرخه خشونت

فاطمه هادی روانپزشک در گفت وگو با «ایران » تأکید کرد؛

تلاش همگانی برای توقف چرخه خشونت

کافی است کمی دقیق تر به اطراف خود توجه کنیم تا شاهد درگیری کلامی یا فیزیکی افراد مختلف جامعه باشیم. فرقی ندارد کجا باشیم داخل مترو، پارک، خیابان یا حتی گوشه حیاط یک مدرسه، انگار ویروس خشونت بسیاری از افراد جامعه را درگیر کرده است. پیر و جوان نمی شناسد حتی کودکان هم از شر این ویروس موذی در امان نمانده اند.

مدارا نیست چون گفت وگو نداریم

مدارا نیست چون گفت وگو نداریم

دکتر احمد بخارایی جامعه شناس و استاد دانشگاه در واقع با تشریح علل خشم در جامعه ایران، به این سؤال پاسخ می دهد که تا چه اندازه رفتارها، اظهارات و کنش مسئولان درتولید و بازتولید خشم در جامعه نقش دارد. پیش از این البته باید پرسید که اساساً آیا جامعه ایران، جامعه خشمگینی محسوب می شود یا خیر؟ اگرچه به گفته این استاد، جامعه ایران از این نظر در شرایط خوبی به سر نمی برد!

بیکاری در جامعه آمار خشونت را بالا می برد

سعید معدنی جامعه شناس در گفت وگو با «ایران»:

بیکاری در جامعه آمار خشونت را بالا می برد

سعید مدنی جامعه شناس معتقد است؛ از مهم ترین عواملی که می تواند زمینه ساز بروز خشونت در میان قشر جوان باشد نبود بازار کار است. ورود به جامعه، زمینه ساز نهادینه شدن تعهد اجتماعی می شود. اشتغال پیامدهای مثبتی مانند تشکیل خانواده و حمایت از اعضای خانواده را به دنبال دارد؛ همین امر هم سبب پدید آمدن حس تعهد می شود اما در جامعه ای که آمار بیکاری بالا است و میزان اشتغال در جوان ها به صفر نزدیک است قطعاً شاهد آمار بالای خشونت در آن جامعه خواهیم بود، بر این اساس بیکاری هم از مهم ترین دلایل بروز خشونت در بین اعضای جامعه است.

ما در حوزه خانواده، شبیه سازی فرهنگی از غرب انجام می دهیم

در گفت و گو با جامعه شناس مطرح شد:

ما در حوزه خانواده، شبیه سازی فرهنگی از غرب انجام می دهیم

امیر محمود حریرچی استاد دانشگاه می گوید: ما در حوزه خانواده، شبیه سازی فرهنگی از غرب انجام می دهیم، بدون اینکه به بنیادهای آن توجهی داشته باشیم. از این رو باید تمام تلاش خود را به کار ببندیم تا مسیری را که غرب سپری کرده است، بومی کنیم و در این میان باورها، اعتقادها و سنت هایمان را حفظ کنیم.

اصلاح سیاست داخلی مهم ترین راه مقابله با تحریم هاست

اصلاح سیاست داخلی مهم ترین راه مقابله با تحریم هاست

عباس عبدی معتقد است؛ اصلاح سیاست داخلی مهم ترین ابزار جمهوری اسلامی ایران برای مقابله با تحریم های ایالات متحدۀ آمریکاست.وی همچنین هشدار می دهد که افزایش صادرات نفت را نباید مهم ترین مساله اقتصاد ایران تلقی کرد؛ چراکه ایران در هر صورت می تواند روزانه 1 میلیون بشکه نفت بفروشد و همین مقدار برای رفع نیازهای اساسی کشور تقریباً کافی است.

سردبیر اسبق خراسان: برای یک تیتر استعفا کردم

پروژه تاریخ شفاهی ایرنا/ ناصر آملی (1):

سردبیر اسبق خراسان: برای یک تیتر استعفا کردم

ناصر آملی سردبیر اسبق روزنامه خراسان می گوید: به خودم گفتم فردا صبح دست کم صدهزار نفر این تیتر را روی دکه می بینند و ذهنشان تاثیر می گیرد. تو داری کاری می کنی که خودت به آن باور نداری! آیا نباید پس فردا جواب خدا را بدهی. تفالی به قرآن زدم و فردا صبح استعفا کردم.

شفافیت و پیشگیری از فساد با مدیریت تعارض منافع

ضرورت های تدوین لایحه «مدیریت تعارض منافع در خدمات عمومی» در گفت و گو با باقر انصاری؛

شفافیت و پیشگیری از فساد با مدیریت تعارض منافع

«باقر انصاری» استاد حقوق دانشگاه شهید بهشتی و مسئول تهیه پیش نویس لایحه «مدیریت تعارض منافع در خدمات عمومی» می گوید: تأکیدی که رهبری بر شفافیت در امور عمومی به استثنای امور دفاعی داشتند حجت را بر همه تمام می کند.

ترامپ و هویت آمریکایی

بخش اول

ترامپ و هویت آمریکایی

حجت الاسلام والمسلمین دکتر محمد مسجدجامعی می گوید؛ تا قبل از ترامپ، تحولات جامعه آمریکا تحت تأثیر مکانیزم های درونی خود جامعه بود و چندان تحت الشعاع شخص رئیس جمهور قرار نمی گرفت؛ اما در وضعیت کنونی جامعه آمریکا، تأثیرگذاری ترامپ و طیفش بسیار پررنگ است. گرچه او محصول و متأثر از خود جامعه است، ولی جامعه با ضریب بیشتری تحت تأثیر او قرار دارد.

انجمن حجتیه، بهایی گری و فلسفی

پروژه تاریخ شفاهی ایرنا/ مهدی عبایی خراسانی (1):

انجمن حجتیه، بهایی گری و فلسفی

مهدی عبایی خراسانی فعال سیاسی، از مبارزین با رژیم شاه و از شرکت کنندگان در جلسات انجمن حجتیه می گوید: بعد از جمله ای که شیخ محمودحلبی درباره نهضت امام گفت این انجمن را برای همیشه ترک کردم.

در سیاست خوب عمل نکردیم

روایت آیت الله موسوی تبریزی، دادستان سال های 60 تا 62 از مقابله با منافقین و مذاکرات مک فارلین و مشکلات دولت روحانی؛

در سیاست خوب عمل نکردیم

«آیت الله موسوی تبریزی» در پاسخ به این پرسش که نفوذ روحانیت بین نسل جدید کمتر شده و این به علت دخالت در سیاست است؟ می گوید؛ انتقاد صد در صد راست است، ولی نه به خاطر اینکه ما در سیاست دخالت کردیم بلکه به خاطر اینکه خوب عمل نکردیم.

کار سخت داروغه ها

معافیت های مالیاتی در گفت و گو با عباس هشی، عضو هیأت علمی دانشگاه شهید بهشتی؛

کار سخت داروغه ها

«عباس هشی» عضو هیأت علمی دانشگاه شهید بهشتی می گوید: نظام مالیاتی ایران دچار مشکلات و درزهای زیادی است و اکنون حتی در خصوص اقداماتی که طی سال های اخیر رقم خورد، نیز با مشکل مواجهیم. نظیر خوداظهاری های اجباری که موجب کاهش مزاحمت برای مردم و فعالان اقتصادی می شد.

جا مانده از رقیبان

هادی خانیکی از عوامل بحرانی شدن مرجعیت رسانه ای در ایران می گوید

جا مانده از رقیبان

سیاستی در برابر آسیب دیدگی مرجعیت رسانه موفق است که به دنبال ترمیم اعتبار و مرجعیت خود گام بردارد. این امکان پذیر نیست مگر آنکه رسانه بازنگری جدی در سیاست ها ایجاد کند و بتواند با اعمال این بازنگری ها، تایید معنادار با علائم مشخص را به مخاطبان به منظور بالابردن سطح اعتماد نخبگان و عامه ارائه کند.

نیازمند قانون حمایت از افشاکنندگان فساد هستیم

یک کارشناس سیاستگذاری در گفت و گو با پژوهشگر ایرنا؛

نیازمند قانون حمایت از افشاکنندگان فساد هستیم

مشاور کمیسیون شفافیت و مبارزه با فساد معاونت حقوقی ریاست جمهوری، فساد را پدیده ای خواند که افراد حاضر در جامعه هم در شکل گیری و پیشرفت آن سهم دارند و هم از آن آسیب می بینند. وی تصویب و اجرای قانون حمایت از افشاکنندگان فساد را راهکاری موثر در این زمینه عنوان کرد.

نتیجه انتخابات کنگره فرقی به حال ایران ندارد

نتیجه انتخابات کنگره فرقی به حال ایران ندارد

دکتر مهران کامروا، استاد دانشگاه جورج تاون آمریکا، پیروزی دوباره ترامپ در انتخابات ریاست جمهوری سال2020 را محتمل می داند و معتقد است: نتیجه انتخابات کنگره فرقی به حال ایران ندارد. او می گوید که ایران باید در 2سال باقی مانده از ریاست جمهوری ترامپ به دنبال ارائه یک سناریوی برد - برد بر پایه یک نظریه منطقی برای حل مسائل موجود با بازیگران داخل و خارج از منطقه باشد.

فرصت ایجاد شرکت ها و بانک های مشترک با شرکا

مهدی عسلی در گفت و گو با «ایران» راه مدیریت تحریم های نفتی را بررسی کرد

فرصت ایجاد شرکت ها و بانک های مشترک با شرکا

«مهدی عسلی» کارشناس ارشد اقتصاد انرژی و نماینده سابق ایران در مجامع بین المللی انرژی و اوپک می گوید: شاید این تحریم ها توفیق اجباری شود که بالاخره ایرانی ها هم وارد فعالیت های جدی اقتصادی در کشورهای دیگر شوند.

شکستن سقف شیشه ای

بررسی جایگاه اقتصاددانان زن در سازمان های بین المللی در گفت و گو با مهرناز تیموریان

شکستن سقف شیشه ای

گیتا گوپینات به عنوان اقتصاددان ارشد صندوق بین المللی پول (IMF) انتخاب شده است. او نخستین زنی است که در این جایگاه قرار می گیرد و با انتخاب او اکنون هر سه نهاد صندوق بین المللی پول، بانک جهانی و OECD اقتصاددان ارشد زن دارند.

1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10بعدی

در کجا ایستاده ایم؟

انجمن علوم سیاسی ایران برگزار می کند:

در کجا ایستاده ایم؟

1 از 4

گفت و گوی اندیشمندان ایران و ترکیه

بنیاد مطالعات قفقاز برگزار می کند:

گفت و گوی اندیشمندان ایران و ترکیه

2 از 4

رونمایی از کتاب مکتب اجتهادی آخوند خراسانی

کتابخانه ملی برگزار می کند:

رونمایی از کتاب مکتب اجتهادی آخوند خراسانی

3 از 4

کارگاه «آینده پژوهی در حوزه سیاست»

انجمن علوم سیاسی ایران برگزار می کند

کارگاه «آینده پژوهی در حوزه سیاست»

4 از 4

تازه ترين مطالب