web
stats
گفت و گو

انگیزه موسوی خوئینی ها در ابهام

غلامرضا ظریفیان در گفت وگو با «آرمان»؛

انگیزه موسوی خوئینی ها در ابهام

مصاحبه اخیر موسوی خوئینی ها با خبرگزاری ایرنا به مناسبت دومین سالگرد درگذشت آیت ا... هاشمی رفسنجانی، بسیار حاشیه ساز شده است. خوئینی ها که چهره شاخص جریان چپ خط امامی و اصلاح طلب کنونی است، در این مصاحبه به نکاتی از زندگی سیاسی، مواضع و عملکرد آیت ا... هاشمی اشاره داشته که در موقعیت کنونی طرح آنها حساسیت زا تلقی شده و با واکنش های مثبت و منفی زیادی همراه بوده است.

ایران و اروپا تا 2020 در یک قایق نشسته اند

ایران و اروپا تا 2020 در یک قایق نشسته اند

یوست هیلترمان، مدیر برنامه گروه خاورمیانه و شمال آفریقای گروه بین المللی بحران در گفت وگو با «اعتماد» تاکید دارد که اروپا سرسختانه خواهان ادامه حیات برجام است و خروج ایران از توافق اگر اتفاق بیفتد برای اروپا چیزی در حد فاجعه است.

چرا نمی توانیم فیلسوف تربیت کنیم؟

نگاهی تطبیقی به آموزش فلسفه در ایران و غرب در گفت وگو با استاد «سید حسن امین»؛

چرا نمی توانیم فیلسوف تربیت کنیم؟

اغلب اهالی فلسفه به این موضوع نقد دارند که «چرا در دانشگاه های ما از دل سیستم آموزش فلسفه، فیلسوف متولد نمی شود؟» این در حالی است که ما در فلسفه ورزی گذشته درخشانی داشتیم و امروز کشورهای غربی گوی سبقت را از ما ربوده اند.

جست و جوی دانش برتر

دایره المعارف نویسی در ایران در گفت وگو با «احمد پاکتچی»؛

جست و جوی دانش برتر

دایره المعارف زبده و گزیده ای از دانش ها و علوم بشری در گنجینه ای دانشورانه است؛ مدخلی راهگشا برای آنها که می خواهند لب لباب یک حیطه از معرفت یا همه معارف انسانی را در یابند. از این حیث تهیه و تدوین و عرضه یک دایره المعارف چنان که فضایل مذکور را برآورد، کاری سترگ و تلاشی جانفرسا می طلبد.

ارگ به جای دانشگاه به کارگاه مرمت تبدیل شد

گفت و گو با اسکندر مختاری مدیر اسبق پروژه نجات بخشی ارگ بم؛

ارگ به جای دانشگاه به کارگاه مرمت تبدیل شد

15 سال پس از زلزله بم، کافه موزه موسیقی تهران محل قرار ملاقات با مردی بود که برای زنده نگه داشتن ارگ جهانی بم خون دل های فراوانی خورده است. در روزهای پرآشوب بعد از زلزله چشم بسیاری از ایرانیان گریان بود.

دیکتاتوری خیالی  که تاریخ مصرف ندارد

گفت وگو با کاوه میرعباسی درباره ترجمه تازه اش از کتاب «1984» جرج اورول؛

دیکتاتوری خیالی که تاریخ مصرف ندارد

کتاب «1984» نوشته جرج اورول از آن دست کتاب هایی است که حتی کسانی که رغبت چندانی برای خواندن آثار داستانی ندارند، آن را مطالعه کرده اند. اورول در این کتاب حکومت توتالیتر را به تصویر می کشد که می خواهد همه وجوه زندگی شهروندان را به انقیاد خود درآورد و در این راه از هیچ عملی فروگذار نمی کند. اهمیت و جذابیت این رمان سبب شده است که از دیرباز تا امروز بسیاری از ناشران و مترجمان سراغ این کتاب بروند و ترجمه های متعددی را روانه بازار کنند.

دو لبه قیچی

سیدرحیم ابوالحسنی از دلایل و عواقب تضعیف دو جریان اصلاح طلبی و اصولگرایی می گوید

دو لبه قیچی

پایان دوره اصلاح طلبی و اصولگرایی موضوعی است که در سال های اخیر، برای نخستین بار در شعارهای معترضان دی ماه 96 به صورت آشکار مطرح شد؛ درست هفت ماه پس از آنکه دولت حسن روحانی با بیش از 57 درصد آرا و با حمایت اصلاح طلبان و اعتدال گرایان دولت را برای دومین بار به دست گرفت.

اجبار دادستان، هک فرارو و راهپیمایی جنبش سبز

پروژه تاریخ شفاهی خبرگزاری جمهوری اسلامی/ محمدحسین خوشوقت مطرح کرد(7):

اجبار دادستان، هک فرارو و راهپیمایی جنبش سبز

محمدحسین خوشوقت مدیرکل اسبق مطبوعات خارجی وزارت ارشاد و مدیرمسوول سایت فرارو ماجرای بازداشت خود در 25 بهمن 89 را روایت می کند.

هنر؛ اسم رمز تغییرات اجتماعی

گفت و گو با آیدین آغداشلو درباره نسبت هنر و اجتماع

هنر؛ اسم رمز تغییرات اجتماعی

«آیدین آغداشلو» نقاش، گرافیست و نویسنده می گوید: هنر در طول تاریخ وظایف متعددی داشته. مدت ها طول کشیده تا هنر آرام آرام راه خودش را از صنعت جدا کند. وقتی می گوییم هنر، در واقع لفظی را به کار می بریم که خیلی چندوجهی است.

بخش خصوصی بار دولت را به دوش می کشد

بررسی نقش متقابل دولت و بخش خصوصی در سلامت فضای کسب وکار در گفت و گو با حسن عابدی جعفری

بخش خصوصی بار دولت را به دوش می کشد

حسن عابدی جعفری، دبیر همایش مبارزه با فساد با بیان این موضوع که بخش خصوصی تلاش می کند از خودش آغاز کند، درباره مدل «بنگاه سالم» می گوید: «این سیستم مدیریتی به نوعی تضمین سلامت بنگاه هاست. بنابراین بخش خصوصی داوطلبانه وارد این اقدام شده و مدلی طراحی کرده است که در هشت مرحله اجرا می شود.

تلویزیون و مرجعیت خبری

گفت وگوی «اطلاعات» با دکتر محمدمهدی فرقانی

تلویزیون و مرجعیت خبری

در چهار دهه بعد از انقلاب بدون تردید تلویزیون از جمله رسانه هایی بوده است که علاوه بر نقش آفرینی در عرصه خبر و اطلاع رسانی، طور شگفت انگیزی در عرصه های سیاسی، اجتماعی و فرهنگی جامعه حضوری فعال داشته و توانسته در تحولات مختلف تأثیرگذار باشد.

هر قدمی در رابطه با هند و عراق باید قاطع و تضمین شده باشد

چالش های مراوداتی در روابط تهران با دهلی نو و بغداد به قوت خود باقی است

هر قدمی در رابطه با هند و عراق باید قاطع و تضمین شده باشد

«آلبرت بغزیان» اقتصاددان و استاد دانشگاه می گوید: باید دستگاه سیاست خارجی تعاملات، قراردادها و توافقنامه ها را به گونه ای تنظیم و امضا کنند که همه شرایط، حتی نبود معافیت های تحریمی ایالات متحده آمریکا را شامل شود.

اقتصاددان خارجی استخدام کنید

علی نقی مشایخی از دلیل بی توجهی دولت ها به اصول کارشناسی می گوید

اقتصاددان خارجی استخدام کنید

علی نقی مشایخی می گوید من چهار عامل را در بی توجهی دولت ها به نظرات کارشناسی دخیل می دانم؛ دشواری انجام اصلاحات، سیاست زدگی جامعه در همه امور و شئون، ضعف علوم اجتماعی در ایران و ضعف بدنه کارشناسی دولت. به گفته او همه این عوامل دست به دست هم داده که دولت نخواهد نظرات کارشناسان را بشنود و بپذیرد.

مدیریت اکران، گره سینمای کودک را می گشاید

مدیریت اکران، گره سینمای کودک را می گشاید

سینمای کودک و نوجوان ایران از دوران شکوفایی خود فاصله گرفته و از دید برخی صاحبنظران، دلیل آن را باید در وضعیت نامناسب اکران آثار این سینما جست وجو کرد.

پل صراط سیاستمدار

محسن جلال پور از شکست دولت در تخصیص بودجه و ناکارآمدی آن می گوید

پل صراط سیاستمدار

نهاد دولت در عرضه کالای عمومی بارها و بارها به وضوح شکست خورده اما همچنان به جای تمرکز بر انجام صحیح این وظیفه اصلی، ماموریت ها و فعالیت های متعددی برای خود تعریف کرده که صرفاً هزینه زاست. محسن جلال پور با اشاره به ناکارآمدی همیشگی دولت در بودجه ریزی و تخصیص منابع، معتقد است احساس مردم نسبت به اینکه در بودجه سالانه نادیده گرفته می شوند، ادراک درستی است.

6 عاملی که  تولید را زمین زد

گفت و گوی «ایران» با حجت الله میرزایی استاد دانشگاه علامه طباطبایی

6 عاملی که تولید را زمین زد

بخش تولید ایران درچهار دهه اخیر با فراز و نشیب های بسیاری همراه بوده است. تولید کشور تحت عوامل مختلفی که عمده آنها داخلی و برخی نیز از آنسوی مرزها در مسیر تولید دخالت کرده، آن گونه که باید نتوانسته است به رشد و توسعه دست یابد. بررسی روند بخش تولید کشور در چهار دهه اخیر نشان می دهد که مسیر تولید از میانه دهه 80 تغییر کرده است و تحت تأثیر شرایط مختلفی رو به افول گذاشته است.

دیپلماسی اقتصادی، ضامن روابط تجاری

گفت و گو با عدنان موسی پور ، رئیس کمیسیون توسعه صادرات اتاق بازرگانی

دیپلماسی اقتصادی، ضامن روابط تجاری

تجربه تحریم های قبل به ما نشان داد کشورهایی که با ما مراودات تجاری و اقتصادی داشتند با شروع تحریم بلافاصله ایران را ترک کردند و به خاطر متعهد نبودن شرکای تجاری، مشکلات زیادی بر اقتصاد و بویژه بخش تولید تحمیل شد و نتیجه آن کاهش دسترسی بخش تولید به مواد اولیه مورد نیاز بود که این موضوع منجر به کاهش تولید و از دست رفتن بازار رقابتی ما در دوره های مختلف شده است.

نیم قرن از مونترال تا تهران

گفت و گو با «مهدی محقق»، رئیس مؤسسه مطالعات اسلامی دانشگاه تهران _ دانشگاه مک گیل؛

نیم قرن از مونترال تا تهران

نیم قرن می گذرد از روزی که بزرگان فکر و فرهنگ ایران در تالار فردوسی دانشکده ادبیات و علوم انسانی دانشگاه تهران جمع شدند و در آیین گشایش مؤسسه مطالعات اسلامی دانشگاه تهران _ دانشگاه مک گیل شرکت جستند. آن روز، چهاردهم دی 1347 بود. نهادی فرهنگی که مبدأ و منشأ اثر و ثمر شد و در دامان خود، خیلی ها را پرورش داد و ذهن شان و فکرشان جهت یافت.

لایحه ضمانت اجرایی و بودجه  ندارد

ایرادات لایحه منع خشونت علیه زنان در گفت وگو با دکتر جواد طهماسبی، مدیرکل آموزش قوه قضائیه

لایحه ضمانت اجرایی و بودجه ندارد

با توجه به ضرورت به قانون درآمدن لایحه منع خشونت علیه زنان در کوتاه ترین زمان ممکن آنچه از اهمیت بالایی برخوردار است، جست و جوی مواردی است که سبب طولانی شدن روند لایحه شده است. لایحه ای که پس از تغییرات گسترده همچنان در قوه قضائیه در حال بررسی است.

نگاه هاشمی؛ به جای الگو عبرت شدیم

نگاه هاشمی؛ به جای الگو عبرت شدیم

«سیدمحمود علیزاده طباطبایی» وکیل خانواده هاشمی می گوید: مهم ترین نکته ای که درباره آیت ا... هاشمی مطرح است، دلبستگی و وابستگی شان به نظام جمهوری اسلامی و انقلاب بود که با وجود تمام فشارها و مشکلاتی که برای ایشان ایجاد کردند، هرگز حاضر نشدند قدمی مردد نسبت به اصل نظام و انقلاب بردارند. فشارها و هجمه ها بعد از اتفاقات سال 88 نسبت به ایشان و خانواده شان خیلی زیاد بود، به طوری که فائزه، مهدی و حسین مرعشی زندان بودند.

1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10بعدی

بررسی چهار دهه تجربه رسانه ایی انقلاب اسلامی

فرهنگسرای رسانه و شبکه های اجتماعی برگزار می کند،

بررسی چهار دهه تجربه رسانه ایی انقلاب اسلامی

1 از 4

بررسی انتقادی پرونده یرواند آبراهامیان

انجمن علوم سیاسی ایران برگزار می کند:

بررسی انتقادی پرونده یرواند آبراهامیان

2 از 4

چندجانبه گرایی در سیاست خارجی ایران

انجمن ایرانی مطالعات جهان برگزار می کند:

چندجانبه گرایی در سیاست خارجی ایران

3 از 4

تازه ترين مطالب