web
stats
دیدگاه

اولویت های باقی مانده دولت

اولویت های باقی مانده دولت

وظیفه اول دولت، مجلس و قوه قضائیه و سیاسیون کشور اتحاد و یکصدایی و پرهیز از انتقام گیری های سیاسی است. اما دولت در این نبرد اقتصادی در طلیعه لشکر اسلام و ایران قرار دارد و باید کارهایی را در اولویت قرار دهد.

بار مشکلات بر دوش مردم!

بار مشکلات بر دوش مردم!

امریکا در کنار تحریم ها علیه کشورمان که البته ظالمانه هستند و وضعیت خاصی را متوجه جامعه کرده است، تلاش دارد از همه روش ها و ابزارها برای رسیدن به مقاصد خود که همانا تسلیم ملت ایران است، استفاده کند.

دولت در بزنگاه انتخاب

دولت در بزنگاه انتخاب

معاون اول رئیس جمهور اخیرا مطرح کرده اند که دولت بر دوراهی یک انتخاب قرار گرفته است و ناگزیر باید در آینده ای نزدیک، یکی را برگزیند. افزایش مداخله دولت در امور اقتصادی و ورود به آستانه مداخله حداکثری با کوپنی کردن برخی کالاها یکی از گزینه های مطرح شده است. گزینه دیگر، آزاد کردن اقتصاد و تبدیل یارانه های پنهان اقتصاد به یارانه های نقدی است که گامی به سوی سازوکار «اقتصاد بازار» به شمار می رود.

ما، برجام و روسیه

ما، برجام و روسیه

سخنان چهارشنبه گذشته ولادیمیرپوتین، رییس جمهور روسیه، در مورد بحران جاری بین ایران و امریکا که در یک نشست مطبوعاتی به همراهی رییس جمهور اتریش مطرح شد، طی چند روز گذشته توجه بسیاری در داخل و خارج را جلب کرده است.

ضرورت افزایش تاب آوری ملی

ضرورت افزایش تاب آوری ملی

با تحقق شرایط گفتمانی، ساختاری، کارکردی و رفتاری می توان امید داشت تا مردم با افزایش تاب آوری در مقابل تکانه های اقتصادی که آثار اجتماعی خواهد داشت، مقاومت نمایند.

بهانه جویی «تیم B» در خلیج فارس

بهانه جویی «تیم B» در خلیج فارس

مثلث برایان هوک، مایک پمپئو و جان بولتون به شدت فعال شده اند و خواهان جنگی پرهزینه در منطقه هستند. بن سلمان و بن زاید و بی بی اسرائیلی، بنیامین نتانیاهو به زعم خود هیمه آتشی فراگیر را فراهم آورده اند و منتظر شعله ورشدن آن، در سکوت نظاره گر وقایع هستند.

گفت وگوی ملی؛ از حرف تا عمل

گفت وگوی ملی؛ از حرف تا عمل

ماجرای گفت وگوی ملی زمانی می تواند شکل و رنگ حقیقی و واقعیت عینی در سپهر سیاست ایران پیدا کند که طیف های میانی هر دو جریان عمده سیاسی کشور تلاش کنند تا نسبت به ایجاد آن اهتمام جدی پیدا داشته باشند. در حقیقت نطفه اولیه و اصلی گفت وگو و آشتی ملی تنها و تنها در بین طیف میانی، معتدل و عقلائی سیاسی کشور قابل ردیابی و جست وجو است.

تصویب لایحه شفافیت: یک موفقیت کوچک

تصویب لایحه شفافیت: یک موفقیت کوچک

فساد پدیده پیچیده ای است و به میزان پیچیدگی اش، مقابله با آن نیز نیازمند راهبردهای متفاوتی است. شفافیت یکی از ملزومات مقابله با فساد است. یکی از علل اهمیت مقابله با فساد، بی اعتمادی ناشی از آن است. فساد پایه های اعتماد میان مردم و حاکمیت سیاسی را متزلزل کرده و به تدریج به سایر عرصه ها نیز گسترش می یابد. مطالعات گسترده درباره پیامدهای فساد نشان می دهند بی اعتمادی و در پی آن فروریختن مشروعیت نظام های سیاسی از عواقب خطرناک گسترش فساد است.

«چرا باید از احزاب سیاسی حمایت کرد؟»

«چرا باید از احزاب سیاسی حمایت کرد؟»

پیشینه و شکل گیری احزاب به معنای جدید از قرن 17 در انگلستان آغاز و با تحولات صنعتی اروپا و انقلاب های ملی فرانسه و امریکا در قرن 18 و با گسترش جمهوریخواهی در جهان، پدیده تحزب وارد ادبیات سیاسی بیشتر کشورها شده و دموکراسی، جایگزین برخی حکومت های خودکامه و مستبد گردید.

صف بلند قربانیان ترامپ

صف بلند قربانیان ترامپ

اگر امروز ایران زیر ساطور آمریکاست، قدرت های بزرگ شکی نباید داشته باشند که نوبت آنها هم رسیده و در ساختار ترامپی هیچ جایگاهی برای آنها جز تضعیف بیشتر تعریف نشده است.

آمادگی دفاعی؛ هوشیاری ملی

آمادگی دفاعی؛ هوشیاری ملی

چند ساعت از توئیت وزیر امور خارجه ایران مبنی برشیطنت «گروه بی» برای ایجاد جرقه با هدف افروختن آتش جنگ نگذشته بود، که به چند کشتی در بندر فجیره تعرض شد.

اتحادیه اروپا بهره مندی بدون هزینه!

اتحادیه اروپا بهره مندی بدون هزینه!

هایکوماس که با نشریه «بیلدام زونتاگ» مصاحبه می کرد یکبار دیگر بر مواضع اتحادیه اروپا در دفاع و حمایت از برجام تاکید ورزید لکن نکته قابل تامل اینست که اتحادیه اروپا سه عضو اروپائی توافق برجام بی هیچ هزینه ای صرفاً با صدور بیانیه و اظهارات خود تلاش می کنند ضمن بهره مندی از برجام چنین وانمود سازند که گویا نقش مورد انتظار خود را در قبال توافق برجام ایفا کرده اند.

تبعات فشار بر مردمِ خسته

تبعات فشار بر مردمِ خسته

شرایط اقتصادی کشور فشار بر طبقات متوسط و پایین جامعه را هر روز بیشتر کرده است. همچنین افزایش سطح تنش های بین‏ المللی نیز تا‏به‏ حال چشم ‏انداز امیدوارکننده ای برای بهبود شرایط، ترسیم نمی کند.

برنامه آمریکا در منطقه چیست؟

برنامه آمریکا در منطقه چیست؟

«احتمال درگیری در منطقه خلیج فارس یک سناریوی بسیار ضعیف است ولی به دلیل اهمیت غیر قابل تصور آن، نمی توان آن را به کلی نادیده گرفت. به خصوص با حاکمیت افراطی ترین گروه های صهیونیست در مناصب کلیدی در آمریکا و رژیم اسرائیل که لزوما نگاهشان از جنگ افروزی، نگاه تحکیم هژمونی آمریکا یا سود و زیان تجاری نیست بلکه ریشه در افکاری موهوم در برپایی برخی آتش افروزی ها دارد!».

تکاپوی «مجدد» و «مجدانه» اروپا برای نجات برجام

تکاپوی «مجدد» و «مجدانه» اروپا برای نجات برجام

آخرین تیرهای آمریکا بر پیکر توافق هسته ای در میان سکوت اروپا، بسترساز اقدام متقابل تهران شد تا از حجم تعهدات خود بکاهد و با کمرنگ شدن تعهدات فی مابین و افزایش تنش ها، سران بروکسل برای رهایی یافتن از پیامدهای نابودی برجام بار دیگر در پی نجات برجام برآمده اند.

«ماجرا» تمام نیست

«ماجرا» تمام نیست

برخلاف شعاری که می گویند «اصلاح طلب، اصولگرا، دیگه تمومه ماجرا» نه تنها اصلاح طلبان و اصولگرایان بلکه باید فرصت حضور و همبسته شدن همه تفکرات از اقوام و مذاهب و گرایش های سیاسی مختلف در کنار هم فراهم شود. این رسالت بزرگی است که دولت امروز باید به نحوی آن را نمایندگی و دنبال کند.

آزمون آخرین تلاش ها برای برجام

آزمون آخرین تلاش ها برای برجام

اعضای غربی گروه 1+4 به این منظور اجلاس فوق العاده تشکیل دادند که با رصد تحولات در بالا گرفتن تنش میان ایران و آمریکا، برای آخرین تلاش ها در نجات برجام چاره ‏اندیشی کنند.

تدابیری برای عبور از بحران کاغذ

تدابیری برای عبور از بحران کاغذ

این روز ها بحران کاغذ جامعه مطبوعات، اهالی نشر، واردکننده ها و تولیدکننده های کاغذ را با چالش های گوناگونی مواجه کرده و شرایط تولید محصولات فرهنگی را برای دست اندرکاران این حوزه دشوار کرده است تا جایی که برخی از بنگاه های مطبوعاتی کشور به طور مقطعی برای ادامه حیات خود مجبور شدند تیراژ و صفحات روزنامه خود را کاهش دهند.

گفت وگو در روزهای سخت

گفت وگو در روزهای سخت

هنگامی که یک جامعه انسانی به دنبال یافتن راهکارهایی برای حل مشکلات سیاسی، اجتماعی، اقتصادی و فرهنگی خود است، همواره بهترین روش، گفت وگو و مفاهمه است؛ چراکه اگر از این روش استفاده نشود، لاجرم باید به سمت روش هایی همچون قهر و کناره گیری یا خشونت رو کنند.

پناهنده یا مهاجرت شغلی؟

پناهنده یا مهاجرت شغلی؟

باید میان پناهندگان و مهاجر و نیروی کار قانونی و غیر قانونی تفاوت قائل شد تا بتوان سیاستی انسانی و مفید به حال همه طرف های ماجرا اتخاذ کرد.

1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10بعدی

ایران و دیوان بین المللی دادگستری

دانشگاه تبریز برگزار می کند:

ایران و دیوان بین المللی دادگستری

2 از 4

ایدئولوژی و امر خیالی از لاکان تا آلتوسر

انجمن جامعه شناسی ایران برگزار می کند:

ایدئولوژی و امر خیالی از لاکان تا آلتوسر

3 از 4

یکجانبه گرایی و حقوق بین الملل

دانشکده نفت برگزار می کند:

یکجانبه گرایی و حقوق بین الملل

4 از 4

تازه ترين مطالب