web
stats
دیدگاه

«سرطان اداری»، یک قدم مانده تا «کما»

«سرطان اداری»، یک قدم مانده تا «کما»

به نظر می رسد دیگر زمان آن رسیده براساس یک مکانیسم دقیق، سالم و تعریف شده، به سه اصل اساسی «شایسته سالاری»، «شایسته پروری» و «شایسته گماری» تکیه کنیم و با الگوبرداری از سیستم مدیریت علمی تحولی اداری را در سیستم اداری کشور پایه ریزی کنیم.

برپایی موزه های محلی

برپایی موزه های محلی

در عرصه احیای ابنیه تاریخی، موزه ها می توانند یک شاخصه برای افزایش وجوه کارکردی بناهای مزبور باشند. شاخصه ای که از یک سو شأن بسیاری از بناهای تاریخی را حفظ می کند و به اصالت بنا خدشه وارد نمی کند و از سوی دیگر گردشگران را بیش از پیش با داشته های فرهنگی مردمان جای جای ایران زمین آشنا می کند.

برجام و بایسته های امروز ما

برجام و بایسته های امروز ما

برجام و هر سند و قرارداد و پیمان بین المللی دیگری، همواره در معرض نکول و عهدشکنی قرار دارد و طبعا تابع محض دولت ایران نیست. آنچه تابع حاکمیت ایران اعم از دولت و قوای دیگر است، فضای داخلی کسب وکار و تمهیدهای درونی است. فرجام اقتصاد ایران و تبعات سیاسی و اجتماعی آن، در گرو بهبود فضای کسب وکار است که قاعدتا موجب انباشت و تشکیل سرمایه می شود.

سرمایه اجتماعی روحانی

سرمایه اجتماعی روحانی

می توان گفت بازسازی امید به دگرگونی و اصلاح و تقویت آن ضرورتی اساسی در شرایط کنونی جامعه ما است. سرمایه عظیم سیاسی-اجتماعی اصلاح طلبان، دستمایه پر ارزشی برای دوره دوم دولت آقای روحانی بوده که باید جایگاه خود را باز یابد. دولت باید با تقویت نهادهای مدنی و سیاسی، زمینه را برای افزایش امید و تقویت نگرش مثبت به روند پیشبرد سیاست ها و برنامه ها فراهم سازد.

مسئولیت مدیران، پدیده کودکان خیابانی

مسئولیت مدیران، پدیده کودکان خیابانی

براساس قوانین موجود، سازمان هایی مانند شهرداری، بهزیستی، وزارت بهداشت، نیروهای انتظامی و انجمن های حمایت از کودکان به تدریج متولیان رسمی و یا جامعوی حل و فصل مشکلات این کودکانند.

انتخابات عراق و ناکامی عربستان

انتخابات عراق و ناکامی عربستان

حسن هانی زاده کارشناس مسائل عراق معتقد است: در تجزیه وتحلیل انتخابات عراق این حقیقت کاملا روشن می شود که ملت عراق برنده اصلی این انتخابات است وعربستان سعودی که قصد داشت انتخابات را مدیریت کند با شکست مواجه شد.

راه دشوار اروپا در مقابله با تحریم ها

راه دشوار اروپا در مقابله با تحریم ها

اخباری که از اروپا درباره همکاری با ایران مخابره می شود متناقض است. دیروز سران اتحادیه اروپا تصمیم گرفتند تا مقررات قدیمی «انسداد تحریم ها» را برای مقابله با تحریم آمریکا علیه ایران اجرایی کنند تا اگر در دو ماه آینده یکی از دولت های اروپایی و یا پارلمان اروپا با آن مخالفت نکنند از همکاری شرکت ها و بانک های اروپایی با ایران حفاظت و حمایت کنند.

بازی خطرناک با تقسیمات کشوری

بازی خطرناک با تقسیمات کشوری

تقسیمات کشوری نقش مهمی در امنیت ملی و توسعه ملی دارد. تقسیمات کشوری را نباید با تفکیک کشور اشتباه گرفت. کشاندن قلمرو «سرزمین» به رقابت برای افزایش قدرت فردی و گروهی، نطفه نارس بازی خطرناکی است که اگر پیشرفت کند، به ناکجاآبادی توصیف ناپذیر می رسد. وسیله ساختن از چنین موضوعی برای منافع قدرت طلبانه شخصی و گروهی، صدمه های کوتاه مدت و درازمدت عمیق و جبران ناپذیری به امنیت و توسعه کشور وارد می کند.

نرخ ارز و جزئیات فراموش شده

نرخ ارز و جزئیات فراموش شده

علت ریشه ای تورم، بی انضباطی مالی در بودجه و نظام بانکداری است، نه در جهش ارزی. مولفه های مختلف سیاست گذاری دولت، اعم از یارانه هدفمند، بنزین ۱۰۰۰ تومانی، مدیریت قیمت کالاهای اساسی، ارز مسافرتی، پرداخت سود بالا به سپرده بانکی و... از محل چاپ بی رویه پول و دست در جیب مردم کردن است.

 اجلاس استامبول فرصتی برای جهان اسلام

اجلاس استامبول فرصتی برای جهان اسلام

اجلاس فوق العاده این سازمان با هدف بررسی دو حادثه فاجعه بار انجام می گیرد که نخستین مورد به انتقال غیرقانونی و فاجعه آمیز سفارت آمریکا به بیت المقدس باز می گردد و حادثه دوم نیز موضوع کشتار بیرحمانه مردم فلسطین توسط رژیم صهیونیستی است.

تقابل سیاست بردباری با شتابکاری

تقابل سیاست بردباری با شتابکاری

اعلام فهرست تحریم شامل رئیس بانک مرکزی ایران و بانک های فعال در کشورهای دیگر به بهانه همکاری های ویژه با ایران در شرایطی که بر اساس دستور صادر شده از سوی رئیس جمهوری امریکا مهلت های 90 و 180 روزه برای بازگرداندن تحریم های هسته ای علیه ایران تعیین شده بود.

٤ چالش پیش روی شهردار

٤ چالش پیش روی شهردار

واقعیت این است که وضعیت مالی امروز شهرداری تهران چندان خوب و رضایت بخش نیست و حتی می توان گفت از جهاتی بحرانی است. از سویی شهرداری از لحاظ کسب درآمدهای خود با مشکلاتی اساسی روبه روست و از سویی نمی تواند هزینه های جاری خود و شهر را به سادگی تعطیل کند.

تداوم برجام در سایه اعتماد متقابل

تداوم برجام در سایه اعتماد متقابل

برجام بدون آمریکا از جهات مختلف قابلیت اجرایی را دارد زیرا در عین حال که مورد تائید و تاکید دیگر رهبران اروپایی قرار دارد از طرف دیگر خواست سازمان ملل و جامعه جهانی بر تداوم و بقای آن است.

جدال قدیم و جدید

پس از زمین لرزه ی تهران

جدال قدیم و جدید

ما انسان ها هیچ حقی در اعتراض به رویداد زمین لرزه نداریم. این بی نظمی برای ایجاد نظمی جدید است و تنها این نظم و نظام هستی و خدایی ارزشمند است. ما جزء هستیم و عالم، کل. در نسبت جزء با کل، حق با کل است.

فیلترینگِ فیلترشکن

میلیون ها دلار ضرر مسدودشدن تلگرام

فیلترینگِ فیلترشکن

استفاده از فیلترشکن ها اگر روزی یک توانایی فنی محسوب می شد، امروز و پس از فیلترینگ تلگرام به مسئله ای عادی برای ایرانیان تبدیل شده است. از نوجوانان تا سالمندان دیگر راه و رسم استفاده از آن را آموخته اند و تبادل فیلترشکن های تازه، به عادت روزمره مردم تبدیل شده است.

عبور ایران و اروپا از امریکا

عبور ایران و اروپا از امریکا

جدا از اینکه چه رویکردی نسبت به مقوله غرب و اروپا داشته باشیم، به نظر لازم است به دستگاه دیپلماسی کشوراین فرصت داده شود تا در راستای چارچوب سازی های پیشنهادی و ایجاد این سازوکارهای موازی جدید - با خیالی آسوده - با اروپا و بازیگران مربوطه به مذاکره و گفت وگو بنشیند. شاید خروج امریکا از برجام در نهایت سبب خیر شود!

شگفتی های انتخابات عراق

مردم پیام خود را صریح گفتند

شگفتی های انتخابات عراق

نتایج انتخابات عراق شگفتی ساز شد. البته از یک بابت پیش بینی می شد که شگفتی ساز شود، مشارکت پایین مردم در انتخابات همیشه سبب شده است تا شاهد نتایج شگفت آور باشیم.

رایزنی سرنوشت ساز ایران و اروپا

رایزنی سرنوشت ساز ایران و اروپا

دولت های اروپایی در تلاش خود برای حفظ برجام در شش ماه گذشته، مرتکب یک اشتباه تاکتیکی مهم شدند و آن اینکه آنها برای مماشات با ترامپ، با اتخاذ یک ادبیات تند و تأیید صوری و ضمنی اتهامات او علیه ایران، هم خاطر تهران را مکدر کردند و هم جامعه بیزینسی و سرمایه گذاران را در ارتباط با ایران دچار تردید و هراس بیشتری کردند.

شلتاق اسرائیل زیر چتر واشنگتن

شلتاق اسرائیل زیر چتر واشنگتن

رژیم اسرائیل این روزها به پشتوانه حمایت های واشنگتن و برخی دولت های عربی منطقه شلتاق می کند، اما هزینه آن گسترش بی ثباتی و ناآرامی در سراسر منطقه خواهد بود.

دام نگران کننده

دام نگران کننده

خروج آمریکا از برجام شرایط جدیدی را برای سرنوشت مهم ترین رویداد دیپلماتیک جهان در چند دهه گذشته رقم زد و ترامپ، با وجود مخالفت گسترده جهان، متحدان اروپایی و افکار عمومی کشورش، به وعده ای که در زمان مبارزات انتخاباتی داده و در یک سال و اندی از زمان به دست گرفتن قدرت بارها تکرار کرده بود، عمل کرد.

1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10بعدی

تازه ترين مطالب